εχω τασεις αυτοκτονιας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 39
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135

    εχω τασεις αυτοκτονιας

    εχτες ημουνα οκ. ξαφνικα, απ το μεσημερι και μετα αρχισα να χω κατι. καθομουν εβλεπα τα φιλαρακια στην τηλεοραση και ενω ημουνα οκ με επιασαν τα κλαμματα με κατι που ειδα στην τβ και μαλιστα εχω καιρο να κλαψω επειδη δν μπορω, με επιασε ενα μανιακο αισθημα πνιξιματος και λιγμοι σαν συγκινηση. μετα ημουνα πτωμα ηθελα να κοιμηθω οσο το δυνατον πιο πολυ αλλα δεν γινοταν ειχα τοσα να κανω (τουλαχιστον μ φαινοταν πως ειχα τοσα να κανω επειδη τωρα δεν θυμαμαι να χα να κανω κατι) και αγχωνομουνα. θυμαμαι και ειμαι σιγουρη πως προχτες ΟΛΗ μερα και παρασκευη ημουν στην τσιτα ειχα τρελλη ενεργεια ημουνα πολυ αισιοδοξη και περπατουσα τρεχοντας στον δρομο βλεποντας το παραμικρο με ενθουσιασμο ημουν καλα και δυνατη και ξαφνου σκεφτηκα χτες πως δεν θελω να ειμαι καθε μερα ετσι καλα. αμα ειμαι δεν ανηκω πουθενα.

    δεν θελω να μην ανηκω καπου, σημερα ξυπνισα με απαισιο αισθημα ζαλαδας κουρασης και αγχους και σκεψεις αγχωτικες για ολα μα ολα. τρελλες σκεψεις που γυρνανε και με ριχνουν επειδη με πνιγουν και σαν να μν μπορω να ξεφυγω. εχω την αυθορμητη, σχεδον ακατανικητη επιθυμια να πεθανω. σαν αγχος με εχει πιασει να πρεπει να κανω κατι να με πονεσει , ας μην πεθανω απλα να πονεσω. κρατιεμαι τοσο πολυ να μην χαραξω τα κωλοχερα μου!!!!!!!!!με πιανει τρεμουλο στον εγκεφαλο και δεν με εαντεχω να με βλεπω χοντρη εχω γινει με μισω
    I m a Good Person With Bad Attitude

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    584
    Broken μην κάνεις σε παρακαλώ κακό στον εαυτό σου. Αντί για να κοπείς, προσπάθησε όσο δύσκολο και να σου φαίνεται να στρέψεις κάπου την προσοχή σου, να κάνεις κάτι που θα σε απασχολήσει έστω προσωρινά μέχρι να περάσει αυτή η κρίση άγχους.
    Υπάρχει κάποιος αυτή τη στιγμή που μπορεί να σε βοηθήσει στο σπίτι? αν όχι, μπορείς να πάρεις τηλ κάποιον να έρθει να σε βρει?
    Χοντρή δεν είσαι κοπέλα μου, και στο λένε τα άτομα που σε έχουν δει από κοντά. Καταλαβαίνω βέβαια ότι αυτή τη στιγμή νιώθεις να σε κυριεύουν οι αρνητικές σκέψεις ..
    Θα περάσει, λίγη υπομονή. Μίλα αν σε κάνει να νιώσεις καλύτερα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    το χειροτερο ξερεις ποιο ειναι πως ειμαι στην δουλεια παλευω με νυχια και με δοντια να μην μιλαω καθομαι και κανω αρχειοθετηση και με επιασε μανια να καθαρισω και αμα το κανω θα με παρουν χαμπαρι αμα κανω κατι ξαφνικα που δεν συνηθιζω και με κοβει ιδρωτας δεν το αντεχω και πηρα τα φαρμακα μου δεν με πιανει τιποτα τι θα κανω
    I m a Good Person With Bad Attitude

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    584
    Quote Originally Posted by Broken_DoLL View Post
    το χειροτερο ξερεις ποιο ειναι πως ειμαι στην δουλεια παλευω με νυχια και με δοντια να μην μιλαω καθομαι και κανω αρχειοθετηση και με επιασε μανια να καθαρισω και αμα το κανω θα με παρουν χαμπαρι αμα κανω κατι ξαφνικα που δεν συνηθιζω και με κοβει ιδρωτας δεν το αντεχω και πηρα τα φαρμακα μου δεν με πιανει τιποτα τι θα κανω
    Δεν έχεις κανα αγχολυτικό για τέτοιες περιπτώσεις?

    Αν νιώθεις τόσο αποπνικτικά ζήτα να φύγεις. Από την άλλη όμως, πιστεύω ότι μπορείς να τα καταφέρεις να ηρεμήσεις. Προσπαθησε να αναπνέεις βαθιά και αργά.
    Με την δουλειά δεν ξεχνιέσαι?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    ναι αλλα με πιανει και παλι αγχος δεν την παλευω και δεν θελω να φυγω επειδη θα καταλαβουν πως κατι παιζει απ το αγχος εκανα εμετο το πρωι
    I m a Good Person With Bad Attitude

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    584
    Μην σκέφτεσαι τους άλλους και τι θα σκεφτούν, δικαιολογίες για να φύγεις υπάρχουν πολλές πχ σε έπιασε το στομάχι ή έτυχε κάτι επείγον στο σπίτι.

    Βέβαια είμαι της άποψης ότι το άγχος πρέπει να το αντιμετωπίζεις.
    Εμένα παλαιότερα στη δουλειά κάποιες φορές με έπιανε γενικευμένο άγχος. Θυμάμαι υπήρχαν φορές που είχα ενέργεια μηδέν, έναν κόμπο στο λαιμό και έπρεπε να μιλάω στον κόσμο και να κάνω ένα σωρό δουλειές παράλληλα. Τότε ήμουν μόνη στο γραφείο και δεν θα μπορούσα ούτως ή άλλως να φύγω. Οπότε, έσφιγγα τα δόντια και προσπαθούσα να επικεντρωθώ στην δουλειά (όσο μπορούσα). Αυτό, όσο επίπονο μου φαινόταν εκείνη την ώρα με βοηθούσε και μετά από κάποια ώρα χαλάρωνα σημαντικά.

    Μέχρι τι ώρα δουλεύεις?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    μεχρι τις 7 . δεν θελω να φυγω αμα φυγω θα αναγκαστω να παω σπιτι μου κ εκει θα χω να αντιμετωπισω γονεις. ειναι αργα τωρα δεν με βλεπω καλα εχω φρικαρει αμα πω τωρα πως θα κοπω θα θεωρηθει εδω μεσα πως μοστραρομαι και πως εχω το κουραγιο να το γραφω κιολας και ντροπη μου αλλα μπορω και γραφω δεν ξερω γιατι
    I m a Good Person With Bad Attitude

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    584
    Μίλα ελεύθερα, εδώ άλλοι συνομιλούν με τον εαυτό τους lol
    Ρε συ ψυχοθεραπεία κάνεις? Πρέπει να βρεις άλλους τρόπους να εκτονώνεσαι και όχι με το κόψιμο.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    εχω να κοπω καιρο επρεπε να το κτλβω προχτες ημουνα μες στον ενθουσιασμο και ειχα τοση ενεργεια και μαλιστα ενιωθα ωραια και αδυνατη και και και και ελεγα πως αυτη τη βδομ τα πηγα καλα με το φαι αλλα ειδα τον εαυτο μ σε αντανακλασεις και τελικα χαλια με πιανει αγχος να κοψω τα παντελονια μ και με επιασαν κ τα κλαματα ειχα να κλαψω καιρο δν μπορουσα κ ξαφνικα εκει π ετρωγα σουβλακι μ ρθε αν ειναι δυνατον δν αντεχω αλλο την ζωη μου σημερα ρε συ iberis μου
    I m a Good Person With Bad Attitude

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    584
    Quote Originally Posted by Broken_DoLL View Post
    .... δν αντεχω αλλο την ζωη μου σημερα ρε συ iberis μου
    Ναι σήμερα είναι μια δύσκολη μέρα για σένα γιατί τα βλέπεις όλα "κάπως"...
    Θα περάσει όμως και θα βρεις πάλι την ενέργειά σου :)

    Και μετά κάτι πρέπει να κάνεις γι αυτές τις αυτοκαταστροφικές σκέψεις, να τις δουλέψεις ώστε αν ξανάρθουν να φύγουν πιο εύκολα...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Μπρόκεν θα σου πρότεινα να εκτονώσεις αυτές τις επιθετικές τάσεις κάπου αλλού και όχι στον εαυτό σου. Για παράδειγμα θα σου προτεινα να μαχαιρώσεις ένα μαξιλάρι για παράδειγμα. λολ καλή λύση και πρακτική!
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    gypsy δαγκωνα το μαξιλαρι μ μικρη με γυρνανε ολα αυτα πισω
    I m a Good Person With Bad Attitude

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    εναλλακτικά θα μπορούσες να σπάσεις ένα φτηνο σερβίτσιο ποτηριών από αυτά που παίρνουμε από το σούπερ μάρκετ.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Και γω σήμερα είμαι τα αρκετά χάλια μου μπρόκεν, δε νομίζω ότι είμαι η κατάλληλη να σε στηρίξω, μονάχα να σου θυμίσω ότι και οι σκέψεις που βασανίζουν και οι αντιδράσεις που καμιά φορά φαντάζουν υστερικές, και η στενοχώρια και η επιθυμία ακόμη ακόμη για θάνατο, δεν είναι αιώνιες, αλλά παροδικές. Θα περάσει. Έτσι και γω σήμερα, με έναν κόμπο στο στήθος που δε λέει να φύγει, με νεύρα και ωω, ναι, πάλι καπνίζω σα φουγάρο! Παρατηρώ απ' τα γραπτά σου ότι το ευφορικό συναίσθημα είναι δεμένο πάντα και με τη σκέψη "είμαι αδύνατη", ενώ όταν είσαι στα κάτω σου η αυτόματη σκέψη είναι "είμαι χάλια, πάχυνα, είμαι χοντρή". Όμως δεν είσαι κορίτσι μου χοντρή, είναι τα κολπάκια του βουλιμικού τρόπου σκέψης, είναι το φαγητό που συνδέεται έτσι ως κίνδυνος μέσα σου. Ίσως αν πεις στον εαυτό σου, οκ, μιλάνε τώρα τα απομεινάρια του παρελθόντος μου ως βουλιμική/οτιδήποτε, άστο να μιλάει, χέστηκα, το ακούω μεν, ναι, δε σημαίνει όμως ότι το πιστεύω κιόλας. Είναι ακόμη εκεί, μπορεί και να παραμείνει για ένα διάστημα, όμως θα φύγει κι αυτό με τη σειρά του.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  15. #15
    ...μπρόκεν.....
    Αν σε παρηγορεί, όλοι τα χάλια μας έχουμε αυτές τις μέρες.
    Ίσως είναι οι γιορτές, ίσως είναι όλος αυτός ο γενικευμένος χαμός που πάμε κατά διαόλου σαν χώρα, ίσως ακόμη και η άσχημη διάθεση των άλλων γύρω μας.
    Δεν υπ΄ρχουν κολπάκια, μόνο προσωπική δύναμη να αντιδράσεις σε αυτό που νιώθεις.
    Σκέψου κάτι άλλο, οργάνωσε μια έξοδο, σκέψου κάτι που μπορεί να σου φέρει χαμόγελο, μην εστιάζεις στη φρίκη.
    Καταλαβαίνω πως είναι δύσκολο, αλλά σκέψου πως ότι νιώθεις πηγάζει από μέσα σου, κάνε το αντίστροφο και σκέψου λιιιιιιγο πιο αισιόδοξα..:)

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. τασεις αυτοκαταστροφης
    By Kortha in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 14
    Last Post: 12-12-2011, 18:32
  2. Ζαλαδα,λιποθυμικες τασεις...
    By MillySan in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 04-11-2011, 14:38
  3. τασεις φυγης
    By eleonwra in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 19
    Last Post: 08-03-2011, 18:27
  4. τασεις προς εμετο
    By kiriakos1985 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 15-09-2010, 01:48
  5. Τάσεις φυγής και ανησυχίες
    By astarti in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 13-09-2007, 22:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •