Μαζί του και ολομόναχη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 58
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    307

    Μαζί του και ολομόναχη

    Είμαι 19 χρονών. Έχω μια σχέση εδώ και δύο χρόνια. Πρόσφατα επανασυνδεθήκαμε μετά από χωρισμό που είχε προκαλέσει ο ίδιος.
    Εκείνος ήταν πολύ καλός μαζί μου τις πρώτες μέρες, όπως δεν τον είχα ξαναδεί παλιά. Εμένα όμως με πιάνουν κρίσεις πανικού, θυμώνω με τον εαυτό μου και μαζί του. Με αποτέλεσμα τώρα να μην είναι τόσο καλός μαζί μου. Δεν ξέρω τι κάνω λάθος, πιέζομαι πολύ μέσα σε αυτήν την κατάσταση, πιέζομαι να είμαι καλά με έναν τρόπο ξένο από μένα.
    Δεν ξέρω αν την πίεση την δημιουργώ εγώ ή εκείνος. Πάντως δεν είμαι καλά εδώ πέρα. Είμαι όμως πολύ δεμένη μαζί του. Ακόμα και στη σκέψη να φύγω τιμωρώ τον εαυτό μου με το να έχω κρίσεις νεύρων και θλίψη έντονη που τη βγάζω σε εκείνον. Γενικά είμαι ένα αυτοκαταστροφικό άτομο και πέρυσι αυτοτραυματιζόμουν.
    Είχα να το κάνω πάνω από ένα χρόνο όμως χθες πάνω σε έναν καβγά μας στο τηλέφωνο, όπου έπρεπε να απολογηθώ με σωστό και ήρεμο τρόπο για κάτι που δεν ίσχυε καν ως λόγος, αλλιώς θα θύμωνε πάρα πολύ μαζί μου, έκοψα το χέρι μου με το ξυράφι. Αυτό με έχει τρομάξει. Εννοείται δεν του το είπα όμως θέλω πολύ να το πω. Απλά θα θυμώσει κι άλλο μαζί μου, φοβάμαι. Δεν θέλω να μείνω, πιέζομαι. Δεν θέλω να φύγω, φοβάμαι. Σας παρακαλώ βοηθήστε με.

    (Δεν χρειάζεται να μου πείτε για βοήθεια από ειδικό. Είμαι αποδεδειγμένα ψυχικά υγιής και βλέπω ψυχολόγο)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    307
    σας παρακαλώ βοηθήστε με γιατί δεν ξέρω τι να κάνω θέλω να κοπώ αλλά θέλω να το αποφύγω σας παρακαλώ

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Ναντιακι αν ησουν καλα δεν θα κοβοσουν παλι.
    Στον ψυχολογο σου εχεις αναφερει οτι κοπηκες παλι?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    307
    ναι. εννοω δεν έχω κάποια διαταραχή. πέρυσι πάνω στην έξαρση είχα γυρίσει όλους τους ψυχιάτρους. .. Η ψυχολόγος μου λέει για το ότι βάζω σε προτεραιότητα τους άλλους γιατί δεν εμπιστεύομαι τον εαυτό μου να έχει τα ηνία. Για να μη θυμώσω με τους άλλους, που θα σημαίνει και ότι δεν τους θεωρώ ικανούς για κάτι άρα πρέπει να το αναλάβω εγώ, θυμώνω μ εμενα. Αυτό που ψάχνω είναι η φροντίδα και είναι το ίδιο για το οποιο δε βρίσκω κανέναν ικανό... οπότε ...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    934
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Ναντιακι αν ησουν καλα δεν θα κοβοσουν παλι.
    Στον ψυχολογο σου εχεις αναφερει οτι κοπηκες παλι?
    συμφωνω απολυτα ομως...μαλλον κατι δεν πρεπει να κανει σωστα ο/η ψυχολογος σου..δεν μπορει να θεωρεισαι ψυχολογικα υγειης ενω την ιδια στιγμη αυτοτραυματιζεσαι και ξεσπας στον εαυτο σου..οσο για την σχεση σου αν σε κανει να αισθανεσαι τοσο ασχημα δεν βρισκω τον λογο να μενεις εκει..ειναι κατι σαν αυτοτιμωρια ανευ λογου
    Να σκεφτεσαι γρηγορα μα να μιλας αργα...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    933
    λες οτι πιεζεσαι και δε νιωθεις καλα.οκ?γιατι νιωθεις φοβο γιαυτα?πρεπει να κοψεις το χερι σου?συζητησε αυτα που νιωθεις με τον φιλο σου,δεν ειναι κακο ουτε θα σε παρατησει γι αυτο,συμβαινουν αυτα σε ολους μη τρελαινεσαι.αν δεις οτι δε σε καταλαβαινει, καλυτερα να μεινεις μονη σου,παρα να κοβεσαι σε καθε καβγα.μη φοβασαι,ειναι κριμα να πιεζεσαι απο τωρα στην καλυτερη σου ηλικια !

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    307
    κοιτα ό,τι μου κάνουν νιώθω ότι φταίω. πρέπει πρώτα να αποκλείσω αυτό το ενδεχόμενο για να δω ότι κάτι με έχει πληγ'ωσει. με τους ξένους αυτό γινεται. Με το αγόρι μου όμως όχι γιατί είμαι πολύ δεμένη μαζί του. Άρα δεν ξέρω σε τι φταίει, σε τι φταίω. Περνάω πολύ άσχημα νιώθω ότι πρέπει να είμαι κάπως αλλιώς. Είναι κάτι που άρχισα η ίδια να το προωθώ και γι αυτό τώρα έχω κολλήσει, δεν ξέρω τι γίνεται. Γενικά δεν μπορώ να θυμώσω. Μέσα από ενοχές κάνω τον άλλον να καταλάβει ότι κάτι άσχημο παίχτηκε. Ξ'ερω ότι έτσι όπως τα λέω και γενικά έτσι όπως κάνω είναι δύσκολο κάποιος να βοηθήσει. Αλλα ρε παιδιά πείτε κάτι έστω 'πιες ένα νερό'. Εμένα καλό θα μου κάνει γιατί νιώθω άπειρα μόνη. ( λογω του στυλ όλου αυτού με τις ενοχές κτλ δεν εμπιστεύομαι κανέναν έτσι κι αλλιως )

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    307
    φοβάμαι μόνη μου. σκέφτομαι ότι πρέπει να είμαι καλή για να με βοηθήσει αν τον χρειαστώ. περυσι είχα κάνει απόπειρα αυτοκτονίας. Ενώ είχα σχέση, την ίδια. Γιατί μου είπε ή τα κοψίματα ή εμένα και ήθελα να δω αν θα μείνει δίπλα μ κ όχι ν πεθάνω... Κοιτάξτε πριν ένα μήνα τελείωσα τις συνεδρίες μου με την ψυχίατρο η οποία δε μου έδινε καν χάπια. Ολο αυτο εκείνη μου έλεγε ήταν θέμα του ρίσκου του χαρακτήρα μου το οποίο οφείλεται σε διάφορα οικογενειακά οπότε λύνεται με ψυχοθεραπεία με την ψυχολογο...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    933
    με μπερδεψες λιγο...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    307
    Η φάση μετά την αυτοκτονία που περάσαμε μαζί με έκανε να κρεμιέμαι σχεδον από πάνω του και εκεί τα αποδίδουν επίσης οι 'ειδικοί' τα θέματά μου..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    933
    τωρα στη σχεση σου νιωθεις θυμα?θες να προκαλεσεις τυψεις στον αλλον?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    934
    Quote Originally Posted by Nantiaki View Post
    φοβάμαι μόνη μου. σκέφτομαι ότι πρέπει να είμαι καλή για να με βοηθήσει αν τον χρειαστώ. περυσι είχα κάνει απόπειρα αυτοκτονίας. Ενώ είχα σχέση, την ίδια. Γιατί μου είπε ή τα κοψίματα ή εμένα και ήθελα να δω αν θα μείνει δίπλα μ κ όχι ν πεθάνω... Κοιτάξτε πριν ένα μήνα τελείωσα τις συνεδρίες μου με την ψυχίατρο η οποία δε μου έδινε καν χάπια. Ολο αυτο εκείνη μου έλεγε ήταν θέμα του ρίσκου του χαρακτήρα μου το οποίο οφείλεται σε διάφορα οικογενειακά οπότε λύνεται με ψυχοθεραπεία με την ψυχολογο...
    και το...ελυσες με την ψυχοθεραπεια??δεν νομιζω,γι αυτο σου λεω πως κατι δεν κανει σωστα η ψυχολογος σου..φυσικα ομως χρειαζεται προσπαθεια και απο εσενα
    Να σκεφτεσαι γρηγορα μα να μιλας αργα...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    307
    λοιπον πέρυσι μετά την αυτοκτονία (δες το από πάνω) με βοήθησε. Από τότε του έχω υποχρέωση και είμαι κρεμασμένη από πάνω του. Δεν αντιδρούσα σε τίποτα από τότε και μετ'α γιατ'ι με είχε βοηθήσει στο νοσοκομείο. Από ένα σημείο και μετά που άρχισα να ξυπνάω και να βλέπω τι με ενοχλεί με βρήκα εγκλωβισμένη. Τον αγαπώ πολυ αλλα πιεζομαι, δεν μπορω να φυγω δεν σας κανω πλακα, αδυνατώ να φυγω, τόσο πολύ δεμένη νιώθω, με την καλή και την κακή έννοια. Και δεν ξέρω πώς να βοηθήσω τον εαυτό μου. Απλά να δημιουργώ κι άλλη πίεση στη σχέση... ελπίζω τώρα να τα εξήγησα λίγο καλύτερΑ...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    307
    Quote Originally Posted by kaity View Post
    τωρα στη σχεση σου νιωθεις θυμα?θες να προκαλεσεις τυψεις στον αλλον?
    ΝΑΙ!!! Ειδικά στην πρώτη φάση μετά την απόπειρα... Τώρα θέλω να αναλάβει ευθύνες... Γιατί τις είχα πάρει όλες εγώ όταν ήμουν ακόμα χειρότερα, πιο παλιά... Και δεν ξέρω πώς να διεκδικήσω πράγματα.. Επίσης νιώθω ότι δεν με αφήνει καν να το κάνω...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    307
    Quote Originally Posted by xrusaki View Post
    και το...ελυσες με την ψυχοθεραπεια??δεν νομιζω,γι αυτο σου λεω πως κατι δεν κανει σωστα η ψυχολογος σου..φυσικα ομως χρειαζεται προσπαθεια και απο εσενα
    Μα γι αυτό συνεχίζω την ψυχοθεραπεία... Και ζητάω βοήθεια και από εδώ...:)

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΜΑΖΙ - Η 1η συνάντηση!!!
    By IRENEMARINA in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 02-11-2011, 12:16
  2. ολα μαζί
    By peculiar in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 9
    Last Post: 01-05-2010, 23:09
  3. Είναι μαζί μου από λύπηση;
    By ornament in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 05-01-2009, 16:54
  4. Ολες οι διαταραχες μαζι? help!
    By netrin in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 12
    Last Post: 23-02-2008, 07:12
  5. Μαζί ή Χώρια???
    By dimi in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 12-08-2006, 23:56

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •