Τρομερο Ημερολογιο Μαθητων
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    mwahah! πετυχημενα!
    10 χαρακτηρες
    Last edited by Boltseed; 19-11-2011 at 21:25.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    477
    Και γιατι να αφησεις τους μαθητες να φτιαξουν ενα τετοιο ημερολογιο?
    Για να περασουν εναν ολοκληρο χρονο με αυτα τα μηνύματα?
    Εμένα μου φαίνεται τρομολαγνικό, δεν έχει κανένα νόημα να περνάνε τέτοια μηνύματα στον νέο κόσμο, απο τέτοια εχουμε γεμίσει τα τελευταία χρόνια. Μια τέτοια κίνηση οδηγεί στην απαξίωση και την άσχημη αναρχία και τα αποτελέσματά της, χρειαζόμαστε τον σκεφτόμενο νέο κι όχι τον άναρχο, πεσιμιστή και μηδενιστή των πάντων!!
    Το πιο επικίνδυνο άτομο είναι αυτό που έχεις αγαπήσει

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Quote Originally Posted by Ναταshα View Post
    Και γιατι να αφησεις τους μαθητες να φτιαξουν ενα τετοιο ημερολογιο?
    Για να περασουν εναν ολοκληρο χρονο με αυτα τα μηνύματα?
    Εμένα μου φαίνεται τρομολαγνικό, δεν έχει κανένα νόημα να περνάνε τέτοια μηνύματα στον νέο κόσμο, απο τέτοια εχουμε γεμίσει τα τελευταία χρόνια. Μια τέτοια κίνηση οδηγεί στην απαξίωση και την άσχημη αναρχία και τα αποτελέσματά της, χρειαζόμαστε τον σκεφτόμενο νέο κι όχι τον άναρχο, πεσιμιστή και μηδενιστή των πάντων!!
    Αυτό που εσύ θεωρείς άναρχο , πεσιμιστικό και μηδενιστικό, εγώ αντίθετα το βλέπω σαν μια υγιή αντίδραση στην τρομολαγνεία των "άγνωστων" αγορών που καταλύουν δημοκρατίες και κυριαρχικά δικαιώματα ανεξάρτητων κρατών, για χρέη - φαντάσματα που θα αλλάξουν εντελώς τον τρόπο ζωής των ελεύθερων ανθρώπων και που θα τους υποχρεώσουν να ζουν και να κινούνται σ' ένα περιβάλλον εργασιακής σκλαβιάς....
    Δηλαδή τι πειράζει που οι μαθητές μ' αυτό τον τρόπο ανθίστανται στην εξαθλίωση, την ταπείνωση, το φάσμα της φτώχειας και της ανεργίας για τους γονείς τους αλλά και για τους ίδιους στο κοντινό μέλλον ?
    Ίσα ίσα , βρήκα πολύ ευρηματικές τις βινιέτες και απορώ που ακριβώς εντόπισες μηδενιστικές ή πεσιμιστικές συμπεριφορές, εκτός αν εννοείς την αίσθηση του χιούμορ δείγμα άρρωστου πεσιμισμού !
    Και τέλος , να σταματήσουμε να ταυτίζουμε την αναρχία του Προυντόν με τους κουκουλοφόρους ή όσους μεταχειρίζονται μεθόδους παρακράτους για να απαξιώσουν τα γνήσια κινήματα αντίστασης.

    Αναρχία δεν είναι βρισιά, είναι η ιδεατή κοινωνία των ανθρώπων που θα μπορούν να ζήσουν κάποτε χωρίς την ανάγκη να εξουσιάζονται....
    [B][I]Human, is nothing else but two dates engraved upon a tombstone...[/I][/B]

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αλομπαρική Οροσειρά
    Posts
    733
    "Αναρχία δεν είναι βρισιά, είναι η ιδεατή κοινωνία των ανθρώπων που θα μπορούν να ζήσουν κάποτε χωρίς την ανάγκη να εξουσιάζονται....".

    ... επιτέλους... χρόνια περιμένω να ακούσω/διαβάσω κάποιον που γνωρίζει πως η "αναρχία" έχει ιδεολογικό υπόβαθρο, μεγάλο ιστορικό παρελθόν και ΟΥΔΕΜΙΑ σχέση με βλαμμένους που φοράν κουκούλες απ' το Βαρδάρη, ζουν στα Β. προάστεια ή αποτελούν τους νεοεισαχθέντες στο σώμα της Αστυνομίας... ανάθεμα κι αν γνωρίζει πραγματικά ένας στους 100 Έλληνες τις ιδέες των Αναρχικών και το τί πραγματικά επιθυμούν για τον κόσμο... δε θα εμπλακώ στο θέμα, αλλά αυτό ένιωσα την ανάγκη να το γράψω...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    477
    Γιαυτο και μίλησα για ''ασχημη αναρχία και τα αποτελέσματα της'', κι όχι απλή αναρχία.
    Το να αφιερώνεις ένα ολόκληρο ετήσιο ημερολόγιο στα άσχημα δεν ειναι δράση. Δράση θα ήταν στο να επικεντρωθεί μια κίνηση σε διεξόδους αντιμετώπισης μιας κατάστασης, κι όχι να βροντοφωνάζει τις άσχημες καταστάσεις. Δε μίλησα για άρρωστο χιούμορ, προσωπικά δε με αγγίζει η χιουμοριστική εικόνα μιας Ελλάδας του 2000 προσαρμοσμένη σε δεδομένα κατοχής και χούντας άλλων εποχών. Ειναι επιφανειακή προσέγγιση της κατάστασης, του στυλ ''Κοιτάξτε πως θα μας καταντήσουν'', οι άλλοι πως μας κάνανε, λες κι εμείς δεν έχουμε μερίδιο στην κατάντια. Όχι, η κατάσταση σήμερα δε μοιάζει με την εποχή της χούντας και το έτσι θέλω ενός δυνάστη, είναι περίπλοκο και εξυπνότερο το παιχνίδι που δεν αφήνει τη συνείδηση μας σαν πολίτες ήσυχη, φταίξαμε κι εμείς.

    Κι όσο για την αναρχία, ζήτω η αναρχία. Μέσα
    Το πιο επικίνδυνο άτομο είναι αυτό που έχεις αγαπήσει

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    ναι οκ...........οι γερμανοι φταινε για ολα.......
    I m a Good Person With Bad Attitude

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    indeed..
    για καποιον λογο παντα οι ξενοι μας φταινε. την μια ειναι βαλκανιοι, την αλλοι ασιατες, τωρα τελευταια στην μοδα ειναι και γερμανοι.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    σατιριζουμε και τα εξω και τα εσω.......... μια φτωχη χωρα με πλουσιους ειμαστε
    I m a Good Person With Bad Attitude

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,671
    Quote Originally Posted by sabb View Post
    .......
    που σαι εσυ παιδι μου?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    που σαι εσυ παιδι μου?
    Γεια σου Ρεμ, περνάω συχνά και ρίχνω μια ματιά εδώ και στο που και που λέω να συμμετέχω και πάλι....
    [B][I]Human, is nothing else but two dates engraved upon a tombstone...[/I][/B]

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,671
    Quote Originally Posted by sabb View Post
    Γεια σου Ρεμ, περνάω συχνά και ρίχνω μια ματιά εδώ και στο που και που λέω να συμμετέχω και πάλι....
    μπραβο Σαββα! χαιρομαι !
    μπορει να τα πουμε :)

Similar Threads

  1. Τρομερό άγχος με την υγεία μου
    By aeseq in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 25
    Last Post: 02-12-2011, 02:27
  2. Τρομερό άγχος
    By original21 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 20-03-2011, 20:51
  3. Αποπραγμάτωση;;; Τοτε έκανα ενα τρομερό λάθος...
    By Georgz in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 70
    Last Post: 05-09-2008, 21:51
  4. ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ
    By giota73 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 23-07-2007, 21:10
  5. Ημερολόγιο
    By frouto in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 254
    Last Post: 11-07-2007, 12:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •