Περί φιλικών σχέσεων και άλλων δαιμονίων...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    4

    Περί φιλικών σχέσεων και άλλων δαιμονίων...

    Παιδιά καλησπέρά σας, πρώτη φορά στην παρέα, θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας μία σκέψη: σήμερα βεβαιώθηκα ότι η καλύτερή μου φίλη με εκμεταλλευόταν και στην ουσία επιδίωκε την παρέα μου όταν είχε οφέλη ΠΡΑΚΤΙΚΑ. Με άλλα λόγια, αν και προέρχεται από μίαρκετά ευκατάστατη οικογένεια και η ίδια εργάζεται αυτή την περίοδο, έχει θέμα με τα χρήματα. Καλά θα μου πείτε πώς και δεν το είχα καταλάβει τόσο καιρό; Η ουσία είναι ότι κάτι είχα αρχίσει να ψυλλιάζομαι, αλλά ξέρεις τώρα, ποτέ δεν θέλεις να το παραδεχτείς, έλεγα "μπα, η εντύπωσή μου είναι ή ένα μεμονωμένο περιστατικό ή περνάει δύσκολα αυτή την περίοδο". Είναι και αυτή η εξωτερική εμφάνιση που σε μπερδεύει, βλέπεις έναν άνθρωπο γλυκύτατο και ήρεμο, και σε παρασύρει...Δεν είναι η πρώτη φορά που μου συμβαίνει να απογοητευτώ από φίλο και σίγουρα και εγώ έχω απογοητεύσει, αυτό που θα ήθελα να μου πείτε είναι αν οφελεί να κάνω μία ανοιχτή (ήρεμη) συζήτηση ή αν πρέπει να ξεκόψω σιγά και διακριτικά...Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    403
    Φιλια με χρηματικες απολαβες..
    Σκεψου διαφορες εκδοχες..μια απο αυτη ειναι,να μιλησεις ηρεμα και να το παιξει το θυμα σε ολη την υποθεση γιατι δεν θα μπορεσει να κανει διαφορετικα...
    Οποτε θα σε φερει εσενανε σε δυσκολη θεση,αυτο θα θελει...
    Και η αλλη εκδοχη ειναι να μιλησεις ηρεμα και οτι γινει..
    Κοιταξε μηπως να κανεις μια οικονομια και εσυ,μηπως πρεπει να περνας και εσυ "δυσκολες φασεις" με υπονοουμενο το λεω...
    Μοιρασου και εσυ καποιες υποτιθεμενες δυσκολιες και θα δεις την αντιδραση της!
    Θα κατσει,θα φυγει ?
    Εχεις στην τελικη να κερδισεις κατι μεσα απο αυτην την φιλια?
    Last edited by Chemistry; 09-01-2012 at 06:45.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Γεια σου esp και καλωσόρησες! Να σε ρωτήσω πρώτα απ' όλα, είστε χρόνια φίλες? Γενικότερα, την εμπιστεύεσαι; ταιριάζετε σαν άνθρωποι; Σε νοιαζεται; Την νοιάζεσαι; Πιστεύεις πως υπάρχουν στοιχεία πάνω της που μπορείς να εκτιμήσεις ώστε να παραβλέψεις αυτό το γεγονός ή τα αρνητικά υπερτερούν των θετικών στοιχείων; Συγγνώμη για τον καταιγισμό ερωτήσεων αλλά θέλω να καταλάβω αν γενικότερα αξίζει να την συγχωρέσεις.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  4. #4
    χαι ες...:)
    καταρχήν όλοι έχουμε περάσει κρίση με τους φίλους μας.
    Αυτά που λες γίνονται σε βάθος χρόνου ή τον τελευταίο καιρό?

  5. #5
    Μη σε παρασύρει το ήρεμο και γλυκήτατο ύφος, γιατί δεν ξέρεις τι κρυβεται από πίσω και συνήθως κάνουμε εύκολα αποδεκτά αυτά που μας επιβάλλουν με τρόπο και ήρεμο ύφος.
    Έχεις αμφιβολίες για τις προθέσεις της, δεν την εμπιστευεσαι δλδ, άρα δεν μιλαμε για την καλύτερη φιλία. Κράτα λίγο απόσταση και πάψε να δημιουργείς και μάλιστα έντονα στο νου σου ότι είναι η κάλύτερη σου φίλη, ειδικά τώρα συμπεριφερεται μ αυτο τον τροπο, γιατί μπορεί να απογοητευτείς. Μην κολλάς σε ένα άτομο, ψάξε για εναλλακτικές ή παράλληλες φιλίες.
    γιάννης

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    4
    Παιδιά σας ευχαριστώ όλους σας ΟΛΟΨΥΧΑ, ειλικρινά δεν περίμενα ότι θα υπάρξει ανταπόκριση. Είναι να απορείς που όταν άνθρωποι που δεν ξέρεις καθόλου ασχολούνται με ένα θέμα που σε απασχολεί την στιγμή που αυτοί που θα περίμενες την κάνουν με ελαφρά. Σας ευχαριστώ επίσης για τις τόσο καίριες ερωτήσεις και τα σχόλιά σας.
    Απαντώντας λοιπόν στον Ioannis2 θα πω ότι είναι μεγάλη αλήθεια αυτό που λες ότι αποδεχόμαστε πιο εύκολα κάτι που μας περνούν με φιλικό και ήρεμο τρόπο, ίσως επειδή δεν καταλαβαίνουμε ότι μας το επιβάλλουν. Έχεις επίσης απόλυτο δίκιο όταν λες ότι δημιουργώ στο μυαλό μου την πεποίθηση ότι είναι η καλύτερή μου φίλη, και ίσως αυτή η ετικέτα που της είχα προσδώσει να με εμπόδιζε να δω ξεκάθαρα τί γίνεται. Ευτυχώς βέβαια έχω και εναλλακτικές παρέες.
    Καλή μου Θεοφανία, είμαστε φίλες από το 2004, γνωριστήκαμε ως συνάδελφοι, αλλά αυτά τα κρούσματα άρχισαν να εμφανίζονται τα τελευταία δύο χρόνια. Έκτοτε δεν συναντιόμαστε και τόσο συχνά και όταν συναντιόμαστε είναι σαν κάτι να έχει αλλάξει. Σκέφτομαι ότι είναι λογικό ύστερα από μία περίοδο μια σχέση να περνάει τη φάση της, απλά αυτό που με ενόχλησε είναι ότι με τους άλλους φίλους-φίλες που συναντιόμαστε- και που ίσως δεν γνωρίζουμε τόσο καλά- δεν είναι έτσι, δεν έχει πρόβλημα ακόμα και να κεράσει...
    Gypsy Cello, την νοιάζομαι και την αγαπώ, απλά επειδή πιστεύω ότι οι άνθρωποι κρίνονται από τις πράξεις τους (και δυστυχώς βρε παιδιά αλλά και από τη συμπεριφορά τους απέναντι στο χρήμα)και επειδή η αχίλλειος πτέρνα μου είναι να με εκμεταλλεύονται δεν ξέρω αν μπορώ να τη συγχωρέσω ή να δίνω άλλες εξηγήσεις κοροϊδεύοντας πλέον τον εαυτό μου.
    Chemistry οι δικές μου δύσκολες φάσεις αντιμετωπίζονται με ένα χείμαρρο κατανοήσης και υποστηρικτικών σχολίων- όπου αποδεδειγμένα είμαι σε π ο λ ύ χειρότερη θέση από εκείνην- αλλά επί του πρακτέου τίποτα...Και για να απαντήσω στην ερώτησή σου νομίζω ότι τελικά πιο πολλά χάνω από αυτή την σχέση γιατί επενδύω συναισθηματικά σε έναν άνθρωπο πολύ πιο υπολογιστικό και υλιστή απ' ό, τι μπορώ να αντέξω.
    Είχατε αντίστοιχα προβλήματα?Πού πιστεύετε ότι οφείλεται η τσιγκουνιά?Λέτε να μας επηρέσε η διαφήμιση "η τσιγκουνιά είναι μαγκιά" και ο "τζάμπας ζει"?Και πάλι σας ευχαριστώ όλους σας και θα χαρώ αν μπορώ να δώσω την γνώμη μου για κάτι που σας απασχολεί!!!

  7. #7
    ...πάλι δεν κατάλαβα..:)
    Βγαίνετε έξω και δεν πληρώνει? Σου ζητ'αει δανεικά και δεν τα επιστρέφει?
    Και αν ναι, κάθε πότε γίνεται αυτό?
    Μήπως περνάει περίοδο "φτωχειας"?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    306
    θα συμφωνήσω με τη Θεοφανία..Σε τι ακριβώς είναι τσιγκούνα και σε εκμεταλεύεται? σου ζητάει δανεικά? Δεν πληρώνει? Βγάλε να πληρώσεις μόνο τα δικά σου σε αυτή την περίπτωση.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    4
    Λοιπόν όταν βγαίνουμε περιμένει να βγάλουν όλοι πορτοφόλι μήπως και προσφερθεί κάποιος να κεράσει και δεν χρειαστεί να βάλει το χέρι στην τσέπη, αγοράζει εισιτήριο και το κρατάει χωρίς να το χτυπήσει έχοντας έτοιμο το στόρι σε περίπτωση που την πιάσουν, κανονίζαμε να πάμε μαζί κάπου στις γιορτές και τελικά πήγε σε μια φίλη της αδελφής της που είχε σπίτι στην επαρχία και εμένα δεν μου είπε τίποτα γιατί δεν μπορούσε να υποχρεωθεί για τρίτο άτομο στην φίλη της αδελφής της. Πέρυσι μου είχε προτείνει να πάμε εξωτερικό στην πρώην φίλη του αδελφού της και ενώ εγώ ενθουσιάστηκα με την ιδέα συνειδητοποίησα ότι ήθελε άτομο για να μοιραστεί το βάρος των αποσκευών, γιατί στην ουσία πήγαμε να μαζέψουμε τα πράγματα του αδελφού της που ήταν ουκ ολίγα. Δανείζεται τα βιβλία μου και όταν εγώ της ζητάω κάτι λέει ναι, ναι, αλλά πάντα το "ξεχνάει". Το τηλέφωνο δεν το σηκώνει πάντα. Εξαρτάται από το πού και με ποιον είναι. Αν είναι κάπου και περνάει καλά δεν θα το σηκώσει για κανέναν λόγο, ακόμα και αν λάβει μήνυμα ότι είναι απόλυτη ανάγκη να της μιλήσεις. Από την άλλη είναι αρκετά ευχάριστη και καλή ακροάτρια αν και τώρα τελευταία σχεδόν πάντα συναντιόμαστε με παρέα. Νομίζω ότι τώρα έχετε μια πιο ξεκάθαρη εικόνα. Και κάτι τελευταίο: πριν από ένα χρόνο περίπου της είχα δανείσει κάτι γυαλιά ηλίου. Στον ένα μήνα άρχισε να μην τα φοράει:"Τί έγιναν τα γυαλιά;" "Ε, τα ξέχασα στο γραφείο"ύστερα από μία εβδομάδα "Πού είναι τα γυαλιά;" "Ξέρεις έσπασαν και τα έχω δώσει σε οπτικό να μου τα φτιάξει". Έκτοτε δεν τα ξαναείδα. Τώρα θέλω να της τα ζητήσω πίσω. Σε περίπτωση που τα έχει χάσει ή είναι όντως σπασμένα, να της ζητήσω χρήματα; Σας; εςυχαριστώ και πάλι!!!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    391
    Η "φιλη" σου μου φαινεται ξεκαθαρη περιπτωση παρτακια.. εχει τυχει κ εγω να κανω κατα καιρους παρεα με τετοια ατομα κ πιστεψε με,δεν εχει προβλημα με τα λεφτα..απλα δεν σε σεβεται..οχι μονο εσενα αλλα ολους.. πες της για τα γυαλια οτι επειδη τα χρειαζεσαι να σου τα δωσει κ αν δεν σου τα δωσει να της τα παρεις με το ζορι κ μετα αντε γεια..απο μακρια κ αγαπημενες..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    306
    Με αυτά που είπες απλή παρέα μπορείς να κάνεις..Μπορεί να περνάει περιόδους φτώχειας. Εσύ μην την κερνάς και μην τη δανείζεις τίποτα αν δε θες..Κατά τα άλλα δε μου φαίνονται πολύ αρνητικά στοιχεία για να κόψεις.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    4
    Τείνω να συμφωνήσω με την kalopisti, anonymous σε βρίσκω πολύ διαλλακτικό...ίσως επειδή δεν έχεις συναναστραφεί τέτοια άτομα ή υπάρχει κάτι άλλο που εκτιμάς περισσότερο και βάση του οποίου κρίνεις τους ανθρώπους. Σε κάθε περίπτωση, σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ!!!

  13. #13
    Είναι ατομικιστής, της αρεσει μεν η παρέα σου, εκεί όμως που κάτι της αρεσει και το θέλει κοιτάζει το συμφερον της και πως θα το καλύψει με καθε τροπο, σαν πόρωση, μπορεί να κανει και ζημια στον αλλο για το συμφερον της χωρίς καν να το λαμβανει υποψη ή να λυπαται γι αυτο.
    γιάννης

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    376
    Γενικά θα πω εγώ για τη φιλία, όσο καιρό ήμασταν ευτυχισμένοι με τον άντρα μου και πριν αρρωστήσω όλο φίλοι και γιορτές, λουλούδια και αγάπες-τώρα που είναι... απλά στην ΕΥΤΥΧΙΑ ΤΟΥΣ την εξασφαλισμένη αφού σε αυτούς , που μάλλον πρόλαβαν να κάνουν συμβόλαιο με το Θεό ενώ εγώ κοιμόμουν , δε θα συμβεί τίποτα στη ζωή αφού είναι στο δικό τους γυάλινο κόσμο, άσε εγώ είμαι συγκινημένη με μας και χαίρομαι που βρήκα τέτοιους φίλους π.χ Chemistry χωρίς να υποτιμώ κανέναν και να σας σέβομαι όλους απλά μου έστειλε μία απάντηση σήμερα- την είδα λίγο πριν-που έγραψε

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    306
    Δεν είμαι διαλλακτική απλά τείνω περισσότερο στην ιδέα ότι τον τέλειο φίλο δύσκολα μπορούμε να το βρούμε κι ότι πολλές φορές πρέπει να κάνουμε κάποιους συμβιβασμούς..

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Περι σχεσεων...
    By Fearg in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 17
    Last Post: 02-03-2011, 01:38
  2. Συμβουλος σχεσεων
    By τομαζινα in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 16-01-2011, 04:04
  3. Αναζήτηση ιδικού... ιδικών σχέσεων
    By vegga in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 0
    Last Post: 19-08-2010, 18:13
  4. Περί σχέσεων
    By Orion in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 33
    Last Post: 31-08-2007, 13:20
  5. Περί ΔΟΑΤΑΠ/αναγνώρισης και άλλων δαιμονίων
    By foibe in forum Σχολές Ψυχολογίας
    Replies: 3
    Last Post: 03-07-2007, 02:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •