Ντροπαλός κτλ - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 40 of 40
  1. #31
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    20
    Οκ, αυτό που λες τώρα το καταλαβαίνω, και δεν το είχα σκεφτεί έτσι.Άρα, για να το πάρουμε με την σείρα, η ανησύχια του να δεχτείς σχόλια απ' τους άλλους είναι ανησυχία για απόρριψη;Πάντως, από μία άποψη, το να σε κρίνει 3 άτομα, δεν σημαίνει ότι σε απορρίπτουν, απλά κάνουν πλάκα, δεν σε απορρίπτουν προσωπικά ως άτομο.Λογικό είναι να κάνουν πλάκα, πιθανόν κι εγώ να το έκανα αν ήταν κάποιος άλλος που θα έπρεπε να κάνει την προσεγγίση και ήμουν μαζί τους.

    Δεν υπάρχουν κοπελες στο περιβάλλον μου, είτε δεν με ενδιαφέρουν.Γενικά είμαι κάπως δύσκολος.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,640
    Quote Originally Posted by kapoioss View Post
    Οκ, αυτό που λες τώρα το καταλαβαίνω, και δεν το είχα σκεφτεί έτσι.Άρα, για να το πάρουμε με την σείρα, η ανησύχια του να δεχτείς σχόλια απ' τους άλλους είναι ανησυχία για απόρριψη;Πάντως, από μία άποψη, το να σε κρίνει 3 άτομα, δεν σημαίνει ότι σε απορρίπτουν, απλά κάνουν πλάκα, δεν σε απορρίπτουν προσωπικά ως άτομο.Λογικό είναι να κάνουν πλάκα, πιθανόν κι εγώ να το έκανα αν ήταν κάποιος άλλος που θα έπρεπε να κάνει την προσεγγίση και ήμουν μαζί τους.

    Δεν υπάρχουν κοπελες στο περιβάλλον μου, είτε δεν με ενδιαφέρουν.Γενικά είμαι κάπως δύσκολος.
    ναι, ειναι ανησυχια για απορριψη.
    και δεν την εχεις μονοπωλιο, μην ανησυχεις, οι περισσοτεροι ειτε κατα βαθος ειτε κατα πλατος, ανησυχουμε για την γνωμη των αλλων

    μπορει ουτε καν πλακα να μην κανουν.
    να ειναι απλα η ΔΙΚΗ ΣΟΥ ανησυχια, οτι κανουν πλακα...
    ενταξει, δεν ειναι παντα ευκολα τα πραγματα στις γνωριμιες..
    θα τυχει σε αλλη φαση να βρεθει και σε δικη σου απρεα, κοπελα που να σε ενδιαφερει, η θα τυχει αλλιως, οπως πχ στον χωρο της δουλειας σου.
    εχουν πολλοι τετοιες αναστολες, μην φανταστεις οτι σου συμβαινει κατι τρομερο. απλα ειναι ενοχλητικο σε σενα
    με ψυχραιμια και υπομονη, ολα θα λυθουν

  3. #33
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    20
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    διπλο μηνυμα
    άρα δηλαδή είναι κάτι που μου έχει μείνει ως αποτέλεσματα του γενικότερου φόβου να δεχτώ κριτική και επειδή είναι δεδομένη αντιδρασή μου, δεν είμαι σε θέση να το συνειδητοποιήσω την στιγμή που συμβαίνει.Ενδιαφέρον.
    Αυτό μπορεί να πηγάζει απ τν παιδική ηλικία ας πούμε;Διότι για να μην το καταλαβαίνω, πρέπει οι ρίζες του να είναι ανήκουν στο παρελ΄θον φαντάζομαι, και απλά δεν το ξεπέρασα.

  4. #34
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    20
    δεν έκανα σωστά παράθεση, το παραπάνω μήνυμά μου αφορούσε αυτό που μου έγραψες ως απαντηση για την τραπεζα κτλ.

  5. #35
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    20
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ναι, ειναι ανησυχια για απορριψη.
    και δεν την εχεις μονοπωλειο, μην ανησυχεις, οι περισσοτεροι ειτε κατα βαθος ειτε κατα πλατος, ανησυχουμε για την γνωμη των αλλων

    μπορει ουτε καν πλακα να μην κανουν.
    να ειναι απλα η ΔΙΚΗ ΣΟΥ ανησυχια, οτι κανουν πλακα...
    ενταξει, δεν ειναι παντα ευκολα τα πραγματα στις γνωριμιες..
    θα τυχει σε αλλη φαση να βρεθει και σε δικη σου απρεα, κοπελα που να σε ενδιαφερει, η θα τυχει αλλιως, οπως πχ στον χωρο της δουλειας σου.
    εχουν πολλοι τετοιες αναστολες, μην φανταστεις οτι σου συμβαινει κατι τρομερο. απλα ειναι ενοχλητικο σε σενα
    με ψυχραιμια και υπομονη, ολα θα λυθουν
    ναι, το πιστεύω κι εγώ αυτό, από εμένα ξεκινάει όλο αυτό, κι οι άλλοι μπορεί να μην κάνουν καν πλάκα, αλλά και να έκαναν, έχει σημασία ποιοι είναι, αν είναι φίλοι που τους ξέρεις ή όχι κτλ.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,640
    Quote Originally Posted by kapoioss View Post
    άρα δηλαδή είναι κάτι που μου έχει μείνει ως αποτέλεσματα του γενικότερου φόβου να δεχτώ κριτική και επειδή είναι δεδομένη αντιδρασή μου, δεν είμαι σε θέση να το συνειδητοποιήσω την στιγμή που συμβαίνει.Ενδιαφέρον.
    Αυτό μπορεί να πηγάζει απ τν παιδική ηλικία ας πούμε;Διότι για να μην το καταλαβαίνω, πρέπει οι ρίζες του να είναι ανήκουν στο παρελ΄θον φαντάζομαι, και απλά δεν το ξεπέρασα.
    οχι απαραιτητα...
    πιο ευκολα πηγαζει απο τον χαρακτηρα σου, που βεβαια εχει να κανει με το περιβαλλον σου, αλλα ειναι περισσοτερο θεμα ιδιοσυγκρασιας.
    ενα ατομο που δυσκολα εκφραζει τις επιθυμιες του πχ, οχι πολυ εκδηλωτικο, η και μοναχικο, πιο ευκολα εχει τετοιες αναστολες απο ενα κοινωνικο και εκδηλωτικο ατομο.
    αυτο δεν σημαινει οτι το πρωτο ειχε τραυματικες εμπειριες..
    θα μπορουσες δλδ να εχεις εναν αδερφο, με το ιδιο περιπου περιβαλλον, που θα ηταν πολυ χαλαρος με αυτα τα θεματα.
    και δεν ειναι καποιου ειδους αρρωστια.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Εγω δεν βρισκω οτι εχεις καποιο προβλημα.
    Το οτι εισαι συνεσταλμενος δεν ειναι απαραιτητα κακο.
    Μερικες φορες η κοινωνια μας γεμιζει με προτυπα ορθης συμπεριφορας τα οποια δεν εξυπηρετουν καποιο σκοπο περα απο το να μας κανουν ολους ιδιους,πραγμα τελειως γελοιο και ανωφελο.
    Γιατι πρεπει ολοι δηλαδη να ειναι ιδιοι?

    Δεν εχεις κανενα προβλημα.Εισαι ενας ανθρωπος μοναδικος με τις ιδιαιτεροτητες σου.
    Δεξου τον εαυτο σου οπως ειναι μην κολλας πουθενα.

  8. #38
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    20
    Γεια σου betelgeuse.
    Το πρόβλημα είναι υπαρκτό, είναι το ζητημα της ντροπαλότητας, όχι το ότι μπορεί να είμαι κάπως συνεσταλμένος.Λίγο πόλλοι όλοι θέλουμε να κάνουμε σχέσεις στην ζωή μας ή να μην κολλάμε στο να έρθουμε σε επαφή με αρκετό κόσμο στο εργασιακό περιβάλον.Κι εγώ το ίδιο.Απ' την στιγμή που δυσκολεύομαι να κάνω κάτι που θέλω, υπάρχει πρόβλημα.Είναι ιδιαιτερότητα όχι με την καλή έννοια, αλλά με την ανάποδη.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Το προβλημα σου το καταλαβα αυτο που προσπαθω να σου εξηγησω ειναι οτι δεν ειναι κατι το οποιο θα επρεπε να σε απασχολει τοσο πολυ.
    Και εγω ειχα προβλημα να μιλησω σε ατομα που μου αρεσαν ερωτικα,οταν ημουν μικροτερη,αλλα μεγαλωνοντας το ξεπερασα.
    Κανε μικρες σκησεις αυτοπεποιθησης.
    Προσπαθησε πχ οταν συναντησεις μια κοπελα που γνωριζεις καιρο,και εχεις μια σχετικη ανεση να κανεις μια μικρη συζητηση.
    Οχι τιποτα το ιδιαιτερο δυο τρια λεπτα.
    Προσπαθησε να το κανεις αυτο πιο συχνα και σιγα σιγα θα δεις βελτιωση.
    Last edited by betelgeuse; 17-12-2011 at 05:03.

  10. #40
    Quote Originally Posted by kapoioss View Post
    Γεια σου betelgeuse.
    Το πρόβλημα είναι υπαρκτό, είναι το ζητημα της ντροπαλότητας, όχι το ότι μπορεί να είμαι κάπως συνεσταλμένος.Λίγο πόλλοι όλοι θέλουμε να κάνουμε σχέσεις στην ζωή μας ή να μην κολλάμε στο να έρθουμε σε επαφή με αρκετό κόσμο στο εργασιακό περιβάλον.Κι εγώ το ίδιο.Απ' την στιγμή που δυσκολεύομαι να κάνω κάτι που θέλω, υπάρχει πρόβλημα.Είναι ιδιαιτερότητα όχι με την καλή έννοια, αλλά με την ανάποδη.
    Πολύ καλή η συμβουλή της batelgeuse για πρώτα βήματα. Σου προτεινω απ τη δικη μου εμπειρια να την ακολουθησεις. Νομίζω στο πρωτο σου ποστ λες ότι έκανε 2 σχεσεις, άρα ξέρεις τα πρώτα βήματα. Το πρόβλημα σου είναι δυσκολία στην προσέγγιση ή απόρριψη επειδή σε βρίσκουν ντροπαλό? γιατι το δευτερο μας στερεί απο το να κάνουμε σχέση με κοπέλες οι οποίες πραγματικά μας αρέσουν. Είναι ότι χειρότερο να νοιωθεις ερωτευμενος με καποιαν και να μην μπορεις να κανεις τιποτα. Και το χειρότερο που καταβάλλει κάποιον είναι άμα κάθε απόρριψη από γυναίκα οφείλεται στον ίδιο ακριβως λόγο, δλδ στην ντροπαλότητα.
    γιάννης

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •