Με απειλει να διωξει το παιδι μου απο το σχολειο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4

    Με απειλει να διωξει το παιδι μου απο το σχολειο

    καλησπερα σας!Εχω 2 παιδια τα οποια πηγαινουν στο ιδιο σχολειο, τεταρτη και δευτερα δημοτικου.Ο μικροτερος ειναι υπερκηνιτικος,με αποτελεσμα πολυ ζωηρος και να δημιουργει προβληματα.Περυσι εγινε ενα περιστατικο με ενα αλλο παιδακι πολλυ σοβαρο κατα την γνωμη μου.Πηγα στον διευθηντη να το πω και φυσικα το αρνηθηκε.Απλα μου επισημανε οτι φταιει ο δικος μου που ειναι πολλυ ζωηρος και δεν καθετε στην ταξη και αλλα πολλα που εχουν σχεση με την συμπεριφορα του παιδιου μου και οχι με το περισταικο που εγινε.Με κιγα λογια το απεφευγε.Φτανω στο σημερα και λεω οτι το παιδι μου εχει αλλαξει συμπεριφορα μετα απο αυτο ακομα χειροτερα.Δηλαδη οτι του κανουν στο διαλλειμα καποια ποιο (δυνατα)απο αυτον παιδια τα κανει σε αλλα που ειναι του χεριου του ας πουμε.Αυτο εχει ως αποτελεσμα για τα παντα στο σχολειο να φταιει ο μικρος.Μου ερχετε πολλες φορες χτυπημενος και οταν παω και του τα δειχνω του διευθηντη λεει οτι φταιει ο μικρος που ειναι ζωηρος.Πανε οι αλλοι γονεις κανουν παραπονα οταν παω εγω για να πω για το αλλο παιδι που εχω στο σχολειο μου λεει δεν εχω προβλημα με αυτο αλλα με τον μικρο.Σημερα με απειλησε οτι θα φωναξει και την αστυνομια .Και του λω εσυ σαν διευθηντης τι με συμβουλευετε και αν δεν μπορειτε που ειναι η σχολικη συμβουλος,απλα μου απαντησε οτι δεν εχει ωρα και θα τα πουμε αλλη φορα.Αυριο θα παω παλι να κανω παραπονα για το αλλο παιδι μου χτυπησε τν μικρι της πηρε το κεφαλι και το κοπανησε στον τοιχο,την χουφτωσε,την αφτυσε και την εβρησε και ειμαι διατεθημενη για ολα δεν αντεχω αλλο.Δηλαδη μεγαλωνω εναν μικρο ροχαμη και δεν το ξερω οπα ρε φιλε πολλα ειπες τωρα θα τα πω και εγω,Απλα εγω ρωταω εχει το δικαιωμα να τον διωξει και αν ναι μετα πως μπορω εγω να τον τρεξω με αφορμη το οτι κανει ο δικος μου στο σχολειο φταιει αυτο που εγινε περυσι και οταν του το ειπα δεν εδωσε σημασια και οταν του ειπα να διωξουμε το αλλο παιδι απο το σχολειο μου ειπε οτιν δεν ειναι συζιτησημη η οικογενεια αυτη και οτι δεν βγαζει ακρη.Πφφφφφ ξερω σας κουρασα αλλα ειναι τοσα που θελω να πω.Αν μπορειτε να με βοηθησετε.Ευχαριστω

  2. #2
    ..μουχρίτσα...στο σπίτι τι κατάσταση επικρατεί?
    Είσαι χωρισμένη?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4
    οχι μια χαρα ουτε καβγαδες ουτε τιποτα.Με τον αντρα μου μαζι ειμαστε.Ολα καλα

  4. #4
    ...κοίτα, ένα παιδί αποκλείεται να έχει μια τέτοια συμπεριφορά χωρίς λόγο.
    Έχεις σκεφτει να το πας σε παιδοψυχολόγο?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4
    και σε παιδοπσυχολογο και σε κοινωνικη λειτουργο εχουμε παει και δεν βγαζουμε ακρη.απλα δεν εχει ορια.ο μπαμπας του λειπει πολλες ωρες απο το σπιτι και οταν ειναι σπιτι του κανει ολα τα χατιρια και εχει ως αποτελεσμα να αναιρει τους κανονες που του βαζω εγω.Δηλαδη δεν εχουμε στην ουσια κοινη διαπαιδαγωγηση στα παιδια μας.Αυτο ομως δεν ειναι λογος για τις πραξεις του αυτες.

  6. #6
    Quote Originally Posted by muxritsa View Post
    και σε παιδοπσυχολογο και σε κοινωνικη λειτουργο εχουμε παει και δεν βγαζουμε ακρη.απλα δεν εχει ορια.ο μπαμπας του λειπει πολλες ωρες απο το σπιτι και οταν ειναι σπιτι του κανει ολα τα χατιρια και εχει ως αποτελεσμα να αναιρει τους κανονες που του βαζω εγω.Δηλαδη δεν εχουμε στην ουσια κοινη διαπαιδαγωγηση στα παιδια μας.Αυτο ομως δεν ειναι λογος για τις πραξεις του αυτες.
    ο παιδοψυχολογος τι σας είπε?

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4
    να μπουνε κανονες στο σπιτι.πραγμα που δεν γινετε και αν γινει θα γινει για λιγες ημερες.απο μερος μου προσπαθω να ειμαι η ποιο αυστηρη της οικογενειας αλλα βλεπεις ο αντρας μου του εχει τρομερη αδυναμια.Ξερω ειναι κακο και οτι θα το βρουμε μπροστα μας,αλλα και παλι λεω δεν εξηγητε αυτα που κανει.Εχω καιαλλο παιδικαι βλεπω τεραστιες διαφορες που στο κατω κατω στο ιδιο περιβαλλον ζουνε.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    muxritsa γεια σου! το να διωξει ο διευθυντης (μετα απο βεβαιη αποφαση του συλλογου των δασκαλων) ενα παιδι απο το σχολειο δεν ειναι ευκολη υποθεση. για να εφαρμοστει αλλαγη σχολικου περιβαλλοντος πρεπει να εχει προηγηθει σοβαρο γεγονος που εμποδιζει την ομαλη λειτουργια κ την "ηρεμια" του σχολειου λογω του συγκεκριμενου μαθητη.. αν το παιδι ειναι οντως ζωηρο και υπερκινητικο, κατα πασα πιθανοτητα να πασχει απο adhd, καλο θα ηταν να ρωτησεις τη δασκαλα/το δασκαλο ποιες ειναι οι σχολικες του επιδοσεις, αμα παιζει δλδ κ καμια μαθησιακη δυσκολια στη μεση, κ στη συνεχεια να απευθυνθειται σε καποιο κεδδυ (πρωην κδαυ) κ να σας πουν τι να κανετε, ισως χρειαστει καποιες ωρες την εβδομαδα να παρακολουθει την παραλληλη στηριξη. Επειδη ειναι το αντικειμενο σπουδων μου αμα μενεις Θεσσαλονικη μπορω να σου προτεινω καποιους φορεις που μπορεις να απευθυνθεις κ ο,τι αλλο θες μπορεις να με ρωτησεις. Επισης κατι αλλο, πως ειναι οι διαπροσωπικες του σχεσεις? Εχει φιλους? Πως του συμπεριφερονται τα αλλα παιδακια μεσα στην ταξη?
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    114
    Μίλα του συνέχεια, όχι φωνές, όχι απειλές και τέτοια.
    Συζήτηση όλη την ώρα, έτσι πιστεύω θα καταλάβεις γιατί είναι ζωηρός, γιατί φέρεται έτσι κλπ και θα έχεις και την ευκαιρία να του πεις και όλα αυτά που εσύ θεωρείς σαν μητέρα σωστά και με την καθημερινή συζήτηση να τα επαναλαμβάνεις.

Similar Threads

  1. ΑΠΟΒΟΛΗ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ
    By βασιλικακη in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 46
    Last Post: 01-05-2010, 23:19
  2. Replies: 92
    Last Post: 04-02-2010, 00:39
  3. σχολείο
    By niko in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 7
    Last Post: 24-10-2008, 13:35
  4. Ο ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗΣ ΖΗΤΑΕΙ ΔΙΩΞΕΙ ΑΞΙΟΤΙΜΟΥ ΔΙΚΑΣΤΗ...(για ψυχανάλυση)
    By Σήφης in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 22
    Last Post: 08-07-2008, 23:24
  5. σχολειο και νταηδες
    By manous73 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 8
    Last Post: 16-01-2008, 09:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •