Την γνωμη σας..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31
  1. #1

    Unhappy Την γνωμη σας..

    Καλησπερα κ καλη χρονια... Θα ηθελα την γνωμη σας..
    Λοιπον.. εχω μια φιλη η οποια εχει διαφορα προβληματα με την υγεια της κ δυο φορες ,διαφορετικοι γιατροι, της ειπαν οτι πρεπει να δει ψυχολογο.. Εχει περασει πολλα στη ζωη της κ εχει μια ελαφρια καταθλιψη πιστευω εδω κ χρονια...Το πηρε στραβα κ οτι εννοουσαν οτι ειναι τρελη κλπ κλπ κλπ..Της ειπα οτι επειδη εχει περασει κ περναει δυσκολα κ στη δουλεια της κ στην προσωπικη της ζωη οτι ολα τα προβλημτα που εχει γινονται χειροτερα κ οτι καλο θα ηταν να ακολουθησει την συμβουλη τους.
    Για να της φτιαξω λοιπον την διαθεση, πηγα κ πηρα ενα κοκκινο εσωρουχο για να το βαλει παραμονη πρωτοχρονιας για γουρι.. Κανοντας σχολια στο φεϊς καταλαβα οτι τελικα δεν τα πιστευει αυτα κ οτι δεν υπαρχει λογος να το βαλει κλπ κλπ... της ειπα οτι με στεναχωρισε.. Παει αυτο.. μετα της στελνω μηνυμα(η αληθεια ειναι οτι ηταν λιγο καπως) οτι ηθελα να της πω να βγουμε για ποτο μετα την αλλαγη αλλα δεν το προτινα γιατι ηξερα την απαντηση.. Φυσικα μου ειπε βγες με καμια αλλη φιλη σου εγω δεν εχω διαθεση..
    Σημερα της στελνω παλι να βγουμε για καφε μια κ ηταν εξω χαρα θεου.. Η απαντηση φυσικα αρνητικη..
    Καποια στιγμη βλεπω να κανει αναρτηση ενα τραγουδι για μοναχικους ανθρωπους κ το αφιερωσε στον εαυτο της.. Της στελνω μηνυμα οτι δεν ειναι μονη της ,οτι εχει φιλους που την αγαπανε κ οτι εχει περασει πολλα στην ζωη της που δεν μπορει να τα διαχειρηστει μονη της κ οτι πρεπει να ζητησει βοηθεια , καθως κ οτι με την καταθλιψη κ την αρνητικοτητας θ αρχισει να χανει τελικα φιλους..
    Αυτο που καταλαβε αυτη ηταν οτι εγω δεν θελω να ειμαι πια φιλη της κ οτι νομιζε οτι δεν μετραω την φιλια μονο για βολτες κ οτι ειμαι ολο μηνυματα που της την λεω..
    Της ειπα οτι ειδε μονο τ αρνητικα κ οχι την συμβουλη ..επισης οτι προσπαθω να την τραβηξω απο την μαυριλα της..γιατι κ εγω μεσα στην μαυριλα ειμαι κ προσπαθω να την ξορκιζω..οτι πνιγομαι κ θελω να παω βολτα με την φιλη που αγαπαω.. ενω αυτη προτιμα να ειναι κολλημενη σ ενα παιχνιδι 20 ωρες το 24 ωρο οταν ειναι σπιτι της.. Κ παλι καταλαβε οτι ολα τα ειπα γιατι τελικα εγω ηθελα να βγω βολτα .
    Πως να την βοηθησω να καταλαβει οτι χρειαζεται βοηθεια?
    Επειδη εχω περασει παλι δυσκολα με την προηγουμενη φιλη η οποια ειχε παθει καταθλιψη κ προσπαθωντας να την βοηθησω κονταψα να παθω κ εγω.. ( οχι οτι δεν την εχω κ εγω μια ελαφρια εδω που τα λεμε..) εχει αρχισει να περνα απο το μυαλο μου οτι πρεπει ν αρχισω να ξεκοβω..
    ..Δεν το θελω ομως..ειναι χρυσο κοριτσι.. καταστρεφει τον εαυτο της κ δεν το βλεπει 'η δεν θελει να το δει... :( :( :( :(
    "οι πιο μεγάλες νύχτες,είναι αυτές που κλαις και δεν σ'ακούν"

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    403
    "μετα της στελνω μηνυμα(η αληθεια ειναι οτι ηταν λιγο καπως) οτι ηθελα να της πω να βγουμε για ποτο μετα την αλλαγη αλλα (δεν το προτινα) γιατι ηξερα την απαντηση.. Φυσικα μου ειπε βγες με καμια αλλη φιλη σου εγω δεν εχω διαθεση.."
    "Σημερα της στελνω (παλι να βγουμε) για καφε μια κ ηταν εξω χαρα θεου.. Η απαντηση φυσικα αρνητικη.."
    "Αυτο που καταλαβε αυτη ηταν οτι εγω δεν θελω να ειμαι πια φιλη της κ οτι νομιζε οτι δεν μετραω την φιλια μονο για βολτες κ οτι ειμαι ολο μηνυματα που της την λεω.."

    Μου φαινεται οτι τα μπερδευεις λιγο,ωστοσο να σου πω και εγω την γνωμη μου
    Φιλοι δεν ειναι μονο στις καλες στιγμες ειναι και στις ασχημες,αν θαρρεις πως πρεπει να φυγεις επιλογη σου ειναι
    αλλα θα ριξεις μαυρη πετρα πισω σου χωρις να κανεις την προσπαθεια..
    Οι συμβουλες φιλη προς φιλη,φιλος προς φιλος ειναι πολυτιμες.Περα απο το εξω,περα απο το ξυδι
    υπαρχει και η αλλη οψη πως το κοριτσι πνιγει την μοναξια της μεσα " στην μοναξια της "
    παρτην ενα τηλεφωνο και πες της " να ερθω να πιουμε ενα καφε θελω να μιλησουμε "
    δεν πιστευω να σου πει οχι..

  3. #3
    Quote Originally Posted by Chemistry View Post
    "μετα της στελνω μηνυμα(η αληθεια ειναι οτι ηταν λιγο καπως) οτι ηθελα να της πω να βγουμε για ποτο μετα την αλλαγη αλλα (δεν το προτινα) γιατι ηξερα την απαντηση.. Φυσικα μου ειπε βγες με καμια αλλη φιλη σου εγω δεν εχω διαθεση.."
    "Σημερα της στελνω (παλι να βγουμε) για καφε μια κ ηταν εξω χαρα θεου.. Η απαντηση φυσικα αρνητικη.."
    "Αυτο που καταλαβε αυτη ηταν οτι εγω δεν θελω να ειμαι πια φιλη της κ οτι νομιζε οτι δεν μετραω την φιλια μονο για βολτες κ οτι ειμαι ολο μηνυματα που της την λεω.."

    Μου φαινεται οτι τα μπερδευεις λιγο,ωστοσο να σου πω και εγω την γνωμη μου
    Φιλοι δεν ειναι μονο στις καλες στιγμες ειναι και στις ασχημες,αν θαρρεις πως πρεπει να φυγεις επιλογη σου ειναι
    αλλα θα ριξεις μαυρη πετρα πισω σου χωρις να κανεις την προσπαθεια..
    Οι συμβουλες φιλη προς φιλη,φιλος προς φιλος ειναι πολυτιμες.Περα απο το εξω,περα απο το ξυδι
    υπαρχει και η αλλη οψη πως το κοριτσι πνιγει την μοναξια της μεσα " στην μοναξια της "
    παρτην ενα τηλεφωνο και πες της " να ερθω να πιουμε ενα καφε θελω να μιλησουμε "
    δεν πιστευω να σου πει οχι..
    Οχι θα πει... Οταν εχει τις μαυρες της..300 μερες τον χρονο λεει οχι...Δικαιωμα της φυσικα ..ετσι θελει να περναει αυτες τις φασεις της..μονο που ειναι πολλες κ συνεχομενες γι αυτο κ την συμβουλεψα να ζητησει βοηθεια..
    κ μπορεις να μου πεις πως τα μπερδευω.. ?
    "οι πιο μεγάλες νύχτες,είναι αυτές που κλαις και δεν σ'ακούν"

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    403
    λες
    μετα της στελνω μηνυμα(η αληθεια ειναι οτι ηταν λιγο καπως) οτι ηθελα να της πω να βγουμε για ποτο μετα την αλλαγη αλλα (((δεν το προτινα))) γιατι ηξερα την απαντηση.. Φυσικα μου ειπε βγες με καμια αλλη φιλη σου εγω δεν εχω διαθεση.." οκ δεκτο δεν της ειπες να βγειτε

    "Σημερα της στελνω (((παλι να βγουμε))) για καφε μια κ ηταν εξω χαρα θεου.. Η απαντηση φυσικα αρνητικη.." μηπως τελικα της ειπες και εχτες να βγειτε και ξενερωσε?

    παρεπιπτωντος συζητηση κανουμε μην αρπαχτεις απλα μιλαω ανοιχτα!

  5. #5
    Quote Originally Posted by Chemistry View Post
    λες
    μετα της στελνω μηνυμα(η αληθεια ειναι οτι ηταν λιγο καπως) οτι ηθελα να της πω να βγουμε για ποτο μετα την αλλαγη αλλα (((δεν το προτινα))) γιατι ηξερα την απαντηση.. Φυσικα μου ειπε βγες με καμια αλλη φιλη σου εγω δεν εχω διαθεση.." οκ δεκτο δεν της ειπες να βγειτε

    "Σημερα της στελνω (((παλι να βγουμε))) για καφε μια κ ηταν εξω χαρα θεου.. Η απαντηση φυσικα αρνητικη.." μηπως τελικα της ειπες και εχτες να βγειτε και ξενερωσε?

    παρεπιπτωντος συζητηση κανουμε μην αρπαχτεις απλα μιλαω ανοιχτα!
    Ναι βρε συ... απλα δεν καταλαβα τι εννοουσες...
    Πραγματικα η απαντηση θα ηταν αρνητικη ετσι κ αλλιως.. κ μονο απο το ποστ που εκανε οταν αλλαξε ο χρονος φαινοταν η διαθεση της... εχει προβλημα η κοπελα..σοβαρο.. της ειχα στειλει ενα τεστ απο καποια κλινικη κ εβγαλε σαν αποτελεσμα οτι εχει συμπτωματα μετριας καταθλιψης.. εχει πολλες τραυματικες εμπειριες στη ζωη της.. Οταν εχειμια βδομαδα αδεια απο την δουλεια της ειναι ικανη να μεινει μεσα ολες τις μερες με τις πυζαμες της κ να μην βγαινει ουτε για τσιγαρα.. στελνει καποιον απο τους δικους της.. Το θεωρεις φυσιολογικο? Να την περνεις τηλ κ να της λες να ερθει για καφε που εχουμε κανονισει με παρεα κ να μην βγαινει? Γουσταρει να μιζεριαζει..οκ.. αλλα ειναι φυσιλογικο?
    "οι πιο μεγάλες νύχτες,είναι αυτές που κλαις και δεν σ'ακούν"

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    403
    Φυσιολογικο θεωρειται αν ειναι για λιγο καιρο μονη της καμια βδομαδα κλπ " ξερεις για να βρει τον εαυτο της..
    αλλα αμα το κανει συνεχεια εχει επιπτωσεις..Τωρα νομιζει πως ειναι καλα γιατι ετσι μπορει να νιωθει ομως στην πορεια δεν θα νιωθει καλα
    και στο λεω εγγυημενα
    Αυτα με τα τεστ και τα λοιπα μην τα κανεις,ξερω πως θελεις να την βοηθησεις πιεσμενη ομως αυτο που κανεις ειναι λαθος
    Μπορεις να ερθεις κοντα της με ποιο απλους τροπους,ζητα της την συμβουλη σου για ενα αγορι,κατι εστω...θα βρεις εσυ την ακρη
    Δεν ξερω τι εχει πεχτει στην παρεα σας,ηταν ετσι και παλια μηπως?οταν γνωριστηκατε....μηπως εχει γινει κατι μεσα στην παρεα και ξενερωσε το κοριτσι?
    και ασχετο - ειμαστε πανω απο 18 ?

  7. #7
    Μιλαμε για γυναικες 40φευγα.. λες να μην ξερω τι μας γινεται?? :-Ρ
    "οι πιο μεγάλες νύχτες,είναι αυτές που κλαις και δεν σ'ακούν"

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    403
    χμ.............
    εισαι μεγαλυτερη απο εμενανε,αλλα δεν νομιζω να παιζει κανενα ρολο σε θεμα συζητησης
    αν θελεις συνεχιζουμε την κουβεντα

  9. #9
    η γνωμες δεν εχουν ηλικια... :) Οι εμπειριες ομως ναι!! :)
    "οι πιο μεγάλες νύχτες,είναι αυτές που κλαις και δεν σ'ακούν"

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    403
    Ωραια :)
    εγω περασα δυσκολη φαση με το θεμα μοναξιας και ουτε λιγο ουτε πολυ την " μοναξια " την βιωνουμε σε μικρο η σε μεγαλο επιπεδο
    Αλλα το θεμα σχετικα με το να ειναι η γυναικα 40 + και να παιζει ενα παιχνιδι 20 ωρες το 24 ωρο ειναι οντως παρα πολυ παραξενο,δεν πειραζει ομως φτιαχνεται και αυτο
    η μπορεις να γινεις hacker και να μπλοκαρεις το συγκεκριμενο παιχνιδι " χα " η να την κανεις να ξεκολλησει απο το παιχνιδι με απλους,ωραιους τροπους
    Γυναικες ειστε,αρα " shopping therapy",καφεδακι,βολτες...Λες πως δεν βγαινει ακομα και με αυτα,χμ
    ειναι παντρεμενη ?

  11. #11
    Οχι δεν ειναι παντρεμενη εχει μια σχεση που δεν μπορω να πω οτι την κανει να νιωθει κ υπεροχα..τωρα γιατι την συνεχιζει ειναι δικο της θεμα.. Κ εχει κολλησει στο παιχνιδι γιατι την αποροφα υποτιθεται οτι την κανει να ξεχνιεται... ειχε μπλοκαριστει για μερικες μερες κ μονο υστερια που δεν επαθε.. δεν χρειαζεται βοηθεια για να ξεφυγει απο το παιχνιδι αλλα για να καταλαβει οτι χρειαζεται βοηθεια παο ψυχολογο κ ισως κ ψυχιατρο.. το βλεπεουμε εμεις οι φιλες της..της το ειπαν κ δθο γιατροι..να κανουμε ολοι λαθος ..? τι να πω..ισως...
    "οι πιο μεγάλες νύχτες,είναι αυτές που κλαις και δεν σ'ακούν"

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    403
    Οπα " δεν θα χωρεψουμε ζεμπεκικο " χαχα :P
    Δεν ειπα οτι κανετε λαθος που ενδιαφερεστε και ψαχνεται λυσεις για να την κανετε να ερθει πιο κοντα σας
    απλα με τα λεγομενα,βγαινει ενα αποτελεσμα...Οτι ειναι ο λαθος τροπος
    Πιεσμενη οπως και στην ζωη λεει μια παροιμια δεν θελει κοπο θελει τροπο..
    Μπορεις να βρεις μιας που εισαι φιλη της πραγματα που παλια της αρεσαν,την γοητευαν,της εφτιαχναν το κεφι
    αυτα μονο εσυ τα ξερεις!!
    Και αν θελεις να την εχεις φιλη προσπαθησε το λιγο ακομα και αν δεις πως ειναι φλου το θεμα εσυ αποφασιζεις
    Παντως και για αυτη σου την προσπαθεια μπραβο σου!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Συμφωνώ με chemistry, θέλει τρόπο. Πάντως εγώ δεν θ' απομάκρυνα μια μακροχρόνια φίλη επειδή έχει κλειστεί στον εαυτό της και έχει τις μαύρες της. Εσύ που την γνωρίζεις καλά, που πιστεύεις ότι βρίσκεται η ρίζα του προβλήματος της;
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  14. #14
    Η συγκεκριμενη ειναι δυσκολος χαραακτηρας.. κ το εγραψα που οφειλεται το προβλημα της.. εχει περασει δυσκολα στη ζωη της.. δεν μπορω να βγαλω εδω με λεπτομερειες το τι εχει περασει.. Δεν ζητησε βοηθεια τοτε , εχει κ ας πουμε παιδικα τραυματα ..δεν θελει κ πολυ.. Κ δεν θελω να την απομακρινω επειδη εχει τις μαυρες της.. αλλα γιατι το εχω ξαναπερασει κ θελω να προστατεψω τον εαυτο μου... Κ εγω περναω δυσκολα.. κ οχι απλως εχω τις μαυρες μου αλλα κ πολλες αρνητικες σκεψεις κ προσπαθω να τις ξορκιζω.. κ αυτο με κραταει ακομα.. Η ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ....
    "οι πιο μεγάλες νύχτες,είναι αυτές που κλαις και δεν σ'ακούν"

  15. #15
    ..πιεσμένη, είσαι στον τομέα μου...:)...(εννοώ τις φιλίες).
    Έχω κάνει διατριβή σε μερικά πράγματα και μπορώ να σου πω, πως καταλαβαίνω πως αισθάνεσαι, αλλά δυστυχώς λειτουργείς λάθος.
    Μετά από χρόνια κατάλαβα πως όταν αγαπάμε και θεωρούμε φίλο μας κάποιον, τον αποδχόμαστε ΑΚΡΙΒΩΣ όπως είναι.
    Έχω δυο φίλες που στις κλειστές τους δεν γουστάρουν να μιλήσουν με κανένα, δεν σηκώνουν τηλέφωνα, εξαφανίζονται, κλέινονται σπίτι και όλα τα "καλά" που περιγράφεις. Είμαι η μοναδική τους φίλη, ξέρεις γιατί?
    Γιατί σε αυτές τις φάσεις είμαι η μόνη που σέβομαι την επιλογή τους, δεν στραβώνω και περιμένω όταν θα νιώσει η άλλη έτοιμη να επικοινωνήσει.
    Λες πως είναι 40 φεύγα. Είναι δυνατό να μη ξέρει τι της συμβαίνει? Είναι δυνατό να μη θέλει να το πολεμήσει?
    Μα, τι θα κάνεις εσύ? Θα το πολεμήσεις γι αυτήν? Θα της δώσεις τη δύναμη που της λείπει?
    Δεν μπορείς.
    Ξέρεις τι χριάζεται από σένα?
    Να είσαι εκεί, όταν ΕΚΕΙΝΗ θα το χρειαστεί και όχι να της δίνεις λύσεις για το πρόβλημα της αν δεν στις ζητήσει.
    Απλά να ξέρει πως είσαι εκεί.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. τη γνωμη σας..
    By FreakOut in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 23
    Last Post: 21-06-2014, 23:04
  2. τη γνώμη σας please
    By empar in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 19-04-2011, 23:39
  3. Την γνωμη σας!
    By sweetgirl in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 6
    Last Post: 18-10-2008, 16:57
  4. ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ PLEASE
    By elpi68 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 28-12-2007, 14:15
  5. Την γνωμη σας
    By Dotless in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 20-02-2006, 13:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •