μπούμπλε διακοπή
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    8

    μπούμπλε διακοπή

    Παιδιά ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε για τα μπούμπλε, ποια είναι αυτά και αν μπορεί κάποιος να τα κόψει.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    Αν δεν κανω λαθος ειναι δυνατα ηρεμιστικα..Περισσοτερο σαν πρεζοχαπα τα ξερω..κι απο οτι ξερω επισης ειναι εθιστικα..
    Ετσι νομιζω,δεν ειμαι σιγουρη
    Για ποιον λογο αναρωτιεσαι για το συγκεκριμενο φαρμακο?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    8
    κάποιος φίλος παίρνει και έχει άσχημη συμπεριφορά.εγώ του λέω να τα διακόψει με ψυχολογική υποστήριξη αλλα δεν ξέρω ο ίδιος τι θέλει...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    Ε αυτο ειναι το βασικο..Αν δεν θελει ο ιδιος μην το ψαχνεις και μην ασχολεισαι γιατι θα επηρεαστεις κι εσυ απ την κατασταση κι ακρη δεν θα βγαλεις..Οντως κανουν επιθετικο αυτον που τα παιρνει.Ποσο μαλλον αν τα κατεβαζει σαν καραμελες για δικους του λογους κι οχι για ιατρικους σκοπους.
    Οταν θελησει ο ιδιος να αλλαξει την κατασταση μπορεις να τον βοηθησεις..οσο δεν το θελει μην το ψαχνεις..Αν δεν το χεις κανει ηδη καντου μια συζητηση που θα τον ταρακουνησει κι αστον απο εκει και περα να το συνειδητοποιησει μονος του..

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    8
    το θέμα είναι οτι βρισκεται σε στενο μου περιβάλλον και επηρεαζομαι οσο να ναι...απο οτι κατάλαβα οταν αισθάνεται άσχημα το ρίχνει σε αυτά.έχει και η κοπέλα του πρόβλημα με την ηρωίνη και ο ένας επηρεάζει άσχημα τον άλλο.

  6. #6
    Από όσο ξέρω είναι ηρεμιστικά - υπνωτικά χάπια (vulbegal νομίζω λέγεται στην επίσημη ονομασία) τα οποία χρησιμοποιούνται επίσης και από τους χρήστες ναρκωτικών ουσιών.
    Λες ότι η κοπέλα του κάνει χρήση ηρωίνης. Είσαι σίγουρη ότι ο φίλος σου δεν έχει εντονότερο πρόβλημα με χρήση ουσιών; Το έχεις συζητήσει καθόλου μαζί του;
    Ξέρω τώρα· δεν ελπίζω τίποτα, δε φοβούμαι τίποτα, λυτρώθηκα από το νου κι από την καρδιά, ανέβηκα πιο πάνω, είμαι λεύτερος. Αυτό θέλω. Δε θέλω τίποτα άλλο. Ζητούσα ελευτερία ([I]Νίκος Καζαντζάκης[/I])

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    Καταλαβαινω..κωλοκατασταση ..Οταν λες οτι αναγκαστικα επηρεαζεσαι εννοεις οτι μενετε μαζι..ειναι καποιος συγγενης?
    Αν δεν νιωθεις ανετα να απαντησεις εδω στειλε π.μ.
    Παντως να ξερεις οτι η επιθετικοτητα απο εκει ειναι..Αν το αποφασισει φυσικα και μπορει να τα κοψει..αν τα εχει συνηθισει βεβαια μαλλον θα βγαλει καποια στερητικα αλλα η ουσια ειναι οτι μπορει να τα κοψει..Ξερεις αν παιρνει κι αυτος ηρωινη??Καλο ειναι τετοια ζευγαρια να χωριζουν οσο βρισκονται στις ουσιες γιατι παρασερνει ο ενας τον αλλον..αν τα καταφερουν να κοψουν βλεπουν τι γινεται και με τη σχεση τους.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    κειτ τα "buble" ειναι τα γνωστα vulbegal (ειναι υπνωτικα κ ανηκουν στην κατηγορια των βαρβιτουρικων) αυτα με τις κοκκινες καρτελες, εχει τυχει να παρω κι εγω κ αυτο που μου εφερε δεν ηταν επιθετικοτητα αλλα μια απαθεια κ αισθηση οτι γυριζουν πραγματα κ γενικα ημουν πιο "χαλαρη" τωρα στον καθε εναν επιδρα διαφορετικα, τα "Buble" κ τα "υπνους" (hipnosedon) κανονικα προοριζονται αποκλειστικα για ιατρικη κ φαρμακευτικη χρηση, περαν αυτου πολλοι ναρκομανεις τα παιρνουν γιατι δημιουργουν εξαρτηση κ αισθημα "φιξαρισματος"..

    οσον αφορα το παιδι αυτο τωρα, ειναι ευλογο να ανησυχεις κ να αναρωτιεσαι, ειδικα αμα προκειται για καποιο πολυ δικο σου ατομο η του στενου κοινωνικου σου κυκλου... πρωτα απ ολα πρεπει να το θελησει ο ιδιος να τα κοψει, να το συνειδητοποιησει κ να το παρει αποφαση, καθως κ να γνωριζει οτι θα εχει καποιες συνεπειες αρχικα,(στερητικα) αλλα μακροπροθεσμα θα ειναι για το καλο του.. προσπαθησε ηρεμα να του το εξηγησεις κ αν δεν καταλαβαινει μην επιμενεις...

    το οτι η κοπελα του βαραει πρεζα ειναι καταλυτικος κ επιβαρυντικος παραγοντας, μιας κ υπαρχει σε αυτες τις περιπτωσεις αλληλοεπηρεασμος κ αυτο δεν βοηθαει.. επισης πολυ ευκολο να κυλησει κ το παιδι αυτο στην πρεζα.. δεν θελει πολυ...

    αυτα απο εμενα κ ο,τι αλλο θες μπορεις να ρωτησεις, οκ?
    ευχομαι να παν ολα καλα στην τελικη κ να βρουν τα παιδια το δρομο τους, τον δρομο της ζωης κ οχι του "παραμυθιου"..
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    8
    το ξέρω οτι τέτοια ζευγάρια θα πρεπε να χωρίζουν για κάποιο διάστημα αλλα η κοπέλα δεν θέλει και αυτος την απειλει οτι θα αυτοκτονησει.εχει κάνει και απόπειρες.ειναι δυσκολα τα πράγματα το ξέρω.κανει και αυτός χρηση ηρωίνης αλλα απο ότι καταλαβαίνω δεν έχει την εξάρτηση που έχει η κοπέλα.η κοπέλα ειναι απο το οικογενειακό μου περιβάλλον και στην ουσία για αυτην ενδιαφέρομαι αλλα επειδη δεν θέλει ή δεν μπορεί να τον χωρίσει θα θελα να ξέρω αν θα μπορούσε να τα κόψει και αυτος τα φάρμακα...ευχαριστω για τις πληροφορίες...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    μμμ... δυσκολα τα πραγματα ετσι οπως τα περιγραφεις.. ημουν σχεδον βεβαιη οτι εκανε κ αυτος χρηση ηρωινης... τετοια ζευγαρια επηρεαζονται κ καλο θα ειναι για ενα διαστημα να αποστασιοποιηθουνε, αμα θελουν πραγματικα να βρουν διεξοδο απ τα ναρκωτικα κ να απαλλαγουνε... αυτος φυσικα κ μπορει να τα κοψει κ οσο ειναι ακομα νωρις να μην πεσει ακομα πιο βαθια, φτανει να το συνειδητοποιησει κ να το θελει ο ιδιος... αλλιως κανεις μια τρυπα στο νερο...
    τι εννοεις οτι δεν θελει να τον χωρισει η δεν μπορει ?? Λογω της συνεξαρτησης που εχουν ειναι κατανοητο ως ενα βαθμο, αλλα αμα πραγματικα θελουν το καλο τους, πρεπει σ αυτο το κομματι να αναθεωρησουν..... δεν γινεται αλλιως δυστυχως.. ο ενας παρασυρει τον αλλον.......
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    H κοπελα δεν το σκεφτεται καθολου για απεξαρτηση? Δυστυχως σ αυτες τις καταστασεις αν δεν το εχουν παρει χαμπαρι οι ιδιοι και δεν θελουν συνειδητοποιημενα να κοψουν,καποιος τριτος οσο κι αν τους αγαπαει δεν μπορει να κανει τιποτα..Το καλυτερο που θα μπορουσες να κανεις σ αυτην την περιπτωση(της μη συνεργασιας)ειναι να κοιταξεις την δικη σου ψυχολογικη υγεια και να προσπαθησεις να μην επηρεαζεσαι τοσο απ το γεγονος,ωστε -εκτος των αλλων-αν καποια στιγμη αποφασισουν οτι θελουν βοηθεια να εισαι ικανη να τους την προσφερεις..Διαφορετικα και οι ιδιοι δεν θα αλλαζουν κι εσυ θα φθειρεσαι χωρις να φταις σε κατι..Ξερω οτι φαινεται σκληρο και δυσκολο ομως πιστευω οτι ειναι το καλυτερο που μπορεις να κανεις..
    Μπορεις επισης να συμβουλευτεις και καποια απ τις ειδικες γραμμες για υποστηριξη σε εξαρτημενους ή στις οικογενειες τους.Υπαρχουν παρα πολλες.Μ ενα σερτς στο γκουγκλ θα τις βρεις.Αν δεν μπορεσεις ρωτησε μας.

    Κατι που ξεχασα να ρωτησω..ξερεις αν τοσο η κοπελα οσο και το παιδι που αναφερεις ειναι στις αρχες που κανουν ηρωινη?Ή μιλαμε για χρονιους χρηστες?

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    8
    Προς τη lacrymosa δεν θέλει λεει να φύγει απο κοντα της αυτος γιατι αλλιως δε θα κόψει και άλλα τέτοια χαζα αλλα εδω περα δεν ξερω τι ακριβως συμβαίνει γιατι οπως προανεφερα αυτος την απειλει οτι θα αυτοκτονησει.αυτος δεν φευγει και απο το σπίτι γιατι εχει βολευτει.ενοικιο δεν πληρωνουν, ολα τα εχουν έτοιμα, βενζινες για το αμαξι κτλ...η κοπέλα ειναι 3 χρονια χρηστης και 1μιση οκανα.ξαναέπεσε τώρα και σκέφτεται με βουπρενορφίνη να κόψει...αλλα απτον οκανα την εδιωξαν(ακου να δεις τακτικη και απο εκει...)αυτος δεν γνωρίζω...
    Last edited by KateM; 26-09-2011 at 22:49. Reason: λαθος διατυπωση

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by KateM View Post
    Προς τη lacrymosa δεν θέλει λεει να φύγει απο κοντα της αυτος γιατι αλλιως δε θα κόψει και άλλα τέτοια χαζα αλλα εδω περα δεν ξερω τι ακριβως συμβαίνει γιατι οπως προανεφερα αυτος την απειλει οτι θα αυτοκτονησει.αυτος δεν φευγει και απο το σπίτι γιατι εχει βολευτει.ενοικιο δεν πληρωνουν, ολα τα εχουν έτοιμα, βενζινες για το αμαξι κτλ...η κοπέλα ειναι 3 χρονια χρηστης και 1μιση οκανα.ξαναέπεσε τώρα και σκέφτεται με βουπρενορφίνη να κόψει...αλλα απτον οκανα την εδιωξαν(ακου να δεις τακτικη και απο εκει...)αυτος δεν γνωρίζω...
    κοιτα ειναι μαζι στη χρηση κ επηρεαζονται ο ενας απ τον αλλον.. δικαιολογιες κατ εμε αυτα που λεει αυτος.. πιστευω δεν ειναι ακομα ετοιμος να κοψει.. ελπιζω να το συνειδητοποιησει συντομα κ αυτος κ η κοπελα του ποσο κακο κανουν στον εαυτο τους κ ποσο οδυνηρες συνεπειες θα εχουν μακροπροθεσμα οι επιλογες τους...
    το οτι τα εχουν ολα ετοιμα, ειναι πολυ κακο πιστευω κ βολευνται ετσι... σε τετοιες περιπτωσεις η αποκοπη απο την "θαλπωρη" κ το "βολεμα" ισως φαινεται αρχικα σκληρο, αλλα λειτουργει στο να συνειδητοποιησουν οτι δεν μπορουν να βολευονται μια ζωη στους γονεις τους κανοντας παραλληλα τις μαλακιες τους... σορρυ αν ακουγομαι σκληρη αλλα δυστυχως-ευτυχως αυτη ειναι η πραγματικοτητα...
    να ευχηθω καλο κουραγιο κ πραγματικα να μπορεσουν τα παιδια να βρουν το δρομο τους...
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    8
    Lacrymosa δεν ακούγεσαι σκληρη και το ξέρω οτι καπως ετσι πρεπει να γίνουν τα πράγματα γιατι οταν τα εχεις όλα νομίζεις οτι είσαι καλά...ευχαριστω για την βοηθεια όλων σας!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    Κειτ καλο θα ηταν να συμβουλευοσουν και καποια απ τις γραμμες υποστηριξης που υπαρχουν..

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Διακοπή Risperdal
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 105
    Last Post: 21-02-2013, 17:53
  2. Διακοπή αντικαταθλιπτικου
    By Ζωίτσα in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 25-08-2011, 18:18
  3. φαρμακοθεραπεια και διακοπη!!!
    By afrula in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 5
    Last Post: 23-01-2009, 00:29
  4. Διακοπη φαρμακων
    By Silmarien in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 18-01-2009, 17:35
  5. Διακοπή efexor
    By mstrouf in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 08-07-2008, 15:04

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •