ακουει κανεις?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 12 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 167
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    393

    ακουει κανεις?

    ειμαι χαλια ψυχολογικα κ θελω να μιλησω σε καποιον

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Γειά σου. Θα μπορούσες να γίνεις λίγο πιο σαφής, με το "είμαι χάλια ψυχολογικά..."; Δεν είναι αρκετό για ν' ανοίξει διάλογος και ν' ακούσει ή ν' ακούσεις τον άλλον

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Καλημερα και απο μενα.
    Πες αν θελεις τις ανησυχιες σου?

  4. #4
    Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    98
    εγώ να δεις πως είμαι

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    393
    ειμαι χαλια σκευτομαι διαφορα κ ειμαι κ μαστουρομενη απο μπαφο κ μεθυσμενη. νιωθω ενα κενω μια ατελειωτη θλιψη δεν μπωρω να περιγραψω καν ολα αυτα το συνεσθιματα που νιωθω.ειναι τοσο βαναυσα αισθανομαι σαν να χανω τη γη κατω απο τα ποδια μου οσο παω βυθιζομαι ολο κ πιο βαθια στην αβυσσο εκει που η ανθρωπινη ψυχη χανει πια εστο κ την ελαχιστη αξιοπρεπεια της εκει που κυριαρχει μονο το απολυτο κενω κ η αιωνια θλιψη κ δεν υπαρχει τπτ περα μονο απο το χαος. νιωθω οτι τελικα τα εκανα θαλασσα νιωθω κατι σαν τον τιτανικο (οχι σε εκταση!)που τον χτυπησε το παγοβουνο κ βυθιστηκε!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    σωστα νοιωθεις βρε ντιςς , αφου πηρες ολα αυτα, το περιεργο θα ηταν να μην τα ενοιωθες.
    δεν μπορει κανεις να σε βοηθησει ,οσο συνεχιζεις αυτην την κατασταση ομως.
    δεν σκεφτεσαι να τα κοψεις?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Κοίταξε, " Ο καλύτερος φίλος κι ο χειρότερος εχθρός μας είν' ο εαυτός μας"! Στην μονομερή σχέση με τον εαυτό σου, που θάπρεπε νάναι κι η καλύτερή σου σχέση, τον εαυτό σου δυστυχώς τον έχεις κάνει εχθρό σου! Για να βοηθηθείς χρειάζεται απόφαση. Το θέμα είναι, θέλεις να προσπαθήσεις να το αλλάξεις όλ' αυτό; Δεν φτάνει μόνο να κάνουμε διαπιστώσεις και να λέμε θεωρίες, αν όλ' αυτά δεν συνοδεύονται κι από βήματα αλλαγής. Από την στιγμή που περιγράφεις τα δύσκολα που περνάς σημαίνει ή ότι θες και να τ' αλλάξεις ή ότι "δουλεύεις" τον εαυτό σου

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    393
    Quote Originally Posted by μαρκελα View Post
    Κοίταξε, " Ο καλύτερος φίλος κι ο χειρότερος εχθρός μας είν' ο εαυτός μας"! Στην μονομερή σχέση με τον εαυτό σου, που θάπρεπε νάναι κι η καλύτερή σου σχέση, τον εαυτό σου δυστυχώς τον έχεις κάνει εχθρό σου! Για να βοηθηθείς χρειάζεται απόφαση. Το θέμα είναι, θέλεις να προσπαθήσεις να το αλλάξεις όλ' αυτό; Δεν φτάνει μόνο να κάνουμε διαπιστώσεις και να λέμε θεωρίες, αν όλ' αυτά δεν συνοδεύονται κι από βήματα αλλαγής. Από την στιγμή που περιγράφεις τα δύσκολα που περνάς σημαίνει ή ότι θες και να τ' αλλάξεις ή ότι "δουλεύεις" τον εαυτό σου
    θελω να τα αλαξω πραγματικα αλα το θεμα ειναι πως δεν μπορω. οντος δεν μπορω ο νους μου ειναι συνεχεια στην μαστουρα σε αυτες τις 2-3 ωρες της μερας τις σκευτομαι ολη την μερα το κακο ειναι οτι δεν μπορω ουτε να κοιμηθω πια καθολου το παω σερι 2-3 μερες αυπνη τελιος κ με εχει γαμησει τελιος αυτο δεν μπορω να κανω τπτ ουτε να πεξω κιθαρα μονο να πινω κ να μαστουρονω

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Θέλω να σε ρωτήσω κάτι και ν' απαντήσεις μ' ειλικρίνεια. Αν όλ' αυτό που ζεις στο περιέγραφε ο καλύτερος σου φίλος, εσύ τί θα του πρότεινες να κάνει;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    393
    οτι θελει εκεινος αν κ εχω φιλους που ειναι σε τετοια φαση παρομοια με μενα αλα δεν ειμαι κ το ποιο καταλληλο ατομο να συμβουλεψω καποιον!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Δηλαδή μου λες τώρα, ότι πολύ απλά θα του έλεγες, να συνεχίζει να ζει βάζοντας την ζωή του σε κίνδυνο; Δεν θέλει γνώση ειδικού νομίζω, για να πεις στον άλλο το απλό, ότι δηλ. ήρθε η ώρα να ξεφύγουμε απ' όλ' αυτό, που δεν βγάζει τελικά πουθενά. Και βέβαια θα ζητήσεις και τη βοήθεια ειδικού για να γίνει η πορεία από το σκοτάδι στο φως, που τόσο πιστεύω επιθυμείς πιο εύκολη και πιο ανώδυνη

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    393
    Quote Originally Posted by μαρκελα View Post
    Δηλαδή μου λες τώρα, ότι πολύ απλά θα του έλεγες, να συνεχίζει να ζει βάζοντας την ζωή του σε κίνδυνο; Δεν θέλει γνώση ειδικού νομίζω, για να πεις στον άλλο το απλό, ότι δηλ. ήρθε η ώρα να ξεφύγουμε απ' όλ' αυτό, που δεν βγάζει τελικά πουθενά. Και βέβαια θα ζητήσεις και τη βοήθεια ειδικού για να γίνει η πορεία από το σκοτάδι στο φως, που τόσο πιστεύω επιθυμείς πιο εύκολη και πιο ανώδυνη
    πως ξερεις αν το επιθυμω η οχι αυτο? κ πως ξερεις οτι ειναι ανωδυνη?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Πιό πάνω μίλησες για τον τιτανικό.. και το παγόβουνο.. Θα σου πω λοιπόν ότι ο τρόπος που εκφράζεσαι είναι γιατί τα προβλήματά σου γίνανε η κορυφή του παγόβουνου και ζητάνε λύση. Είπα "πιο ανώδυνη", αν και ο ψυχικός πόνος που βιώνεις τώρα είναι πολύ περισσότερος.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    393
    ναι αν σταματισω τα ναρκωτικα ομος δεν θα ειναι κ ανωδυνη !

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by dissection View Post
    ναι αν σταματισω τα ναρκωτικα ομος δεν θα ειναι κ ανωδυνη !


    ντιςς
    το βασικο προβλημα ειναι
    οτι ΑΝΩΔΥΝΗ ΖΩΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.
    και τα ναρκωτικα και πολλα αλλα, μας δινουν την ψευδαισθηση οτι μπορουμε να περναμε στην ζωη χωρις να πονεσουμε...
    νομιζω εχεις καταλαβει πια οτι αυτο δεν ισχυει.
    δεν ισχυει ουτε χωρις ναρκωτικα ομως.
    ολα τα καλα στην ζωη εχουν κοστος και κοπο, δεν υπαρχει τροπος να τα παρεις δωρεαν.
    απλα οταν δωσεις το τιμημα, το κερδος ειναι τεραστιο, μεγαλειωδες, σε γεμιζει, δεν χρειαζεσαι αλλο υποκαταστατο.

    με τα ναρκωτικα, οσο και να κοπανιεσαι, ανακαλυπτεις οτι τελικα και ο πονος ειναι μεγαλυτερος και δεν εχει δευτερη ακρη το τουνελ....

Page 1 of 12 12311 ... LastLast

Similar Threads

  1. Κανεις εδω???
    By Winston_man_2 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 01-01-2011, 11:18
  2. ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ?
    By ΧΡΙΣΤ in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 05-11-2010, 23:15
  3. ακούει κανείς
    By perseas in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 18
    Last Post: 08-12-2008, 19:43
  4. με ΙΨΔ κανεις?
    By spirosk in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 69
    Last Post: 15-09-2008, 16:35
  5. Υπαρχεις κανεις?
    By Dolphin_24 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 22
    Last Post: 10-08-2007, 23:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •