αγχος οταν ειμαι σε παρεα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    257

    αγχος οταν ειμαι σε παρεα

    λοιπον εχω παρατηρησει το εξης πραγμα με εμενα... οταν ειμαι σε μια παρεα 3 ατομων ειμαι μια χαρα μπορω να μιλαω κτλ (ειδικα αμα τους γνωριζω κιολας) οταν ειμαστε 4 σαν παρεα και εκει με λιγη δυσκολια μπορω να καταφερω να μιλησω, οταν ομως τα ατομα αρχιζουν να γινονται παραπανω απο 4 αρχιζει και με πιανει κατι και δεν μπορω να μιλησω αρχιζω και νιωθω δυσφορια πεφτω ψυχολογικα και οσο και να λεω στον εαυτο μου "δεν τρεχει κατι"κατι με πιανει και δεν μπορω να ανοιξω το στομα μου και δεν μιλαω καθολου νιωθω πολυ αβολα και θελω να περασει η ωρα να φυγω νιωθω παραξενα οταν με κοιτανε πολλα ατομα,αλλα εχω κουραστει πια βαρεθηκα να μην μπορω να ειμαι ανετος και συμμετεχω σε μια παρεα γαμωτο!!!!!ειναι κουραστικο με κραταει πισω στο να ανοιχτω και να κανω φιλιες και γνωριμιες ,ξερει κανεις πως λεγεται αυτο?το να μην μπορω να μιλαω σε πολλους ανθρωπους?κατι σαν κοινωνικη φοβια μου μοιαζει .....πφφφφ μα γιατι να μην εχω μεγαλωσει με ανεση στο λογο το βαρεθηκα ολο αυτο:(
    Blonde guys are more fun ;)

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Athens GR
    Posts
    10
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.
    Last edited by Idella; 21-01-2012 at 03:56.

  3. #3
    Ποσω χρονων εισαι και ποσο καιρο το χεις αν επιτρεπεται?
    1. Πες πες πες στο τέλος κάτι θα μείνει
    2. Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    257
    18 ειμαι δεν ξερω γυρω στα 16-17 νομιζω αρχισε αλλα ειναι σιγουρο οτι ειναι αγοραφοβια?μηπως ειναι τιποτα αλλο?
    Blonde guys are more fun ;)

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    257
    παιδια δεν νομιζω να ειναι αγοραφοβια μιας και δεν δυσκολευομαι τοσο πολυ να μιλησω σε μια ταξη πχ με αρκετα ατομα να με κοιτανε, νταξει ντρεπομαι λιγο αλλα ολοι λιγο πολυ ντρεπονται οταν μιλανε σε μια ταξη,οποτε κατι αλλο ειναι αλλα δεν μπορω να καταλαβω τι! πως λεγεται οταν δεν μπορεις να μιλας σε μια παρεα με πανω απο τεσσερα ατομα?αν καποιος ξερει θελω να μου πει να ψαξω γιατι συμβαινει αυτο....
    Blonde guys are more fun ;)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    athens
    Posts
    291
    τα επί πλέον από 4 ατόμα στις εκάστοτε παρέες τα γνωρίζεις;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    257
    Quote Originally Posted by Body-Rocker View Post
    τα επί πλέον από 4 ατόμα στις εκάστοτε παρέες τα γνωρίζεις;
    μου ετυχε περιστατικο που ημουν με εναν φιλο μου και ηρθαν και αλλα δυο παιδια μετα ηρθε και αλλο ενα και γιναμε 5 και εκει κατι επαθα μολις καταλαβαινω οτι γινομαστε πολλοι κατι με πιανει....συνηθως με πιανει με ατομα που δεν ξερω αλλα μπορει να με πιασει και με ατομα που γνωριζω δεν μπορω να μιλησω οταν με κοιτανε πολυ σε μια παρεα
    Blonde guys are more fun ;)

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    athens
    Posts
    291
    Δηλαδή, συνοψίζοντας, έχεις πρόβλημα με παρέες άνω των 4 ατόμων, που είτε περιέχουν γνωστά άτομα είτε άγνωστα, αλλά λες ότι δεν σε πειράζει να σε κοιτά όλη η τάξη στο μάθημα. Η αλήθεια είναι πως πιθανόν αλλη μορφή έχει η συζήτηση όταν είναι 2-3 και άλλη όταν είναι πολλά άτομα. Στη πρώτη περίπτωση, εκτός του ότι τα άτομα είναι πιο οικία, μας δίδεται η δυνατότητα να μιλήσουμε αρκετη ώρα, να αναπτύξουμε κάποια θέματα με το πάσο μας κ.λπ. στη δεύτερη συνήθως η κουβέντα λειτουργεί "κυκλικά" με ατάκες, το να πάρεις το λόγο και να σου δωθεί το "κενό" για να τον πάρεις είναι ελαφρώς πιο δύσκολο. Επειδή όμως λες αυτό με την τάξη, μήπως το "κόλλημα" έχει να κάνει και με συγκεκριμένα θέματα που συζητάτε με τις παρέες, έχεις παρατηρήσει καμία συχέτιση με το τι λέτε ή είναι καθαρά το θέμα αριθμητικό;
    Μήπως υπάρχει η ανασφάλεια ότι θα "πετάξεις κάμια μπούρδα" σε αυτούς που δεν σε ξέρουν καλά (λες και όλοι λενε εξυπνάδες συνεχώς) και αγχώνεσαι;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    257
    καλα γενικα ειμαι ντροπαλος με αυτους που δεν γνωριζω αλλα οταν ειναι και πολλοι κατι παθαινω!!! νομιζω ειναι θεμα αριθμητικο παρα οτι συζηταμε ...νομιζω καταλαβες τι θελω να πω ....και ναι φοβαμαι οτι αν πω κατι μπροστα στους αλλους δεν θα το πω σωστα και θα ακουστει μαλ@κια,και οταν παιρνω την αποφαση να μιλησω δεν ακουγονται καθολου ωραια αυτα που λεω και οι αλλοι το καταλαβαινουν οτι δεν μπορω να μιλησω σωστα....
    Last edited by xrhstos; 22-01-2012 at 17:49.
    Blonde guys are more fun ;)

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    athens
    Posts
    291
    Από αυτοπεποίθηση και διεκδικητικότητα σε άλλους τομείς τα πας ικανοποιητικά;
    Έχεις υποστεί κάποιου τύπου bullying ή καζούρας ως προς πράγματα που έχεις πει κ.λπ στο παρελθόν;
    Λες
    όταν παιρνω την αποφαση να μιλησω δεν ακουγονται καθολου ωραια αυτα που λεω και οι αλλοι το καταλαβαινουν οτι δεν μπορω να μιλησω σωστα
    .... κάνεις και "σαρδάμ" ή κάποιο τραυλισμό* κ.λπ. ή όχι;


    * να έχω επηρεαστεί από το king's speech?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    257
    ε καλα σε αλλους τομεις μπορει να ειμαι καλυτερα και να εχω αυτοπεποιθηση πχ με την εμφανιση μου δεν εχω προβλημα ειμαι οκ...οχι δεν με εχουν κοροιδεψει ποτε η αληθεια ειναι απλα παντα ημουν λιγο ντροπαλος.... ναι μπορει να κανω και κανα σαρδαμ οταν παω να πω κατι η να μην ακουγεται δυνατα η φωνη μου οταν μιλησω χωρις αυτοπεποιθηση δηλαδη....νιωθω κατι σαν απειλη οταν με κοιτανε πολλα ματια η οταν ολοι στρεφονται να ακουσουν εμενα οταν ειμαι σε μια παρεα μεγαλη ειναι σαν να βρισκομαι σε κινδυνο
    Blonde guys are more fun ;)

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    257
    http://www.vita.gr/html/ent/068/ent.2068.asp ενα καλο αρθρο για εμας τους ντροπαλους νομιζω πως η αιτια ολου αυτο που εχω ειναι οτι δεν εχω αποδεχτει τον εαυτο μου οταν τον αποδεχτω δεν νομιζω να με νοιαζει τοσο πολυ τι θα πουν οι αλλοι για εμενα.... να πω πως πηγαινα σε ψυχολογο στο σχολειο και μετα σε ενα δημοσιο δωρεαν, αν και οι συζητησεις βοηθουσαν καταλαβα οτι δουλεια κανεις μονος πρεπει καποτε να αντιμετωπισεις τους φοβους σου .....http://www.stress.gr/index.php ενα αλλο site το οποιο εχει μερικα σχετικα
    Blonde guys are more fun ;)

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    306
    Προσωπικά δε μου φαίνεται περίεργο να μην είσαι έξω καρδιά με όλους και αν ειδικά είναι μεγάλη παρέα κ άγνωστοι είναι δύσκολο για τον καθένα να ανοιχτεί. Τι σε προβληματίζει τόσο? Αν είναι να γνωρίσεις άτομα θα γίνει σιγά σιγά δε θα γίνει τη μια φορά που θα βγείτε 5-6 σχετικά άγνωστοι μαζί.
    Ωραίο το αρθράκι που βρήκες για από που πηγάζει η ντροπή
    "Aν επιχειρήσει κανείς να «πολεμήσει» με το ζόρι, με πίεση και καταναγκασμό τα συναισθήματα αυτά του παιδιού, το πιθανότερο είναι ότι θα του δημιουργήσει πιο έντονα την πεποίθηση ότι, αφού αυτό αισθάνεται έτσι, είναι ανόητο και μειονεκτεί απέναντι στους άλλους. Aπό την άλλη, η υπερπροστατευτικότητα, το να αφαιρούμε δηλαδή από το παιδί την ευκαιρία να αποκτήσει εμπειρίες, να κάνει «λάθη», να λυπηθεί, ακόμη και να διακινδυνεύσει μερικές φορές, επειδή οι δικοί μας φόβοι είναι πολύ μεγάλοι, μπορεί να εμποδίσει το παιδί για πάντα να δείξει τις ικανότητές του, τις δυνάμεις του, την αξία του τελικά. Eίναι απαραίτητα λοιπόν ο σεβασμός και η αποδοχή των συναισθημάτων τού παιδιού και μαζί μ’ αυτό, βέβαια, η εμπιστοσύνη προς το πρόσωπό του, τις ικανότητές του και η έμπρακτη έκφρασή της''
    πηγή http://www.vita.gr/html/ent/068/ent.2068.asp
    Δυστυχώς οι περισσότεροι γονείς έτσι πράττουν και αν το έχεις κ λίγο στην ιδιοσυγκρασία σου μετά πρέπει να το παλέψεις περισσότερο ως ενήλικος.

Similar Threads

  1. ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΕΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΙΝΩ
    By Nicolas in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 10
    Last Post: 11-11-2011, 15:29
  2. να μαι και γω στην 'παρεα' σας..
    By mousebad in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 35
    Last Post: 30-07-2011, 17:55
  3. ΝΙΩΘΩ ΑΣΧΗΜΑ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΜΟΝΗ ΜΟΥ
    By donald_girl in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 50
    Last Post: 22-05-2008, 11:46
  4. χαιρετω την παρεα
    By mixalakis in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 01-10-2006, 16:50
  5. παρέα
    By anasia in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 22-04-2006, 22:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •