Ένα ζωηρό παιδί...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 36
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΝΑΞΟΣ
    Posts
    1,499

    Ένα ζωηρό παιδί...

    Το ξαδερφάκι μου από μωρό ήταν ζωηρό, θυμάμαι όταν περπάτησε πρώτη φορά έκανε συνέχεια αταξίες του τύπου να σπάει τα γυαλικά, σε λογικά πλαίσια πάντα. Όσο μεγάλωνε έκανε πιο χοντρά πράγματα όπως να σκοτώνει ξένα ζώα και να χτυπάει τη μάνα του και τις αδερφές του όλοι οι συγγενείς ανυσηχούσαμε για την ψυχική υγεία του παιδιού εκτός από τους γονείς του που είχαν τον πάγο στην πληγή τους, δυστηχώς το έδερναν και το μάλωναν με αποτέλεσμα να κάνει τα καλά του ο Σωτηράκης μπροστά τους και μετά πάλι τα ίδια...
    Σήμερα το παιδί είναι 10 χρονών και πριν λίγες μέρες μπήκε κρυφά στην αποθήκη πήρε το αεροβόλο και το έκανε βόλτες έγραψε στην έκθεσή του πως σχεδιάζει να σκοτώσει τον φίλο της κοπέλας που "αγαπάει". Όλοι εδώ κοιτούν τις οικογένειές τους και οι γονείς του δεν το παίρνουν στα σοβαρά να το πάνε σε κάποιον ειδικό. Χρειάζεται ειδικό ή εγώ τα βλέπω μαύρα?
    [COLOR="#800080"][SIZE=5][FONT=Comic Sans MS][B]Honey, nobody ever gonna love you
    The way I try to do.[/B][/FONT][/SIZE][/COLOR]

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    934
    σιγουρα χρειαζεται!!!!επιγωντος θα ελεγα!εχει πολυ ασχημα στοιχεια στον χαρακτηρα του...και καλο θα ειναι να σωσουν ο,τι προλαβαινουν..ισως να γινομαι υπερβολικη αλλα το παιδι μου δεν θα το αφηνα αν εβλεπα κατι τετοιο..τωρα εσυ εισαι ξαδερφουλα του,ευχομαι να εισακουστεις γιατι καταλαβαινω οτι απο μονη σου δεν μπορεις να κανεις και πολλα πραγματα..
    Να σκεφτεσαι γρηγορα μα να μιλας αργα...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,702
    δεν ειναι ο μονος που χρειαζεται ειδικο.
    ειδικο χρειαζονται κι αυτοι που μαζευουν αεροβολα στις αποθηκες τους...
    μη το βγαλουμε προβληματικο το παιδι πριν "κοιταχτουν" οι γονεις του να δουν τι του εχουν μεταδωσει... η βια αναπαραγεται...

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    27
    Χωρίς να είμαι ειδικός, θα συμφωνήσω με τους παραπάνω φίλους, καθώς η συμπεριφορά του παιδιού είναι περίεργη. Βεβαια, γενικά τα αγοράκια έχουν μια πιο βίαιη συμπεριφορά σε σχέση με τα κορίτσια λόγω των κοινωνικών προτύπων, αλλά νομίζω ότι ο Σωτηράκης υπερβάλλει λίγο.

    Πάντως γενικά,η εγκληματική συμπεριφορά κάποιου εξαρτάται περισσότερο από το περιβάλλον στο οποίο μεγάλωσε και λιγότερο από τα γονίδια που μπορεί να φέρει.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΝΑΞΟΣ
    Posts
    1,499
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    δεν ειναι ο μονος που χρειαζεται ειδικο.
    ειδικο χρειαζονται κι αυτοι που μαζευουν αεροβολα στις αποθηκες τους...
    μη το βγαλουμε προβληματικο το παιδι πριν "κοιταχτουν" οι γονεις του να δουν τι του εχουν μεταδωσει... η βια αναπαραγεται...
    τώρα μη λες βλακείες... δεν πάει για κινίγι σε ακυρες εποχές μίλα πιο όμορφα σε παρακαλώ. α.. και κατι τελευταιο σημερα εμαθα πως υπαρχει αεροβολο στην αποθηκη δεν το διατυμπανιζει ξερεις
    [COLOR="#800080"][SIZE=5][FONT=Comic Sans MS][B]Honey, nobody ever gonna love you
    The way I try to do.[/B][/FONT][/SIZE][/COLOR]

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΝΑΞΟΣ
    Posts
    1,499
    μίλησα στην μητέρα του ΚΑΙ σήμερα αλλά μόνο κάπνιζε δεν με έπαιρνε στα σοβαρά μου επαναλάμβανε συνεχώς πως το μάλωσε και τα σχετικά
    [COLOR="#800080"][SIZE=5][FONT=Comic Sans MS][B]Honey, nobody ever gonna love you
    The way I try to do.[/B][/FONT][/SIZE][/COLOR]

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Προφανως και χρειαζεται ειδικο.Και σιγουρα δεν φταει το παιδακι.
    Και προφανως οι γονεις του ειναι πολυ αχρηστοι ωστε να καταλαβουν το προβλημα και να ζητησουν βοηθεια.
    Τι να σου πω τωρα,αν καταφερεις να αλλαξεις μυαλα στους γονεις του μεσω συζητησεων εχει καλως αν οχι θα μπορουσες ισως να μιλησεις εσυ με τον δασκαλο του ωστε να παρει αυτος καποια μετρα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΝΑΞΟΣ
    Posts
    1,499
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Προφανως και χρειαζεται ειδικο.Και σιγουρα δεν φταει το παιδακι.
    Και προφανως οι γονεις του ειναι πολυ αχρηστοι ωστε να καταλαβουν το προβλημα και να ζητησουν βοηθεια.
    Τι να σου πω τωρα,αν καταφερεις να αλλαξεις μυαλα στους γονεις του μεσω συζητησεων εχει καλως αν οχι θα μπορουσες ισως να μιλησεις εσυ με τον δασκαλο του ωστε να παρει αυτος καποια μετρα.
    προσπαθω μακαρι να τα καταφερω... αλλα καλη ιδεα να μιλησω με το δασκαλο αλλα τι να κανει κι εκεινος? ειχανβ καλεσει ψυχολογο και για τα 3 αδερφια στο σχολειο αλλα και παλι οι γονεις αδιαφορησαν
    [COLOR="#800080"][SIZE=5][FONT=Comic Sans MS][B]Honey, nobody ever gonna love you
    The way I try to do.[/B][/FONT][/SIZE][/COLOR]

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Ακριβως για αυτο σου ειπα να μιλησεις με τον δασκαλο,μηπως μπορει αυτος να ζητησει ψυχολογο ή να στειλει καποια κοινωνικη υπηρεσια στο σπιτι.
    Ή θα μπορουσες να κανεις μια επισκεψη στο χαμογελο του παιδιου εκει σιγουρα θα ξερουν να σου πουν τι μπορεις να κάνεις.
    Κατι αλλο δεν μου ερχεται στο μυαλο.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    koukaki
    Posts
    174
    καντε του ευθανασια

    αμα δεν δεχθουν οι γονεις καντε τους κι αυτους

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΝΑΞΟΣ
    Posts
    1,499
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Ακριβως για αυτο σου ειπα να μιλησεις με τον δασκαλο,μηπως μπορει αυτος να ζητησει ψυχολογο ή να στειλει καποια κοινωνικη υπηρεσια στο σπιτι.
    Ή θα μπορουσες να κανεις μια επισκεψη στο χαμογελο του παιδιου εκει σιγουρα θα ξερουν να σου πουν τι μπορεις να κάνεις.
    Κατι αλλο δεν μου ερχεται στο μυαλο.
    ευχαριστω :)
    [COLOR="#800080"][SIZE=5][FONT=Comic Sans MS][B]Honey, nobody ever gonna love you
    The way I try to do.[/B][/FONT][/SIZE][/COLOR]

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΝΑΞΟΣ
    Posts
    1,499
    Quote Originally Posted by dikipo View Post
    καντε του ευθανασια

    αμα δεν δεχθουν οι γονεις καντε τους κι αυτους
    καλα πες σε κανα δικο σου να "φροντισει" εσενα πρωτα και θα δω τι θα κανω με το παιδι
    [COLOR="#800080"][SIZE=5][FONT=Comic Sans MS][B]Honey, nobody ever gonna love you
    The way I try to do.[/B][/FONT][/SIZE][/COLOR]

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    koukaki
    Posts
    174
    χαχα αραξε κοπελια φλεγματικο χιουμορ για λιγους και καλους

    ρωτας εμας αν πρεπει να πας σε ειδικο το παιδι που μονο εσυ ξερεις απο δω?

    αυτο θα το κρινεις εσυ γιατι μπορει απλουστατα να υπερβαλεις με τον δικο σου τροπο και αθελα παντα

    επειδη ηξερα τετοια παιδακια,τα θεωρουσα γλυκουλικα καποτε,αλλα δεν ειναι και οταν μεγαλωσουν θα το καταλαβεις και οχι με το καλυτερο τροπο

    οπως τα παρουσιαζεις εσυ περισσοτερα κανει παρα του κανουνε,αν ισχυει κατι δεν παει καλα και καλο να φροντισεις να γινει μια σωστη διαγνωση για αρχη

    και μετα ξαναμιλα μας

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΝΑΞΟΣ
    Posts
    1,499
    Quote Originally Posted by dikipo View Post
    χαχα αραξε κοπελια φλεγματικο χιουμορ για λιγους και καλους

    ρωτας εμας αν πρεπει να πας σε ειδικο το παιδι που μονο εσυ ξερεις απο δω?

    αυτο θα το κρινεις εσυ γιατι μπορει απλουστατα να υπερβαλεις με τον δικο σου τροπο και αθελα παντα

    επειδη ηξερα τετοια παιδακια,τα θεωρουσα γλυκουλικα καποτε,αλλα δεν ειναι και οταν μεγαλωσουν θα το καταλαβεις και οχι με το καλυτερο τροπο

    οπως τα παρουσιαζεις εσυ περισσοτερα κανει παρα του κανουνε,αν ισχυει κατι δεν παει καλα και καλο να φροντισεις να γινει μια σωστη διαγνωση για αρχη

    και μετα ξαναμιλα μας
    μπα? ολοι κατι ρωτανε εγω να μην ρωτησω? σε κανα πηγαδι κατουρησα?
    οπως τα γραφω γινονται ολα 2-3 φορες εχω γραψει εδω μεσα και δεν μπορεις να λες για ενα παιδι να του κανουν ευθανασια οταν η κατασταση του ειναι τοσο σοβαρη εγω σαν ξαδερφη δεν μπορω να κανω πολλα και ζητησα 2-3 συμβουλες να κανω οτι περναει απο το χερι μου τεσπα δεν θα το γαμησω αλλο το θεμα αν εχεις κατι να πεις πες το αλλιως απομακρυνσου απο το πληκτρολογιο
    [COLOR="#800080"][SIZE=5][FONT=Comic Sans MS][B]Honey, nobody ever gonna love you
    The way I try to do.[/B][/FONT][/SIZE][/COLOR]

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    koukaki
    Posts
    174
    το πληκτρολογιο μου κι εγω εχουμε περασει πολλα μαζι να φανταστεις πατιουνται μονα τους κουμπακια κι οταν τα σημειωνω βγαινει ''σαγαπω''

    δεν μπορεις να με απομακρυνεις και απ αυτο : (

    τωρα αμα δεν ξεχωριζεις το αστειο απο το σοβαρο σημαινει πως ειναι κατι μεταξυ των δυο η πως εχεις εσυ προβλημα,εσυ ξερεις

    να κομπλεξιαζεις και να με προσβαλεις σιγουρα δεν ειναι οτι καλυτερο ενω σου μιλαω ακομα ευγενικα και σοβαρα

    και οσο για το τι μπορεις να κανεις αμα πραγματικα νοιαζεσαι θα κανεις κατι(αλλιως τι το κανες το θεμα),δηλαδη αμα οι γονεις του δεν το παν επειδη ειναι ηλιθιοι και σκοτωσει το αγορι του κοριτσιου που του αρεσει θα ναι καλυτερα?

    εγω θα γελαω παντως εσυ θα μετανιωνεις και οι γονεις του παιδιου του αλλου θα κλαινε

    μαθε να βοηθας και να σκεφτεσαι πραγματικα παρα να κανεις θεματα σε φορουμ,peace

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Ενα παιδί
    By saphira in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 08-05-2011, 14:45
  2. Ανυπάκουο παιδί sos
    By mpampas in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 8
    Last Post: 03-10-2010, 17:47
  3. Replies: 92
    Last Post: 04-02-2010, 00:39
  4. παιδι και σεξουαλικοτητα
    By ΣΤΕΛΛΑ00 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 20
    Last Post: 06-09-2009, 18:58
  5. ΦΟΒΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ
    By boubourina in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 27-05-2009, 09:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •