Δεν ξέρω πως να το χειριστώ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2

    Question Δεν ξέρω πως να το χειριστώ

    Καλησπέρα, είμαι νέος στο forum και αποφάσισα να ζητήσω την βοήθεια σας καταγράφοντας το πρόβλημα μου μιας και διαβάζοντας άλλα παραπλήσια μηνύματα, δεν βρήκα κάτι που μπορεί να με καλύψει. Είμαι 18 ετών. Μέχρι τώρα είχα μόνο 2 σχέσεις και αυτές σύντομες.
    Η δεύτερη σχέση κράτησε περίπου 1,5 μήνα και ήταν με μία κοπέλα, κατά έναν χρόνο μικρότερη, που δεν την ήθελα ιδιαίτερα. Δεν ξέρω για ποιον λόγο αποφάσισα να κάνω αυτήν την σχέση. Πήγαινα να την συναντήσω και μετρούσα τις ώρες μέχρι να φύγω... Η σχέση αυτή προέκυψε από γνωριμία μέσω facebook. Η κοπέλα αυτή με πλησίασε πρώτη και όλα τα υπόλοιπα επακολούθησαν... Με χώρισε αυτή με κάποιες ανόητες προφάσεις. Όλα αυτά συνέβησαν περίπου 6 μήνες μετά την "λήξη" της πρώτης μου σχέσης.
    Η πρώτη μου σχέση ήταν μια διαδικασία λίγο περίπλοκη.... Η κοπέλα αυτή έκανε παρέα με την παιδική μου φίλη και κάπως έτσι γνωριστήκαμε την άνοιξη που ήμουν στην γ γυμνασίου. Αποφάσισα να κάνω το πρώτο βήμα έχοντας περάσει κάποιο διάστημα και γνωρίζοντας πια ότι της αρέσω κ' εγώ. Πέρασαν κάποιοι μήνες, κατά τους οποίους μιλούσαμε με μηνύματα, αλλά και με βλέμματα κάθε φορά που τύχαινε να συναντηθούμε κάπου. Στο μεσοδιάστημα αυτό συνέβη και ένα γεγονός που άλλαξε μια για πάντα την ζωή μου, ο αιφνίδιος θάνατος του πατέρα μου. Την περίοδο αυτή δεθήκαμε ακόμα περισσότερο μιλώντας με όποιον τρόπο μας δινόταν η ευκαιρία. Λίγους μήνες αργότερα αποφάσισα να της μιλήσω για τα αισθήματα μου και προς μεγάλη μου χαρά είχα ανταπόκριση. Έτσι ξεκίνησε μία "σχέση" διάρκειας ενός μήνα, κατά τον οποίο όμως δεν ειδωθήκαμε από κοντά παρά μόνο μία φορά και τότε ήταν που χωρίσαμε, ήμουν τότε Α Λυκείου . Μπορεί αυτό να μοιάζει με ανόητα παιδιαρίσματα αλλά μάλλον δεν ήταν... Για αρκετό διάστημα δεν είχαμε καμία επικοινωνία. Έναν χρόνο αργότερα και ενώ προσπαθούσα να "κάνω παιχνίδι" με κάποια άλλη κοπέλα, αυτή ξαναγύρισε και μου είπε πώς κατάλαβε τι είχε χάσει και πως θέλει να προσπαθήσουμε πάλι. Στο μεταξύ ως προς τα αισθηματικά μου δεν είχα κάνει προσπάθεια με κάποια άλλη κοπέλα, ενώ αυτή είχε κάνει μία σύντομη "σχέση" με κάποιον άλλο. Η νέα μας προσπάθεια διήρκεσε 2 μήνες όμως αυτή την φορά είχαμε μία ουσιαστική σχέση... Η λήξη επήλθε μετά από κάποιο φαινομενικά ανούσιο περιστατικό και ήταν απροσδόκητη.
    Θα ήθελα να σημειώσω ότι καμία από τις 2 σχέσεις μου δεν ήταν ολοκληρωμένη...
    Σας περιέγραψα τα παραπάνω γιατί νομίζω ότι είναι σημαντικά για να σας περιγράψω το πρόβλημα. Μετά από αυτές τις 2 κοπέλες όλες οι προσπάθειες που έκανα να προσεγγίσω κάποια άλλη έπεφταν στο κενό, είτε για τον έναν είτε για τον άλλο λόγο.
    Θα μπορούσατε να υποθέσετε ότι το πρόβλημα μου είναι η εμφάνιση μου ή το "πνεύμα" μου. Ως προς αυτό πρέπει να αναφέρω ότι είμαι τόσο ευπαρουσίαστος όσο και πνευματώδης, όπως και άλλοι λένε. Δεν είμαι από τους ανθρώπους που κάνουν επιπόλαια σχέσεις για να περνούν την ώρα τους. Πρέπει να νιώσω κάτι για να προχωρήσω σ' αυτό. Το θέμα είναι ότι μετά από αυτές τις 2 κοπέλες ένιωσα ότι εξαντλήθηκαν τα όρια μου. Οι περισσότεροι από τους φίλους μου έχουν κάποια σχέση και μάλιστα ολοκληρωμένη. Αισθάνομαι άσχημα γι' αυτή την κατάσταση και δεν είναι τόσο θέμα ζήλιας, όσο ανάγκη να μοιραστώ τον εαυτό μου..... Πολλοί λένε ότι επειδή είμαι συναισθηματικός, παθαίνω ότι παθαίνω. Τώρα κάνω κάποια βήματα με μία άλλη κοπέλα από την σχολή μου αλλά και πάλι δεν βλέπω φως, μάλλον "μονόπλευρο παιχνίδι"... Θα ήθελα την γνώμη σας για το τι θα πρέπει να κάνω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων και για τον χρόνο που αφιερώσατε να διαβάσετε όλο αυτό.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    6
    απο αυτα τα λιγα που μας περιεγραψες μου δινεις την εντυπωση οτι εισαι πολυ ωριμος για την ηλικια σου,μην παιρνεις παραδειγμα απο τους φιλους σου ο καθενας εχει την δικη του προσωπικοτητα και τι εγινε δηλαδη που εισαι συναισθηματικος,αυτο μονο σαν προτερημα μπορει να το παρει κανεις και οχι σαν ελαττωμα μην βιαστεις να κανεις μια ολοκληρωμενη σχεση μονο και μονο επειδη εμεινες τελευταιος απο τους φιλους σου,εισαι πολυ μικρος ακομα δεν χρειαζεται να απογοητευεσα τωρα αρχιζουν ολα τα ωραιαζησε την ζωη σου και σιγουρα η σχεση θα σου ερθει απο εκει που δεν το περιμενεις

Similar Threads

  1. Ξέρω τί έχω, δεν ξέρω τι να κάνω!
    By lamda in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 19
    Last Post: 14-06-2016, 23:21
  2. Δεν ξέρω τι έχω...
    By akisp in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 34
    Last Post: 11-04-2011, 21:54
  3. Δεν ξέρω τι έχω..
    By antonis9001 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 34
    Last Post: 13-02-2011, 00:36
  4. Ξέρω το μέρος που θέλω να πάω, αλλά δεν ξέρω τον σωστό δρόμο...
    By nektaria78 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 37
    Last Post: 23-10-2008, 20:32
  5. πως να χειριστώ το χειρισμό? ( απο τους άλλους )
    By libertine in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 14-01-2006, 20:23

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •