Κατσαρίδες και άλλα παρόμοια.....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    13

    Κατσαρίδες και άλλα παρόμοια.....

    Λοιπόν,
    Από παιδί που η μητέρα μου ανέβαινε με φωνές στις καρέκλες αντικρίζοντας μια κατσαρίδα, θυμάμαι τον εαυτό μου να φοβάται ανεξέλεγκτα τα έντομα αυτά. Ήταν και κάποιες μεγενθυμένες εικόνες της μύγας από το μάθημα της ζωολογίας και μετά σε κάποια θρίλερ...
    Το αποτέλεσμα είναι ότι κάθε καλοκαίρι ζω με τον εφιάλτη ότι μπορεί να με πλησιάσει κάποια από αυτές τις τρισάθλιες, να δω κάποια ζωντανή μπροστά μου. Είμαι ικανή να της αδειάσω 2 μπουκάλια κατσαριδοκτόνο (το έχω κάνει) πάνω της και μετά να φύγω από το σπίτι για μέρες γιατί δεν υποφερόταν η οσμή από το δηλητήριο.
    Η ζωή μου όλη το καλοκαίρι περιστρέφεται γύρω από την αποφυγή της κατσαρίδας στο σπίτι. Ζω σε μια περιοχή καθαρή, αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Πραγματικά υποφέρω στη σκέψη όταν είμαι μόνη και κάνει πολλή ζέστη.
    Ειδικά δε με ανησυχούν οι αντιδράσεις μου που μπορεί να με φέρουν ακόμα και σε κάποιο κίνδυνο, γιατί είναι σπασμωδικές. Προσπαθώ ειλικρινά να το εκλογικεύσω, αλλά, αν τυχόν η κατσαρίδα αναπηδήσει, ή (ακόμα χειρότερα) πετάξει, είμαι ικανή να φύγω απ'το παράθυρο.
    Έχετε καμιά ιδέα αντιμετώπισης; Έχω διαβάσει σε έντυπο ψυχολογίας παλιά ότι αυτές οι φοβίες δεν ξεπερνιούνται σχεδόν ποτέ. Οι έρευνες έχουν δείξει πολύ χαμηλά αποτελέσματα με παρόμοιες φοβίες (αραχνοφοβία).

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Βασικά κοίτα, εξαρταται πως φανταζεσαι το ολο θεμα. Απο οσο καταλαβα εσυ οταν βλεπεις μια κατσαριδα - ακομα ισως και οταν ακους μονο την λεξη \"κατσαριδα\"- φανταζεσαι ενα τερας με πολλα ποδαρακια που θα ερθει να σε φαει με καποιον -απιθανο..- τροπο. Οποτε δικαιολογημενα εχεις αυτη την φοβια. Δεν ειναι κακο να φοβασαι, ισα ισα οι φοβιες υπαρχουν για να μας προστατευουν απο αλλους μπελαδες, οι πιο πολλες τουλαχιστον.


    Τωρα τις βλεπεις απο ψηλα και τις βλεπεις οτι αυτες ειναι ο θηρευτης και εσυ το θηραμα τους που τοσο πολυ θελουν να σου επιτεθουν και που κινδυνευεις αμεσα απ αυτες. Ετσι δεν ειναι?

    Ισως αν αλλαζες λιγο την οπτικη γωνια με αυτη μιας κατσαριδουλας?

    Φαντασου την καθημερινη σου ζωουλα, να ζεις φοβισμενη σε εναν μικροσκοπικο κοσμο που κανει συνεχως σεισμους απο τα βηματα ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΤΕΡΑΣΤΙΩΝ θηλαστικων διποδων που κυριαρχουν στον πλανητη και που ετσι και εχεις την ατυχια να σε δουνε η συνηθης τους αντιδραση το λιγοτερο θα ειναι να βγαλουν ενα περιεργο μαραφετι που ψεκαζει κατι που μολις σε πετυχει στα ματια θα βρεις εναν πολυ πολυ αργο και βασανιστικο θανατο αφου ακινητοποιηθεις ακαριαια λιγο μετα αφοτου λιωσουν τα ματια σου απο τα χημικα , μεχρι απλα εκει που χωρις να το καταλαβεις η ζωη σου να τελειωσει αμεσα με ενα ΚΡΑΤΣ απο μια παντοφλα που προσγειωθηκε πανω σου.

    Θα τολμαγες ποτε να \"κυρηξεις\" πολεμο σε αυτα τα διποδα? Θα ειχες ποτε το θαρρος να τολμησεις εστω να ενοχλησεις αυτους τους θεους? Δε νομιζω, το πιο πιθανο θα ηταν να προσπαθουσες να ζησεις κρυμενη την ζωουλα σου, διακριτικα και μεσα στα σκοταδια την ωρα που θα παρακαλας να μην τους ενοχλησεις ποτε.



    Ποιος φοβαται ποιον εδω?





    -

    ps1: μπλιαξ το ποστ μου το ξερω.

    ps2: -true fact- οι κατσαριδες εχουν την νοημοσυνη μικρου κουταβιου. Δοκιμασαν το πειραμα του Παβλοφ σε κατσαριδα , το γνωστο πειραμα με το καμπανακι και το φαί αλλα σε αλλη εκδοχη -χρωμα και κυβοι ζαχαρης- και η κατσαριδα αντεδρασε κανονικα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    οι κατσαριδες ειναι σιχαμερες για ολους.ειναι στο DNA μας να τις σιχαινομαστε και οχι αδικα...
    αλλα αμα πατησεις καμια 100αρια αρχιζεις και το συνηθιζεις....
    αλλα η αηδια παντα παραμενει...
    οποτε σφιξε την καρδια σου και παιρνε ..... μισογεματα αροξολ

  4. #4
    Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    30
    η μπορεις με 65ε( για διαμερισμα μεχρι 50 τετραγ) να απευθηνθεις σε μια σοβαρη εταιρεια απεντωμοσης και να απαλλαγεις για παντα απο αυτες..αυτο εκανα και εγω..μπορουσα να βρω και με 35-40ε αλλα οι τυποι ειναι ερασιτεχνες..με την συγκεκριμενη εταιρεια βρηκα την ησυχια μου

    http://www.remaingreen.gr/

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    13
    Καλά, δεν το συζητώ!
    Για απεντόμωση έρχεται άνθρωπος που κάνει απεντομώσεις σε πλοία, ο οποίος με βρίσκει υπερβολική. Αλλά κι αυτός πολύ ξερόλας, αδερφέ μου. Ήρθε να μου σκοτώσει κατσαρίδα ένα βράδυ (μετά από δική του απεντόμωση) και τελικά την άφησε ζωντανή κι εμένα εκτός σπιτιού. Τέλος πάντων, από τότε, απολυμαίνει ακόμα καλύτερα και ζωντανή έχω καιρό να δω. Και επιμένω δεν έχουμε πρόβλημα επιδημίας κατσαρίδας στην περιοχή μου ή στο σπίτι μου.
    Όσο για το αν μπορώ να τη δω σαν το καϋμένο πλάσμα που φοβάται εμάς, τα θηρία (που είμαστε), μου είναι και πάλι αδύνατο να το ελέγξω...
    Καμία άλλη ιδέα;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    E,νομίζω πως οι περισσότεροι αν τους ερχόταν μία φτερωτή κατσαρίδα-πύραυλος από την ανοιχτή μπαλκονόπορτα δε θα κάθονταν ηρεμότατοι μπροστά στην τιβί.:P

    Είναι και ενστικτώδεις αυτοί οι φόβοι πάντως.Σε παλιότερή μου δουλειά είχαμε μεγάλο θέμα με υγρασία κι εγώ όπως κι εσύ πεταγόμουνα στο δρόμο κάθε τρεις και μία.Εγώ με τίποτε να σκοτώσω καμία,το εξολοθρευτικό έργο δεν τό\'χω,λολ.

    Όμως το ενδιαφέρον είναι πως οι φοβικές αντιδράσεις των γονιών τελικά διαμορφώνουν σε μεγάλο βαθμό αντίστοιχες φοβικές αντιδράσεις στα παιδιά.

    Εμένα με βοήθησε κομμάτι στην απευαισθητοποίηση ο γάτος μου,που κάτι βράδια έφερνε δωράκια κίντερ έκπληξη κατσαρίδες στα πόδια μας,λολ.Τότε να δεις τι γινότανε.Τις πρώτες φορές έφευγα από το ρουμ,με εντολές,πιάστε την,πετάξτε τηηην,εξαφανίστε τηηην,λολ.Αλλά κάποια φορά που ήμουν μόνη,είχα το εξής δίλημμα,ή την πλησιάζω εγώ και την σκουπίζω,ή θα περιμένω να έρθει κάποιος.Τελικά βρήκα μία μεσοβέζικη λύση του στυλ την σκουπίζω προς το μπαλκόνι δίχως να την πολυκοιτάω κι άστη να βρίσκεται μέχρι να έρθουν οι άλλοι,λολ.

    Εγώ πάντως δεν τα πολυψάχνω κάτι τέτοια,ε,κι εγώ σαν άνθρωπος φοβάμαι κατσαρίδες-ακρίδες(και στις δύο περιπτώσεις τις λάρτζ βερσιόν σε μεγέθη),νομίζω πως όσο τα ψάχνεις τόσο σε θυμούνται,μπορεί και να κάνω λάθος.Είναι όμως πράγματα που έχω αποδεχτεί για τον εαυτό μου και εφόσον διαπιστώνω πως και οι γύρω μου έχουν άλλα αντίστοιχα\"κουλά\",πχ ξέρω άτομο που φοβάται τα φύκια στη θάλασσα,προσπαθώ να το αποδεχτώ σαν μέρος της ανθρώπινης φύσης αυτό και να μην το ζαλίζω περισσότερο.

    Τώρα αν εσένα σου κάνει τη ζωή πολύ δύσκολη,καλά κάνεις και το ψάχνεις.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    295
    Κι εμένα με ανατριχιάζουν οι κατσαρίδες, τις σιχαίνομαι, και περισσοτερο σιχαινομαι την αισθηση να περπαταει επάνω σου και να μην το καταλαβαινεις (και μου εχει τυχει, μπλιαχ). Τεσπα, επειδη εμενα μονη μου αναγκάστικα να βρω το θάρρος να τις σκοτωνω κιόλας. Το αροξόλ έιναι πάντα σε σημείο εμφανές και οταν τελειώνει τηνπατάω με απιστευτη σιχαμαρα (δνε αντεχω αυτο το κρατς που κάνει) για να ειμαι σιγουρη οτι ψοφισε και την πεταω στην τουαλετα μετα! Θελω να ειμαι απόλυτα σιγουρη οτι εξαφανιστηκε!

    Μάλλον ήμουν πολύ λεπτομερειακή!¨

  8. #8
    Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    53
    Έχω και εγώ ακριβώς το ίδιο πρόβλημα....ενδεχομένως και σε χειρότερο βαθμό. Εγώ ας πούμε αν δω κατασαρίδα απλά κλειδώνω. Δεν μπορώ ούτε να πλησιάσω να ρίξω κατσαριδοκτόνο. Δεν έχω σκοτώσει ποτέ κατσαρίδα. Φοβάμαι ακόμα και τις σκοτωμένες.

    Έχω κάνει διάφορα γραφικά με κατσαρίδες και το χειρότερο είναι πως εγώ είμαι άντρας :PPP Ευτυχώς η γυναίκα μου είναι πιο θαρραλέα και τις σκοτώνει.....

    Περιέργως με τα άλλα έντομα δεν έχω ιδιαίτερο θέμα. Ας πούμε δεν με ενοχλεί να βρίσκομαι σε σχετικά μικρή απόσταση από μία ακρίδα. Ούτε τα ποντίκια με φοβίζουν. Στο στρατό είχαπε πολλά.

    Νομίζω πάντως πως δεν πρέπει να υπάρχει άνθρωπος που να βλέπει με ...συμπάθεια τις κατσαρίδες. Απίστευτα σιχαμένα έντομα

  9. #9
    Οπως βλέπεις υπόσχεση όλοι από την ίδια ....αρρώστια πάσχουμε!
    Πραγματικά δεν υπάρχει πιο σιχαμερό έντομο παρά τις φιλότιμες προσπάθειες (:ρ) του μπολτ να μας το παρουσιάσει σαν το κατσαριδάκι με τα σπίρτα :ρ
    Υπάρχει ένα δηλητήριο το καοθριν που ψεκάζεις και πραγματικά τις σκοτώνει. Βέβαια μετά μαζέυεις πτώματα, αλλά τι τους έχουμε τους άντρες?
    Τα εντομοκτόνα είναι άχρηστα.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    13
    Δε μου λες, ωρέ Θεοφανία,
    Αυτό το καοθρίν μήπως είναι ένα δηλητήριο σε σκόνη που το διαλύεις σε νερό (μέσα σε αυτά τα ψεκαστήρια) και μετά το ψεκάζεις στα γνωστά σημεία; Είναι και άοσμο μήπως;

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    13
    Όσο για τον Nickbin,
    Αγαπητέ μου, άκου:
    Κάποτε στο internet ανακάλυψα τη μέθοδο ΕFT για την αντιμετώπιση φοβιών. Είναι κάτι ασκήσεις που κάνεις για να αντιμετωπίσεις διάφορα προβλήματα, όπως είναι και η φοβία της κατσαρίδας για μένα. Πρόκειται για κάποιες μικρές επαναλαμβανόμενες κινήσεις που εκτελείς επαναλαμβάνοντας μια φράση που στην περίπτωση αυτή θα μπορούσε να ήταν \"μπορώ να αντιμετωπίσω τις κατσαρίδες χωρίς φόβο\" ή κάτι παρόμοιο (ό,τι βοηθά τον καθέναν να λέει) και υποτίθεται ότι αυτές οι κινήσεις μαζί με τη φράση με κάποιο τρόπο επιδρούν στο υποσυνείδητό μας και μας δίνουν την εντολή να κάνουμε αυτό που λέμε στη φράση μας. Υποτίθεται ότι τσεκάρεις τον εαυτό σου, βλέπεις αν προόδευσες (συνήθως, λέει, δε χρειάζεται παρά μόνο να το κάνεις για κάποια ώρα και τέλειωσες) και, αν όχι, επαναλαμβάνεις την ίδια ρουτίνα κάποιες φορές μέχρι να φτάσεις το επιθυμητό.
    Βρήκα και δωρεάν τις βασικές κινήσεις του EFT, τις εφάρμοσα εκείνη τη μέρα, δεν ξέρω αν τα ακολούθησα σωστά όλα τα βήματα, αλλά κάτι έγινε. Μετά δε συνέχισα. Μια φίλη που τηλεφώνησε στο EFT center στο Μαρούσι νομίζω, ή, εν πάση περιπτώσει, κάπου βόρεια, τα σεμινάρια με τις πλήρεις οδηγίες ήταν αρκετά \"τσιμπημένα\" και δεν το συνέχισα. Μπορεί βέβαια να ήταν και απάτη όλο αυτό. Πάντως κάτι μου είχε κάνει αυτό το χαζό πράγμα τότε (γιατί νιώθεις και λίγο γελοίος όταν κάνεις τις κινήσεις αυτές).

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    13
    Πάντως, ρε παιδιά, ακούστε:
    Μια φίλη μου είπε ότι το βράδυ ανεβαίνουν στο πρόσωπό σου την ώρα που κοιμάσαι κι αν δεν έχεις αφαιρέσει καλά τη μάσκαρα, σου την τρώει πάνω από τις βλεφαρίδες σου.
    Αχ...τα ματόκλαδά σου λάμπουν βρε...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    χα χα χα,φοβερό ποστ Υπόσχεση.

    Άκου τι θα κάνουμε.Θα λανσάρουμε στο εμπόριο ένα νέο,καινοτόμο,ριζοσπαστικό προιόν.\"ΚΑΤΣΑΡΙΔΕΡΜ\".Το φυσικό,επαναστατικό,φιλικό στο περιβάλλον γαλάκτωμα-λοσιόν που καθαρίζει,απολυμαίνει,λολ,� �αταπραύνει και ξεκουράζει το δέρμα του προσώπου και του σώματος από τους ρύπους,τονώνει και χάρη στις δροσιστικές και στυπτικές του ιδιότητες,σας χαρίζει την αιώνια νεότητα(και τις αιώνιες φοβίες,λολ)

    #σημείωση,βρέστε τιμή πώλησης.Το σχέδιο το έχω εγώ,έχω σκεφτεί και προμότιον και όλα.Οι κατσαρίδες θα είναι καμιά δεκαριά,σε διάφορα μεγέθη,από το μίνι στο μάξι σε μία υπέροχη μποτίλια χρώματος γαλαζοφαιοσκατουλί.:P



    Μόλις σου έκανα μία σέσιον απευαισθητοποίησης.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  14. #14
    Originally posted by Yposxesi
    Δε μου λες, ωρέ Θεοφανία,
    Αυτό το καοθρίν μήπως είναι ένα δηλητήριο σε σκόνη που το διαλύεις σε νερό (μέσα σε αυτά τα ψεκαστήρια) και μετά το ψεκάζεις στα γνωστά σημεία; Είναι και άοσμο μήπως;

    ναι, αυτό είναι....

  15. #15
    Originally posted by Yposxesi
    Πάντως, ρε παιδιά, ακούστε:
    Μια φίλη μου είπε ότι το βράδυ ανεβαίνουν στο πρόσωπό σου την ώρα που κοιμάσαι κι αν δεν έχεις αφαιρέσει καλά τη μάσκαρα, σου την τρώει πάνω από τις βλεφαρίδες σου.
    Αχ...τα ματόκλαδά σου λάμπουν βρε...
    Σιγά μη σου μασάει και τη μύτη!!!

    Είναι φοβερό τι μας μεταδίδουν οι άλλοι.
    Όπως αυτό με τα ποντίκια που σου τρων το αυτί όταν κοιμάσαι και δεν καταλαβαινεις τιποτα γιατι το σαλιο τους σε ναρκώνει...μπρρρρρρρ

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •