Εξωτερική εμφάνιση: τι την επιρεάζει και τι αυτή επιρεάζει
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 30
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Some hours away from totally wreck down everything and everybody
    Posts
    916

    Εξωτερική εμφάνιση: τι την επιρεάζει και τι αυτή επιρεάζει

    Οι περισσότεροι άνθρωποι θεωρούν ιδιαίτερα θετική μια καλή εξωτερική εμφάνιση. Πως σχετίζεται όμως η εμφάνιση με τους άλλους τομείς της ζωής ενός ατόμου και ποιοι παράγοντες την καθορίζουν.

    Ας τα πάρουμε με την σειρά ξεκινώντας με τα ας τα πούμε αίτια, δηλαδή ποιοι παράγοντες καθορίζουν την ωραιότητα της εμφάνισης. Τα γονίδια που κληρονομούμε απο τους βιολογικούς μας γονείς είναι ο πρώτος παράγοντας. Το κοινωνικό, οικονομικό, ακόμα και πολιτικό περιβάλλον στο οποίο ένα άτομο μεγαλώνει παίζει ένα ρόλο. Προσωπικά πιο ωραίες είναι κατά μέσο όρο οι γυναίκες απο τις πλούσιες χώρες του βορρά παρά απο τα φτωχά κράτη των βαλκανίων. Εντάξει με μια εξαίρεση τις ρωσίδες :D. Αυτό το αποδίδω στις καλύτερες συνθήκες διαβίωσης που επιτρέπει στα προνομιούχα άτομα να ασκούν ένα σχετικά ξεκούραστο μικρής σχετικά διάρκειας και με λιγότερο άγχος επάγγελμα που τους αποδίδει ένα εισόδημα ικανό όχι μόνο για να καλύψει τις βασικές τους ανάγκες αλλά και για να αγοράσουν αντικείμενα όπως είναι ένα ραδιόφωνο μια ταινία, να κάνουν αναψυχή π.χ. εκδρομή το σαββατοκύριακο, διακοπές, λούνα πάρκ, τσιπουράδικα κ.α. προσφεροντάς τους ικανοποίηση και χαρά ανεβάζοντας την ψυχική τους διάθεση. Έχετε κοιταχτεί στον καθρέπτη όταν είσαστε σε άσχημη ψυχολογική κατάσταση, και αν ναι είσασταν όμορφοι/ες ? Επιπλέον ο ελεύθερος χρόνος που έχουν οι κάτοικοι των ανεπτυγμένων κρατών τους αφήνει περιθώριο για να αθληθούν, πράγμα που όπως επεσήμανα και σε άλλο θέμα, βελτιώνει φυσική-ψυχική υγεία και εμφάνιση. Το πολιτικό περιβάλλον μπορεί να επηρεάσει την ατομική εμφάνιση σε περιπτώσεις π.χ. απολυταρχικών καθεστώτων που το άτομο στερείται πολλών ελευθεριών και εκπλήρωση επιθυμιών για πολιτικές σκοπιμότητες που εκτός των άλλων μειώνει την ευχαρίστηση και την ικανοποίηση που το άτομο θα μπορούσε να αντλήσει απο τις επιθυμητές του δραστηριότητες. Το εξωτερικό φυσικό περιβάλλον όπως είναι π.χ. ένας οικισμός στο βουνό μέσα στην πρασινάδα, με λιγότερη βαβούρα, λιγότερο καυσαέριο σε σχέση με μια άσχημη τσιμεντένια πόλη ίσως να μας δείχνει πιο ωραίους. Σε αυτό το παράδειγμα ο μικρός οικισμός και ο απλοικότερος τρόπος ζωής που αυτός συνεπάγεται συμβάλει στην μείωση του στρές για το οποίο οι μεγαλουπόλεις ευθύνοντε. Τα κυρίαρχα πρότυπα εμφανισιμότητας, δηλαδή αυτά που μας υποδεικνύουν απο μικρά παιδιά μέσω των ΜΜΕ για το ποια θεωρείται καλή εμφάνιση, δηλαδή λευκός πιο ωραίος απο μαύρο ( αλλά πιο μικρός :D), αδύνατη πιο ωραία απο μια "ζουμερή" κ.α. Αυτό καθορίζει την αντίληψη για την θεμιτή εμφάνιση αλλά επίσης και την αυτοεκτίμηση του κάθε ατόμου, μειώνοντας την σε άτομα που αποκλίνουν απο τα πρότυπα αυτά και ενισχύοντας την στα άτομα που συγκλίνουν με αυτά τα πρότυπα. Η ποιότητα και ποσότητα της διατροφής δεν επηρεάζουν μόνο την ζυγαριά αλλά και την επιδερμίδα. Απο την άλλη οι μεταβολές στην εμφάνιση μπορεί να γίνουν κατά τέτοιο τρόπο που το ίδιο περιβάλλον κάποιους να τους χαλάει και κάποιους να τους φτιάχνει. Αυτό σχετίζεται με το γονιδιακό υπόστρωμα αλλά και τις εμπειρίες που το άτομο είχε στην ζωή του. π.χ. ενα άτομο ευάλωτο στο στρες σε σχέση με ένα μη ευάλωτο άτομο σε ένα ίδιο και για τους δύο καλό απο άποψη κούρασης, συναδέλφων, ωραρίου και αποδοχών επάγγελμα θα αντιδράσει πολύ πιο άσχημα σε σχέση με το δεύτερο έχοντας αντίκτυπο και στην εμφάνιση του. Έχω διαβάσει πως απο μερικούς σεξουαλικότητα θεωρείται όχι μόνο τα σχετικά με το σέξ αλλά οτιδήποτε μπορεί να αποδώσει ευχαρίστηση στο άτομο όπως είναι η τροφή ένα μουσικό κομμάτι κ.α.( εκτός αμα κατάλαβα λάθος). Τεσπα η σεξουαλικότητα με την στενή της έννοια δηλαδή το σέξ μπορεί να συνεισφέρει στην καλή εμφάνιση. Ακόμα το έχω απορία για ποιο λόγο οι ιερόδουλες είναι τόσο όμορφες.

    Στο δεύτερο μέρος τώρα ποιους τομείς της ζωής ενός ατόμου επιρεάζει η εμφάνιση. Ας το πάρουμε με χρονική σειρά ξεκινώντας απο την παιδική ηλικία. Τα γλυκούλικα ομορφούλικα παιδάκια οι τρίτοι τα συμπαθούνε πιο πολύ δειχνοντάς τους περισσότερη προσοχή πράγμα το οποίο αυξάνει την αυτοπεποίθηση του παιδιού. Σε πολλές περιπτώσεις ακόμα και οι συνομηλικοί τους τους δείχνουν πιο πολύ respect αυξάνοντας με αυτόν τον τρόπο την κοινωνικότητα τους. Στα χρόνια της εφηβείας θα τους είναι ευκολότερο σε σχέση με άλλους έφηβους να συνάψουν ερωτικές σχέσεις. Ακόμα και στις κοινωνικές σχέσεις θα έχουν ένα σχετικό πλεονέκτημα, αφού ένα όμορφο παιδί θεωρείται λανθασμένα πολλές φορές ως το καλό παιδί, δηλαδή συγχέεται η εξωτερικότητα με την εσωτερικότητα στην προκειμένη περίπτωση η εμφάνιση με τον χαρακτήρα. Αυτό προφανώς μας το περνάνε πολύ εύκολα ταινίες και διάφορα άλλα που πλασάρουν ως τον καλό πρωταγωνιστή τον όμορφο χμμ Thor καλή ώρα( για όσους έχουν δεί την ταινία ) ενώ ο κακός της υπόθεσης είναι πάντα άσχημος. Αν αθροίσουμε όλα τα παραπάνω τα εμφανίσιμα παιδιά έχουν σε σχέση με τα υπόλοιπα παιδιά καλύτερη ψυχολογική κατάσταση. Αυτό αν οι άλλες μεταβλητές π.χ. κλίση, προσπάθεια κ.α. θεωρηθούν ίδιες για τα πιο εμφανίσιμα και τα λιγότερα εμφανίσιμα παιδιά συνεπάγεται μεγαλύτερες πιθανότητες επιτυχίας στο σχολείο κάτι το οποίο θα κρίνει την μελλοντική επαγγελματική, κοινωνική και οικονομική τους κατάσταση. Η καλή τους ψυχολογική κατάσταση θα τροφοδοτήσει και την σωματική τους υγεία σε σχέση με τα λιγότερο εμφανίσιμα άτομα, αφού τα δεύτερα ενδεχομένως να αισθάνοντε μεγαλύτερη θλίψη σε σχέση με τα πρώτα και να '' υποκύπτουν '' σε διάφορους πειρασμούς π.χ. γλυκά, φαστ φουντ κ.α. προκειμένου να αντλήσουν την ευχαρίστηση που λείπει απο την ζωή τους. Ακόμα σε πολές περίπτωσεις η εμφάνιση θα επηρεάσει την ανταγωνιστικότητα του ατόμου στην αγορά εργασίας. Αφού η ανταγωνιστικότητα εξαρτάται απο γνωστικές δεξιότητες, κοινωνικές δεξιότητες, γνωριμίες αλλά σε πολλές περιπτώσεις και απο την εμφάνιση.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Λολ καλα διατριβη εγραψες κ το ανηγαγες μαλιστα κ σε κοινωνικο-ατομικο-πολιτιστικο-πολιτικο επιπεδο! Δεν εχω να προσθεσω κατι, συμφωνω με οσα γραφεις, η καλη εξωτερικη εμφανιση εξαρταται κ καθοριζεται απο τους παραγοντες που προανεφερες, κ ειναι ενα σημαντικο προσον που καθοριζει σε σημαντικο βαθμο την μετεπειτα εξελιξη του ατομου στην προσωπικη-κοινωνικη-επαγγελματικη κτλ του ζωη! Βεβαια ας μην ξεχναμε οτι μπορει η πρωτη εντυπωση να διαδραματιζει καθοριστικο ρολο, αλλα δεν πρεπει να εμμενουμε εκει, αλλα να ανιχνευουμε κ την εσωτερικη συγκροτηση του ατομου, ωστε να μην παρασυρομαστε σε επισφαλη κ βεβιασμενα συμπερασματα!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    1,248
    Ρε φίλε τι λες. Εμένα ωραίο παιδί με λένε και είμαι μόνος σαν την μύγα. Ούτε κοπέλα ούτε φίλους να βγώ δεν έχω. Άσε που ένας μου είπε ότι φαίνομαι καλός αλλά μέσα μου είμαι κακός άνθρωπος. Δεν υπάρχει κανένας κανόνας, όποιον κανόνα και αν φτιάξεις πάντα θα βρεθεί κάποιος μαλάκας σαν εμένα να τον καταρρίψει.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Ινσταντ οποιος σου ειπε τετοιο πραγμα ειναι μαλακας με διπλωμα. Μην δινεις σημασια σε αρνητικα κ κακοβουλα σχολια. Παντα θα υπαρχει καποιος που θα προσπαθει να μας υπονομευσει, αλλα εμεις πρεπει να στεκομαστε στο υψος μας κ να επικεντρωνομαστε στους στοχους μας.
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Αθηνα
    Posts
    312
    Instant

    συγκεκριμενα εσυ,δεν πρεπει να εισαι κακο παιδι αλλα δεν εχεις καθολου καλο τροπο να προσεγγιζεις τους αλλους. στο λεω φιλικα για να το σκεφτεις και να το διορθωσεις.

    και οσο για το θεμα της εμφανισης που συζητατε,εχω να πω οτι συμφωνω με ολους αλλα εχω να προσθεσω οτι με θλιβει που ολοι-ολες προσπαθουν με νυχια και με δοντια να γινουν ομορφοι. Ακομα κι αν το τιμημα ειναι να κοψουν τη μυτη τους η να χωσουν ενα μηχανημα στον κωλο τους και να ρουφηξουν το λιπος τους. Δεν εχει πλακα παιδια μετα... Ουτε εγω ειμαι ιδιαιτερα ωραια,αλλα μου αρεσει που υπαρχουν πιο ωραιες κοπελες απο εμενα στο δρομο. Υπαρχει ποικιλια :)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    εμενα δν μαρεσει να υπαρχουν ωραιες κοπελες στον δρομο παντως ;p
    I m a Good Person With Bad Attitude

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    κι εγω ζηλευω απιστευτα αλλες κοπελες ομορφοτερες απο μενα.. κ αν φανταστειτε οτι στη σχολη ειμαστε 300 γκομενες κ ολες κοκετες καταλαβαινετε ποσο γαμιεται η ψυχολογια μου....
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    βλεπω να γερναω και να γινομαι μια σκυλα γεροντοκορη με γατες
    I m a Good Person With Bad Attitude

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    241
    Quote Originally Posted by Broken_DoLL View Post
    βλεπω να γερναω και να γινομαι μια σκυλα γεροντοκορη με γατες
    Mην ξεχνάς και το ράφι πάει πακέτακι!! :)

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    315
    παιδιά σίγουρα η εμφάνιση παίζει ένα ρόλο.(αισθητικό θα έλεγα)

    αλλά σίγουρα δεν πρέπει να δίνουμε τόσο πολύ βάση σε αυτό...

    δυστυχώς η εποχή μας είναι η εποχή της επίδειξης... είτε μέσα απ' την τηλεόραση είτε μέσα
    απ' τον τρόπο που μεγαλώσαμε...

    καλό είναι να προσέχουμε τον εαυτό μας αλλά μην τρελενόμαστε κιόλας...

    :-)

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    ΝΑΙ αλλωστε οπως λενε ''τρωγε καλα, γυμνασου καθε μερα και ουτως η αλλως θα πεθανεις''
    I m a Good Person With Bad Attitude

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    δεν μας λύνεις καμιά εξισωσούλα, κανένα ολοκλήρωμα, γιατί στην έκθεση δεν σε βλέπω πολύ δυνατό :P

  13. #13
    Quote Originally Posted by claire View Post
    δεν μας λύνεις καμιά εξισωσούλα, κανένα ολοκλήρωμα, γιατί στην έκθεση δεν σε βλέπω πολύ δυνατό :P
    λολολλλ...:)

    ...και αν θες αυτό το επΙρεαζει.....βάλτο καλέ μου με Η, μας έβγαλε τα μάτια...(δυο φορές).

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    257
    νταξει συμφωνω οτι η εμφανιση παιζει ρολο και σημαντικο μαλιστα,αλλα λες οτι οι χωρες του βορρα εχουν πιο ωραιες γυναικες σε σχεση με τα βαλκανια,εγω ξερω οτι εχουμε κατι μελαχρινες Θεες μεσογειακες γυναικες και εκει στο βορρα εχουν ξανθιες που δεν λεω καλες ειναι αλλα οι μελαχρινες ειναι πιο σεξυ!:P για το μαυρο ασπρο συμφωνω γιατι οι μαυροι εχουν χαρακτηριστικα που δεν μας αρεσουν και δεν μοιαζον τοσο με τα δικα μας και κανει και λιγο μπαμ το χρωμα,και για το αλλο οτι τα ομορφα παιδια εχουν καλυτερη μεταχειρηση ναι, βεβαια παντα υπαρχουν εξαιρεσεις
    τεσπα παραδειγμα μελαχρινης γυναικαρας

    http://www.youtube.com/watch?v=4gsg-NuQb2g&hd=1
    αχ αχ που εχει τετοιες γυναικες εκει πανω???

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    306
    Με όσα αναφέρεις αναγάγεις ότι η ομορφιά επηρεάζει την ψυχολογία αλλά δεν αναφέρεις το αυτονόητο ότι η σχέση είναι αμφίδρομη και μάλιστα με μεγαλύτερη επίδραση της ψυχολογίας στην ομορφιά. Υπάρχουν ορισμένοι άνθρωποι που όσο ωραίοι και να είναι όσο και να ξέρουν ότι είναι ωραίοι στη συνείδησή τους πάντα θα έχουν μία εύθραυστη εικόνα της εμφάνισής τους που θα μεταβάλλεται και θα είναι αντανάκλαση της γνώμης των άλλων..αλλά και η γνώμη των άλλων δεν επηρεάζεται από τη γνώμη που έχει ο καθένας για τον εαυτό του? Όλα είναι αλληλένδετα και το να αναγάγουμε την ομορφιά σε κάτι που επηρεάζει τα πάντα είναι αυθαίρετο.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ποσο μετράει πια η εξωτερική εμφάνιση;
    By thomas98 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 81
    Last Post: 01-04-2012, 11:53
  2. Το κομπλεξ μου με την εξωτερικη μου εικονα
    By deleted-member30-03 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 18
    Last Post: 22-12-2010, 10:16
  3. εξωτερικη εμφανιση και ψυχολογικα..
    By melene in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 31
    Last Post: 14-01-2010, 16:21
  4. σας λυπει ποτε η παλιοτερη εμφανιση σασ?
    By Adzik in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 25
    Last Post: 17-12-2009, 11:05
  5. ΑΓΧΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΜΦΑΝΙΣΗ
    By tolis1976 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 51
    Last Post: 13-02-2007, 14:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •