Θέλω να κάνω σχέση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    24

    Θέλω να κάνω σχέση

    Έχω πολλά προβλήματα(άγχος, φοβίες, είμαι ντροπαλός) και δεν έχω κάνει σεξ ποτέ και αυτό με ανυσηχεί πάρα πολύ. Είμαι 17 χρονών και δεν έχω κάνει σχέση ποτέ, δεν έχω φιλήσει ποτέ και δεν έχω μείνει ποτε μόνος με κοπέλα για πάνω απο 10 λεπτά. Δεν είχα ποτε φίλες. Έχω λίγους φίλους και περνάω τον περισσότερο χρόνο στο δωμάτιο μου, στον υπολογιστή. Οι μόνες κοπέλες που βλέπω είναι στο σχολείο όμως δεν γίνεται τιποτα γιατί είμαι πολύ ήσυχος και δεν μιλάω μαζί τους αφου κοκκινίζω. Είμαι πολύ όμορφος και κάποιες με κοιτάνε συνέχεια και περιμένουν να πάω να τους μιλήσω.. Το ξέρω.. Αυτές όμως δεν ξέρουν πόσο άγχος έχω και πόσο δύσκολο είναι για μένα να το κάνω αυτό. Επίσης δεν βρίσκω καμιά ευκαιρία να το κάνω αυτό. Όσες μου αρέσουν είναι πάντα με φίλες και μιλάνε και δεν μπορώ να τις πλησιασω. Η διάθεση μου αλλάζει συνέχεια δηλαδή μπορεί να είμαι πάρα πολύ χαρούμενος και μετα απο δέκα λεπτά χωρίς να γίνει κάτι, χωρίς λόγο, να θέλω να πεθάνω. Πηγα σε ψυχολόγο όμως δεν με βοήθησε. Δεν χρειάζομαι ψυχολόγο. Ξέρω πολύ καλά το πρόβλημα μου και τι πρέπει να κάνω. Όμως δεν μπορώ, κουράστηκα τόσα χρόνια να προσπαθώ να αλλάξω και να ονειρεύομαι ότι μια μέρα θα είμαι σαν τους άλλους. Απο μικρός προσπαθούσα να μένω μόνος μου. Όταν έρχετε κάποιος φίλος μου στο σπίτι μου περιμένω να φύγει για να μείνω πάλι μόνος μου. Μετα όμως καταλαβαίνω το λάθος μου.
    Έτσι ήμουν τότε και έλεγα οταν μεγαλώσω θα αλλάξω. Και τώρα το ίδιο λέω. Θα αλλάξω όμως;
    Υπάρχουν πολλά προβλήματα που δεν τα ανέφερα γιατί δεν θέλω να σας κουράσω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    με τους γονεις σου πως τα πας;
    σου λενε μπραβο η σε παρατηρουν συνεχεια;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Καλησπέρα anton! Πιστεύω πως όταν ξεκινάμε να πούμε κάτι με την λέξη "θέλω" σημαίνει ότι έχουμε και τη δύναμη τα "θέλω" μας να γίνουν πραγματικότητα, γιατί είναι ξεκάθαρες πλέον ανάγκες μας. Έχεις δύο βασικά ατού: είσαι όμορφος και η εξωτερική εμφάνιση παίζει σημαντικό ρόλο, αλλά είσαι και συγκροτημένος κι αυτό φαίνεται από τον τρόπο, που γράφεις. Μήπως οι εναλλαγές της διάθεσης έχουν να κάνουν-λέω εγώ-με την εφηβεία; Μην μπαίνεις πάντως στην διαδικασία να συγκρίνεσαι με κανέναν. Είναι παγίδα! Είσαι μοναδικός, όπως μοναδικοί είμαστε όλοι μας. Αν το πίστεψεις αυτό τότε και θα το εκπέμπεις και θα κάνεις γρήγορα τη σχέση που επιθυμείς. Γράψε όσα περισσότερα μπορείς για σένα, αυτό βοηθάει πολύ πρώτα εσένα.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    24
    Το δευτερο. Τους αποφεύγω δεν θέλω να τους μιλάω. Τους αγαπάω απλά με πιέζουν και δεν μου αρέσει

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    λοιπον αντον το προβλημα σου ειναι απλο...οι γονεις σου με τον τροπο τους και την υπερπροστατευτικοτητα τους σε εχουν κανει να φοβασαι να ανοιχτεις...
    πιθανοτατα σε εχουν γεμισει και ενοχες για το τι θα πει ο κοσμος αν σου πει ενα κοριτσι οχι,οτι δνε πρεπει να δειξουμε αδυναμια στους εξω,πρεπει να μιλανε οι αλλοι παντα με τα καλυτερα λογια για εμας κλπ κλπ.
    Οποτε τωρα ειναι η δικη σου η σειρα,να αρχισεις να κρινεις τι απο αυτα που λενε ειναι σωστο και τι λαθος...
    Υποψιν λεω την προσωπικη γνωμη μου δεν ειμαι γιατρος
    αν ημουν στη θεση σου θα παρατηρουσα παρα πολυ καλα τι λενε αλλοι γονεις και θα τα συγκρινα με αυτα που λεν οι δικοι μου.
    αυτο θα μου εδινε την ευκαιρια να αρχισω να τους αμφισβητω...
    εφηβεια γαρρρρ....
    και μετα στο χερι σου ειναι να ξεκινησεις να χτιζεις εναν αλλον αντον.
    παρατηρησε παρα πολυ καλα τα αλλα παιδια,αυτα που εχουν θρασσος κυριως.
    μελετησε τα και βρες τροπου να γινεις και εσυ λιγο πιο ελευθερος...
    θα βρεις τον δρομο σου αλλα αργει να αλλαξεις ολα αυτα που σε εχουν διδαξει και να βαλεις τα δικα σου στοιχεια μεσα και τις δικες σου ανακαλυψεις
    θα φας και λιγο τα μουτρα σου,δεν ειναι κακο,αλλιως δεν μαθαινεις...καλο ειναι...

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    7
    θα διαφωνισω με την μαρκελα σε καποιο βαθμο φιλε αντον!Το θεωρημενο προβλημα που νομιζεις οτι αντιμετοπιζεις να σου πω οτι το αντιμετωπιζουν πολλοι νεοι στις μερες μας και ειναι κατι το απολυτως φυσιολογικο!Να σε ρωτησω κατι ομως ποια ειναι ακριβως η σκεπτικη σου στο να κανεις σχεση?Τι επιδιωκεις ακριβως να βρεις?Η συγχρονη κοινωνια δυστηχως επιδιωκει στο να κλεισει τους αντρες συναισθηματατικα και να προαγει τις γυναικες σε εμφανισιακο βαθμο!Μπορεις ευκολα να το αντιμετωπισεις αλλα θελει σκληρη δουλεια και προπονηση!

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    24
    Όντως είναι υπερπροστατευτικοί και μου συμπεριφερονται σαν να είμαι μωρό. Ξέρω τι είναι λάθος και τι σωστό
    Τι επιδιωκεις ακριβως να βρεις?
    Μια απλή κοπέλα θέλω για να κάνω σχέση. Σοβαρή σχέση.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Θάταν ενδιαφέρον για μένα dchris να μου πεις σε τι διαφωνείς. Παρ' όλ' αυτά θάθελα συμπληρωματικά να πω στον anton ότι όταν "θέλω" σημαίνει κιόλας ότι και μπορώ. Άρα αν θέλεις πραγματικά ν' αλλάξεις, μπορείς κιόλας!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    Quote Originally Posted by anton View Post
    Όντως είναι υπερπροστατευτικοί και μου συμπεριφερονται σαν να είμαι μωρό. Ξέρω τι είναι λάθος και τι σωστό


    Μια απλή κοπέλα θέλω για να κάνω σχέση. Σοβαρή σχέση.
    Μια απλη κοπελα,δεν ζητας και λιγα πραγματα χεχεχεεχεχε
    αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα,το θεμα μας εδω ειναι πως πρεπει να μαθεις να κανεις και λιγο καμακι,να λες τα σωστα πραγματα στη σωστη ωρα.
    αρα χρειαζεται να αποχτησεις λιγο αυτοπεποιθηση
    κανενα φιλο πιο βγαλμενο απο σενα δεν εχεις να μαθεις καποια πραγματα απο κεινον;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Anton καλησπέρα.
    Εισαι 17 ετων και δεν εχεις κανει σεξ.
    Αυτο δεν θα πρεπει να σε ανησυχει,τα αγορια παντα ξεκινανε λιγο αργοτερα την σεξουαλικη τους ζωη σε σχεση με τα κοριτσια.
    Αυτα που πιθανως ακους απο συμμαθητες σου,οτι εχουν γαμησει 10 γκομενες κλπ μαλλον τα περισσοτερα ειναι μουφα.
    Μερικες απλες συμβουλες που ισως σε βοηθησουν ειναι οι εξης:
    1. Οταν μιλας με μια κοπελα μην σκεφτεσαι οτι μιλας με κοπελα.Απλα εχεις μια επικοινωνια με εναν αλλο ανθρωπο.
    2.Μπορεις να προσπαθησεις να μιλησεις με μια κοπελα,με την οποια εχεις μια σχετικη ανεση.Οχι τιποτα σπουδαιο,αλλα οχι και ενα απλο γεια.Μπορεις μετα το καλημερα να πεις κατι του στυλ " πως περασες το Σαββατοκυριακο"
    3.Θα μπορουσες αν χρησιμοποιεις καποιο μεσω κοινωνικης δικτυωσης να κανεις εκει φιλη καποια κοπελα και να συζητησεις μαζι της μεσω νετ που ειναι και πιο ανωδυνο(προσοχη μην περιοριστεις μονο στο νετ)

    Οσο για το κοκκινισμα,πολλες κοπελες το βρισκουν γλυκο χαριτωμενο και γενικα τους αρεσει.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    257
    χαχα μου θυμιζεις εμενα φιλαρακο

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    24
    αρα χρειαζεται να αποχτησεις λιγο αυτοπεποιθηση
    Το ξέρω
    Θα μπορουσες αν χρησιμοποιεις καποιο μεσω κοινωνικης δικτυωσης να κανεις εκει φιλη καποια κοπελα και να συζητησεις μαζι της μεσω νετ που ειναι και πιο ανωδυνο(προσοχη μην περιοριστεις μονο στο νετ)
    Το έχω κάνει πολλές φορές. Με βοήθησε για λίγο

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Athens
    Posts
    407
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Anton καλησπέρα.
    Εισαι 17 ετων και δεν εχεις κανει σεξ.
    Αυτο δεν θα πρεπει να σε ανησυχει,τα αγορια παντα ξεκινανε λιγο αργοτερα την σεξουαλικη τους ζωη σε σχεση με τα κοριτσια.
    Αυτα που πιθανως ακους απο συμμαθητες σου,οτι εχουν γαμησει 10 γκομενες κλπ μαλλον τα περισσοτερα ειναι μουφα.
    Μερικες απλες συμβουλες που ισως σε βοηθησουν ειναι οι εξης:
    1. Οταν μιλας με μια κοπελα μην σκεφτεσαι οτι μιλας με κοπελα.Απλα εχεις μια επικοινωνια με εναν αλλο ανθρωπο.
    2.Μπορεις να προσπαθησεις να μιλησεις με μια κοπελα,με την οποια εχεις μια σχετικη ανεση.Οχι τιποτα σπουδαιο,αλλα οχι και ενα απλο γεια.Μπορεις μετα το καλημερα να πεις κατι του στυλ " πως περασες το Σαββατοκυριακο"
    3.Θα μπορουσες αν χρησιμοποιεις καποιο μεσω κοινωνικης δικτυωσης να κανεις εκει φιλη καποια κοπελα και να συζητησεις μαζι της μεσω νετ που ειναι και πιο ανωδυνο(προσοχη μην περιοριστεις μονο στο νετ)

    Οσο για το κοκκινισμα,πολλες κοπελες το βρισκουν γλυκο χαριτωμενο και γενικα τους αρεσει.
    Ακριβως οσα θα εγραφα και εγω...και επιπλεον μου θυμιζεις παρα πολυ εμενα...ωραια παιδι κατα τα λεγομενα αλλα παντα δυσκολευομουν και δυσκολευομαι να μιλησω σε καποια που μου αρεσει πολυ...αλλα παιζει ρολο και το αλλο ατομο...σε πολλες μου εβγαινε ανεση, οποτε κυνηγα να βρεις καποια που ταιριαζει σε σενα...εισαι πολυ μικρος να απελπιζεσαι!! Εγω στα 17 ηθελα πολυ να κανω σεξ δεν λεω αλλα πιο πολυ σκεφτομασταν να παιξουμε μπαλα...χαχα...βεβαια αυτο ηταν και πριν 11 χρονια, τοτε ειμασταν λιγο πιο μαζεμενοι!!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Αθηνα
    Posts
    312
    Το να αναζητας την μοναξια,δεν ειναι κακο,γιατι σημαινει οτι μεσα σου εισαι γεματος. Κι αν ασχολεισαι και με κατι,κανα οργανο,κανα βιντεο γκειμ και περνας καλα δεν καταλαβαινω γιατι σε πειραζει... Οι πιο γοητευτικοι τυποι που εχω γνωρισει ειναι πολυ μοναχικοι,αλλα ετσι ανεπτυξαν τις πνευματικες τους δεξιοτητες πιο γρηγορα. Αν θελεις να εισαι μονος,να εισαι,αλλα να κανεις κατι για αξιοποιεις την μοναξια σου. Να μαθεις ας πουμε κιθαρα να ασχολεισαι οταν εισαι μονος. Να την χρησιμοποιησεις σωστα.

    Και οσο για την σχεση,εισαι 17,εισαι μικρος ακομα. Μολις που βγαινεις απο την εφηβεια. Το οτι δεν εχεις κανει ακομα σεξ η σχεση ειναι φυσιολογικο,μην κοιτας που ο κοσμος γυρω σου τρεχει και "μεγαλωνει" αποτομα απο τα 14 του...

    Κι αν ρωτησεις εμενα,θα προτιμουσα να μην ειχα κανει σεξ στα 15 μου αλλα στα 20 μου.. Γιατι απλουστατα τοτε εισαι πολυ πιο ωριμος για να το απολαυσεις σωστα. Και ισως το 20 να ειναι υπερβολικο αλλα αλλο τοσο ειναι και το 15... Μην αγχωνεσαι,δεν εχεις ξεκινησει καν να ζεις ακομα.

    Ζησε την ηλικεια σου,μην αγχωνεσαι για κοπελες και τετοια και να εισαι σιγοYρος οτι θα βρεις πολυ συντομα,αυτο δε μπορεις να το αποφυγεις! :P

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    24
    Κι αν ασχολεισαι και με κατι,κανα οργανο,κανα βιντεο γκειμ και περνας καλα δεν καταλαβαινω γιατι σε πειραζει...
    Αυτό είναι το θέμα. ότι δεν περνάω καλά όταν είμαι μόνος μου. δεν έχω τίποτα να κάνω μονο το ίντερνετ έχω. θέλω να γίνω πιο κοινωνικός.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΦΙΛΟΥΣ-ΘΕΛΩ ΝΑ ΖΗΣΩ
    By Flumen in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 45
    Last Post: 05-02-2012, 19:31
  2. Δεν μπορω να κανω σχεση
    By Constanse in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 63
    Last Post: 12-07-2011, 17:23
  3. Εξαναγκασμένη σχέση; Τί να κάνω;
    By anisixos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 130
    Last Post: 13-12-2010, 10:17
  4. ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΧΕΣΗ
    By katatonia in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 32
    Last Post: 13-08-2010, 15:07
  5. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΣΧΕΣΗ
    By ARIS in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 84
    Last Post: 07-07-2010, 00:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •