Ενα περίεργο συμβάν
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    4

    Ενα περίεργο συμβάν

    Ειμαι στο σπίτι με τον 11χρονο γιό μου και κοιμόμαστε ..
    Κατά τις 4 τα ξημερώματα σηκώνομαι απ τον καναπέ όπου με είχε πάρει ο ύπνος,..φορώντας μια φόρμα κι ένα μάλλινο πουκάμισο. Ήταν απ τις πρόσφατες κρύες νύχτες .

    Φοράω τις παντόφλες μου και βρίσκομαι σε κατάσταση πλήρους διαύγειας. Ελέγχω ως συνήθως τον χώρο γύρω μου και φτάνω ως την εξώπορτα. Την ανοίγω...

    Με το που βρίσκομαι ενα βήμα εξω απ αυτήν,..συνειδητοποιώ οτι δεν έχω κλειδιά μαζί μου,.. αλλά με ένα αίσθημα απόλυτης σιγουριάς για το ότι κάνω αυτό που πρέπει,.την κλείνω πίσω μου.
    Κατεβαίνω έξω στον δρόμο -χωρίς πανωφόρι- και φτάνω σε ένα κοντινό πάρκο.

    Κοιτάζω γύρω μου για να δω αν είμαι αντιληπτός από κάποια κατεύθυνση (πράγμα λίγο απίθανο εκείνη την ώρα) και ουρώ σε ένα δέντρο που βρήκα μπροστά μου.
    Γυρίζω πίσω και χτυπάω το κουδούνι,..ξέροντας οτι ο μικρός δεν ξυπνάει εύκολα ,..αλλά και οτι δεν έχει χρησιμοποιήσει άλλη φορά το μπουτόν του θυροτηλεφώνου.

    Όλα αυτά με πλήρη συναίσθηση.

    Μετά από μισή ώρα τελικά μου ανοίγει την πόρτα και στο ερώτημά του για το τι είχε συμβεί,..του απάντησα ότι κατέβασα τα σκουπίδια και κλείστηκα απ έξω. ...για να μην ανησυχήσει αλλά και για να μην του εξηγώ πράγματα που δεν καταλάβαινα κι εγώ πλήρως.

    Μια εξήγηση που έλαβα απο γνωστό μου σχετικό με το αντικείμενο της σελίδας αυτής,.. ήταν ότι ειχα συνείδηση αλλά παράλληλα και απώλεια λογικής. Πράγμα που θα μπορούσε να σημαίνει και ότι έκανα ένα πέρασμα από μια νεύρωση σε μια ψύχωση...

    Όμως η εξήγηση που έδωσα κατά την επιστροφή,..δεν σημαίνει ότι υπήρχε κάποια λογική?
    Θα ήθελα και μια αλλη γνώμη για το συμβάν..
    Ευχαριστώ.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Αργυρούπολη
    Posts
    28
    Η υπνοβασία παίρνει αρκετές μορφές, και υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που διατηρούν τη συνείδησή τους όσο υπνοβατούν. Θα συνιστούσα να επισκεφτείς κάποιον ειδικό (νευρολόγο, φαντάζομαι). Από όσο γνωρίζω, πάντως, η υπνοβασία δε θεωρείται ψύχωση, οπότε μην αγχώνεσαι πρόωρα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    1,248
    Όχι όχι καμία σχέση με ψύχωση. Αν είχες ψύχωση δεν θα ήξερες τι σου γίνεται, θα νόμιζες ότι είσαι ο Θεός η ο Σατανάς η ότι έχεις μαγικές δυνάμεις. Ίσως να πίνεις πολύ αλκοόλ και να σημβαίνει αυτό. Το λέω αυτό γιατί το είχα παρατηρήσει αυτό παλαιότερα σε άνθρωπο αλκοολικό, ο οποίος κάπνιζε και ναρκωτικά και ποιός ξέρει και τι άλλο, ά έκανε και πολύ σεξ και μοίραζε τη κοπέλα του με τον γείτονα του η ο γείτονας του την μοίραζε δεν είχα καταλάβει να είμαι ειλικρινής, στον ξύπνιο του φαινόταν πολύ χαρούμενος και φυσιολογικός όμως υπνοβατούσε και στον ύπνο του προσπαθούσε να παραβιάσει πόρτες και όταν το έκανε αυτό έβγαζε παραμιλητά σαν να έπιανε μια συνομιλία χωρίς να βγάζει κανονική ομιλία, ίσως να του έκαναν και μάγια ποιός ξέρει, ίσως να του έλειπε η συζήτηση, ποντάρω στο πρώτο. Νομίζω του πέρασε από κάποια στιγμή και μετά, η υπνοβασία, χωρίς λόγο.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    3
    Αγαπητέ napoleon,
    Το μήνυμα σου μου δίνει το θάρρος για να γράψω κι εγώ ένα παρόμοιο περιστατικό που μου συνέβη πριν από 2 περίπου χρόνια.
    Είχα ξυπνήσει,όπως κάθε μέρα, για να ετοιμαστώ για τη δουλειά μου και πρώτα έκανα μία στάση στο κομμωτήριο. Ακολούθησα μία διαδικασία κινήσεων και σκέψεων αρκετά συνηθισμένη για τη καθημερινότητα μου. Το περίεργο που μου συνέβη είναι το παρακάτω. Έχω πιει τον καφέ μου, έχω οδηγήσει μέχρι το κομμωτήριο, έχω μιλήσει με 4-5 ανθρώπους, έχω γελάσει...τα έχω κάνει όλα. Βγαίνω από το κομμωτήριο, μπαίνω στο αυτοκίνητο μου, φοράω τη ζώνη μου, βάζω πρώτη και ξαφνικά......ξυπνάω! Απο τι? Από το τράνταγμα του αυτοκινήτου πάνω στη μπροστινή κολωνα (ΔΕΗ/ΟΤΕ μη με ρωτήσετε). Λέω ότι ξύπνησα...γιατί για δευτερόλεπτα σκέφτηκα "τι ήταν αυτο?". Κοίταξα με μεγάλη έκπληξη ότι είχα πέσει στην κολώνα. Να σκεφτείτε ότι μαζί με εμένα που βγήκα απο το αυτοκίνητο, βγήκαν και οι άνθρωποι από το κομμωτήριο που είδαν το όλο σκηνικό. Πέρασα όλη την ημέρα να αναρωτιέμαι που πήγαν εκεί τα δευτερόλεπτα......Το αυτοκίνητο μου πάντα το άφηνα στο συγκεκριμένο σημείο. Δεν έκανα κάτι καινούριο...και όμως. Απλώς,έβαλα πρώτη και το έριξα στον τοιχο.
    Ευχαριστώ για την ανάγνωση.....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Καλημερα Ναπολεων.
    Αυτον τον γνωστο σου με τις γνωσεις ψυχολογιας μην τον ακους και τοσο πολυ.
    Περασμα απο νευρωση σε ψυχωση ειναι σχεδον αδυνατο.Οι νευρωσεις με τις ψυχωσεις εχουν τελειως διαφορετικο μηχανισμο,δεν ειναι δυνατον να αλλαξεις ετσι απλα απο το ενα στο αλλο.
    Απο οσο γνωριζω οι νευρωτικοι,απλα δεν μπορουν να εμφανισουν ψυχωτικα συμπτωματα (ισως μονο σε περιπτωση εγκεφαλικης βλαβης).


    Δεν μπορω να ξερω τι ειναι αυτο που σου συνεβη αλλα καλο θα ηταν να απευθυνθεις σε εναν νευρολογο σχετικα αμεσα.
    Last edited by betelgeuse; 12-01-2012 at 12:04.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Καλημερα Ναπολεων.
    Αυτον τον γνωστο σου με τις γνωσεις ψυχολογιας μην τον ακους και τοσο πολυ.
    Περασμα απο νευρωση σε ψυχωση ειναι σχεδον αδυνατο.Οι νευρωσεις με τις ψυχωσεις εχουν τελειως διαφορετικο μηχανισμο,δεν ειναι δυνατον να αλλαξεις ετσι απλα απο το ενα στο αλλο.
    Απο οσο γνωριζω οι νευρωτικοι,απλα δεν μπορουν να εμφανισουν ψυχωτικα συμπτωματα (ισως μονο σε περιπτωση εγκεφαλικης βλαβης).


    Δεν μπορω να ξερω τι ειναι αυτο που σου συνεβη αλλα καλο θα ηταν να απευθυνθεις σε εναν νευρολογο σχετικα αμεσα.
    http://ezinearticles.com/?Can-Neuros...is?&id=3407006

    χμμμμ,..άλλα λέει εδώ όμως.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Στο ιντερνετ βρισκεις οτι παπαρια θελεις εγω δεν εχω βρει καποια επιστημονικη ερευνα που να λεει κατι τετοιο.
    Το συγκεκριμενο αρθρο μπαζει απο παντου.Μπλεκει τα ονειρα με την θεραπεια και λεει οτι ευκολα μια νευρωση γινεται ψυχωση.
    Μεχρι στιγμης κανενας ψυχιατρος δεν μου εχει πει οτι μπορει να τρελαθω λογω των νευρωσεων μου.Ολοι μου λενε το αντιθετο .
    Ισως να υπαρχουν καποια κοινα συμπτωματα αλλα περασμα απο την μια κατασταση στην αλλη δεν γινεται.
    Και ισως σε καποιες διαταραχες προσωπικοτητας να εμφανιζονται νευρωτικα και ψυχωτικα συμπτωματα αλλα αυτη ειναι αλλη περιπτωση.


    Διαβασε αυτο
    http://maddieruud.hubpages.com/hub/P...is_Vs_Neurosis
    και αυτο
    http://www.e-psychology.gr/forum/sho...5%CE%B9%CF%82&

    Και γενικοτερα ψαξε να δεις τι ειναι νευρωση και τι ψυχωση και θα το δεις και μονος σου.

    Οταν λεμε οτι ενας αμθρωπος ειναι ψυχωτικος εννουμε οτι εχει σχιζοφρενεια ή καποιες αλλες ψυχωσεις.
    Οταν καποιος ειναι νευρωτικος εχει φοβιες ή αγχωδη διαταραχη ή ιδεοληπτικη διαταραχη ή διαταραχη πανικου( ή ολα μαζι οπως εγω)
    Last edited by betelgeuse; 12-01-2012 at 17:14.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Αργυρούπολη
    Posts
    28
    yalomir, χωρίς να έχουν τα λόγια μου κάποια βαρύτητα εμπειρογνώμονος, αυτό που περιγράφεις μου ακούγεται σα σύλληψη απουσίας. Μήπως είσαι επιληπτική?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    ναπολέων, κι εμένα σαν υπνοβασία μου μοιάζει. αλλά επειδή δεν είμαστε γιατροί, δεν χάνεις τίποτα να ρωτήσεις κάποιο νευρολόγο.
    σου έχει ξανασυμβεί?

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post

    Διαβασε αυτο
    http://maddieruud.hubpages.com/hub/P...is_Vs_Neurosis
    και αυτο
    http://www.e-psychology.gr/forum/sho...5%CE%B9%CF%82&

    Οταν λεμε οτι ενας αμθρωπος ειναι ψυχωτικος εννουμε οτι εχει σχιζοφρενεια ή καποιες αλλες ψυχωσεις.
    Οταν καποιος ειναι νευρωτικος εχει φοβιες ή αγχωδη διαταραχη ή ιδεοληπτικη διαταραχη ή διαταραχη πανικου( ή ολα μαζι οπως εγω)
    Στο αρθρο που εστειλες
    αναφέρει οτι ενας απο τους λογους του psychosis
    είναι το bipolar disorder
    μανιοκατάθλιψη κοινώς
    ένας με μανιοκατάθλιψη ...δε θεωρειται διαγνωστικα ψυχωσικος!! Μπορεί ομως να εμφανισει συμπτώματα


    Psychosis is not necessarily permanent, and occurs in both the chronically mentally ill and otherwise healthy individuals.
    Μπορεί να εμφανισθεί και σε χρόνια ασθενείς ,.και σε υγιείς...

    Βασικά δε κανουμε διαχωρισμο τι είναι το ενα και τι το αλλο...αλλα το πως μπορεις να πας απο το ενα στο άλλο,...Ενα άτομο μια οριακη διαταραχη προσωπικοτητας μπορει να περασει απο τη νευρωση στη ψυχωση καθως βρισκεται ακριβως στο όριο... Αυτό δεν σημαίνει ότι θα πάει και στο Δαφνί.

    Επίσης ψάχνοντας,. έπεσα πάνω σ αυτά http://www.hkjpsych.com/journal_file/9901_P21-25.pdf και http://fox.klte.hu/~keresofi/psyth/g...cting_out.html και συνεχίζω το ψάξιμο...

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by claire View Post
    ναπολέων, κι εμένα σαν υπνοβασία μου μοιάζει. αλλά επειδή δεν είμαστε γιατροί, δεν χάνεις τίποτα να ρωτήσεις κάποιο νευρολόγο.
    σου έχει ξανασυμβεί?
    Οχι claire τουλάχιστον οχι την τελευταία δεκαετία και όχι τόσο συνειδητά...εχω ψευτουπνοβατίσει στο παρελθόν όπως πολλοί φαντάζομαι.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    3
    [QUOTE=noxteryn;317238]yalomir, χωρίς να έχουν τα λόγια μου κάποια βαρύτητα εμπειρογνώμονος, αυτό που περιγράφεις μου ακούγεται σα σύλληψη απουσίας. Μήπως είσαι επιληπτική?

    Με ενδιαφέρει αυτό που λες. Για την ώρα γνωρίζω ότι δεν είμαι :). Τώρα όμως που το σκέπτομαι, στο παρελθόν (πριν απο 8 χρόνια περίπου) υπήρξε μια περίοδος στη ζωή μου όπου 3 διαφορετικοί και απόλυτα άσχετοι, μεταξύ τους, άνθρωποι μου ανέφεραν τα ίδια περιστατικά: τους τηλεφωνούσα, σύμφωνα με τις μαρτυρίες τους, μέσα στη νύχτα, κλαίγοντας με λυγμούς και τους ζητούσα να με βοηθήσουν. Ουδέποτε δε μπόρεσα να ανακτήσω τέτοια μνήμη......

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    3
    Quote Originally Posted by noxteryn View Post
    yalomir, χωρίς να έχουν τα λόγια μου κάποια βαρύτητα εμπειρογνώμονος, αυτό που περιγράφεις μου ακούγεται σα σύλληψη απουσίας. Μήπως είσαι επιληπτική?
    Με ενδιαφέρει αυτό που λες. Για την ώρα γνωρίζω ότι δεν είμαι :). Τώρα όμως που το σκέπτομαι, στο παρελθόν (πριν απο 8 χρόνια περίπου) υπήρξε μια περίοδος στη ζωή μου όπου 3 διαφορετικοί και απόλυτα άσχετοι, μεταξύ τους, άνθρωποι μου ανέφεραν τα ίδια περιστατικά: τους τηλεφωνούσα, σύμφωνα με τις μαρτυρίες τους, μέσα στη νύχτα, κλαίγοντας με λυγμούς και τους ζητούσα να με βοηθήσουν. Ουδέποτε δε μπόρεσα να ανακτήσω τέτοια μνήμη......

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Napoleon για να το κλεισουμε.
    Οταν εγραψες για το περασμα απο νευρωση σε ψυχωση,εγω αυτο που καταλαβα ειναι οτι εχεις καποια αγχωδη διαταραχη-νευρωση(φοβια,κρισεις πανικου κλπ ) και οτι ο αλλος σου ειπε οτι γινεσαι σχιζοφρενης.Και το να περασεις απο μια τετοια κατασταση στην σχιζοφρενεια δεν γινεται.
    Στο αλλο ποστ σου εγραψα οτι σε καποιες περιπτωσεις(διπολικη διαταραχες προσωπικοτητας που αναφερεις και εσυ) συνυπαρχουν ψυχωσικα συμπτωματα με καποια συμπτωματα νευρωτικων διαταραχων αλλα αυτο ειναι αλλη περιπτωση.Απλα δεν ηθελα να το αναλυσω περαιτερω.

    Στο θεμα σου τωρα επειδη εδω δεν ειμαστε γιατροι μια επισκεψη σε εναν γιατρο δεν θα σου εκανε κακο.


    Quote Originally Posted by noxteryn View Post
    yalomir, χωρίς να έχουν τα λόγια μου κάποια βαρύτητα εμπειρογνώμονος, αυτό που περιγράφεις μου ακούγεται σα σύλληψη απουσίας. Μήπως είσαι επιληπτική?
    Noxteryn μηπως o σωστος ορος ειναι εστιακη κριση?
    Αν υπαρχει ο ορος συλληψη απουσιας διορθωσε με
    Last edited by betelgeuse; 12-01-2012 at 17:29.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by yalomir View Post
    Αγαπητέ napoleon,
    Το μήνυμα σου μου δίνει το θάρρος για να γράψω κι εγώ ένα παρόμοιο περιστατικό που μου συνέβη πριν από 2 περίπου χρόνια.
    Είχα ξυπνήσει,όπως κάθε μέρα, για να ετοιμαστώ για τη δουλειά μου και πρώτα έκανα μία στάση στο κομμωτήριο. Ακολούθησα μία διαδικασία κινήσεων και σκέψεων αρκετά συνηθισμένη για τη καθημερινότητα μου. Το περίεργο που μου συνέβη είναι το παρακάτω. Έχω πιει τον καφέ μου, έχω οδηγήσει μέχρι το κομμωτήριο, έχω μιλήσει με 4-5 ανθρώπους, έχω γελάσει...τα έχω κάνει όλα. Βγαίνω από το κομμωτήριο, μπαίνω στο αυτοκίνητο μου, φοράω τη ζώνη μου, βάζω πρώτη και ξαφνικά......ξυπνάω! Απο τι? Από το τράνταγμα του αυτοκινήτου πάνω στη μπροστινή κολωνα (ΔΕΗ/ΟΤΕ μη με ρωτήσετε). Λέω ότι ξύπνησα...γιατί για δευτερόλεπτα σκέφτηκα "τι ήταν αυτο?". Κοίταξα με μεγάλη έκπληξη ότι είχα πέσει στην κολώνα. Να σκεφτείτε ότι μαζί με εμένα που βγήκα απο το αυτοκίνητο, βγήκαν και οι άνθρωποι από το κομμωτήριο που είδαν το όλο σκηνικό. Πέρασα όλη την ημέρα να αναρωτιέμαι που πήγαν εκεί τα δευτερόλεπτα......Το αυτοκίνητο μου πάντα το άφηνα στο συγκεκριμένο σημείο. Δεν έκανα κάτι καινούριο...και όμως. Απλώς,έβαλα πρώτη και το έριξα στον τοιχο.
    Ευχαριστώ για την ανάγνωση.....
    να το κοιταξεις αυτο.
    ξερω μια περιπτωση ανδρα που τον πιανουν μικρα χρονικα διαστηματα "υπνου", ενω ειναι σε δραση. δεν εννοω να γερνει αποτομα να κοιμηθει. μπορει για παραδειγμα να ανοιξει ενα ντουλαπι να δει το περιεχομενο κι εκει να ακινητοποιηθει και να πεσει σε υπνο κανονικο. ορθιος και με ανοιχτα τα ματια. ειναι παθηση συγκεκριμενη, αλλα δεν θυμαμαι πως λεγεται.μπορει κατι τετοιο να επαθες οταν πηγες να βαλεις μπρος και να επεσες στην κολωνα. να πας σε εναν νευροψυχιατρο να το παρακολουθησεις, μπορει να κινδυνευσεις αν το παθαινεςι στην οδηγηση.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Περίεργο πολύ...
    By Nantina in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 25-09-2011, 16:50
  2. Replies: 11
    Last Post: 18-09-2011, 23:58
  3. ΕΙΝΑΙ ΑΡΑΓΕ ΠΕΡΙΕΡΓΟ?
    By x.ps. in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 09-11-2008, 00:43
  4. Ενα περιεργο χρονιο προβλημα
    By ninblack in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 15-08-2008, 10:32
  5. Τι περιέργο? έχω κρίσεις πανικού!¨)
    By Lifeissimple in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 27-12-2005, 00:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •