αρνητικη σκεψη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    933

    αρνητικη σκεψη

    καλησπερα.πως θα μπορεσω να μη σκεφτομαι αρνητικα παντα?να απασχολω το μυαλο μου με ευχαριστα πραγματα?γινεται κατι αρνητικο και κολαω σ αυτο.το σκεφτομαι ολη την ωρα και πεφτει ψυχολογια μου και δε μπορω να κανω τιποτα αλλο.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    108
    Αν θελεις δωσε κ κανα παραδειγμα... Ετσι να χουμε να συζηταμε.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    933
    παραδειμα αν τσακωθω με καποιον η καποιος πει για μενα κατι αρνητικο η με προσβαλει η με αδικησει.τα σκεφτομαι μετα και χαλιεμαι

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    108
    Το προβλημα θα ηταν αν δεν το σκεφτοσουν πιστευω, εκτος αν εννοεις οτι κλαις για 45 μερες η σκεφτεσαι να πεθανεις.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    933
    να το σκεφτω αλλα οχι να με χαλαει και τοσο.δεν κλαιω κιολας αλλα θα θελα να ημουν πιο αναισθητη και να λεω δε τρεχει και τιποτα σοβαρο θα βρω μια λυση.εγω τρελαινομαι με το καθετι.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    RIGEL
    Posts
    826
    Quote Originally Posted by kaity View Post
    να το σκεφτω αλλα οχι να με χαλαει και τοσο.δεν κλαιω κιολας αλλα θα θελα να ημουν πιο αναισθητη και να λεω δε τρεχει και τιποτα σοβαρο θα βρω μια λυση.εγω τρελαινομαι με το καθετι.
    προσπάθησε να βλέπεις κάθε περίπτωση πιο ψύχραιμα. να θυμάσαι ότι για όλα υπάρχει λύση (όταν έχεις κάποιο προβλημα). για το αλλο που λες οτι αν πει καποιος κατι αρνητικο για σενα σε λεω να μην δινεις σημασια εσυ ξες ποια εισαι δεν πρεπει να σε επηρρεαζουν τα λογια κανενος

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by kaity View Post
    παραδειμα αν τσακωθω με καποιον η καποιος πει για μενα κατι αρνητικο η με προσβαλει η με αδικησει.τα σκεφτομαι μετα και χαλιεμαι
    καίτη σ' αυτήν την περίπτωση, να σκέφτεσαι, όλους τους άλλους δικούς σου ανθρώπους, που λένε, πόσο θετικό άτομο είσαι και να το ξεπερνάς έτσι!
    Εξ άλλου δεν είν' απαραίτητο ν' αρέσουμε σ' όλους.
    Και στην χειρότερη, που δεν υπάρχει π.χ. κανένας έως τώρα καλός για μας, ούτε δηλ. συγγενής και κάποιος από τους συναδέλφους, μια μέρα μας προσβάλλει, εμείς θα πρέπει να σκεφτούμε αμέσως, ότι δεν πειράζει θα βρεθεί ο κατάλληλος, που θα μας εκτιμήσει και θα μας σεβαστεί.
    Όλα στο μυαλό μας είναι! Και συνήθως δεν ισχύει, παρά μόνο η φαντασίωση!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    376
    Αυτά πάθαινα κ εγώ αντί να γράφω κόσμο στα παλιά μου παππούτσια κ να τα αποτελέσματα,απεβαλλέτο ή κάνε επίθεση κατά μέτωπο εκείνη την ώρα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    933
    ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας.εγω τα παραταω ευκολα και ειμαι μες τον φοβο συνεχεια.μαλλον κατι δε παει καλα στο μυαλο μου δεν τα χω βρει με τον εαυτο μου δεν ξερω.εχω προβλημα επικοινωνιας και με το παραμικρο απελπιζομαι ..εχω γινει ανυποφορη

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Απλά παραείσαι ευαίσθητη, μήπως σου έχουν συμβεί πολλά άσχημα στο παρελθόν και σ' έχουν επηρεάσει; Με τους ανθρώπους γύρω σου πως τα πηγαίνεις; Δηλαδή, με την οικογένεια σου και τους φίλους σου.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  11. #11
    Καίτη, σκέψου και τη ζημια που σου προκαλεί η αρνητική σκέψη, το ότι τα παρατας ευκολα, απελπίζεσαι, έχεις φόβο. Αυτα ειναι τα προβληματα σου όπως τα βγαινουν απο τα μνμτα. Σκέψου ότι σε κρατουν σε αδρανεια στη ζωη, πόσες ευκαιριες χάνεις καθημερινα στη ζωη σου λόγω της καταστασης αυτης. Συμφωνω με την Gypsy Cello, παραεισαι ευαίσθητη και πιθανον η αιτια να σου έχουν συμβει πολλά άσχημα στο παρελθον που σ εχουν επηρεασει. Άνθρωποι με τετοια προβλήματα συνήθως δεν τα πηγαινουν καλα με τους ανθρωπους, ειτε παραγνωρίζονται και τους βαζουν στο περιθωριο, είτε εχουν παρεξηγησεις ειτε πληγωνονται απο τους ανθρωπους. Βλέπεις κάποιον ειδικό?
    Είναι θεμα να μαθεις τη σκέψη σου να σκέφτεται θετικα, να δημιουργεις μεσα σου μια θετικη εικονα για το άτομο σου με τα όσα θετικα διαθετεις τα οποια δυστυχως παραγνωριζεις, να ξεκινησεις σιγα σιγα να γινεσαι διεκδικητική στη ζωή και να εκτιθεσαι σ αυτα που υποτιθεται σε φοβιζουν. Με τη βοηθεια ειδικού σου χρειαζεται αλλαγη τροπου σκεψης και προσεγγισης των πραγματων. Σιγουρα δεν ειναι αντικειμενικος ο τροπος που σκεφτεσαι για σενα. Η ιδια σου η σκεψη σε καταπιεζει και σε περιοριζει. Μεθοδικα μαζι με ειδικο να την αλλάξεις. Η πραγματικοτητα δεν ανταποκρινεται στο πως η σκεψη σου αντικριζει και ερμηνευει την πραγματικοτητα.
    γιάννης

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    933
    οταν πινω χανονται ολοι οι φοβοι και λεω αφου ετσι ειμαι στην πραγματικοτητα γιατι το χανω?οταν πινω διεκδικω τα δικαιωματα μου ειμαι οκ!δε βλεπω κανεναν ειδικο,δε θελω να τον δω!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    933
    ιοanni ευχαριστω ρε συ απλα εχουν σπασει τα νευρα μου με τους ειδικους νομιζω οτι κοροιδευουν.μου αρκει η αποψη σου!

  14. #14
    Quote Originally Posted by kaity View Post
    ιοanni ευχαριστω ρε συ απλα εχουν σπασει τα νευρα μου με τους ειδικους νομιζω οτι κοροιδευουν.μου αρκει η αποψη σου!
    Ευχαριστω βρε Καιτη, χρειαζονται και οι ειδικοι φτανει να πας στους καταλληλους και όχι σε αυτους που σε βλεπουν σαν χαρτονόμισμα. Μήπως πηγες σε ακατάλληλους? Ο καλος ειδικός σιγουρα βοηθα, απ εκει και περα από εμας εξαρταται, όπως μου ειχε πει παλια μια πολύ καλη ψυχολογος, η ψυχολογια δεν ειναι κατι μαγικό, δεν μπορει να σου φυτεψει πραγματα στο κεφαλι. Απο εσενα εξαρταται αν αυτα που θα ακουσεις θα τα κανεις πράξη. Και αυτο το τελευταιο παλι δεν ειναι και τοσο ευκολο, άμα τα βιώματα σου εχουν αλλάξει τροπο ζωης και σκεψηε (εννοειται προς το χειροτερο) και αυτα εχουν παγιωθει στη σκέψη σου, τοτε αντιστασεις προς το κατι διαφορετικο που ειναι η ψυχοθεραπευτικη διαδικασια ειναι τεραστιες και η αλλαγη καθολου ευκολη υπόθεση. Βάλε λιγο θεληση και θετικη για σενα σκεψη.
    γιάννης

Similar Threads

  1. Είναι δυνατόν μια ψυχοθεραπεία να είναι αρνητική;
    By alexandros3 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 109
    Last Post: 27-08-2011, 01:34
  2. ΔΕ ΕΧΩ ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΕΝΗ ΣΚΕΨΗ
    By marie in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 17
    Last Post: 31-01-2011, 18:59
  3. Θολωμενη σκεψη
    By WeakbutPowerfull in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 11-12-2010, 17:34
  4. αρνητική ερμηνεία της συμπεριφοράς των άλλων
    By ioannis2 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 23
    Last Post: 08-07-2010, 14:33
  5. Λογικη σκεψη η παρανοικη σκεψη?
    By katerinaki in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 50
    Last Post: 02-11-2009, 17:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •