Με τρομαζει αυτο που μου συμβαινει...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 30
  1. #1

    Με τρομαζει αυτο που μου συμβαινει...

    Καλησπέρα και απο μένα.Το δικο μου προβλημα μετραει τωρα τρεις μηνες και κατι.Πριν αναφερθω σε αυτο,να πω οτι ειχα ιστορικο με κρισεις πανικου και φοβιες εδω και 7 χρονια ,που με επιαναν σπανια με τρεμουλο και δυσπνοια και απευθυνομουν στα επειγοντα για ηρεμιστικη ενεση.Γενικα ημου πολυ νορμαλ ατομο,κοινωνικοτατο και αν και ειχα αρκετα προβληματα και διλημματα το μυαλο μου ηταν μια χαρα ωστε να τα αντιμετωπισει!Πριν 3 μηνες ομως,εκανα την μεγαλυτερη βλακεια της ζωης μου.Καπνισα χορτο 1η φορα στη ζωη μου,ετσι για την πλακα και για να χαλαρωσω απο πιεση της σχολης και λοιπα.Να τονισω οτι δεν ειχα ποτε παρε δωσε με ουσιες,τις σιχαινομουν και τισ φοβομουν παντα,αλλα ειπα μια φορα να κανω ετσι για την πλακα.Με το που καπνισα-ηταν και αρκετη ποσοτητα για τον οργανισμο μου-ενιωσα σαν να γυρναει το μυαλο μου με 1000 στροφες το δευτερολεπτο και να μη με χωραει ο τοπος.Η καρδια μου κοντευε να πεταχτει εξω και ετρεχα στο δρομο χωρις να ξερω που πηγαινω.Μετα για καποιο διαστημα ηρεμησα καπως αλλα ειχα τοyλαχιστον μια φορα τη μερα τα ιδια συμπτωματα.Ξαφνικα αρχισα να το παθαινω ξανα σχεδον καθε μερα με αποτελεσμα να μην μπορω να κοιμηθω και να τρεμω ολη μερα,τασεις για εμετο και μυαλο θολο.Εκανα εξετασεις για θυροειδη κ ηταν ολα καλα οπως και ολες οι εξετασεις μου.Μιλησα με 2 ψυχολογους και μου ειπαν οτι η ουσια εφερε στην επιφανεια ολα μου τα ψυχολογικα και το αιμα μου ειναι τοξικο,δηλαδη βρισκομαι σε μονιμη κατασταση πανικου.Μου ειπαν να κανω πραγματα να ξεχνιεμαι.Το εκανα αλλα οσο πηγαινε χειροτερευε.Πηγα εν τελει σε ψυχιατρο και μου ειπε οτι αν σε πειραξει η ουσια,αλλαζει η αρχιτεκτονικη του εγκεφαλου και οτι ειναι απλα ενα σοκ το οποιο θα περασει.Μου εδωσε xanax 0,5 και μου ειπε να παιρνω μισο μεσημερι και μισο βραδυ.Τα παιρνω ηδη μια εβδομαδα,και ειμαι καλυτερα απο αποψη πανικων,και κοιμαμαι καααπως καλυτερα απο το καθολου,ομως μου εχει βγει ενα συναισθημα πολυ ασχημο που ερχεται σχεδον καθε μερα και φευγει μετα απο καμια ωρα,σαν να μην αντεχω τον εαυτο μου,σαν να θελω να πεθανω.To μυαλο μου δεν ειναι καθολου καθαρο καμια στιγμη της ημερας,νιωθω εντελως μπερδεμενη και χαμενη με πιο μεγαλη ενταση οταν ξυπναω,εχω συνεχεια εφιαλτες και η κατασταση ειναι ανυποφορη.Ο γιατροσ λεει ειναι μεχρι να συνηθισει ο οργανισμος και το ''ειναι μου'' τα χαπια και ολο αυτο που μου συνεβη,ομως αυτο το ασχημο συναισθημα δεν αντεχεται.Εκει που ξαπλωνω σκεφτομαι συγκεχυμενα πραγματα χωρις ουσια που νιωθω οτι με τρελαινουν. Δεν θελω να εθιστω στα χαπια ,ομως νιωθω οτι βρισκομαι σε αδιεξοδο.Υπαρχει καποιος που να ξερει τι μπορει να ειναι ολο αυτο που περιγραφω???ευχαριστω!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    352
    Εκτός από ζαναξ παίρνεις τίποτα άλλο;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Ελενα60 δεν ξερω αν αυτα που λες ειναι αληθεια.Τουλαχιστον αυτα που λες οτι σου ειπαν οι ειδικοι δεν στεκουν και πολυ.Αν στα ειπαν δεν ξερω τι να πω.Πηγαινε σε εναν αλλο ψυχιατρο και πες του τι σου συμβαινει να δεις τι θα πει και αυτος.
    Τα συμπτωματα που περιγραφεις μπορει να οφειλονται σε αγχος.Το να οφειλονται στο χασις το βρισκω περιεργο.Απο την στιγμη που καπνισες μονο μια φορα πριν 3 μηνες δεν θα επρεπε να εχεις συμπτωματα ακομα.Το χασις μπορει να σε πειραξει μονο για λιγες ωρες μετα απο την χρηση του ή αν κανεις μακροχρονια χρηση.

  4. #4
    οχι δεν παιρνω τιποτα αλλο.μονο αυτα...

  5. #5
    τι εννοεις αν ειναι αληθεια?φυσικα και ειναι αληθεια.Σιγουρα ειναι ανχος αλλα γιατι να γινει τοσο εντονο απο την μερα που συνεβη αυτο??Συμπτωση?αυτο μου κανει εντυπωση! και τ'ορκιζομαι,ειχα κανει ΜΟΝΟ μια φορα.Ευχαριστω για το ενδιαφερον!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    903
    Δεν είμαι ειδικός, αλλά νομίζω ότι τώρα όλα είναι στο μυαλό σου.

    Δηλαδή, μπορεί το γεγονός που αναφέρεις να έφερε στην επιφάνεια κάποια συναισθήματα, άγχη και φόβους σου, αλλά από κει και πέρα, η επήρεια της ουσίας έχει περάσει εδώ και πάρα πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα, ώστε να της ρίξουμε το φταίξιμο για αυτά που νιώθεις τώρα.

    Πιστεύω ότι θα γινόταν ούτως ή άλλως πιο έντονο το πρόβλημά σου και το περιστατικό αυτό απλά το ξεκίνησε. Θα μπορούσε να έχει συμβεί και οποιοδήποτε άλλο γεγονός που θα οδηγούσε στο ίδιο αποτέλεσμα, νομίζω.

    Η λύση που θα σου πρότεινα είναι αυτή που ήδη κάνεις, δηλαδή κάποιος ειδικός. Αν δεις ότι δεν έχει αποτέλεσμα, άλλαξε γιατρό.

    Περαστικά.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Quote Originally Posted by elena60 View Post
    το αιμα μου ειναι τοξικο,
    Quote Originally Posted by elena60 View Post
    αλλαζει η αρχιτεκτονικη του εγκεφαλου
    Αυτα τα δυο ειναι μεγαλες μπαρουφες,αν στα ειπαν ειναι μεγαλοι μαλακες.Καλο θα ηταν να πας σε αλλο ψυχιατρο.
    Τις κρισεις πανικου που παθαινες παλιοτερα πως τις ξεπερασες?Eπαιρνες φαρμακα ,εκανες ψυχοθεραπεια ή εφυγαν απο μονοι τους?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    784
    Συμφωνώ και μάλιστα απόλυτα με τα παιδιά πιο πάνω, το χόρτο δεν έχει καμιά σχέση μ' αυτό, φυσικά και αυτά που σου είπαν , αν σου τα είπαν έτσι, δεν ισχύουν.
    Το πιο πιθανό είναι επειδή είσαι πολύ ανοιχτή σε αισθήματα πανικού, να σου τα έβγαλαν παροδικά στην επιφάνεια, και συνεχίστηκαν μόνο από τον δικό σου φόβο που τα ξαναβίωσες.
    Μήπως βιάστηκες να πάρεις τα χάπια...?΄συγγνώμη αλλά τα χάπια είναι απείρως πιο επικίνδυνα και εθιστικά από την χρήση χόρτου και δη μια φορά μόνο..

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    Το αιμα της ειναι τοξικο απο το αγχος, οχι απο το χορτο. Μια χαρα τα ειπαν οι γιατροι. Με αυτα που περιγραφεις κοπελα μου μονο "νορμαλ"(γτ νορμαλ δεν ειναι κανεις) δεν εισαι, αλλα εχεις μεγαλα προβληματα με τον εαυτο σου που ειχες κρυψει κατω απο το χαλι. Ψαξε και βρες εναν ψυχολογο, αλλιως ψαξε το στο ιντερνετ αν δεν βαριεσαι. Εχεις πολλα να κατανοησεις για τον εαυτο σου και σε περιμενει πολλη δουλεια.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    axl οταν μιλαμε για τοξικοτητα στο αιμα εννουμε οτι πρεπει να νοσηλευτει ο αλλος.Το οτι οταν εχεις αγχος η αδρεναλινη ειναι ανεβασμενη δεν κανει τοξικο το αιμα σου.
    Οταν παθαινεις κριση πανικου αυξανονται τα επιπεδα οξυγονου και το αιμα γινεται ελαφρως πιο οξινο,αλλα επανερχεται σε φυσιολογικα επιπεδα,αλλα και παλι δεν μιλαμε για τοξικοτητα.

    Υ.Γ.: Αυτα που λεω δεν τα βγαζω απο το μυαλο μου.

  11. #11
    betelgeuse den xreiastike na kanw kati.den edwsa simasia giati to eixa pathei sunolika 5 fores mesa se 7 xronia...den eimai adunamos xaraktiras kai itan polu light se sxesi mauto pou zw twra...nai kai mena mparoufes mou fanikan.

  12. #12
    Frini mi mou les tetoia..!! autos m eipe oti ligo xanax den peirakse pote kanenan kai oti to anxos m einai toso polu pou den tha mporousa na to kseperasw moni kai den ginetai na zisw me 2 wres upno ti mera.logiko m fainetai.egw par ola auta niwthw oti auto pou uparxei sto kefali m einai pio sovaro,giati den anagnwrizw ton eauto mou.duskoleuomai na skeftw!! meta apo piesi mporw na kanw mia mikri sizitisi geloiou periexomenou...niwthw oti eimai kapoia alli..ton pairnw synexeia til k tou lew na ta kopsw k m apantaei ''mi viazesai,den pernaei apo mia mera stin alli'' .exw fovous mipws exw taseis sxizoffreneias i kati tetoio...me tromazei i tholoura tou mualou m k oti den mporw na to elenksw...

  13. #13
    axl100 nai auto ennoousan oti einai toxiko apo to anxos..alla auto me tin arxitektoniki tou egefalou me mperdepse.den to katalava...mallon den im0oun pote normal kai den to iksera ti na pw....auto pou katalavainw einai oti ta psuxika nosimata einai oti xeirotero mporei na sou sumvei..giati den mporeis eukola na apotupwseis ti sou sumvainei .wres wres euxomai na eixa pathei kati pathologiko! me mia antiviwsi tha pernouse.......(( an auto den legetai trela tote ti legetai?? ti na variemai na psaksw..plaka kaneis??ikoimamai k ksupnaw me auti ti skepsi.exw peismwsei oti tha to kanw na m perasei...to mono pou fovamai einai MI XEIROTEREPSEI!!

  14. #14
    kuxumuxu sumfwnw mazi sou,omws kai sto mualo m na einai,otan to piezw na fugei oli auti i vavoura pou einai mesa giati den fevgei???ksafnika egine enas anekselenktos egefalos? tha allaksw giatro giati autos m fainetai oti to pairnei polu sto flou to thema.fantasou oti dn m dwse akrivi dosologia gia ta xanax apla m eipe pare mi fovasai.kian egw imoun kamia palavi k epairna olo to kouti??dn tha ton enoiaze k polu pistevw.mexri na paw se allo giatro den kserw ti na kanw omws..na ta kopsw i na ta sunexisw...i apotomi diakopi ti mporei na prokalesei??

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Οι ψυχιατροι γενικα εχουν την ταση να σου λενε οτι χωρις φαρμακα δεν υπαρχει λυση.
    Εγω την παλευω χρονια τωρα χωρις φαρμακα και περασα και απο πολυ ασχημες καταστασεις αλλα αντεξα.
    Το αν θα παρεις τα χαπια ή οχι ειναι καθαρα δικο σου θεμα,πρεπει μονη σου να αποφασισεις.
    Παντως καλο θα ηταν να παρεις και μια δευτερη γνωμη και αν γινεται να επισκεφτεις εναν ψυχολογο.
    Απο την στιγμη που σπουδαζεις μπορεις να πας σε ψυχολογο στην σχολη σου ανωνυμα και δωρεαν.Πηγαινε στην κοινωνικη υπηρεσια της σχολης σου και ζητα να μιλησεις με ψυχολογο.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Γιατί συμβαίνει αυτό??????
    By STORM LORD in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 07-05-2012, 22:51
  2. ΜΕ ΤΡΟΜΑΖΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΓΥΡΩ ΜΟΥ
    By BrokeN_DoLL in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 90
    Last Post: 30-03-2011, 17:47
  3. Είναι τρελό αυτό που συμβαίνει-να το διαβάσετε όλοι!
    By whitecandle in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 132
    Last Post: 10-12-2010, 01:50
  4. ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ???
    By amarylis in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 14-12-2009, 13:37
  5. Γιατι πάντα μου συμβαίνει αυτό;
    By interzone in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 26
    Last Post: 02-08-2007, 03:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •