Facebook
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29

Thread: Facebook

  1. #1
    Banned
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    403

    Facebook

    Γεια σας παιδια
    Ξεκινησα αυτο το θεμα για να λυσω καποιες αποριες που εχω,τοσο για εμενανε οσο και για εσας..

    Facebook και 21ος αιωνας,εχει τελικα αρνητικη επιρροη?
    Πιστευω πως ναι,αν παρουμε απο την αρχη τα πραγματα το βλεπαμε ολοι μια παρεα πως ειμασταν σε ενα σιτε και μοιραζομασταν διαφορες,αποψεις,χαζομαρες κλπ
    Τωρα αλλαξαν πολυ τα πραγματα τοσο σε κοινωνικο,ψυχολογικο,οσο και σε ανωμαλο τομεα
    Χωρισαν οικογενειες και οικογενειΕς μεσω του facebook
    Οι παιδεραστες δεν δισταζουν να βαλουν πλεον φωτογραφιες
    Τα 15 χρονα βγαινουν γυμνα φωτογραφιες και τα βαζουν στο facebook για να παρουν το λικε χαχαχαχαχα
    Το να εχεις μια σχεση και να μην κανεις μια αφιερωση σημαινει πως δινεις σημασια η οτι κρυβεσαι
    ( εγω προτιμω να παρω ενα λουλουδι και να γραψω σε ενα χαρτι κατι που θα το νιωθω.. ) αλλα δεν ειναι το ιδιο με το να κανεις αφιερωση στο facebook
    Ολη η γοητεια στο να ξεκινησει μια σχεση η δεν ξερω και εγω τι αλλο π.χ μια γνωριμια εχει χαθει
    γιατι οπως ειπα και σε ενα αλλο θεμα
    Οι περισσοτεροι πανε και λενε μεσα σε ενα κλαμπ κοπελια εχεις facebook αντι να της πει τι κουκλα ειναι....
    Ολα καθοριζονται απο το Facebook
    Ωρε που παμε ....
    ρε παιδες μηπως γεννηθηκα σε λαθος εποχη?
    Θα παω να τα ψαλλω στον πατερα μου!!!
    Α ΡΕ ΠΑΤΕΡΑ! Α ΡΕ ΜΑΝΑ!

  2. #2
    Εχεις Facebook να γινουμε fb φιλοι;

  3. #3
    Και για να απαντησω σοβαρα

    Αυτο που λες το βλεπω και εγω.Και συμβαινει κυριως στις νεαρες ηλικιες.Τα παιδια εκτος των αλλων εχουν συνηθιες ενηλικων.
    Τα παιδια βιωνουν πολυ μικρη εφηβικη ηλικια.Τα βλεπεις απο τα 12 να ασχολουνται με σχεσεις και με την εμφανιση τους αντι να ειναι σε καμια αλανα να παιζουν μπαλα η να κανουν ποδηλατο

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Some hours away from totally wreck down everything and everybody
    Posts
    916
    Quote Originally Posted by ΝεοΞεκινημα View Post
    Εχεις Facebook να γινουμε fb φιλοι;

    χαχαχαχαχαχα

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    403
    Quote Originally Posted by ΝεοΞεκινημα View Post
    Εχεις Facebook να γινουμε fb φιλοι;
    αχχαχαχαχαχα εχεις μεγαλο δικιο
    Να ειναι φβ φιλοι και στην πραγματικοτητα να μην μιλανε ρε φιλε αχαχαχαχαχαχαχαχαχα
    ε αν ειναι δυνατον

    Φιλε οσο για τα παιδια μην την ψαχνεις οταν θα μεγαλωσουν θα μιλανε για το φβ οχι για της αταξιες που εκαναν,το ξυλο που εφαγαν απο τους γονεις τους
    την παιδικη χαρα,την μπαλα,το ατελειωτο παιχνιδι.......
    Ολα ειναι εικονικα πλεον

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Some hours away from totally wreck down everything and everybody
    Posts
    916
    Quote Originally Posted by ΝεοΞεκινημα View Post
    Και για να απαντησω σοβαρα

    Αυτο που λες το βλεπω και εγω.Και συμβαινει κυριως στις νεαρες ηλικιες.Τα παιδια εκτος των αλλων εχουν συνηθιες ενιληκων.
    Τα παιδια βιωνουν πολυ μικρη εφηβικη ηλικια.Τα βλεπεις απο τα 12 να ασχολουνται με σχεσεις και με την εμφανιση τους αντι να ειναι σε καμια αλανα να παιζουν μπαλα η να κανουν ποδηλατο
    Ναί, όντως. Η αλλαγή απο την συνήθεια του παιχνιδιού στην ''αλάνα'', με το παιχνίδι στον υπολογιστή ''οφείλεται'' σε μια σειρά απο λόγους..

    1. Οι τεχνολογικές εφευρέσεις (υπολογιστής, ίντερνετ κλπ) και το διαρκώς μειούμενο κόστος για την ίδια ποιότητα και απόδοση ανά τεχνολογικό υλικό και υπηρεσία, διευκόλυναν την εξάπλωση των ''μηχανών'' :P
    2. Οι αντίστοιχες εξελίξεις στα μεταφορικά μέσα (ιχ κλπ) δημιούργησαν έναν αυξημένο κίνδυνο πρόκλησης ατυχήματος στους δρόμους της γειτονιάς που έπαιζαν τα παιδιά..
    3. η κάλυψη όλο και περισσότερων ελεύθερων χώρων (και πιθανών υποψήφιων χώρων παιχνιδιού ) απο την δόμηση...
    4. οι αλλαγές στα γούστα της κοινωνίας π.χ. (ελαφρώς σχετικό και άσχετο ταυτόχρονα) παλιά υπήρχαν μόνο οι αγώνες με ποδήλατα, ενώ τώρα υπάρχουν και με τις μηχανές...
    5. άλλες κοινωνικές αλλαγές π.χ. η είσοδος στις αναπτυγμένες χώρες πολλών μεταναστών που επικρατεί γι αυτούς η άποψη(δικαίως και αδίκως) ''μετανάστης-εγκληματίας'', που στις περισσότερες των περιπτώσεων λειτούργησε περισσότερο μέσω του φόβου απο μη ρεαλιστικά αίτια παρά απο ρεαλιστικά....

  7. #7
    Προσωπικα το θεωρω λιγο αστειο το fb.
    Δλδ ποιος ανθρωπος εχει στη πραγματικη του ζωη 300 φιλους?
    Ανοιξα προσφατα και εχω μονο ατομα που ξερω δλδ 30 ολα κι ολα

    Απο εκει και περα λειτουργει οπως ολα τα αλλα πραγματα,πχ ηλεκτρονικα παιχνιδια.
    Ψιλοαποβλακωση και ξεχναμε την πραγματικη μας ζωη αλλα το τι κανουμε εκει μεσα.Βλεπω δλδ εναν συμφοιτητη μου στο fb και να περναει για σουπεργκομενος(οχι οτι δεν ειναι ωραιο παιδι) ενω στην πραγματικοτητα ειναι πιο χαμηλου προφιλ ή καποιον άλλον οχι να το παιζει γκομενος αλλα με τα τοσα updates που να αναρωτιεσαι διαφορα....

    Δε λεω εχει και τα καλα του.Βρηκα καποιους παλιους συμμαθητες και χαρηκα που εστω ετσι ξερω οτι καπου βρισκονται.


    Ε οποιος παιζει sims να μου πει να τον κανω αντ...θελω βοηθεια..χτιζω σπιτι ρεεεεεεε λολ

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    403
    το μονο καλο ειναια αυτο να βρισκεις ατομα τα οποια ειχες χασει...

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    πραγματι το φβ ειναι η μεγαλυτερη αποβλακωση του αιωνα!ολα τα ψωνια βαζουν φωτογραφιες με τα στηθη και τα μπουτια εξω για να τα βλεπει ο καθε λιγουρης!
    κοινοποιουν την καθε τους κινηση,"τωρα παω για δουλεια" "τωρα παω για κατουρημα" "τωρα παω για ψωνια" κτλ!
    επισης καναμε παμπλουτο το μαλακισμενο που ιδρυσε το φατσοβιβλιο!συν οτι εχει γινει ναος για τον καθε ανωμαλο..
    βασικα το μονο καλο που μπορω να βρω ειναι οτι εχω βρει πολλους παλιους μου φιλους που ειχαμε χαθει,τιποτε αλλο!μια κουταμαρα και μιση ειναι..και γενικοτερα το ιντερνετ θα ελεγα!θυμηθειτε ποσο πιο ομορφη ηταν η ζωη μας χωρις το ιντερνετ?

  10. #10
    Καθε πραγμα εχει και τα καλα του εχει και τα κακα του.
    Ναι και το ιντερνετ ειναι αποβλακωση αλλά απο΄την αλλη ειναι και μια τεραστια πηγη πληροφοριων.

    Ειναι το πως διαχειριζομαστε το καθετι.Μπορουμε να καταστραφουμε απο αυτο ή να το χρησιμοποιησουμε προς οφελος μας.Ελπιζω πως κανω το 2ο, και για το ιντερντ και για το fb...

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    Quote Originally Posted by b.m View Post
    Καθε πραγμα εχει και τα καλα του εχει και τα κακα του.
    Ναι και το ιντερνετ ειναι αποβλακωση αλλά απο΄την αλλη ειναι και μια τεραστια πηγη πληροφοριων.

    Ειναι το πως διαχειριζομαστε το καθετι.Μπορουμε να καταστραφουμε απο αυτο ή να το χρησιμοποιησουμε προς οφελος μας.Ελπιζω πως κανω το 2ο, και για το ιντερντ και για το fb...
    ξερεις τι γινεται?το ιντερνετ στα προσφερει ολα στο πιατο!οτι πληροφορια θελεις,ακομα και τα ψωνια σου μπορεις να κανεις απο εκει δεν θα ξεκουνηθεις να βγεις εξω!
    πχ τα παιδακια..τα βλεπεις να παιζουν εξω?μα πως να σηκωθουν απο τον υπολογιστη οταν υπαρχουν δισεκατομμυρια παιχνιδια στο νετ?ολα με ενα iphone στο χερι ειναι..

    εμεις οι πιο μεγαλοι!βλεπεις ο κοσμος εξω δεν φλερταρει ρε παιδια!το κανουν διαδικτυακα ελεος!μεχρι και σεξ 2 φορες ελεος!ειναι πολλα τα κακα του δυστυχως!

  12. #12
    Dora γιαυτο ακριβως ειναι το ιντερνετ μεγαλυτερη αποβλακωση και απο το fb...
    Οταν ολα ειναι στο χερι σου δεν κανεις καν το κοπο να πας παραδιπλα..Αγορες,φλερτ,ηλε κτρον.παιχνιδια

    Το οτι δε φλερταρει ο κοσμος ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο.Ειναι ετσι οπως καναμε και εμεις τους αντρες και ετσι οπως γιναμε (οχι εγω βεβαια) οι γυναικες.Γιαυτο ειναι ευκολοτερο απο ενα πισι ή ενα fb...

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    403
    Οι αντρες δεν γινονται,γεννιουνται

  14. #14
    Τεσπα δεν ειναι μονο το fb.Ακομα και εδω που καθομαστε και συζηταμε ειναι λιγο περιεργο.Αντι να ειμαστε στον ιδιο χωρο και να βλεπουμε ο ενας τον αλλων οταν συζηταμε ειμαστε χιλιομετρα σε αποσταση μεταξυ μας

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    Quote Originally Posted by b.m View Post
    Dora γιαυτο ακριβως ειναι το ιντερνετ μεγαλυτερη αποβλακωσει και απο το fb...
    Οταν ολα ειναι στο χερι σου δεν κανεις καν το κοπο να πας παραδιπλα..Αγορες,φλερτ,ηλε κτρον.παιχνιδια

    Το οτι δε φλερταρει ο κοσμος ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο.Ειναι ετσι οπως καναμε και εμεις τους αντρες και ετσι οπως γιναμε (οχι εγω βεβαια) οι γυναικες.Γιαυτο ειναι ευκολοτερο απο ενα πισι ή ενα fb...
    το οτι οι αντρες εχουν γινει ψοφιμια ειναι μαστιγα της εποχης,οπως και το οτι δεν υπαρχουν πια..
    ξερεις παλια οι αντρες διεκδικουσαν κυνηγουσαν τις γυναικες,τωρα σου λεει δεν πειραζει μωρε...παω να χτυπησω μια γρηγορη στο ιντερνετ και μετα κλαιει γι ατην μοναξια του.

    τελος παντων μεγαλη συζητηση ανοιξαμε..

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. FACEBOOK ?
    By the_downward_spiral in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 16-01-2011, 14:00
  2. facebook
    By amelie74 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 29-03-2010, 17:27
  3. facebook!!
    By kyknos25 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 15
    Last Post: 14-10-2009, 10:53
  4. ΓΙΑ ΕΝΑ FACEBOOK....
    By elen7 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 57
    Last Post: 14-05-2009, 00:16
  5. Facebook
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 51
    Last Post: 16-12-2008, 15:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •