Αντικαταθλιπτικα για τα αρνητικα συμπτωματα της σχιζοφρενειας?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595

    Αντικαταθλιπτικα για τα αρνητικα συμπτωματα της σχιζοφρενειας?

    Διαβασα καπου οτι τα αντικαταθλιπτικα μπορουν να βοηθησουν στα αρνητικα συμπτωματα της σχιζοφρενειας.Εγω πασχω απο ψυχωσικη συνδρομη και παιρνω zyprexa και entact.To μονο προβλημα μου ειναι η αποπρωσοποιηση και τα αρνητικα συμπτωματα της ψυχωσης οπως αβουλια και αδρανεια.Ξερει κανεις αν τα αντικαταθλιπτικα βοηθουν στα αρνητικα συμπτωματα της ψυχωσης?Γενικα αν καποιος ξερει καποιο φαρμακο που να βοηθαει στα αρνητικα συμπτωματα της ψυχωσης?Ξερω δεν υπαρχουν φαρμακα για τα αρνητικα συμπτωματα μεχρις στιγμης αλλα αν καποιος ξερει κατι για κανενα καινουριο φαρμακο ας μας ενημερωσει.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Quote Originally Posted by mihalis View Post
    Διαβασα καπου οτι τα αντικαταθλιπτικα μπορουν να βοηθησουν στα αρνητικα συμπτωματα της σχιζοφρενειας.Εγω πασχω απο ψυχωσικη συνδρομη και παιρνω zyprexa και entact.To μονο προβλημα μου ειναι η αποπρωσοποιηση και τα αρνητικα συμπτωματα της ψυχωσης οπως αβουλια και αδρανεια.Ξερει κανεις αν τα αντικαταθλιπτικα βοηθουν στα αρνητικα συμπτωματα της ψυχωσης?Γενικα αν καποιος ξερει καποιο φαρμακο που να βοηθαει στα αρνητικα συμπτωματα της ψυχωσης?Ξερω δεν υπαρχουν φαρμακα για τα αρνητικα συμπτωματα μεχρις στιγμης αλλα αν καποιος ξερει κατι για κανενα καινουριο φαρμακο ας μας ενημερωσει.


    Νομίζω ότι το πρώτο πράγμα που δοκίμασαν ήταν τα αντικαταθλιπτικά, αλλά με ελάχιστα-η σε κάποιες περιπτώσεις- μέτρια αποτελέσματα. Τα αρνητικά στις ψυχώσεις μάλλον δεν σχετίζονται με το σεροτονεργικό σύστημα του εγκεφάλου (όπως στην κατάθλιψη). Δεν ξέρω μπορείς να μιλήσεις στον γιατρό σου για το αν αξίζει να πάρεις αν και νομίζω ότι δεν θα έχουν effect.

  3. #3
    Quote Originally Posted by mihalis View Post
    Διαβασα καπου οτι τα αντικαταθλιπτικα μπορουν να βοηθησουν στα αρνητικα συμπτωματα της σχιζοφρενειας.Εγω πασχω απο ψυχωσικη συνδρομη και παιρνω zyprexa και entact.To μονο προβλημα μου ειναι η αποπρωσοποιηση και τα αρνητικα συμπτωματα της ψυχωσης οπως αβουλια και αδρανεια.Ξερει κανεις αν τα αντικαταθλιπτικα βοηθουν στα αρνητικα συμπτωματα της ψυχωσης?Γενικα αν καποιος ξερει καποιο φαρμακο που να βοηθαει στα αρνητικα συμπτωματα της ψυχωσης?Ξερω δεν υπαρχουν φαρμακα για τα αρνητικα συμπτωματα μεχρις στιγμης αλλα αν καποιος ξερει κατι για κανενα καινουριο φαρμακο ας μας ενημερωσει.
    τα αντικαταθλιπτικα καταπολεμουν τα αρνητικα συμπτωματα της σχιζοφρενιας οπως και τα αντιψυχωσικα καταπολεμουν πολλες φορες την καταθλιψη

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Γεια σου μιχαλη. Λοιπον δεν εχω ψυχωση, αλλα ειχα αποπροσωποποιηση η οποια μαλιστα κρατησε πολλους μηνες και απο οσο ξερω δεν υπαρχει καποιο φαρμακο που να την σταματαει.Εκεινο το διαστημα μου ειχαν γραψει τα αναφρανιλ αλλα δεν βοηθησαν(τα σταματησα μονη μου)
    Σε εμενα η αποπροσωποποιηση εφυγε μολις περασε η καταθλιψη,αλλα επανερχεται που και που οταν νιωθω οτι θα παθω κριση πανικου.
    Last edited by betelgeuse; 14-01-2012 at 04:09.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Παραθετω τα αρνητικα συμπτωματα που βρηκα σε μια ιστοσελιδα και τα λεει πολυ περιγραφικα:

    Αρνητικα συμπτωματα

    Συναισθηματα
    Επιπεδα συναισθηματα, απαθεια, προσωπο χωρις εκφραση και χειρονομιες, απωλεια/ ελλειψη βλεμματικης επαφης, αχρωμια στη φωνη, απωλεια τονου στη φονου, ελλειψη στην προσφορα συναισθηματος προς τους αλλους και καμια ανταποκριση σ?αυτα που δινουν οι αλλοι.

    Σκεψη /διαταραχες ομιλιας
    Μειωμενο και ελλειπες λεξιλογιο, μεγαλη καθυστερηση και κενα σε συζητησεις οσον αφορα την απαντηση.


    Τα ατομα με σχιζοφρενεια πολλες φορες εκδηλωνουν απροσφορα συναισθηματα. Ως απροσφορο συναισθημα εχει χαρακτηριστει η συμπεριφορα εκεινη που δεν ερχεται σε συμφωνια με αυτα που λεει η σκεφτεται το ατομο.



    Αλλες φορες ειναι συνηθισμενο τα ατομα που πασχουν απο σχιζοφρενεια να εμφανζιουν επιπεδο η αμβλυ συναισθημα με αποτελεσμα την μειωση η παντελη ελλειψη εμφανισης συναισθηματων στο προσωπο, στις κινησεις και στους μορφασμους.

    Βουληση
    Αργες κινησεις, ελλειψη βουλησης και αποφασιστικοτητας, απραξια, τεμπελια, μειωμενο ενδιαφερον για δραστηριοτητες, οικογενειακες, κοινωνικες και αναλογες σχεσεις. Αδυναμια να τηρησει και να ειναι συνεπης στον εργασιακο χωρο, σε κοινωνικες συναντησεις και σημαντικα γεγονοτα. Ελλειψη σεξουαλικης επιθυμιας, δραστηριοτητας και παραμεληση της προσωπικης καθαριοτητας και εμφανισης.


    Τα αρνητικα συμπτωματα ειναι λιγοτερο εμφανη απο τα θετικα. Το γενικοτερο ενδιαφερον για τη ζωη, η ενεργεια, τα συναισθηματα και γενικα η διαθεση και το ξεσηκωμα για δραστηριοτητες απουσιαζει. Ειναι δυσκολο για τους ανθρωπους με αρνητικα συμπτωματα να ενθουσιαστουν και να βρουν ενδιαφερον σε κατι.

    Η ελλειψη συγκεντρωσης ειναι ενα ακομα χαρακτηριστικο. Δεν μπαινεις καν στον κοπο να βγεις απο το σπιτι η να σηκωθεις απο το κρεββατι. Ειναι δυσκολο να τακτοποιησεις και να καθαρισεις η ακομα και να κρατησεις τα ρουχα καθαρα. Νιωθεις αβολα με αλλους ανθρωπους γιατι νιωθουν πως δεν εχουν τιποτα να πουν.


    Η διαδικασια του να καταλαβει καποιος τα αρνητικα συμπτωματα της σχιζοφρενειας ειναι περιπλοκη γιατι δεν πιστευουν οτι ειναι συμπτωματα αλλα οτι απλα ειναι τεμπεληδες. Η οικογενεια και οι γυρω δεν μπορουν παντα να τα καταλαβουν εξισου και οι συμβουλες που δινουν ειναι να συνελθεις και να οργανωσεις τη ζωη σου.

    Μπορει λοιπον τα αρνητικα συμπτωματα να ειναι λιγοτερα δραματικα απο τα θετικα αλλα προκαλουν και παλι προβληματα.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5

    Απάντηση ενός ειδικού

    Όντως το μεγαλύτερο ίσως πρόβλημα σε αυτές τις περιπτώσεις είναι ότι με τη φαρμακοθεραπεία φεύγουν τα συμπτώματα πρώτης γραμμής όπως λέμε, πχ επίμονες ιδέες πως με παρακολουθούν ή κάτι άλλο υπερβολικό, και απομένουν αυτό που ονομάζουμε αρνητικά συμπτώματα και τα οποία πολύ καλά περιγράφετε. Από την άλλη τα φάρμακα που χορηγούμε σήμερα απευθύνονται και σε αυτή την συμπτωματολογία αλλά χωρίς θα έλεγα την απαιτούμενη ανακούφιση του ασθενούς. Η βαριεστημάρα και η αβουλία είναι δύσκολο να εξαφανισθούν μεμιάς πάραυτα. Θέλει πολύ δουλειά ψυχοθεραπευτική και πολύ προσπάθεια προσωπική. Δεν υπάρχουν μαγικές συνταγές και πανάκεια για όλα. Ίσως η ψυχοθεραπεία, πέρα από την απαραίτητη φαρμακοθεραπεία που λαμβάνετε ήδη, να σας βοηθούσε σε σημαντικό βαθμό. Η κατανόηση των συμπτωμάτων σας και των βιωμάτων σας από ένα έμπιστο άτομο (έναν κατάλληλο ειδικό που ασχολείται με αυτά) θα σας βοηθούσε ίσως πολύ μέσα στο χρόνο.
    Μετά τιμής

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    με την εμπειρια που εχω αποκτησει ωσ θεραπευομενοσ και εχοντασ διαβασει και ενα καρο φαρμακολογιεσ κατεληξα στα εξησ για τα αρνητικα συμπτωματα καλυτερα ειναι το λεπονεξ και η σερτινδολη και τα δυο ειναι επικυνδυνα το ενα για το αιμα το αλλο για την καρδια το λεπονεξ ειναι καλο γιατι δεν πιανει μονο τουσ d2 αλλα κ τουσ d3 κ d4 και η σερτινδολη ειναι καλη γιατι σε καποια σημεια του εγκεφαλου ανεβαζει την ντοπαμινη και ειναι 100 φορεσ πιο εκλεκτικη απο τα υπολοιπα φαρμακα αν διαβασεισ λιγο αυτα με τουσ υποδοχεισ θα καταλαβεισ οτι τα περισσοτερα φαρμακα που κυκλοφορουν ειναι φτηνοδουλειεσ πιανουν d2 κ ισταμινη για να σε ριχνουν κ τελοσ δεν ειναι καινοτομα απο την αλλη παλι τα ιδια τα φαρμακα αν τα παιρνεισ σε μεγαλη δοση αυξανουν τα αρνητικα συμπτωματα οποτε το κουμπι για μενα ειναι μικρη δοση σε φαρμακο που δεν σου κανει παρενεργειεσ δοκιμασε τα ολα καποιο θα σου κανει ψυχοθεραπεια με την οποια μην περιμενεισ θαυματα αλλα παιρνεισ ενα 10-20 % σε ανακουφιση αλλαγη τροπου σκεψησ κλπ κ το τριτο ειναι δραστηριοτητα η οποια θα ειναι στα μετρα σου χωρισ να θετεισ υψηλουσ στοχουσ για να μην απογοητευεσαι δηλαδη στην αρχη θα λεσ πηγα γυμναστηριο μετα θα λεσ πηγα κ σουπερ μαρκετ μετα θα λεσ μαγειρεψα κι ολασ και ολα αυτα θα πρεπει να τα κανεισ μηχανικα χωρισ να νιωθεισ ευχαριστηση αλλα μεσα απο λογικεσ διαδικασιεσ κ βλεποντασ κ τη διαθεση σου αν νιωθεισ καλα θα αποκτασ αυτοπεποιθηση και σιγα σιγα θα ανεβαινουν κι επιδοσεισ κ καποια στιγμη θα συνελεθεισ με καποιεσ απωλειεσ που ειναι αρκετεσ για να ζησεισ στην ουσια δηλαδη αλλα ζει η ποιοτητα ζωησ σου κ πρεπει να το δεχτεισ κ να προσαρμοστεισ κ οσο καλυτερα το δεχτεισ τοσο πιο χαρουμενοσ θα εισαι

Similar Threads

  1. Είδη σχιζοφρένειας
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 15
    Last Post: 15-01-2012, 23:18
  2. L-Lysine για αρνητικά και γνωστικά συμπτώματα
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 25-05-2011, 20:47
  3. Τα αρνητικά συμπτώματα της ψύχωσης
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 15
    Last Post: 10-03-2011, 22:40
  4. αρνητικά συναισθήματα
    By Sofaki in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 30-08-2009, 19:13
  5. Replies: 56
    Last Post: 31-07-2008, 12:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •