Σχιζοφρένεια: Μια νόσος με νευροβιολογική βάση που μπορεί να αντιμετωπιστεί - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 30 of 30
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    1,248
    [QUOTE=keep_walking;307315]Η ηλικία του πατέρα είναι υπεύθυνη για τη σχιζοφρένεια του παιδιού σύμφωνα με τα αποτελέσματα που προέκυψαν από μεγάλης κλίμακας...QUOTE]

    Λένε πως οι γυναίκες έχουν περισσότερα προβλήματα αν γεννήσουν σε μεγάλη ηλικία, μεγαλύτερη των 38 παρά οι άνδρες. Προφανώς αυτή η θεωρία δίνει και στο αντρικό φύλλο μια προειδοποίηση σαν να λέει κάνε παιδί και όχι εγγόνι.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    226
    Θέλω να κάνω μια ερώτηση. Αυξημένη ντοπαμίνη σαν διάγνωση τι σημαίνει? Σχιζοφρένεια? Αν μπορεί κάποιος ας με βοηθήσει να καταλάβω.

  3. #18
    Απλα οι γυναικες οταν ειναι μεγαλης ηλικιας εχουν περισσοτερες πιθανοτητες να γεννησουν παιδι με συνδρομο down γιαυτο παλαιοτερα ισως και τωρα να συμβαινει επιβαλλοταν να κανουν ελεγχο να ανιχνευσουν το συνδρομο αυτο και αλλες ανωμαλιες.αυτο ισως δεν ξερω δεν ειμαι επιστημονας,ισως συμβαινει και στους ανδρες κατι αναλογο οπως ελεγε και η μελετη.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    1,248
    Ποιός από σας έχει κόψει τα φάρμακα και πως είναι;

    Κάπου διάβασα από μια χρήστρια να έχουν λιγότερη δουλειά οι ψυχίατροι και περισσότερη εμείς!? Δεν νομίζω καμία δουλειά να ανατέλει από μόνη της αν δεν υπάρχει και η ανάλογη ζήτηση εκτός κι αν έχουμε να κάνουμε με τακτικές των ναζί όπου έβγαζαν τρελούς κάποιους ανεπυθίμητους για να τους τιμωρήσουν για το ιστορικό τους υπόβαθρο. Εσείς τι πιστεύετε...; ακούγονται παλαβά για εσάς; (Remedy εσύ μην απαντήσεις).

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    ιός από σας έχει κόψει τα φάρμακα και πως είναι;

    Κάπου διάβασα από μια χρήστρια να έχουν λιγότερη δουλειά οι ψυχίατροι και περισσότερη εμείς!? Δεν νομίζω καμία δουλειά να ανατέλει από μόνη της αν δεν υπάρχει και η ανάλογη ζήτηση εκτός κι αν έχουμε να κάνουμε με τακτικές των ναζί όπου έβγαζαν τρελούς κάποιους ανεπυθίμητους για να τους τιμωρήσουν για το ιστορικό τους υπόβαθρο. Εσείς τι πιστεύετε...; ακούγονται παλαβά για εσάς; (Remedy εσύ μην απαντήσεις).
    Δεν καταλαβαινω την ερωτηση...ναι τα εχω κοψει και ηταν σαν την κολαση , γιατι σαν κολαση ειναι η ασθενεια στην μεγαλυτερη πλειοψηφια των περιπτωσεων. Για αυτο αλλωστε παιρνουμε αυτα τα φαρμακα. Απο τα δυο κακα το μη χειρον βελτιστον.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Quote Originally Posted by IRENEMARINA View Post
    Το ίδιο λέει και μια φίλη μου ψυχολόγος... πως άμα υπάρχει κατάλληλη διαχείριση από το οικογενειακό περιβάλλον είναι δυνατόν η ασθένεια να μην εκδηλωθεί..... μακάρι....


    Μπα δεν ισχύει, κάπως παλιότερες απόψεις. Υπάρχουν και πολύ κανονικές οικογένειες που και πάλι εκδηλώνεται.



    Το πρόβλημα είναι ότι "σχιζοφρένεια" δεν είναι μια νόσος αλλά ένα περίπλοκο σύνδρομο η ένας τίτλος-ομπρέλα για μάλλον πάρα πολλές διαφορετικές ασθένειες. Ας πούμε ότι πλέον υπάρχουν κάποια στοιχεία για ένα είδος πιο νευροεκφυλιστικό (που "χάνονται" κύτταρα από τον εγκέφαλο) που χαρακτηρίζεται από πολλά "αρνητικά συμπτώματα" (αβουλία, αλογία, κατατονία, γνωστική έκπτωση)και που σχετίζεται με νευροεκφύλινση κάποιων εγκεφαλικών δομών, υπάρχει και ένα είδος πιο "νευροαναπτυξιακό" (δεν χάνονται κύτταρα αλλά ο εγκέφαλος "καλωδιώνεται" κάπως διαφορετικά) με πιο κυρίαρχα "θετικά" συμπτώματα (παράνοια, παραληρητικές ιδέες, φόβος για εξωτερικούς παράγοντες, "μαγική σκέψη") που σχετίζεται και με πιο ψυχολογικούς παράγοντες (κακοποίηση στην εφηβεία). Αλλά ούτε και αυτές οι 2 τάσεις είναι τόσο ξεκάθαρες, αφού πολλές περιπτώσεις έχουν μια "μίξη" τόσο θετικών, όσο και αρνητικών συμπτωμάτων.

    Επίσης πλέον από τους περιβαλλοντικούς παράγοντες δεν ενοχοποιείται πλέον μόνο το στρες κατά την παιδική και εφηβική ηλικία, αλλά επίσης κάποιοι συγκεκριμένοι ιοί κατα την παιδική ηλικία, κατάχρηση ουσιών κατά την εφηβεία, ακόμα και οι ώρες ηλιοφάνειας σε σχέση με το αν το άτομο γεννήθηκε η μετανάστευσε στην χώρα κλπ.


    Π.χ. είναι ξεκάθαρο ότι τα άτομα που είναι πρώτης γεννιάς μετανάστες σε μια ξένη χώρα έχουν υπερ-πολλαπλάσια πιθανότητα να εκδηλώσουν ψύχωση. Το ερώτημα είναι γιατί? Είναι λόγω των πιθανών διακρίσεων που έχουν αυτά τα άτομα και της πιθανής τους δυσπροσαρμοστικότητας? Η μήπως είναι επειδή το ανοσοποιητικό τους σύστημα δεν ήταν έτοιμο να αντιμετωπίσει κάποιους παθογόνους οργανισμούς που εισχώρησαν κατά την παιδική τους ηλικία στον εγκέφαλο τους όπου εκεί για χρόνια «κάναν σιγανά» την δουλειά τους? Η μήπως είναι επειδή το γενετικό τους υπόβαθρο δεν ήταν έτοιμο για τις ελάχιστες ώρες ηλιοφάνειας της βορειότερης χώρας που μετανάστευσαν? Η μήπως κάτι εντελώς διαφορετικό? Η όλα αυτά μαζί?

    Έχουν βρεθεί στοιχεία για την πρώτη υπόθεση (δυσπροσαρμοστικότητα λόγω έντονων διακρίσεων και εχθρικότητας) αλλά αυτό από μόνο του δεν εξηγεί γιατί τα κρούσματα αυξάνονται όταν η μετανάστευση γίνεται συγκεκριμένα προς βορειότερα περιβάλλοντα. Πρόσφατα έρευνες βρήκαν «απομεινάρια» ρετρο-ιών στο DNA των ατόμων που εκδήλωσαν την νόσο. Πράγμα που σημαίνει ότι αυτά τα άτομα κάποια στιγμή προσβλήθηκαν από αυτούς τους ιούς. Όμως και πάλι, δεν έχουν όλοι αυτοί που εκδήλωσαν την νόσο αυτά τα απομεινάρια των ιών. Και που το πας ότι κάποιοι είχαν λιγότερο ποσοστό βιταμίνης D-κάτι που έχει να κάνει με την ηλιοφάνεια και το βιολογικό ρολόι (που παρεμπιπτόντως σχετίζεται με την σεροτονίνη?), κάτι που έχει βρεθεί να ισχύει και για κάποιες μορφές κατάθλιψης?


    Είναι πολλά τα ερωτήματα και το μυστήριο μεγαλώνει! :P

    Βασικά είναι όπως η υπέρταση, ο καρκίνος και ο διαβήτης, μόνο που είναι ακόμα πιο περίπλοκο. Ο καθένας μπορεί να εκδηλώσει καρκίνο για διαφορετικούς λόγους και κανείς δεν μπορεί να πει με βεβαιότητα ποιος από αυτούς ήταν ο πιο σημαντικός. Είναι πολλοί παράγοντες και έτσι δύο άτομα μπορεί να το "πάθουν" για διαφορετικούς λόγους και με εντελώς ακόμα διαφορετικά συμπτώματα.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Quote Originally Posted by vlack_swan View Post
    Θέλω να κάνω μια ερώτηση. Αυξημένη ντοπαμίνη σαν διάγνωση τι σημαίνει? Σχιζοφρένεια? Αν μπορεί κάποιος ας με βοηθήσει να καταλάβω.


    Δεν ισχύει αυτό vlack swan (lol nice nick). Είναι μια παλιά υπόθεση που κυκλοφορούσε παλιότερα για να γίνεται πιο κατανοητό στον λαό κυρίως (κάποιοι ψυχίατροι στα 60s-70s το πίστευαν και οι ίδιοι λολ).


    Δηλαδή δεν είναι ότι μπορείς να κάνεις μια εξέταση αίματος των μεταβολιτών της ντοπαμίνης και άμα τους βρεις αυξημένους την πάτησες. Γιατί δεν έχει να κάνει με τα επίπεδα της ντοπαμίνης-αυτά καθ αυτά- αλλά με τους τρισεκατομμύρια υποδοχείς της ντοπαμίνης που βρίσκονται διάσπαρτοι σε συγκεκριμένες περιοχές του εγκεφάλου. Και δεν είναι όλοι οι υποδοχείς της ντοπαμίνης αλλά συγκεκριμένοι, π.χ. οι D2 σε κάποιες περιοχές και οι D1 σε άλλες. Η ντοπαμίνη είναι ένα χημικό που κάνει πολλές λειτουργίες στο σώμα (μέχρι και στο στομάχι σου βρίσκεται). Το «τι κάνει» εξαρτάται από «που πάει». Εκεί είναι που τα πράγματα γίνονται πολύπλοκα και τεχνικά.


    Με δύο λόγια…

    Για κάποιο λόγω, έχει βρεθεί ότι σε κάποιες αρχέγονες εγκεφαλικές περιοχές που έχουν να κάνουν με τα συναισθήματα κάποιοι ντοπαμινεργικοί υποδοχείς υπερ-λειτουργούν (πράγμα που ευθύνεται για τις παρανοικές ιδέες και τις ψευδαισθήσεις) ενώ σε κάποιες νεότερες εγκεφαλικές περιοχές που έχουν να κάνουν με την οργάνωση της συμπεριφοράς, την κρίση και τον λόγο, κάποιοι ντοπαμινεργικοί υποδοχείς υπο-λειτουργούν (μειωμένη κρίση, σκέψη, αποδιοργανωμένος λόγος). Λόγω αυτής της κατάστασης, το άτομο έχει διαστρεβλωμένη αντίληψη της πραγματικότητας και κυριαρχούν αρχέγονες φοβικές αντιδράσεις (παράνοια). Όπως το είχε πει κάποτε ο vince ο ψυχωτικός μπορεί να είναι σαν "φοβισμένο ζώο". Τώρα γιατί κάποιοι υποδοχείς είναι πιο ευαίσθητοι και άλλοι «πιο αναίσθητοι» (η ίσως δεν υπάρχουν καν) μην την ψάχνεις. Πολύ τεχνικό και υπερ-πολύπλοκο θέμα. Σκέψου ότι αυτή την στιγμή που σου γράφω τρισεκατομμύρια τέτοιοι υποδοχείς στον εγκέφαλο μου αλλάζουν δυναμικά τον τρόπο που αντιδρούν...ένας χαμός.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    1,248
    Το επίσημο site της σχιζοφρένειας συνοψίζει ως εξής:

    http://schizophrenia.com/images/img_1840.jpg

    Εγώ πιστεύω ότι πολλοί πάνω από το 1% έχει περάσει από ψυχώσεις αλλά είτε δεν το παραδέχονται, είτε δεν το καταλαβαίνουν, είτε τους δίνουν άλλη διάγνωση για να μην αυτοκτονήσουν, είτε είναι στην απομώνωση και δεν ξέρουν να γράφουν. Δεν είναι δυνατόν άλλωστε σε ένα φορουμ ψυχολογίας οι "σχιζοφρενείς" να είναι δυο τρείς και όλοι οι άλλοι να έχουν άλλες ταμπέλες. Χέστηκα βασικά (με το συμπάθειο) δεν το λέω για κάποιο πονηρό λόγο απλά έτσι πιστεύω. Η ψυχοθεραπεία επίδης, εκτός και από τα φάρμακα (τα οποία απλά σε βγάζουν νοκ άουτ και δεν στοχεύουν στο να σε κάνουν καλά) δεν νομίζω να βοηθάει τις σχιζοφρένειες. Όπως το είπες και συ είναι κάτι κατάλοιπο από την αρχαιότητα, δεν είναι απαραίτητα εκεί μέσα μας χωρίς λόγο. Το γιατί δεν εκδηλώνετε σε όλους και πάλι σχετικό. Μπορεί να εκδηλωθεί στον οποιοδήποτε με την κατάλληλη χημική παρέμβαση η βασανιστήρια η και άλλους τρόπους. Αντιψυχωσικά επίσης δεν δίνουν μόνο σε ψυχικά διαταραγμένους, δίνουν και σε ανεπυθίμητους, εγκληματίες, ναρκωμανείς και γενικά σε άτομα χαμηλότερου κοινωνικού επίπεδου εξού λοιπόν γιατί η ταμπέλα από μόνη της σε βγάζει εκτός κλίματος και συμμετοχής. Κόβει τα φτερά και κάνουν την δουλειά τους όσοι είναι από πάνω με συμφέροντα και δίψα για έλεγχο και καμία ελπίδα για ισότιμα μέλη στην κοινωνία.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Quote Originally Posted by Instant View Post
    Το επίσημο site της σχιζοφρένειας συνοψίζει ως εξής:

    http://schizophrenia.com/images/img_1840.jpg

    Εγώ πιστεύω ότι πολλοί πάνω από το 1% έχει περάσει από ψυχώσεις αλλά είτε δεν το παραδέχονται, είτε δεν το καταλαβαίνουν, είτε τους δίνουν άλλη διάγνωση για να μην αυτοκτονήσουν, είτε είναι στην απομώνωση και δεν ξέρουν να γράφουν. Δεν είναι δυνατόν άλλωστε σε ένα φορουμ ψυχολογίας οι "σχιζοφρενείς" να είναι δυο τρείς και όλοι οι άλλοι να έχουν άλλες ταμπέλες. Χέστηκα βασικά (με το συμπάθειο) δεν το λέω για κάποιο πονηρό λόγο απλά έτσι πιστεύω. Η ψυχοθεραπεία επίδης, εκτός και από τα φάρμακα (τα οποία απλά σε βγάζουν νοκ άουτ και δεν στοχεύουν στο να σε κάνουν καλά) δεν νομίζω να βοηθάει τις σχιζοφρένειες. Όπως το είπες και συ είναι κάτι κατάλοιπο από την αρχαιότητα, δεν είναι απαραίτητα εκεί μέσα μας χωρίς λόγο. Το γιατί δεν εκδηλώνετε σε όλους και πάλι σχετικό. Μπορεί να εκδηλωθεί στον οποιοδήποτε με την κατάλληλη χημική παρέμβαση η βασανιστήρια η και άλλους τρόπους. Αντιψυχωσικά επίσης δεν δίνουν μόνο σε ψυχικά διαταραγμένους, δίνουν και σε ανεπυθίμητους, εγκληματίες, ναρκωμανείς και γενικά σε άτομα χαμηλότερου κοινωνικού επίπεδου εξού λοιπόν γιατί η ταμπέλα από μόνη της σε βγάζει εκτός κλίματος και συμμετοχής. Κόβει τα φτερά και κάνουν την δουλειά τους όσοι είναι από πάνω με συμφέροντα και δίψα για έλεγχο και καμία ελπίδα για ισότιμα μέλη στην κοινωνία.



    Ωραίο σχεδιάγραμμα, συνοψίζει μερικές από τις βασικές αιτίες πολύ καλά. Από τα πρώιμα αίτια, όλο και κερδίζει έδαφος η αιτία των "επιπλοκών στην γέννα". Τα τελευταία χρόνια έχει βρεθεί να είναι πολύ σημαντικός παράγοντας. Κάτι με την οξυγόνωση του πρώιμου εγκεφάλου και με τις ευπάθεια σε παθογόνα κατά τους πρώτης μήνες/χρόνια της ζωής.



    Σίγουρα είναι πολύ πιο πολλοί αυτοί που έχουν μια "υπο-κλινική" μορφή η σχιζοειδή στοιχεία που όμως δεν εξελίσσεται σε φουλ ψυχωσική κρίση (δεν ξέρω τι τους προστατεύει, πιθανότατα μειωμένο στρες, καλή ζωή και καλή βιολογική κατάσταση doh. Βοηθάει επίσης το να μην έχεις κάνεις ποτέ κατάχρηση ουσιών). Αυτοί μπορεί να έχουν "περίεργες ιδέες", μαγική σκέψη, να μπερδεύονται καμιά φορά στην σκέψη τους η να τρώνε "κάποια σκαλώματα" που το λέμε λαικά, άντε που και που να έχουν καμια ψευδαίσθηση, αλλά ποτέ δεν ξεφεύγουν στο σημείο να χάσουν επαφή. Μάλιστα αν το συνδυάζουν με υψηλό IQ μπορεί να γίνουν και καλλιτέχνες/επιστήμονες/δημιουργικοί άνθρωποι γενικότερα λόγω της δυνατότητας τους να βλέπουν σχέσεις απόμακρων ιδεών που άλλοι δεν θα δούνε τόσο εύκολα. Οπότε σίγουρα είναι πιο πολλοί αυτοί που έχουν μια πιο ελαφριά μορφή η έστω κάποια στοιχεία αυτής της κατάστασης.


    Τώρα για τα φάρμακα, εντάξει δεν νομίζω να συνταγογραφούν σε ανεπιθύμητους λολ (ίσως το καναν στην Σοβιετική ένωση επι Στάλιν :P). Ξέρω ότι είσαι εχθρικός σε αυτά, αλλά κάποια από αυτά βοηθούνε στα "θετικά" συμπτώματα, στο άγχος, στις φωνές και στις ιδέες. Κάποιοι προτιμούν να έχουν κάποια καταστολή σε σύγκριση με αυτά τα συμπτώματα, αν και τα άτυπα αντιψυχωτικά δεν είναι τόσο κατασταλτικά όσο τα παλιά που σε κάναν ζόμπι (haldol). To πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχει φάρμακο να βοηθάει στα αρνητικά/γνωστικά συμπτώματα ακόμα (εκτός από την ελάχιστη βελτίωση που φέρνουν τα άτυπα). Κάτι είχε ακουστεί για το φάρμακο που βασιζόταν στο γλουταμινικό της lilly που υποτίθεται θα είχε και ελάχιστες εώς καθόλου παρενέργειες (καθόλου καταστολή). Αυτό πρέπει να είναι στην 3η φάση των δοκιμών νομίζω.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    Quote Originally Posted by Instant View Post
    Το επίσημο site της σχιζοφρένειας συνοψίζει ως εξής:

    http://schizophrenia.com/images/img_1840.jpg

    Εγώ πιστεύω ότι πολλοί πάνω από το 1% έχει περάσει από ψυχώσεις αλλά είτε δεν το παραδέχονται, είτε δεν το καταλαβαίνουν, είτε τους δίνουν άλλη διάγνωση για να μην αυτοκτονήσουν, είτε είναι στην απομώνωση και δεν ξέρουν να γράφουν. Δεν είναι δυνατόν άλλωστε σε ένα φορουμ ψυχολογίας οι "σχιζοφρενείς" να είναι δυο τρείς και όλοι οι άλλοι να έχουν άλλες ταμπέλες. Χέστηκα βασικά (με το συμπάθειο) δεν το λέω για κάποιο πονηρό λόγο απλά έτσι πιστεύω. Η ψυχοθεραπεία επίδης, εκτός και από τα φάρμακα (τα οποία απλά σε βγάζουν νοκ άουτ και δεν στοχεύουν στο να σε κάνουν καλά) δεν νομίζω να βοηθάει τις σχιζοφρένειες. Όπως το είπες και συ είναι κάτι κατάλοιπο από την αρχαιότητα, δεν είναι απαραίτητα εκεί μέσα μας χωρίς λόγο. Το γιατί δεν εκδηλώνετε σε όλους και πάλι σχετικό. Μπορεί να εκδηλωθεί στον οποιοδήποτε με την κατάλληλη χημική παρέμβαση η βασανιστήρια η και άλλους τρόπους. Αντιψυχωσικά επίσης δεν δίνουν μόνο σε ψυχικά διαταραγμένους, δίνουν και σε ανεπυθίμητους, εγκληματίες, ναρκωμανείς και γενικά σε άτομα χαμηλότερου κοινωνικού επίπεδου εξού λοιπόν γιατί η ταμπέλα από μόνη της σε βγάζει εκτός κλίματος και συμμετοχής. Κόβει τα φτερά και κάνουν την δουλειά τους όσοι είναι από πάνω με συμφέροντα και δίψα για έλεγχο και καμία ελπίδα για ισότιμα μέλη στην κοινωνία.
    πολλοι ανθρωποι με ψυχωση λενε οτι ειναι ευχαριστημενοι απο τα φαρμακα. επισης καποιους πρεπει να τους εχει βοηθησει κ η ψυχοθεραπεια.
    οχι, δεν ειναι ολα αχρηστα.
    η καθε περιπτωση ειναι κ διαφορετικη.
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Quote Originally Posted by Lou! View Post
    πολλοι ανθρωποι με ψυχωση λενε οτι ειναι ευχαριστημενοι απο τα φαρμακα. επισης καποιους πρεπει να τους εχει βοηθησει κ η ψυχοθεραπεια.
    οχι, δεν ειναι ολα αχρηστα.
    η καθε περιπτωση ειναι κ διαφορετικη.


    +1


    Ναι συμφωνώ. Κάποιοι λένε ότι τα φάρμακα τους κάνουν σαν ναρκωμένους κάποιοι ότι δεν τους κάνουν ιδιαίτερο πρόβλημα. Είναι ανάλογο το άτομο αφού κάθε εγκέφαλος είναι διαφορετικός.


    Πρόσφατα διάβασα ένα άρθρο που ισχυρίζεται (με βάση κάποιες έρευνες) ότι ανάλογα με την στάση του ατόμου και την αντίληψη του προς το φάρμακο, διαφορετικοί άνθρωποι θα παρουσιάσουν σε διαφορετικό βαθμό παρενέργειες και αντιδράσεις προς το φάρμακο. Όσοι ας πούμε έβλεπαν πιο θετικά την θεραπεία είχαν συνήθως καλύτερα αποτελέσματα με λιγότερες παρενέργειες, σαν να "μεγεθύνεται" ο μηχανισμός δράσης. Αντίθετα όσοι το έπαιρναν αρνητικά υπήρχε περίπτωση να παρουσίαζαν περισσότερες παρενέργειες . Αν και αυτή η είδηση έκανε μεγάλη αίσθηση, δεν θα έπρεπε να παραξενεύει αφού ανάλογα με το πως σκέφτεται κάποιος ενεργοποιεί διαφορετικές περιοχές του εγκεφάλου και αυτό μπορεί να "συνεργαστεί" η να "εναντιωθεί" στην φαρμακευτική δράση (η κάπως έτσι, ο μηχανισμός είναι ακόμη άγνωστος).


    Τώρα, η ψυχοθεραπεία τύπου γνωσιακή μπορεί να βοηθήσει πάρα πολύ στην διαχείριση των παρανοϊκών ιδεών κλπ. τουλάχιστον στις περιπτώσεις που το άτομο έχει μια πιο «ελαφριά» μορφή ψύχωσης χωρίς πολλά αρνητικά και αποδιοργανωτικά συμπτώματα. Αν και καμία ψυχοθεραπεία δεν μπορεί να "θεραπεύσει" τις ψευδαισθήσεις κλπ. μπορεί να αλλάξει ουσιαστικά την στάση του ατόμου για αυτές, οπότε και μειώνοντας το άγχος να τις μειώσει σε συχνότητα και ένταση. Π.χ. είναι πολύ δύσκολο να αλλάξεις την πεποίθηση του ατόμου "οι εξωγήινοι μου εμφυτεύουν κακές σκέψεις που δεν είναι δικές μου", αλλά τουλάχιστον-και σε συνδυασμό με την φαρμακοθεραπεία- μπορείς κάπως να μειώσεις την στρεσογόνο σημασία που δίνει το άτομο σε αυτή του την αντίληψη. Π.χ. "οι εξωγήινοι μπορεί να μου εμφυτεύουν κακές σκέψεις αλλά αυτές οι σκέψεις δεν μπορεί να μου κάνουν κακό και είναι μόνο σκέψεις". Επίσης εντατική γνωσιακή θεραπεία έχει δείξει ότι μειώνει τις υποτροπές αφού το άτομο μαθαίνει πότε αρχίζει και "παρεκτρέπεται" η σκέψη του και το διαχειρίζεται καλύτερα (μπορεί και να απευθυνθεί αμέσως στον γιατρό του κλπ.).

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    1,248
    Τη περίπτωση εγκεφαλικής (οργανικής δηλαδή) ζημίας την αποκλείεις σε κάποιον που έχει πάθει ψύχωση, είναι διαγνωσμένος σχιζοφρενής η ότι άλλο. Η την λοβοτομή, δεν παίζει στον στρατό η και από πιο πρίν, στα μαιευτήρια, να κάνουν λοβοτομές σε όσους επιλέγουν για διάφορους λόγους;
    Ακούγεται πολύ παρανοικό το ξέρω.. δεν θα μου έκανε εντύπωση πάντως με τέτοιο μίσος που έχει ο άνθρωπος.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    Quote Originally Posted by Instant View Post
    Τη περίπτωση εγκεφαλικής (οργανικής δηλαδή) ζημίας την αποκλείεις σε κάποιον που έχει πάθει ψύχωση, είναι διαγνωσμένος σχιζοφρενής η ότι άλλο. Η την λοβοτομή, δεν παίζει στον στρατό η και από πιο πρίν, στα μαιευτήρια, να κάνουν λοβοτομές σε όσους επιλέγουν για διάφορους λόγους;
    Ακούγεται πολύ παρανοικό το ξέρω.. δεν θα μου έκανε εντύπωση πάντως με τέτοιο μίσος που έχει ο άνθρωπος.
    υπαρχουν κ οργανικες ψυχωσεις. οργανικο ψυχοσυνδρομο ή καπως ετσι, νομιζω.

    λοβοτομες σε στρατους κ μαιευτηρια; ε, με πιθανοτητα 1 στο δισεκατομμυριο μπορει! :)

    ενταξει, κ η ψυχωση μια ασθενεια ειναι!
    δεν ειναι πια κ η χολερα-πανουκλα της εποχης!

    πολλοι ψυχωσικοι με καταλληλη θεραπεια που ταιριαζει στην περιπτωση τους εξατομικευμενα ζουν μια πολυ καλη ζωη!

    αλλωστε ουδεις τελειος. ολοι κατι εχουμε.
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    1,248
    Καλή φάση. Δες και την ταινία που πόσταρα στο θέμα "προτείνετε ταινίες...". Έχει πλάκα!

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    226
    Quote Originally Posted by PETRAN View Post
    Δεν ισχύει αυτό vlack swan (lol nice nick). Είναι μια παλιά υπόθεση που κυκλοφορούσε παλιότερα για να γίνεται πιο κατανοητό στον λαό κυρίως (κάποιοι ψυχίατροι στα 60s-70s το πίστευαν και οι ίδιοι λολ).


    Δηλαδή δεν είναι ότι μπορείς να κάνεις μια εξέταση αίματος των μεταβολιτών της ντοπαμίνης και άμα τους βρεις αυξημένους την πάτησες. Γιατί δεν έχει να κάνει με τα επίπεδα της ντοπαμίνης-αυτά καθ αυτά- αλλά με τους τρισεκατομμύρια υποδοχείς της ντοπαμίνης που βρίσκονται διάσπαρτοι σε συγκεκριμένες περιοχές του εγκεφάλου. Και δεν είναι όλοι οι υποδοχείς της ντοπαμίνης αλλά συγκεκριμένοι, π.χ. οι D2 σε κάποιες περιοχές και οι D1 σε άλλες. Η ντοπαμίνη είναι ένα χημικό που κάνει πολλές λειτουργίες στο σώμα (μέχρι και στο στομάχι σου βρίσκεται). Το «τι κάνει» εξαρτάται από «που πάει». Εκεί είναι που τα πράγματα γίνονται πολύπλοκα και τεχνικά.


    Με δύο λόγια…

    Για κάποιο λόγω, έχει βρεθεί ότι σε κάποιες αρχέγονες εγκεφαλικές περιοχές που έχουν να κάνουν με τα συναισθήματα κάποιοι ντοπαμινεργικοί υποδοχείς υπερ-λειτουργούν (πράγμα που ευθύνεται για τις παρανοικές ιδέες και τις ψευδαισθήσεις) ενώ σε κάποιες νεότερες εγκεφαλικές περιοχές που έχουν να κάνουν με την οργάνωση της συμπεριφοράς, την κρίση και τον λόγο, κάποιοι ντοπαμινεργικοί υποδοχείς υπο-λειτουργούν (μειωμένη κρίση, σκέψη, αποδιοργανωμένος λόγος). Λόγω αυτής της κατάστασης, το άτομο έχει διαστρεβλωμένη αντίληψη της πραγματικότητας και κυριαρχούν αρχέγονες φοβικές αντιδράσεις (παράνοια). Όπως το είχε πει κάποτε ο vince ο ψυχωτικός μπορεί να είναι σαν "φοβισμένο ζώο". Τώρα γιατί κάποιοι υποδοχείς είναι πιο ευαίσθητοι και άλλοι «πιο αναίσθητοι» (η ίσως δεν υπάρχουν καν) μην την ψάχνεις. Πολύ τεχνικό και υπερ-πολύπλοκο θέμα. Σκέψου ότι αυτή την στιγμή που σου γράφω τρισεκατομμύρια τέτοιοι υποδοχείς στον εγκέφαλο μου αλλάζουν δυναμικά τον τρόπο που αντιδρούν...ένας χαμός.
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Θέλω να ρωτήσω κάποια πράγματα παραπάνω, αν φυσικά είσαι διαθέσιμος. Αυτό που θέλω να καταλάβω είναι σχετικά με την φαρμακευτική αγωγή σε μια τέτοια περίπτωση. Να τσεκάρω αν πάνω-κάτω είναι σωστή η ήδη υπάρχουσα. Δεν αφορά εμένα την ίδια το θέμα αυτό. Απλώς μου φαίνονται πολλά πράγματα παράξενα και προσπαθώ κι εγώ να κατανοήσω αλλα δεν τα καταφέρνω.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Μπορεί κάποιος να μου πεί τι απο όλα έχω?
    By Konstantinoss in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 17
    Last Post: 23-11-2018, 15:33
  2. ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ ΣΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΒΑΣΗ
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 02-05-2011, 20:11
  3. Τί μπορεί να μου συμβαίνει;
    By girl_confused in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 46
    Last Post: 21-08-2010, 13:09
  4. Replies: 14
    Last Post: 22-03-2009, 22:19
  5. Κατάθλιψη, η νόσος των σύγχρονων κοινωνιών
    By Mightisright in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 30-05-2008, 23:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •