Test για την σχιζοφρένεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    1,248

    Test για την σχιζοφρένεια

    http://psychcentral.com/quizzes/schizophrenia.htm

    Τώρα αυτό κάνω και μόλις μάθω αποτέλεσμα θα δημοσιεύσω. Κάντε το κι εσείς αν θέλετε.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    1,248
    Results of your
    Schizophrenia Screening Quiz
    Please note, this quiz has limited validity.
    Please interpret the results below cautiously.

    You scored a total of 1


    You have answered this schizophrenia screening in such a way as to suggest that you are not likely currently suffering from schizophrenia or a schizophrenia-related disorder.

    Since this online quiz cannot diagnosis any disorder, it does not tell you whether you have schizophrenia or not. Only that your responses are similar to those that do.

    You should not take this as a diagnosis of any sort, or a recommendation for treatment. However, it would be advisable and likely beneficial for you to seek out further clarification about this matter from a trained mental health professional as soon as possible in order to rule out a possible schizophrenia or psychotic disorder.

    S C O R I N G
    If you scored...
    Then...
    14 & up
    10 - 13
    0 - 9 Early schizophrenia
    Possibility of early schizophrenia
    No schizophrenia

    Το σκορ σας είναι 1

    Έχετε απαντήσει στο τεστ με τέτοιο τρόπο ώστε να φανεί πως δεν πάσχετε από σχιζοφρένεια η κάποια ασθένεια σχετιζόμενη με την σχιζοφρένεια.

    Επειδή όμως αυτό το τεστ δεν μπορεί να διαγνώσει την οποιαδήποτε διαταραχή, δεν λέει αν έχετε σχιζοφρένεια η όχι. Μόνο ότι οι αντιδράσεις σας είναι παρόμοιες με όσους δεν έχουν.

    Δεν πρέπει να λάβετε το αποτέλεσμα σαν διάγνωση, η προτροπή για θεραπεία. Όμως θα ήταν χρήσιμο να ζητήσετε απαντήσεις από κάποιο ειδικό στο χώρο της ψυχικής υγείας το συντομότερο έτσι ώστε να αποκλείσετε το ενδεχόμενο πιθανής σχιζοφρένειας η ψυχωτικής διαταραχής.

    ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
    14 και πάνω -> πρώιμο στάδιο σχιζοφρένειας
    10-13 Πιθανότητα σχιζοφρένειας
    0-9 Δεν πάσχετε από σχιζοφρένεια


    Ενδιαφέρον, τι λέτε;

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Some hours away from totally wreck down everything and everybody
    Posts
    916
    Απάντησα στο τέστ με βάση παλαιότερες εποχές μου και μου έβγαλε αυτό το μήνυμα: You scored a total of 31 ........δηλαδή να φανταστώ πως ήμουν στην τρίτη ηλικία της σχιζοφρένειας λολ

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Please note, this quiz has limited validity.
    Please interpret the results below cautiously.

    You scored a total of 13


    Based upon your responses to this schizophrenia screening measure, you may have some early signs commonly associated with schizophrenia or a schizophrenia-related disorder. Your responses are similar to others who experience early symptoms of schizophrenia or a schizophrenia-related disorder. This includes symptoms such as hallucinations and/or delusions, a poverty of speech, and/or emotional "flattening."

    Since this online quiz cannot diagnosis any disorder, it does not tell you whether you have schizophrenia or not. Only that your responses are similar to those that do.

    You should not take this as a diagnosis of any sort, or a recommendation for treatment. However, it would be advisable and likely beneficial for you to seek out further clarification about this matter from a trained mental health professional as soon as possible in order to rule out a possible schizophrenia or psychotic disorder.
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    896
    Και μενα τωρα ρε Instant 0 με εβγαλε,αλλα αμα το εκανα το καλοκαιρι θα εσπαγα τα κοντερια χαχαχα..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    1,248
    Το τεστ βασίζεται στην ειλικρίνεια.

  7. #7
    επιασα 9 οτι πρεπει δλδ να με δει...ψυχιατρος!πριν 1 χρονο που το ειχα απαντησει πανω στην υποτροπη η αστυνομια του ιντερνετ ηρθε να με συλλαβει(αστειο)

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    the neverland
    Posts
    605
    Εγω επιασα 17...
    Εγω το λεω οτι κατι εχω, αλλα δεν θελουν να το πιστεψουν! :p
    No matter what anybody tells you, words and ideas can change the world. -Deas poets society

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Εγώ έπιασα 0 χαχα


    Μάλλον είμαι στο αντίθετο, το πιο αυτιστικό/άσπεργκερ φάσμα που έχουν μειωμένη "θεωρία του νου" και δεν βλέπουν πουθενά προθέσεις παρά βλέπουν τους πάντες και τα πάντα σαν άψυχα αντικείμενα :P


    Καλά ρε βινς, σε όλα στο πρώτο πάνω-πάνω να απαντήσεις βγαίνεις απολύτως υγιής λολολ.


    Και επίσης από ότι κατάλαβα μιλάει για πιο "θετικά/παρανοικά" συμπτώματα. Η σχιζοφρένεια δεν έχει μόνο αυτά, έχει και αρνητικά όπως ανηδονία, αβουλία, αλογία, έχει και αποδιοργανωμένους συνειρμούς. Αυτά δεν μπορεί να τα βρει ένα ερωτηματολόγιο αυτού του στιλ :p


    Πιο ενδεικτικά είναι πιο νευροψυχολογικά τεστ που είναι σαν δοκιμασίες (puzzle) και εξετάζουν τους συνειρμούς, την συγκέντρωση της προσοχής, την βραχυπρόθεσμη μνήμη, την ικανότητα να αλλάζεις από μια συμπεριφορά σε μια άλλη κλπ. κάποια από αυτά είναι πιο "ευαίσθητα" στην σχιζοφρένεια (και πάλι όχι σε όλες τις περιπτώσεις). Πιο πολύ αυτά άλλωστε δεν τα κάνουν για διάγνωση αλλά για να δουν πάνω-κάτω την λειτουργικότητα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    1,248
    Αναρωτιέμαι αν υπάρχει στο DSN πως λέγεται διάγνωση ψυχικά υγιή; Μάλλον δεν το βλέπω να υπάρχει. Φίλε όμως να ξέρεις οι Αμερικάνοι έγιναν πλούσιοι από αυτά, οι Γερμανοί και κάνα δύο ακόμα και εμείς τρώμε σκουπίδια, και ζούμε στην κόλαση ενώ αυτοί περνάνε καλά. Όποιος τολμάει να σκεφτεί υποπίπτει στο έγκλημα της σκέψης. Δεν είναι απλά ένα βιβλίο το 1984, είναι εφαρμογή στην πράξη.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εγω εβγαλα σκορ 1. Παντως ειναι και πως θα δεις τις ερωτησεις....εαν τις δεις πολυ φιλοσοφικα....πας για σχιζοφρενεια:)

    Περα απο αυτο υπαρχει ενα τεστ καλο στο www.schizophrenia.com παλιοτερα , που ειναι πιο αξιοπιστο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Εγω εβγαλα σκορ 1. Παντως ειναι και πως θα δεις τις ερωτησεις....εαν τις δεις πολυ φιλοσοφικα....πας για σχιζοφρενεια:)

    Περα απο αυτο υπαρχει ενα τεστ καλο στο www.schizophrenia.com παλιοτερα , που ειναι πιο αξιοπιστο.


    Ναι είναι και πόσο φιλοσοφικά απαντάς. "αισθάνεστε ότι αντιλαμβάνεστε πράγματα που δεν αντιλαμβάνονται οι άλλοι" ε ναι άμα είσαι κανας κβαντοφυσικός-διάνοια έτσι θα αισθάνεσαι λολ

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    1,248
    Το ερώτημα όμως είναι γιατί δεν μιλάνε; και τώρα που το είπα έκανε θόρυβο ο υπολογιστής. Πολύ παρακολούθηση για τον τρελό μπράβο! χαχα (σσσ λογική απάντηση). Τι ρόλο να παίξω τώρα διατάξτε.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    http://www.schizophrenia.com/sztest/primetest.pdf

    Χμ το θυμομουν πιο πολυπλοκο....τεσπα.
    Παντως εχει καλυτερες ερωτησεις...
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Quote Originally Posted by Instant View Post
    Το ερώτημα όμως είναι γιατί δεν μιλάνε; και τώρα που το είπα έκανε θόρυβο ο υπολογιστής. Πολύ παρακολούθηση για τον τρελό μπράβο! χαχα (σσσ λογική απάντηση). Τι ρόλο να παίξω τώρα διατάξτε.


    Πάντως βινς δεν έχεις παρανοικά συμπτώματα τώρα έτσι? Πιο πολύ αρνητικά έχεις ανηδονία, μειωμένη βούληση και τέτοια? Και λίγο ένα θεματάκι με τους συνειρμούς το έχεις λίγο στα γραπτά σου εντάξει (αλλά όχι πάρα πολύ) :P


    Άραγε να λειτουργούσαν τα αντικαταθλιπτικά στα αρνητικά συμπτώματα? Φαντάζομαι πως όχι για να μην τα δίνει κανείς γιατρός?

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Test για μοναχικούς
    By carrot in forum Ψυχομετρία - Ψυχομετρικά Τεστ
    Replies: 7
    Last Post: 01-07-2011, 14:52
  2. Test
    By carrot in forum Ψυχομετρία - Ψυχομετρικά Τεστ
    Replies: 100
    Last Post: 19-05-2011, 15:21
  3. Test (μεγάλο)
    By John11 in forum Ψυχομετρία - Ψυχομετρικά Τεστ
    Replies: 113
    Last Post: 17-02-2011, 18:25
  4. test
    By VinceX in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 18
    Last Post: 31-01-2010, 21:58
  5. paixnidi-test
    By αννυ in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 25
    Last Post: 14-12-2007, 18:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •