έρπης γεννητικών οργάνων
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 42
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    1

    έρπης γεννητικών οργάνων

    ενα βραδυ που ημουν μεθυσμενη, πιο πολυ δεν γινοτανε, απο τι ρωτησα μετα ειχα κανει κατι πολυ λιγο με καποιον στο σπιτι μου. μετα απο μια 10 μερες εμφανισα ερπη των γεννητικων οργανων. ειμαι μολις 19 χρονων και εχω εναν τετοιον ιο ο οποιος ειναι μονιμος και δεν θα φυγει ποτε απο πανω μου..ειμαι απεγνωσμενη..πριν λιγες μερες τελειωσα τη θεραπεια χωρις να εχει φυγει τελειως και ξανα εμφανισα νεα συμπτωματα σε αλλα σημεια των γεννητικων οργανων. ειμαι φοιτητρια και ολα αυτα γινονται κρυφα απο τους γονεις μου και ολους. το γνωριζει μονο μια φιλη μου και μου δινει στηριξη. τωρα εμαθα απο την αφροδισιολογο οτι η καινουρια θεραπεια για τις υποτροπιασεις θα παρει 6 μηνες με ενα χρονο. ολη μερα το σκεφτομαι, ολη μερα μπαινω στα sites να μαθω τα παντα περι αυτου του ιου. κλαιω και θελω να πεθανω. δεν θελω να ζησω μια τετοια ζωη. δεν θελω εγω να εχω κατι τετοιο. δεν αλλαζω τους ερωτικους συντροφους σαν τα πουκαμισα. μαλιστα ειχε πολλους μηνες να κανω σεξ, και μαλιστα δεν το ειχαμε κανει κατι πανω απο μισο λεπτο!! δισταζω να πω πως θελω να πεθανω...! βασικα αν εβρισκα τον πιο ανωδυνο τροπο θα το εκανα. γενικα γιατι βαρεθηκα τη ζωη μου. ηταν οτι χειροτερο αυτο που μου συνεβη. γιατι σε μενα....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,636
    μην πανικοβαλεσαι και μην απελπιζεσαι.
    ησουν ατυχη αλλα κι απροσεχτη.ο ερπης δεν κολλαει με προφυλακτικο,αλλα δεν κανει ουτε να ακουμπησεις στην προβληματικη περιοχη, χωρις αυτο,γι αυτο φτανει και λιγοτερο απο μισο λεπτο για να κολλησεις.
    υπαρχει ενα καλο νεο κι ενα κακο νεο.
    το κακο το ειπες ηδη, ειναι μονιμη η μολυνση. το καλο ειναι ομως, οτι κολλαει μονο οταν ειναι σε κριση, οταν δλδ υπαρχει φλεγμονη στο δερμα.
    αυτο σημαινει δυο πραγματα.
    1. οτι οταν δεν εχεις εξανθηματα δεν θα κολλας καποιον,
    2. οτι αυτος που σε κολλησε ηταν σε εξαρση και το ηξερε, οποτε ηταν πολυ ανευθυνος...επισης,ειχε σιγουρα εξανθηματα,οποτε ησουν κι εσυ απροσεχτη..
    εφοσον σε παρακολουθει γιατρος θα ξερεις οτι υπαχουν πλεον πολυ αποτελεσματικα χαπια και φανταζομαι με αυτα σου κανει την θεραπεια. ειναι πολυ αποτελεσματικα και ειναι βεβαιο οτι θα εισαι μια χαρα με αυτα. δεν ξερω τι κυκλους πρεπει να κανει η αρχικη θεραπεια, προφανως οτι λεει ο γιατρος σου. στην συνεχεια παντως, μολις νοιωσεις τα αρχικα συμπτωματα ,παιρνεις αυτα τα χαπια και η κριση περναει πολυ γρηγορα.
    μην απογοητευεσαι,μολις προσαρμοστεις με τις θεραπειες σου, θα εισαι μια χαρα.

  3. #3
    ...καταρχήν μην απελπίζεσαι...:)
    Σε μια φίλη μου εμφανίστηκε πέρυσι, έκανε θεραπεία και από τότε δεν της ξαναβγήκε. Φαντάσου πως ντρεπόταν τόσο πολύ που ακόμη δεν το έχει πει στο φίλο της πράγμα για το οποίο έχει ακούσει πολύ κατσάδα.
    Και αυτή τα ίδια με σένα έκανε: έμπαινε στο νετ και την έπιαναν υστερίες με αυτά που διάβαζε. Κάνε τη θεραπεία σου και ευχήσουν να μην σου ξαναβγεί. Ίσως έγινε για καλό: Είσαι 19 και ανακάλυψες πολύ νωρίς την αξία του προφυλακτικού...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700
    ναι βρε κοπελια δεν χάθηκε ο κοσμος..κεγω προσφατα ανακαλυψα κονδυλωματα που ναι μονιμη μολυνση και πιο επικινδυνη..προσοχη και δεν χρειαζεται να ο πεις πουθενα ειδικα αν εχουν ταμπου οι δικοι σου..ολα καλα θα πάνε, θα κανεις τη θεραπεια σου και θα την επαναλαβεις σε εδεχομενη εξαρση..
    και προσοχη την αλλη φορα..

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    1
    Το δυσκολο δεν ειναι να καταπολεμησεις τις εξαρσεις του ιου καθως αυτες μειωνονται με το περασμα του χρονου αν λαμβανεις την απαραιτητη φαρμακευτικη αγωγη καθε φορα που εμφανιζονται.Το δυσκολο ειναι οτι πρεπει συμβιβαστεις μ αυτο και να διαχειριστεις και αλλα σημαντικα κεφαλαια της ζωης οπως οι σχεσεις και αργοτερα την δημιουργια οικογενειας.Εχω ερπη 5 χρονια.Ειχα να κανω σχεση απο τοτε.Πηρα την αποφαση να της το πω μετα απο 1 μηνα καθως το πραγμα πηγαινε σοβαρα και σκεφτομασταν να παντρευτουμε,οποτε επρεπε να της το πω..Δεν θα ξεχασω ποτε την εκφραση του προσωπου της οταν το ακουσε....μετα απ'αυτο το παλεψαμε για 2 μηνες,χωρις να εχουμε ερωτικη επαφη ουτε καν με προφυλακτικο καθως φοβοταν μην κολησει,παρολο που αυτο το διαστημα δεν ειχε εκδηλωθει ο ιος.Δυστυχως με χωρισε κ πληγωθηκα αφανταστα!Δεν θελω να ξαναζησω αυτο που εζησα αυτους τους 3 μηνες,οποτε εχω μπει στην διαδικασια να σκεφτομαι τροπους ωστε να μην το ξαναπω σε καμια...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Δεν ήρθε το τέλος του κόσμου οπως ειπε κάποιος, πραγματικά...φρικαρεις αρκετα χωρις λογο. Δεν εχει κάποιον ουσιαστικο αντίκτυπο στην υγεια σου ο ερπης και αυτο ειναι το πιο σημαντικό. Και μη φοβάσαι για το μέλλον τον σχέσεων σου, εφόσον δεν εχει αντίκτυπο στην υγεια δεν υπάρχει λόγος να απασχολεί κανέναν λογικό ανθρωπο νομιζω. Ουτε σημαίνει κάτι για εσένα. Γιατι νομιζω πως η ιδεα του στίγματος σε απασχολεί πιο πολυ απο οτιδήποτε αλλο μιας και μας πληροφορεις απο μονη σου οτι δεν αλλάζεις τους άντρες σα πουκαμισα κλπ...ε εφόσον ειναι ετσι και αντικειμενικά μπορει να το κολλήσει καποιος με ενα μικρό στιγμιαίο λαθος τοτε νομιζω δεν θα επρεπε να σε απασχολεί μήπως σε κρίνει κάποιος. Αυτος θα σε κρίνει και χωρις τον ερπη, θα τη βρει τη βλακεια του. Οποτε χαλάρωσε, να εισαι ευγνώμων που εχεις την υγεία σου και πρόσεχε στο μέλλον :)

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Α οσο για το που το λες και που όχι...δεν το λες σε μαναδες/πατεραδες/συγγενη οποιουδήποτε είδους ουτε φιλο ουτε ουτε περα απο τη κολλητή σου οπως είπες που χρειαζόσουν τη στήριξη οκ. Αλλα απο εκει και περα απο που και ως που θα κανεις αναμετάδοση νέων του μνιου σου σε άτομα που δεν τα αφορά αυτο το σημείο της ανατομίας σου; :P Δεν υπάρχει κανένας λόγος να το ξέρει κάποιος απο αυτους. Οσο για τις σχέσεις σου πρεπει να το λες. Αλλα εγω θα το έλεγα με τη πρωτη έξαρση εντελως φυσιολογικά, τυπου "α ξέρεις τι άστο σημερα γιατι εχει κάνει έξαρση ο ερπης μου". Και απο εκει και πέρα αν δεν ξέρει τι και πως τον ενημερώνεις ανάλογα.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    ελα ρε χαζο, μην σκας για αυτο... το σεξ χωρις προφυλάξεις μπορει να δημιουργησει πολλα χειροτερα απο αυτο!.. και ουτε θα σου βγαινει συνεχεια οπως φοβασαι, λιγο πιο προσεκτικη πρεπει να εισαι μονο!..δεν ειναι τιμωρια, ετυχε! γιατι δεν επιασε η πρωτη θεραπεια? μηπως πρεπει να πας και σε εναν αφροδισιολογο να πάρεις μια 2η γνωμη? ισως υπάρχει καποια λιγοτερο χρονοβορα διαδικασια...γιατι σιγουρα οταν σου περασει θα νιωσεις πολυ καλυτερα ;)

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    1,239
    λοιπον κοριτσι μου ακουσε με. εισαι 19 χρονων ακομα και το βλεπεις βουνο. Ηρεμησε και μην φοβασαι. Δεν φταις εσυ σε κατι, ο αλλος μπασταρδος εφταιγε που δεν ηξερε τι να κανει το πουλι του. εσυ πολεμισε το με την αγωγη και αφου δεν υπαρχει κινδυνος οταν δεν εχει εξαρσει, τοτε μην φοβασαι. Λιγη προσοχη θα πρεπει να εχεις παραπανω αλλα παρολαυτα θα μπορεις να εχεις κανονικα σχεσεις και να κανεις σεξ.
    Και κατα την γνωμη μου καλυτερα να αποφευγεις το να μεθας παρα πολυ. και κακο στην υγεια σου κανεις, και μπορει να σε εκμεταλευτει καθε τετοιος μπασταρδος....


    Quote Originally Posted by notis82 View Post
    Δυστυχως με χωρισε κ πληγωθηκα αφανταστα!Δεν θελω να ξαναζησω αυτο που εζησα αυτους τους 3 μηνες,οποτε εχω μπει στην διαδικασια να σκεφτομαι τροπους ωστε να μην το ξαναπω σε καμια...
    Φιλε καλυτερα που της το ειπες και χωρισατε. Δεν σε αγαπουσε αληθινα εαν στο πρωτο προβλημα την εκανε Λουις. Η ζωη δεν ειναι ροδινη και η σχεσεις δοκιμαζονται καθημερινά. Τουλαχιστον ειδες τα αληθινα της συναισθηματα πριν κανετε τον γαμο ή παιδια.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    1
    Καλημέρα σας. Με λένε Ιζαμπέλα και είμαι 16,5 χρονών. Είχα πέρυσι την πρώτη μου σεξουαλικη επαφή και κόλλησα έρπη γεννητικών οργάνων. Από τα 15 μου δηλαδή. Είχα πάρει κάποια φαρμακευτική αγωγή αλλά σταμάτησα. Έχει περάσει πολύς καιρός από τότε. Μήπως υπάρχει περίπτωση να πάθω κάτι που δεν παίρνω κάποια χάπια που πρέπει? Έχω διαβάσει ότι μπορεί να υπάρχουν και θανατηφόρες εξελίξεις. Αληθεύει? Κατά πόσο να ανησυχώ? Οι γονείς μου δεν γνωρίζουν τίποτα και δεν θέλω φυσικά να τους το αποκαλύψω. Μπορείτε να με βοηθήσετε με μερικές συμβουλές σας ,σας παρακαλώ πολύ? :/ :(

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    1,239
    Quote Originally Posted by anonumous View Post
    Καλημέρα σας. Με λένε Ιζαμπέλα και είμαι 16,5 χρονών. Είχα πέρυσι την πρώτη μου σεξουαλικη επαφή και κόλλησα έρπη γεννητικών οργάνων. Από τα 15 μου δηλαδή. Είχα πάρει κάποια φαρμακευτική αγωγή αλλά σταμάτησα. Έχει περάσει πολύς καιρός από τότε. Μήπως υπάρχει περίπτωση να πάθω κάτι που δεν παίρνω κάποια χάπια που πρέπει? Έχω διαβάσει ότι μπορεί να υπάρχουν και θανατηφόρες εξελίξεις. Αληθεύει? Κατά πόσο να ανησυχώ? Οι γονείς μου δεν γνωρίζουν τίποτα και δεν θέλω φυσικά να τους το αποκαλύψω. Μπορείτε να με βοηθήσετε με μερικές συμβουλές σας ,σας παρακαλώ πολύ? :/ :(

    Καλημερα Ιζαμπελα (ωραιο ονομα :) )
    Καταρχην μην φοβασαι. Με λιγη προσοχη ολα θα πανε καλα. Απαντησε μου αν θες σε μερικες ερωτησεις.
    Ο αντρας με τον οποιο είχες την πρωτη σου σεξουαλικη επαφη, ηξερε αν είχε ερπη; Δεν χρησιμοποιησατε προφυλακτικο;
    Γιατι σταματησες την αγωγη; Απο οσα διαβασα για την ασθενεια υπαρχει παντα η περίπτωση να ξανα ξεσπασει (σε μερικους συχνα σε αλλους σπανια). Υπάρχουν φάρμακα τα οποία μπορούν μειώσουν τη διάρκεια όπως και τη συχνότητα των εκδηλώσεων και υποτροπών της ασθένειας.
    Υπάρχουν άνθρωποι στον κόσμο που προτιμούν την μοναξιά, αλλά κανένας που να μπορεί να την αντέξει

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by anonumous View Post
    Καλημέρα σας. Με λένε Ιζαμπέλα και είμαι 16,5 χρονών. Είχα πέρυσι την πρώτη μου σεξουαλικη επαφή και κόλλησα έρπη γεννητικών οργάνων. Από τα 15 μου δηλαδή. Είχα πάρει κάποια φαρμακευτική αγωγή αλλά σταμάτησα. Έχει περάσει πολύς καιρός από τότε. Μήπως υπάρχει περίπτωση να πάθω κάτι που δεν παίρνω κάποια χάπια που πρέπει? Έχω διαβάσει ότι μπορεί να υπάρχουν και θανατηφόρες εξελίξεις. Αληθεύει? Κατά πόσο να ανησυχώ? Οι γονείς μου δεν γνωρίζουν τίποτα και δεν θέλω φυσικά να τους το αποκαλύψω. Μπορείτε να με βοηθήσετε με μερικές συμβουλές σας ,σας παρακαλώ πολύ? :/ :(
    Για αρχη γτ δεν εβαλε προφυλακτικο????παθαινεις για να μαθαινεις ,μονο σ σχεση χρονων χωρις προφυλακτικο και να ξερεις καλα τον αλλον.
    Να το αποκαλυψεις στους γονεις ,να σ βοηθησουν

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    125
    τωρα δυστυχως οτι εγινε εγινε.εγω εκανα σεξ με τουριστριες χωρις προφυλακτικο κ κατω απο επηρρεια ουσιων.ολοι καναμε λαθη απλα καποιοι σταθηκαν πιο τυχεροι κ δεν τους εμεινε καποιο ''κουσουρι''.μη νωιθετε πως εσεις κακοι η κατι τετοιο κ αξιζατε τετοια τιμωρια.απλα συνεβη.δυστυχως.ολοι τρεξαμε με αμαξι.ολοι οδηγησαμε μεθυσμενοι.καποιοι απλα τη πατησαν κ τρακαραν.....εγω λοιπον 3 συμβουλες θα δωσω για απο δω κ περα.1.κοψτε το ιντερνετ.σκοτωνει το αγχος της πληροφοριας πολυ περισσοτερο απο οτι η ιδια η ασθενεια.2.παντα προφυλαξη.3 κ σημαντικοτερη ακουστε τον γιατρο σας κ καντε οτι σας λεει στο θεμα αγωγης κτλ

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    3
    Μου διέγνωσαν έρπητα γεννητικών οργάνων τύπου 1 πριν 1 μήνα περίπου τον οποιο κολληςα απο το πλέον πρώην αγόρι μου. δεν μπορώ να το ξεπεράσω με τίποτα νιώθω χάλια κ ότι δεν θα έχω την ζωή που είχα πριν. Ότι δεν θα γελάσω ποτέ ξανά, ότι δεν θα βρεθεί κανένας που να θέλει να κάνει σχέση μαζί μου και να με αγαπήσει. Νιώθω τελείως μόνη σε όλο αυτό και ξέρω ότι ουσιαστικά δεν είναι κατι τραγικό αλλά και μόνο η ιδέα ότι θα μπορούσα να κολλήσω κάποιον με σκοτώνει.

    Κάποιος αναλογη εμπειρία ;
    Δεν ξέρω τι να κάνω πια

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by SunnyDay7 View Post
    Μου διέγνωσαν έρπητα γεννητικών οργάνων τύπου 1 πριν 1 μήνα περίπου τον οποιο κολληςα απο το πλέον πρώην αγόρι μου. δεν μπορώ να το ξεπεράσω με τίποτα νιώθω χάλια κ ότι δεν θα έχω την ζωή που είχα πριν. Ότι δεν θα γελάσω ποτέ ξανά, ότι δεν θα βρεθεί κανένας που να θέλει να κάνει σχέση μαζί μου και να με αγαπήσει. Νιώθω τελείως μόνη σε όλο αυτό και ξέρω ότι ουσιαστικά δεν είναι κατι τραγικό αλλά και μόνο η ιδέα ότι θα μπορούσα να κολλήσω κάποιον με σκοτώνει.

    Κάποιος αναλογη εμπειρία ;
    Δεν ξέρω τι να κάνω πια
    Να μην το μεγαλοποιεις στα μυαλο σου τοσο γιατι δεν ειναι τιποτα το τραγικο, να ζεις κανονικα τη ζωουλα σου και να χρησιμοποιεις προφυλαξεις. Δεν εχει κατι αλλο να κανεις περα απο το να προσεχεις. Οσο για τις ενοχες και το ποσο ασχημα νιωθεις και μη κολλησεις καποιον κλπ να σου πω κατι;
    Αν κολλαγες καποιον κρυολογημα θα ενιωθες τοσο ασχημα; Που το κρυολογημα/η γριππη μπορει και να τον ριξει στο κρεβατι με βαρια συμπτωματα πυρετους εμετους αδυναμιες μπουκωματα και γενικοτερη αδυναμια και δυστυχια; Δεν νομιζω. Ε για τον ερπη που δεν προκαλει τιποτα βασικα απο αποψη υγειας τι τρελενεσαι τοσο;
    Δε λεω να μη προσεχεις, να προσεχεις (και για τους αλλους αλλα κυριως για εσενα γτ τωρα ξερεις οτι μπορει να κολλησεις πραγματα και μπορει κ τπτ χειροτερο), αλλα δε χρειαζεται να νιωθεις λες και εχεις λεπρα δηλαδη ελεος...χαλαρωσε.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. περι μεταμοσχευση οργανων
    By krino in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 05-06-2009, 16:20
  2. Θα γινόσασταν Δωρητές Οργάνων Σώματος ?
    By sabb in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 04-10-2008, 18:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •