μετα απο τουλαχιστον 5 χρονια που γραφω εδω..... - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 73
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    Quote Originally Posted by arktos View Post
    νιωθω πραγματικα πως δν εκανα καλα που κατεθεσα τη ψυχή μου.
    εγραψα γιατι θελησα να βρω κ αλλους ανθρωπους που αντιμετωπιζουν τα ιδια θεματα με μενα.
    ανοιχτηκα χωρις να κρυψω τιποτα σχεδον για μενα κ ειδα πως γυρισε πανω μου αυτο.
    συναισθηματικα κ μονο.
    θελω να κινηθω δικαστικα κ θα το κανω.
    λυπαμαι που μετα απο τοσα χρονια που μοιραστηκα τοσα πολλα με αγνωστους ανθρωπους,
    βρισκομαι σε αυτη τη θεση.
    βοηθηθηκα κ βοηθησα, αλλα ειχε κοστος αυτο.

    δν ξερω τι αλλο να πω.
    ειχα την αναγκη να το μοιραστω μαζι σας....
    κ να του κανεις μηνυση τι θα κερδισεις ομως;
    να σταματησει να βγαζει πραγματα στο φορα;
    να δικαιωθεις ας πουμε;
    θελω να πω οτι οσο χαλια κ να σου φερθηκε, ο μονος τροπος να ηρεμησεις ειναι να τον συγχωρεσεις.
    να τον συγχωρεσεις δεν εννοω να τον ξανακανεις παρεα κ να εμπιστευθεις τα προσωπικα σου.
    εννοω να μπορεσεις να το αφησεις πισω σου, να πεις ο,τι εγινε εγινε, κ να πας παρακατω.
    να ηρεμησεις μεσα σου με λιγα λογια.
    η δικαιωση συνηθως δε φερνει ψυχικη ηρεμια, αν κ ετσι φαινεται εκ πρωτης οψεως.
    πχ νιωθω οτι αν δεν τον σκισω θα σκασω.
    ομως τελικα δε φερνει ψυχικη ηρεμια γιατι οσο ασχολεισαι με το συμβαν κ το σκεφτεσαι κ το κουβαλας μεσα σου κ νιωθεις θυμο κ απογοητευση για την ασχημη συμπεριφορα του αλλου, δε θα μπορεις να πας παρακατω.
    ειναι νομος της φυσης αυτο.
    ουτε εγω συγχωρω ευκολα ανθρωπους που με πληγωσαν, αλλα πληρωνω σε θυμο κ νευρα το τιμημα της δυσκολιας συγχωρεσης.
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Quote Originally Posted by Ναταshα View Post
    Όλο αυτο το θέμα δεν εχει να κάνει με το φόρουμ. Μοιάζει σαν να εμπιστεύτηκες έναν καινούργιο φίλο στην πραγματική ζωή, να εκμυστηρεύτηκες τη ζωή σου και μετά να σε έκανε βούκινο, κάτι πάρα πολύ συνηθισμένο στην έξω ζωή. Για μένα και πάλι φταίει το άτομο που ανοίγεται, αυτό αναλαμβάνει την ευθύνη των όσων μοιράζεται. :/
    Άρκτε αν έχει πάρει τέτοια διάσταση το θέμα τι να πω, πάντως δε πιστεύω πως ευθύνεται το φόρουμ όταν κάποιος ενήλικας γράφεται με δική του ευθύνη σε ένα φόρουμ και μετά με δική του ευθύνη αρχίζει και μιλάει.

    Ότι παντού υπάρχουν ανήθικοι υπάρχουν, δε φταίει το φορουμ..
    νατασα σε αυτο το φορουμ γραφω χρονια.
    το συγκεκριμενο ατομο δν το γνωρισα.
    υπαρχουν κοινοι γνωστοι.
    αυτο ειναι φυσικο επομενο να συμβει.

    αν προσεξες δν ζητησα ρεστα....
    http://www.mazi.org.gr/

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Quote Originally Posted by Lou! View Post
    θελω να πω οτι οσο χαλια κ να σου φερθηκε, ο μονος τροπος να ηρεμησεις ειναι να τον συγχωρεσεις.
    διαφωνω. δεν υπαρχει ενας μοναδικος κ σιγουρος τροπος για να ηρεμισει κανεις. καμια φορα η συγχωρεση ή μεχρι να ερθει - αν ερθει ποτε- λειτουργει καταναγκαστικα ή και ενοχικα αν δεν ερθει.

    αλλες φορες μπορουμε, αλλες φορες οχι. και σιγουρα δεν χρειαζεται να μπορουμε ....καλυτερα να προσπαθουμε να αποδεχομαστε κ να εκφραζουμε το συναισθημα της στιγμης με καποιο τροπο, παρα να σκεφτομαστε τι θα κανουμε απο καποιο σημειο κ περα. Αυτο θα ερθει με τη σειρα του.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Quote Originally Posted by Sofia View Post
    και η ελευθερια εκφρασης οριο εχει. αυτο του σεβασμου. τουλαχιστον στο προβλημα του αλλου. αλλα τελικα στο φορουμ υποστηριξης, ηταν πολλες φορες που ξεπεραστηκαν τα ορια και ακομα τοσες που εγινε στα πλαισια της αυτορρυθμισης.

    εγω ευχομαι σε ολους μας να μην το χρειαζομαστε το καθε φορουμ, μα να το χρησιμοποιησουμε σαν ενα εργαλειο οσο αντεχουμε και οσο βλεπουμε οτι μας βοηθα.σ αυτο το λιγο.

    σοφία, ξερεις πως οταν μπηκα εδω εψαχνα απεγνωσμενα να βρω καποιους που να ψαχνουν απο διπολικη.
    δν φανταζομουν ποτε πως αυτα που εγραψα καποιος θα τα χρησιμοποιησει για να με κατηγορησει.
    να με κατηγορησει για ποιο λογο κιολας?
    οταν αυτο το ατομο πασχει επισης απο διπολικη....
    ειχα την ελπιδα πως βοηθησα....

    ας μν επεκταθω.....
    http://www.mazi.org.gr/

  5. #35
    Quote Originally Posted by Sofia View Post
    διαφωνω. δεν υπαρχει ενας μοναδικος κ σιγουρος τροπος για να ηρεμισει κανεις. καμια φορα η συγχωρεση ή μεχρι να ερθει - αν ερθει ποτε- λειτουργει καταναγκαστικα ή και ενοχικα αν δεν ερθει.

    αλλες φορες μπορουμε, αλλες φορες οχι. και σιγουρα δεν χρειαζεται να μπορουμε ....καλυτερα να προσπαθουμε να αποδεχομαστε κ να εκφραζουμε το συναισθημα της στιγμης με καποιο τροπο, παρα να σκεφτομαστε τι θα κανουμε απο καποιο σημειο κ περα. Αυτο θα ερθει με τη σειρα του.
    ..συμφωνώ...

    Η συγχώρεση έχει και ένα όριο, όπως και η μεγαλοψυχία.
    Αν πχ Λου εσένα σκότωνε κάποιος τη μαμά σου, θα μπορούσες να τον συγχωρέσεις?
    Δανείζομαι ένα ακραίο παράδειγμα για να σου δείξω πως η συγχώρεση είναι μέχρι εκεί που δνε ξεπερνιούνται τα νοητα ορια μας.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Quote Originally Posted by arktos View Post
    ειχα την ελπιδα πως βοηθησα....
    δεν χρειαζεται να επεκταθεις.....οτι ειναι να κανεις, αυτο που βρισκεις σωστο θα το κανεις.

    Οταν δινεις βοηθεια, φανταζομαι δεν περιμενεις αυτη τη συμπεριφορα. Παρολα αυτα συμβαινει. Ολοι εχουμε φαει τα μουτρα μας....Το θεμα ειναι να συνεχισουμε δινοντας βοηθεια οπου πραγματικα αξιζει...κ σιγουρα καπου θα αξιζει....Δεν μπορει:)

    Και το αν βοηθησες, ειναι ανεξαρτητο απο το αν το βλεπει ο αποδεκτης. Η βοηθεια αν δοθηκε, παραμενει βοηθεια.Το τι θα την κανει ο αλλος, ειναι δικο του θεμα.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Quote Originally Posted by Lou! View Post
    κ να του κανεις μηνυση τι θα κερδισεις ομως;
    να σταματησει να βγαζει πραγματα στο φορα;
    να δικαιωθεις ας πουμε;
    θελω να πω οτι οσο χαλια κ να σου φερθηκε, ο μονος τροπος να ηρεμησεις ειναι να τον συγχωρεσεις.
    να τον συγχωρεσεις δεν εννοω να τον ξανακανεις παρεα κ να εμπιστευθεις τα προσωπικα σου.
    εννοω να μπορεσεις να το αφησεις πισω σου, να πεις ο,τι εγινε εγινε, κ να πας παρακατω.
    να ηρεμησεις μεσα σου με λιγα λογια.
    η δικαιωση συνηθως δε φερνει ψυχικη ηρεμια, αν κ ετσι φαινεται εκ πρωτης οψεως.
    πχ νιωθω οτι αν δεν τον σκισω θα σκασω.
    ομως τελικα δε φερνει ψυχικη ηρεμια γιατι οσο ασχολεισαι με το συμβαν κ το σκεφτεσαι κ το κουβαλας μεσα σου κ νιωθεις θυμο κ απογοητευση για την ασχημη συμπεριφορα του αλλου, δε θα μπορεις να πας παρακατω.
    ειναι νομος της φυσης αυτο.
    ουτε εγω συγχωρω ευκολα ανθρωπους που με πληγωσαν, αλλα πληρωνω σε θυμο κ νευρα το τιμημα της δυσκολιας συγχωρεσης.

    λου, αν αυριο εγω βγω κ σου επιτεθω δημοσια καπου,
    χρησιμοποιωντας οτι εχεις πει εδω,
    εκθετοντας πραγματα που εσυ δν εχεις επιλεξει να μοιραστεις με ανθρωπους που σε γνωριζουν,
    με συγχωρεις αλλα δν θα σου πω απλα να τους συγχωρεσεις.

    το ξερω αλλη εισαι εσυ κ αλλη ειμαι εγω.
    http://www.mazi.org.gr/

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Quote Originally Posted by arktos View Post
    λου, αν αυριο εγω βγω κ σου επιτεθω δημοσια καπου,
    χρησιμοποιωντας οτι εχεις πει εδω,
    εκθετοντας πραγματα που εσυ δν εχεις επιλεξει να μοιραστεις με ανθρωπους που σε γνωριζουν,
    με συγχωρεις αλλα δν θα σου πω απλα να τους συγχωρεσεις.

    το ξερω αλλη εισαι εσυ κ αλλη ειμαι εγω.


    Ανάλογα πως θα χρησιμοποιήσεις τον θυμό που θα σου προκαλέσει αυτό το γεγονός. Ο θυμός μπορεί να οδηγήσει σε παραγωγικές συμπεριφορές και σε αλλαγές καταστάσεων που κάποιες φορές χρειάζονται, μπορεί όμως να γίνει τυφλός, ένα ξέσπασμα χωρίς στόχο που ανακυκλώνεται (και που μπορεί να χειροτερέψει κιόλας και μετά να σου "φταίνε" και όλοι και όλα). Βλέπω ότι εσύ το έχεις πάρει ψύχραιμα το θέμα (τουλάχιστον αυτό δείχνεις εδώ) και αυτό για μένα είναι πάντα καλό.


    Δεν ξέρω, σκέψου αν θα σε ωφελήσει να κινηθείς νομικά εναντίον αυτού του ατόμου. Απλά να ξέρεις ότι θα μπλεχτείς με δικαστήρια και δικηγόρους και στο τέλος θα σου φύγει χρόνος και χρήμα. Σκέψου αν θα αξίζει τον κόπο όλο αυτό η αν η οποιαδήποτε νομική δικαίωση θα είναι ανάλογη των πράξεων που θα κάνεις για να την βρεις. Η αν η οποιαδήποτε νομική δικαίωση είναι αυτή η δικαίωση που ζητάς.

    Εναλλακτικά ίσως να έβρισκες να μιλούσες προσωπικά στο άτομο και να του ζητούσες εξηγήσεις (αν δεν το έχεις ήδη κάνει, σορρυ δεν διάβασα κιόλας). Ρώτα τον γιατί το έκανε αυτό. Αν έχει διπολική μπορεί να ήταν σε φάση υπομανίας/μανίας η και κατάθλιψης, δεν ξέρω αν θα τον δικαιολογούσες τότε, αλλά σίγουρα σε αυτές τις φάσεις το άτομο χάνει κάποια από την ελεύθερη βούληση του και κάνει πράγματα που σε νορμάλ φάση δεν θα έκανε (εσύ μάλλον το ξέρεις πολύ καλύτερα αυτό). Σκέψου τα όλα αυτά και πράξε ανάλογα και πάντα πρόσεχε ότι και αν κάνεις μην σου γυρίσει μπούμερανγκ.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    double post

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    477
    Σίγουρα δε ζήτησες ρέστα απο το φόρουμ ,αλλά τόνισες ότι μέσα απο το φόρουμ διέρρευσαν δεδομένα σου. Ότι δλδ η ενασχόληση σου με το φόρουμ στην τελικά σου βγήκε σε κακό.

    Δε ξέρω πως ακριβώς διέρρευσε το όνομα σου, αλλά όταν κανονίζεις μια συνάντηση έξω απο το φόρουμ και δέχεσαι να αποκαλύψεις το όνομα της Άρκτου, είναι πολύ εύκολο ότι γράφεις εδώ μέσα να αναγνωριστεί με το πραγματικό σου όνομα, θέλω να πω δε προσπάθησες με νύχια και δόντια να κρατήσεις την ανωνυμία....
    Το πιο επικίνδυνο άτομο είναι αυτό που έχεις αγαπήσει

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    Quote Originally Posted by arktos View Post
    λου, αν αυριο εγω βγω κ σου επιτεθω δημοσια καπου,
    χρησιμοποιωντας οτι εχεις πει εδω,
    εκθετοντας πραγματα που εσυ δν εχεις επιλεξει να μοιραστεις με ανθρωπους που σε γνωριζουν,
    με συγχωρεις αλλα δν θα σου πω απλα να τους συγχωρεσεις.

    το ξερω αλλη εισαι εσυ κ αλλη ειμαι εγω.
    δε σου ειπα τι να κανεις.
    σου ειπα πώς βλεπω εγω τα πραγματα.
    μπορει αυτο να μην ισχυει για ολους.

    η Σοφια ανεφερε ομως κατι πολυ σωστο παραπανω.
    οτι δεν εχουν ολοι τη δυνατοτητα της συγχωρεσης.
    δεν μπορουν ολοι οι ανθρωποι και ανα πασα στιγμη να συγχωρεσουν.
    εχει δικιο σε αυτο, ειναι μεγαλη αληθεια.

    τωρα, σου ειπα οτι ουτε εγω μπορω ανα πασα στιγμη να συγχωρω.
    δε στο λεω λοιπον για να σου κανω την αγια.
    ωστοσο βλεπω κ την οδυνη [ειναι μια μορφη οδυνης κ η οργη] των ανθρωπων που δεν μπορουν να συγχωρεσουν.
    καπως διαφαινεται κ αυτη.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Quote Originally Posted by Ναταshα View Post
    Σίγουρα δε ζήτησες ρέστα απο το φόρουμ ,αλλά τόνισες ότι μέσα απο το φόρουμ διέρρευσαν δεδομένα σου. Ότι δλδ η ενασχόληση σου με το φόρουμ στην τελικά σου βγήκε σε κακό.

    Δε ξέρω πως ακριβώς διέρρευσε το όνομα σου, αλλά όταν κανονίζεις μια συνάντηση έξω απο το φόρουμ και δέχεσαι να αποκαλύψεις το όνομα της Άρκτου, είναι πολύ εύκολο ότι γράφεις εδώ μέσα να αναγνωριστεί με το πραγματικό σου όνομα, θέλω να πω δε προσπάθησες με νύχια και δόντια να κρατήσεις την ανωνυμία....


    Βασικά όντως ίσως να μην είναι τόσο λόγω του φορουμ. Μια τέτοια κατάσταση μπορεί να γίνει οπουδήποτε και στην κανονικά ζωή. Π.χ. λες σε ένα φίλο σου πολύ προσωπικά πράγματα και αυτός αρχίζει και τα λέει όλα, σε βρίζει σε τρίτους πίσω από την πλάτη σου και σε αποκαλεί με διάφορα ωραία κοσμητικά (λολ). Δεν ξέρω νομίζω ότι συμβαίνει συχνά και in real life και όταν συμβαίνει πραγματικά πονάει σαν γεγονός (ιδιαίτερα αν ήταν φίλος/φίλη). Το θέμα είναι ακόμα πιο ευαίσθητο όταν εμπλέκονται και προσωπικά προβλήματα υγείας. Δεν ξέρω όμως το κατά πόσο αξίζει να το κυνηγήσεις παραπέρα μετά.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Quote Originally Posted by Lou! View Post
    δε σου ειπα τι να κανεις.
    σου ειπα πώς βλεπω εγω τα πραγματα.
    μπορει αυτο να μην ισχυει για ολους.

    η Σοφια ανεφερε ομως κατι πολυ σωστο παραπανω.
    οτι δεν εχουν ολοι τη δυνατοτητα της συγχωρεσης.
    δεν μπορουν ολοι οι ανθρωποι και ανα πασα στιγμη να συγχωρεσουν.
    εχει δικιο σε αυτο, ειναι μεγαλη αληθεια.

    τωρα, σου ειπα οτι ουτε εγω μπορω ανα πασα στιγμη να συγχωρω.
    δε στο λεω λοιπον για να σου κανω την αγια.
    ωστοσο βλεπω κ την οδυνη [ειναι μια μορφη οδυνης κ η οργη] των ανθρωπων που δεν μπορουν να συγχωρεσουν.
    καπως διαφαινεται κ αυτη.

    Γιατί, οι δικομανείς δεν είναι χαρούμενοι άνθρωποι? :P


    Ίσως κάποιες φορές χρειάζεται να μην συγχωρείς, με την έννοια "οκ αυτό το άτομο δεν μου κάνει απλά δεν θα ξανα-απαντήσω στο τηλέφωνο και τον/την κόβω μαχαίρι". Απλά και ο θυμός μπορεί να είναι σημάδι ότι-τι να κάνουμε- δε ταιριάζουμε με όλους και με όλα :P

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Quote Originally Posted by Ναταshα View Post
    Δε ξέρω πως ακριβώς διέρρευσε το όνομα σου, αλλά όταν κανονίζεις μια συνάντηση έξω απο το φόρουμ και δέχεσαι να αποκαλύψεις το όνομα της Άρκτου, είναι πολύ εύκολο ότι γράφεις εδώ μέσα να αναγνωριστεί με το πραγματικό σου όνομα, θέλω να πω δε προσπάθησες με νύχια και δόντια να κρατήσεις την ανωνυμία....
    Δεν το βρισκω προσωπικα κακο -αν κ σιγουρα εχει τα ρισκα του- να αποκαλυψεις σε καποια ατομα προσωπικα δεδομενα. Αυτο ομως δεν αποτελει αλλοθι ουτε στο παραμικρο, ωστε να παραβιαζουν καποιοι τοσο ευαισθητα θεματα κ να εκθετουν τον αλλον με πραγματα που το ιδιο το μελος εχει ανοιξει σε στιγμες αδυναμιας κ αναγκης για επικοινωνια κ μοιρασμα. Φυσικα ειναι κ θεμα εντιμοτητας κ μιας σχετικης σοβαροτητας. Που οπως φαινεται λειπει απο πολλους.

    Το ιδιο ανατριχιαστικο ειναι για μενα, συμμετεχοντας κανεις σε ενα φορουμ εκθετοντας το προβλημα του, να του την πεφτουμε λεγοντας του "μα γιατι ανοιχτηκες". Απο τη μια "πες μας"....απο την αλλη δινουμε κ "αφεση αμαρτιων" σε οποιον φερεται ανεντιμα κ με μικροψυχια.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    477
    Προσωπικά δεν έχω κανένα θέμα να αποκαλύψω το οτιδήποτε για μένα εδώ μέσα, κι όταν έκανα την εγγραφή είχα αυτή τη γνώση, οτι μιλάω σε ένα δημόσιο χώρο, όπου ο οποιοσδήποτε γκουγκλάρει κάτι σχετικό μπορεί να βρει μια συνομιλία μου. Για αυτή την ευθυνη μιλάω, όταν γνωρίζεις πως ότι αναρτήσεις σε αυτό το φόρουμ μπορεί να το δεις ο οποιοσδήποτε ΠΡΕΠΕΙ να είσαι προετοιμασμένος για τις οποιεσδήποτε συνεπειες. Αυτά για όσα αναρτώνται δημόσια.

    Απο κει και πέρα για οσα λέγονται στα προσωπικά μηνύματα κι εκεί πρέπει να έχεις γνώση πως κανείς δε σου εγγυάται πως όσα πεις θα μείνουν μεταξύ 2 ατόμων...

    Τα ίδια που συμβαίνουν στη ζωή μπορούν να γίνουν κι εδώ. Κι αν ο άλλος σε βάλει στο μάτι μπορεί να μάθει πολλά για σένα όσο κι αν κρυφτείς..
    Το πιο επικίνδυνο άτομο είναι αυτό που έχεις αγαπήσει

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Similar Threads

  1. 6 χρονια μετα
    By zaphod in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 7
    Last Post: 08-04-2011, 02:28
  2. Μπερδεμενος!2 χρονια μετα....
    By tHe_V1rus in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 27
    Last Post: 24-05-2010, 00:28
  3. Δύο χρόνια μετά....
    By moreira in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 10-03-2010, 20:34
  4. μετα απο 10 χρονια seroxat ...????
    By maripios in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 16
    Last Post: 10-08-2009, 23:10
  5. Χωρισμος μετα απο 5 χρονια
    By piccolo7 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 20
    Last Post: 23-03-2009, 21:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •