Κριτική-Αυτοεκτίμηση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 70
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    306

    Κριτική-Αυτοεκτίμηση

    Έπειτα από απαίτηση του κοινού, είπα να βάλω και εγώ το πρώτο μου θέμα:cool: που είναι περισσότερο φιλοσοφικό:p
    Πόσο η κριτική των άλλων και κάποια βιώματα μπορούν να επηρεάσουν τις επιλογές και την εικόνα που έχει κάποιος για τον εαυτό του?
    Η αυτοκριτική και οι ενοχές είναι χρήσιμες για τον καθένα και βοηθάει στο να ζήσει κάποιος όπως ονειρεύεται ή τον εμποδίζει?
    Πως γίνεται ενώ μπορεί να έχει κάποιος πλήρη εικόνα τι αξίζει νοητικά, συναισθηματικά και σε επίπεδο εξωτερικής εμφάνισης και τι αξίζει σαν άτομο και σαν χαρακτήρας μία οξεία κριτική να τον βάζει σε σκέψεις,να αναθεωρεί και να γίνεται στη συνέχεια ο χειρότερος από τους κριτές για τον εαυτό του?
    Πόσο μία σκληρή αυτοκριτική και μία αυτοεκτίμηση που μεταβάλλεται από τη γνώμη των άλλων (καθρέφτισμα) μπορεί να επηρεάσει τις διαπροσωπικές σχέσεις κάποιου και να μην μπορεί να τον αφήσει να ζήσει όπως θέλει ή ακόμα χειρότερα να τον βάζει σε δίλημμα για το τι θέλει?
    Η συνειδητοποίηση όλων αυτών είναι το κλειδί για να λύσει κάποιος το πρόβλημα του ή μερικοί άνθρωποι χρειάζονται βοήθεια ψυχολόγου για να ξεπεράσουν ένα για πολλούς εύκολο πρόβλημα;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by anonymous_1 View Post
    Έπειτα από απαίτηση του κοινού, είπα να βάλω και εγώ το πρώτο μου θέμα:cool: που είναι περισσότερο φιλοσοφικό:p
    Πόσο η κριτική των άλλων και κάποια βιώματα μπορούν να επηρεάσουν τις επιλογές και την εικόνα που έχει κάποιος για τον εαυτό του?
    Η αυτοκριτική και οι ενοχές είναι χρήσιμες για τον καθένα και βοηθάει στο να ζήσει κάποιος όπως ονειρεύεται ή τον εμποδίζει?
    Πως γίνεται ενώ μπορεί να έχει κάποιος πλήρη εικόνα τι αξίζει νοητικά, συναισθηματικά και σε επίπεδο εξωτερικής εμφάνισης και τι αξίζει σαν άτομο και σαν χαρακτήρας μία οξεία κριτική να τον βάζει σε σκέψεις,να αναθεωρεί και να γίνεται στη συνέχεια ο χειρότερος από τους κριτές για τον εαυτό του?
    Πόσο μία σκληρή αυτοκριτική και μία αυτοεκτίμηση που μεταβάλλεται από τη γνώμη των άλλων (καθρέφτισμα) μπορεί να επηρεάσει τις διαπροσωπικές σχέσεις κάποιου και να μην μπορεί να τον αφήσει να ζήσει όπως θέλει ή ακόμα χειρότερα να τον βάζει σε δίλημμα για το τι θέλει?
    Η συνειδητοποίηση όλων αυτών είναι το κλειδί για να λύσει κάποιος το πρόβλημα του ή μερικοί άνθρωποι χρειάζονται βοήθεια ψυχολόγου για να ξεπεράσουν ένα για πολλούς εύκολο πρόβλημα;
    Πολύ καλό το θέμα! Σήμερα έχω την αίσθηση ότι τόχει η μέρα για λίγη φιλοσοφία!!
    Τα βιώματά μας σε συνδυασμό με την κακοπροαίρετη κριτική των άλλων, γιατί σ' αυτή νομίζω αναφέρεσαι-η άλλη βοηθάει σ' εξέλιξη..-αν δεν έχουν δουλευτεί λοιπόν με αυτογνωσία, σίγουρα επηρεάζουν αρνητικά και την εικόνα του άλλου για τον εαυτό του, αλλά και τις επιλογές του!
    Ενώ, η αυτοκριτική είναι σ' ορισμένες περιπτώσεις απαραίτητη, γιατί δυστυχώς μέσα από τα λάθη μας μαθαίνουμε, οι ενοχές σίγουρα εμποδίζουν στο να ζήσεις όπως επιθυμείς.
    Εάν έχεις δουλέψει με προσωπική προσπάθεια ή με την βοήθεια ειδικού, ώστε ν' αλλάξεις την αντίληψή σου όσον αφορά το ποιά είναι ολοκληρωμένη προσωπικότητα, τότε ναι κλονίζεσαι εύκολα, για να γίνεις στην συνέχεια ο χειρότερος κριτής του εαυτού σου.
    Και η σκληρή αυτοκριτική και η αυτοεκτίμηση, που μεταβάλλεται από τις απόψεις των άλλων δεν επιτρέπουν να ζήσεις όπως πραγματικά θέλεις, σύμφωνα με τις βασικές σου ανάγκες και σε βάζει και σε διλήμματα.
    Η συνειδητοποίηση όλων αυτών ναι βοηθάει να λύσεις το πρόβλημά σου, αλλά εξαρτάται τί εννοείς εύκολο πρόβλημα, για τους πολλούς.
    Προσωπικά πιστεύω, ότι είναι δώρο στον εαυτό μας η ενδοσκόπηση με την βοήθεια ειδικού, γιατί ακόμα κι αν λειτουργείς μ' ένα υγιές ένστικτο, κάποια στιγμή φτάνεις στο σημείο να λες, θάθελα και κάποιος τρίτος να μου πει, αν ο τρόπος που αντιμετωπίζω τα πράγματα έως τώρα και τις διάφορες καταστάσεις είναι και ο πλέον ενδεδειγμένος.
    Έχω την αίσθηση πάντως, ότι κρίνουμε τον άλλον, όταν είμαστε σε θέση να δεχτούμε κριτική ή όταν ο άλλος μας ζητά την όποια κριτική μας.
    " Δεν μαθαίνουμε τίποτα απλά θυμόμαστε " Σωκράτης

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    306
    Quote Originally Posted by μαρκελα View Post
    Έχω την αίσθηση πάντως, ότι κρίνουμε τον άλλον, όταν είμαστε σε θέση να δεχτούμε κριτική ή όταν ο άλλος μας ζητά την όποια κριτική μας.
    " Δεν μαθαίνουμε τίποτα απλά θυμόμαστε " Σωκράτης
    Δε συμβαίνει αυτό παντα. Οι πιο αυστηροί κριτές είναι αυτοί που δε μπορούν να δεχτούν κριτική οι ίδιοι..Και αυτοί που είναι σκληρή στην αυτοκριτική συνήθως δεν κρίνουν τους άλλους γιατί ξέρουν ότι η αυστηρή κριτική ρίχνει τους άλλους ψυχολογικά.

  4. #4
    Quote Originally Posted by anonymous_1 View Post
    Δε συμβαίνει αυτό παντα. Οι πιο αυστηροί κριτές είναι αυτοί που δε μπορούν να δεχτούν κριτική οι ίδιοι..Και αυτοί που είναι σκληρή στην αυτοκριτική συνήθως δεν κρίνουν τους άλλους γιατί ξέρουν ότι η αυστηρή κριτική ρίχνει τους άλλους ψυχολογικά.

    ...πόσο συμφωνώ μαζί σου!
    Ακριβώς έτσι είναι. Το θέμα είναι πως χειριζόμαστε κάποιον που είναι αυστηρός κριτής των άλλων και όταν τολμήσει κάποιος να τον κρίνει γίνεται έξαλλος ή διακόπτει κάθε δεσμό μαζί σου?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Αθηνα
    Posts
    312
    Θεοφανία

    Δεν τον "χειριζεσαι". Σεβεσαι τον αλλον και δεν "πατας" τα κουμπια του,οπως δε θελεις κι εσυ να πατανε καποια δικα σου. Αλλωστε παντα υπαρχει τροπος να κανεις κριτικη στον αλλον και να την δεχθει σα να μην ειναι κριτικη αλλα φιλικη συμβουλη η κατι τετοιο. Οι ανθρωποι ειμαστε διαφορετικοι μεταξυ μας και εχουμε διαφορετικες συναισθηματικες αντοχες. Και οι "επιθετικοι" τυποι ειναι συνηθως οι πιο ευαισθητοι.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by μαρκελα View Post
    ..Έχω την αίσθηση πάντως, ότι κρίνουμε τον άλλον, όταν είμαστε σε θέση να δεχτούμε κριτική ή όταν ο άλλος μας ζητά την όποια κριτική μας..
    ..ό,τι λέω ρε γαμ@τ@.. γιατί παρερμηνεύεται? Άλλο εννοούσα! Ότι κριτική δεχόμαστε όταν θέλουμε κι απ' το κατάλληλο άτομο. Σιγά τώρα μην θέλω να με κρίνει ο κάθε άσχετος! Πού είπα εγώ γι' αυστηρούς κριτές............. Έλεος!!!!!!!!!!!!!!!!!!


    Quote Originally Posted by anonymous_1 View Post
    Δε συμβαίνει αυτό παντα. Οι πιο αυστηροί κριτές είναι αυτοί που δε μπορούν να δεχτούν κριτική οι ίδιοι..Και αυτοί που είναι σκληρή στην αυτοκριτική συνήθως δεν κρίνουν τους άλλους γιατί ξέρουν ότι η αυστηρή κριτική ρίχνει τους άλλους ψυχολογικά.
    Εγώ πάντως δεν συμφωνώ μ' αυτά που λες, γι' αυστηρούς κριτές και σκληρές αυτοκριτικές.. Χρειάζεται δηλ. να κακοποιούμε τον εαυτό μας, για νάμαστε λιγότερο κριτικοί με τους άλλους? Τί συνταγή είν' αυτή? Παράλογοοοοοοο!!!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Αθηνα
    Posts
    312
    Αλλο λεει Μαρκελα το παιδι,ξαναδιαβασε προσεκτικα...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by Karisha View Post
    Θεοφανία

    Δεν τον "χειριζεσαι". Σεβεσαι τον αλλον και δεν "πατας" τα κουμπια του,οπως δε θελεις κι εσυ να πατανε καποια δικα σου. Αλλωστε παντα υπαρχει τροπος να κανεις κριτικη στον αλλον και να την δεχθει σα να μην ειναι κριτικη αλλα φιλικη συμβουλη η κατι τετοιο. Οι ανθρωποι ειμαστε διαφορετικοι μεταξυ μας και εχουμε διαφορετικες συναισθηματικες αντοχες. Και οι "επιθετικοι" τυποι ειναι συνηθως οι πιο ευαισθητοι.

    Karisha.. η τοποθέτησή σου αυτή με βρίσκει απόλυτα σύμφωνη. Τα είπες μα όλα!!!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by Karisha View Post
    Αλλο λεει Μαρκελα το παιδι,ξαναδιαβασε προσεκτικα...
    Μα δεν μπορώ να εξηγήσω τα... μάλλον θα λαλήσω!!!!!!!!!!
    Ή τέλος πάντων ας μου το κάνει κάποιος λιανά!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    306
    Quote Originally Posted by μαρκελα View Post
    Μα δεν μπορώ να εξηγήσω τα... μάλλον θα λαλήσω!!!!!!!!!!
    Ή τέλος πάντων ας μου το κάνει κάποιος λιανά!
    Δε λέω χρειάζεται να κακοποιούμαι τον εαυτό μας λέω ότι αυτή που κάνουν αυτοκριτική και δέχονται πιο εύκολα την κριτική των άλλων συνήθως δεν κριτικάρουν γιατί ξέρουν να μπαίνουν στην ψυχοσύνθεση του κρινόμενου ή τουλάχιστον δεν κριτικάρουν με στόμφο..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Αθηνα
    Posts
    312
    Θελει να πει οτι οι τυποι που κανουν πολυ σκληρη αυτοκριτικη στον εαυτο τους αποφευγουν να κρινουν τους αλλους.η τουλαχιστον το κανουν πολυ πολυ διακριτικα,γιατι ξερουν οτι θα τους κανουν να νιωσουν πολυ ασχημα,οπως νιωθουν και εκεινοι οταν κανουν κριτικη στον εαυτο τους. Συμφωνω μαζι του γιατι ετσι ειμαι και εγω. Κανω πολυ αυστηρη αυτοκριτικη και τρεμω στην ιδεα οτι μπορει με τα λογια μου να στεναχωρησω καποιον τοσο οσο στεναχωρω εγω τον εαυτο μου. καταλαβες κουκλα τωρα? :)

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    Quote Originally Posted by anonymous_1 View Post
    Έπειτα από απαίτηση του κοινού, είπα να βάλω και εγώ το πρώτο μου θέμα:cool: που είναι περισσότερο φιλοσοφικό:p

    έλα ρε Κνισναμούρτι, ρίχτα!!!

    Πόσο η κριτική των άλλων και κάποια βιώματα μπορούν να επηρεάσουν τις επιλογές και την εικόνα που έχει κάποιος για τον εαυτό του?

    Νομίζω όσο και στο βαθμό που δεν είμαστε σίγουροι για την εικόνα μας και τις επιλογές μας. Και τη σιγουριά αυτή την αποκτούμε σιγά σιγά, ωριμάζοντας σαν το παλιό, καλό κρασί :-)

    Η αυτοκριτική και οι ενοχές είναι χρήσιμες για τον καθένα και βοηθάει στο να ζήσει κάποιος όπως ονειρεύεται ή τον εμποδίζει?

    Η αυτοκριτική που οδηγεί στην αυτογνωσία, αν και επίπονη διαδικασία, σε διευκολύνει στο να ζήσεις όπως ονειρευεσαι και έχεις πραγματικά ανάγκη, eventually...Η αυτοκριτική που οδηγεί στο αυτομαστίγωμα και στις ενοχές απλώς σε αποδυναμώνει, σε φέρνει πολύ κοντά στα μελανά σου σημεία...άρα γίνεται εχθρός της αυτοπεποίθησής σου...σου καταστέλλει κάθε υγιή αντίδραση, απλά σε αφήνει πίσω.

    Πως γίνεται ενώ μπορεί να έχει κάποιος πλήρη εικόνα τι αξίζει νοητικά, συναισθηματικά και σε επίπεδο εξωτερικής εμφάνισης και τι αξίζει σαν άτομο και σαν χαρακτήρας μία οξεία κριτική να τον βάζει σε σκέψεις,να αναθεωρεί και να γίνεται στη συνέχεια ο χειρότερος από τους κριτές για τον εαυτό του?

    Μπορεί να γίνει από τη στιγμή που ένα πολύ σημαντικό κομμάτι της εικόνας σου εξαρτάται από το πως θα σε αξιολογήσουν οι άλλοι. π.χ. στο χώρο εργασίας όσο και να έχεις μια καλή εικόνα για τον εαυτό σου και το τι αξίζεις, από τη στιγμή που τρως άκυρο (είτε με καλό είτε με κακό τρόπο) από τον εργοδότη, τότε λογικό είναι να μπαίνεις σε διαδικασία σκέψεων ίσως και αυτοαναίρεσης για την αξία σου. Απλώς, το κλειδί είναι να ξέρεις που να το σταματάς. Δηλαδή να μη φτάνεις σε σημείο ενοχών που είπες πριν και να παραλύεις αλλά να λες ας πούμε μέσα σου"τώρα θα του δείξω εγώ, θα γίνω καλύτερη".

    Πόσο μία σκληρή αυτοκριτική και μία αυτοεκτίμηση που μεταβάλλεται από τη γνώμη των άλλων (καθρέφτισμα) μπορεί να επηρεάσει τις διαπροσωπικές σχέσεις κάποιου και να μην μπορεί να τον αφήσει να ζήσει όπως θέλει ή ακόμα χειρότερα να τον βάζει σε δίλημμα για το τι θέλει?

    μπορεί να τον διαλύσει βασικά..να τον κάνει να ξεχάσει τον εαυτό του και αυτό που πραγματικά θέλει..τι να σου πω, ότι ταλαιπωρείται το 99,99999 % της ανθρωπότητας??? Εγώ έτσι μια ζωή με θυμάμαι, σε μικρότερο ή μεγαλύτερο βαθμό, σε σημαντικές και λιγότερο σημαντικές αποφάσεις να έχω διλήμματα..λογικό είναι όσο αλληλεπιδράς με ανθρώπους. Από τη στιγμή όμως που το διαπιστώσεις ως ελάττωμά σου, με λίγη προσπάθεια μπορείς να το παλέψεις, ούτως ώστε να το μειώσεις.

    Η συνειδητοποίηση όλων αυτών είναι το κλειδί για να λύσει κάποιος το πρόβλημα του ή μερικοί άνθρωποι χρειάζονται βοήθεια ψυχολόγου για να ξεπεράσουν ένα για πολλούς εύκολο πρόβλημα;

    Ναι η συνειδητοποίηση αλλά και η αντιμετώπιση από εκεί και έπειτα..τύπου οκ, μένω και λίγο μόνος μόνος με τον εαυτούλη μου να δω τι τρέχει, όχι το ρίχνω έξω για να μη σκέφτομαι! όσο για τον ψυχολόγο δεν τον θεωρώ εγώ προσωπικά πανάκεια για το κάθε τι. Εξάλλου, η ψυχοθεραπεία πρώτα απ'όλα στηρίζεται στην προσωπική προσπάθεια ύπο την καθοδήγηση του ψυχολόγου..
    πάντως, εγώ τσαντίζομαι πολύ με την κριτική από άτομα που δε με ξέρουν σαν άνθρωπο και βγάζουν βιαστικά συμπεράσματα για μένα, ενώ οι ίδιοι είναι τα μεγαλύτερα σούργελα του εμπορίου. :-)
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by Karisha View Post
    Θελει να πει οτι οι τυποι που κανουν πολυ σκληρη αυτοκριτικη στον εαυτο τους αποφευγουν να κρινουν τους αλλους.η τουλαχιστον το κανουν πολυ πολυ διακριτικα,γιατι ξερουν οτι θα τους κανουν να νιωσουν πολυ ασχημα,οπως νιωθουν και εκεινοι οταν κανουν κριτικη στον εαυτο τους. Συμφωνω μαζι του γιατι ετσι ειμαι και εγω. Κανω πολυ αυστηρη αυτοκριτικη και τρεμω στην ιδεα οτι μπορει με τα λογια μου να στεναχωρησω καποιον τοσο οσο στεναχωρω εγω τον εαυτο μου. καταλαβες κουκλα τωρα? :)
    Ναι κατάλαβα, αλλά επιμένω κι αναρωτιέμαι τελικά σε τι εξυπηρετεί όλ' αυτό με τις κριτικές!..
    Το βρίσκω πολύ βίαιο! Δεν ξέρω γιατί, αλλά προσωπικά θα μπω σε μια τέτοια διαδικασία κριτικής
    μόνο αν ο άλλος μου το ζητήσει και σ' άλλη περίπτωση ειλικρινά μόνο αν προκληθώ, αν δηλ.
    ο άλλος αυθαίρετα μου κάνει κριτική και μάλιστα κακόβουλη.. Μα για κανέναν άλλο λόγο.
    Πάντως, αυστηρές αυτοκριτικές δεν θα μπω στην διαδικασία να κάνω ποτέ!!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Αθηνα
    Posts
    312
    μαρκελα

    Δεν ειναι ετσι για εμενα... η κριτικη μπορει να εχει πολυ σωστα αποτελεσματα,μπορεις με αυτον τον τροπο να υποδειξεις στον αλλον τα ελλατωματα του η την λαθος συμπεριφορα του,και αν το κανεις και με ωραιο τροπο και ειναι και εκεινος διαθεσιμος να την δεχθει μπορει να του κανει πολυ μεγαλο καλο.. Ακομα και η σκληρη κριτικη σε καποιον μπορει να του κανει καλο σε βαθος χρονου,που ισως κατσει και το ξανασκεφτει. Εγω την θεωρω αναγκαια ειδικα για τα ατομα που αγαπαμε. Απλα πρεπει να γινεται με τροπο ωστε να μην ειναι "κριτικη" αλλα κατι πιο φιλικο.. Και η αυτοκριτικη ειναι καλη αρκει να μην χασεις τον ελεγχο. Χωρις αυτοκριτικη δε ξερω ποιος μπορει να παει μπροστα.. Αν δεν εντοπιζεις δηλαδη τα λαθη σου και να τα διορθωνεις.. Απλα να μην χανεις τον ελεγχο.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    306
    Quote Originally Posted by void View Post
    πάντως, εγώ τσαντίζομαι πολύ με την κριτική από άτομα που δε με ξέρουν σαν άνθρωπο και βγάζουν βιαστικά συμπεράσματα για μένα, ενώ οι ίδιοι είναι τα μεγαλύτερα σούργελα του εμπορίου. :-)
    Ευχαριστώ για την λεπτομερής απάντηση :P
    Τέτοιοι υπάρχουν πολλοί που κρίνουν ελαφρά την καρδία σε ξέρουν δε σε ξέρουν!!!
    Κάπως έτσι όπως τοποθετήθηκες τοποθετούμαι και εγώ..Γενικά είναι λεπτές οι ισορροπίες για να χρησιμοποιήσεις μία κριτική ή μία αυτοκριτική εποικοδομητικά ή καταστροφικά για σένα!!

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Αυνανισμός: μια κριτική προσέγγιση
    By Driver in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 32
    Last Post: 28-12-2011, 20:19
  2. Η διαφορά ανάμεσα στην κριτική και τη γνώμη
    By John11 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 40
    Last Post: 02-11-2011, 13:35
  3. Κριτική
    By Φωτεινη! in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 17
    Last Post: 07-04-2010, 23:46
  4. δεν αντεχω την κριτικη ,γιατι?
    By afrula in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 20-03-2009, 05:24
  5. Χαμηλή αυτοεκτίμηση
    By macmar in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 1
    Last Post: 20-02-2005, 13:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •