Αποξένωση ώρα μηδέν
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Abyss
    Posts
    60

    Αποξένωση ώρα μηδέν

    Είναι στιγμές που αμφιβάλλω για τα πάντα . Ποιος ο λόγος του ανθρώπου στη σημερινή κοινωνία είμαι σίγουρος ότι πολλοί κυριεύονται από σκέψεις , φοβίες αμφιβολίες με αποτέλεσμα να κρύβονται μέσα σε ένα καβούκι με την προϋπόθεση να μη πληγωθούν η με την ιδέα πως προστατεύουν τον εαυτό τους με αυτού του είδους τις κινήσεις . Προσωπικά εγώ έχω επιλέξει την μοναχική ζωή γιατί είναι μέσα στο χαρακτήρα μου. Όταν όμως βλέπω και παρατηρώ τον κόσμο γύρω μου γιατί μου αρέσει να γνωρίζω τον κόσμο με τα μάτια μου ,με ενοχλεί αυτό που βλέπω γύρω μου και ότι αντιμετωπίζω στη καθημερινότητα μου .Με ενοχλεί να βλέπω νεαρά παιδία να περναν ώρες ατέλειωτες μπροστά σε έναν υπολογιστή αντί να βγουν έξω και να γνωρίσουν τη ζωή , με λυπεί να βλέπω κοπέλες να περιμένουν ένα Like στο Facebook αντί να διαβάσουν ένα βιβλίο που μπορεί να τους δώσει τροφή για μια καλύτερη ευφράδεια λόγου . Θα μου πεις πολλά δε ζητάς ρε μεγάλε? Στους καιρούς που ζούμε έχεις λίγο απαρχαιωμένες αντιλήψεις αλλά γιατί όχι ? γιατί να σκοτώνουμε την Ελληνική γλωσσά με Greeklish γιατί να περνάμε εσώκλειστοι όλο τον ελεύθερο χρόνο μας ? (Εάν έχουμε) Μια βόλτα έξω με έναν καφέ στο χέρι και περπάτημα μπορεί να σου χαρίσει πολλά περισσότερα από ένα βιντεακι στο youtube

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    403
    Η επικοινωνια εχει χαθει πλεον στα καλωδια...
    Στην ζωη οτι σε ενοχλει με την κατασταση παντα εννοω δεν κανεις κατι απλα συμβιβαζεσαι....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Ναυταθλητικός Όμιλος Ποδηλατών Βάρκιζας "Ο Βουκεφάλας
    Posts
    2,253
    Quote Originally Posted by Mynrael View Post
    Θα μου πεις πολλά δε ζητάς ρε μεγάλε? Στους καιρούς που ζούμε έχεις λίγο απαρχαιωμένες αντιλήψεις αλλά γιατί όχι ? γιατί να σκοτώνουμε την Ελληνική γλωσσά με Greeklish γιατί να περνάμε εσώκλειστοι όλο τον ελεύθερο χρόνο μας ? (Εάν έχουμε) Μια βόλτα έξω με έναν καφέ στο χέρι και περπάτημα μπορεί να σου χαρίσει πολλά περισσότερα από ένα βιντεακι στο youtube
    Ούτε πολλά ζητάς, ούτε απηρχειομένες αντιλήψεις έχεις. Κι όσο περνάει ο χρόνος, η virtual ζωή μας, π.χ. εδώ στο forum, χάνει το σύνορό της από την πραγματική. Σκεπτικιστικά το λέω.
    Και βέβαια μια βόλτα έξω, στον καθαρό αέρα, στη βροχή, δε συγκρίνεται με το χαζοκούτι (τον υπολογιστή).
    Last edited by Joann; 26-01-2012 at 10:12.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Abyss
    Posts
    60
    Quote Originally Posted by Chemistry View Post
    Η επικοινωνια εχει χαθει πλεον στα καλωδια...
    Στην ζωη οτι σε ενοχλει με την κατασταση παντα εννοω δεν κανεις κατι απλα συμβιβαζεσαι....
    Γιαυτο το λογο ειμαι και μονος , επειδη δε θελω να συμβιβαστω . Δε θελω να ειμαι με το κυμα ,δε γεννηθηκα ρομποτ γιαυτο εχω και την αυτογνωσια να παω αντιθετα .

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    1,248
    Είναι χειμώνας τώρα. Το καλοκαίρι θα αρχίσει να βγαίνει πάλι ο κόσμος.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Abyss
    Posts
    60
    Quote Originally Posted by Joann View Post
    Ούτε πολλά ζητάς, ούτε απηρχαιομένες αντιλήψεις έχεις. Κι όσο περνάει ο χρόνος, η virtual ζωή μας, π.χ. εδώ στο forum, χάνει το σύνορό της από την πραγματική. Σκεπτικιστικά το λέω.
    Και βέβαια μια βόλτα έξω, στον καθαρό αέρα, στη βροχή, δε συγκρίνεται με το χαζοκούτι (τον υπολογιστή).
    Αν και δε μπορω την βροχη θα συμφωνησω μαζι σου.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Abyss
    Posts
    60
    Quote Originally Posted by Instant View Post
    Είναι χειμώνας τώρα. Το καλοκαίρι θα αρχίσει να βγαίνει πάλι ο κόσμος.
    Δε μιλαω για την εποχη αλλα για τους καιρους που ζουμε . :P

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    403
    ποσο χρονων εισαι?

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Abyss
    Posts
    60
    Quote Originally Posted by Chemistry View Post
    ποσο χρονων εισαι?
    Eχει σημασια? Τελος Παντων σε λιγο αγγιζω τα 30

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    403
    φαντασου λιγο αυτην την ιδεολογια να την ειχες απο τα 17 σου και να εισουν αντιθετα με ολο το συστημα αυτο....
    και για συντροφια μου να εχω την μοναξια....

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Abyss
    Posts
    60
    Quote Originally Posted by Chemistry View Post
    φαντασου λιγο αυτην την ιδεολογια να την ειχες απο τα 17 σου και να εισουν αντιθετα με ολο το συστημα αυτο....
    και για συντροφια μου να εχω την μοναξια....
    Την ιδεολογια την εχω απο πολυ μικρη ηλικια και με κατακριναν πολλοι γιαυτο .Αλλα εφυγα και πολυ μικρος απο το σπιτι για προσωπικους λογους και μενω μονος μου σχεδον 10ετια .

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    403
    Τοτε εισαι πολυ δυνατος μπραβο σου!!!!

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Abyss
    Posts
    60
    Quote Originally Posted by Chemistry View Post
    Τοτε εισαι πολυ δυνατος μπραβο σου!!!!
    Αυτο που εχω μαθει μεχρι τωρα ειναι οτι καποιες καταστασεις σε κανουν δυνατο και αλλες σε κανουν πιο μαλθακο .

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    1,248
    Quote Originally Posted by Mynrael View Post
    Δε μιλαω για την εποχη αλλα για τους καιρους που ζουμε . :P
    Ζούμε σε σκοτεινούς καιρούς, μου είναι δύσκολο να περιγράψω την ψυχολογία της κοινωνίας και των κοινωνικών ομάδων, ο χρόνος πρέπει να σταμάτησε κάπου στο παρελθόν φαίνεται.
    Θα βάλω και τραγούδι τώρα, έχουμε καταπιεί τη κυβέρνηση λέει το τραγούδι, μπορεί και να έχει δίκιο. Νεαρός είναι ο τραγουδιστής.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Στο Άγνωστο
    Posts
    1,349
    Πες τα Χρυσόστομε! Κι εγώ δεν μπορώ να καταλάβει τι συμβαίνει με τον κόσμο και έχει κλειστεί σαν στρείδι. Φταίει άραγε η οικονομική κρίση; Απ' όσο ξέρω, και σε άλλες εποχές οικονομικής στενότητας που υπήρξανε, ποτέ οι άνθρωποι δεν ήταν τόσο ψυχροί. Κάτι τέτοιο είναι μάλλον όμως περίτρανη απόδειξη ότι κινητήριος μοχλός των πάντων κατάντησε το χρήμα.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Απο τα ψηλα στα χαμηλα και απο το Μηδεν πιο κατω
    By Deleted-member171215 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 24-07-2011, 23:11
  2. Αποξένωση
    By carrot in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 23-10-2010, 03:26
  3. Θέλω να ξεκινήσω απ'το μηδέν.Μπορώ;
    By Paolo_1 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 35
    Last Post: 01-08-2010, 20:23
  4. αναποφασιστικότητα ώρα μηδέν
    By aenaon in forum Αυτοανάλυση - Τα εσώτερα μας...
    Replies: 11
    Last Post: 01-09-2008, 15:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •