Aπό άθληση τι γίνεται;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Ναυταθλητικός Όμιλος Ποδηλατών Βάρκιζας "Ο Βουκεφάλας
    Posts
    2,253

    Aπό άθληση τι γίνεται;

    Aνοίγω αυτό το θέμα έχοντας πολλά πράγματα στο μυαλό μου και χωρίς να μαι σίγουρη τι θέλω να πω.
    Μπορεί οφέλη από την άθληση όχι μόνο σε σωματικό αλλά και ψυχολογικό επίπεδο.
    Δεν είναι ανάγκη να 'σαι super fit, αλλά καμιά φορά επιβάλλεται ακόμα κι αν είσαι άτομο με αναπηρία
    ή ...νιώθεις άτομο με αναπηρία.
    Ενδιαφέρον και χρήσιμο είναι να πούμε και για τραυματισμούς ακόμα, σ' εμάς ή σε άλλους.
    Ο λόγος που πάμε σε χώρους άθλησης δεν είναι μόνο ο αθλητισμός, αλλά και οι γνωριμίες.
    Βοηθάει το να συχνάζεις σε γυμναστήρια, κολυμβητήρια, σχολές χορού, ποδηλατοδρομίες κ.λπ. να γνωρίζεις άτομα από πρώτο χέρι κι όχι όπως μέσα από sites, με αναρτημένες ψεύτικες φωτογραφίες;
    Ή τα γυμναστήρια προσελκύουν συνήθως ψωνάρες, ματαιόδοξους που σκοπό έχουν να επιδείξουν μούσκουλα ή να κάνουν κοιλιακούς;
    Ενδιαφέρον και πλάκα θα 'χε να πείτε και κάτι επεισοδιακό που έχει γίνει ή κάτι για το περπάτημα, τον απλό μοναχικό περίπατο
    (προσωπικά το κάνω πολύ συχνά).
    Last edited by Joann; 19-02-2012 at 13:51.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    τι να γινεται, βραζει και χυνεται. δε γυμναζομαστε καθολου και χοντραινουμε στην αθηνα. τα γυμναστηρια μου φαινονται επισης για τους μπουληδες, αυτους που ψαχνονται με το ζορι και θελουν γνωριμιες, και χτιζουν το σωμα οχι επειδη ειναι υγεια, αλλα απλα επειδη ετσι ξερουν οτι θα τραβηξουν περισσοτερα γκομενακια.

    κολυμβητηριο το σκεφτομουν ενα καλοκαιρι που ειχα γυρισει απο διακοπες και γουσταρα να συνεχισω τα μπανια, αλλα δεν βρηκα κανενα εδω κοντα και ξαναπεσα στη γνωστη μιζερια της καθημερινοτητας χωρις αυτο. τελος σκεφτομουν και καμια πολεμικη τεχνη που τις γουσταρα απο μικρος πολυ, αλλα πλεον I'm too old for this shit.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    το θεματάκι σου Joann μου ήταν ότι έπρεπε για να μας θυμίζει ότι ο κώλ.. μας πρέπει να αφήσει για λίγο
    τ' αποτύπωμά του στην ρημαδοκαρέκλα. Μόνο που δεν το βλέπω με τόσα θέματα που ανεβαίνουν συνέχεια!
    Πάντως, έχω αρχίσει κι επιδίδομαι στον χορό γιατί μου δίνει χαρά!! Βάζω δυνατά μουσική και χορεύω σαν τρελή!!!
    Προσπαθώ τώρα να μάθω τον ικαριώτικο, γιατί μ' αρέσουν πολύ οι νησιώτικοι χοροί!
    Το καλοκαίρι γι' άσκηση επιλέγω μιας κι είμαι κοντά σε θάλασσα το κολύμπι μετά μανίας.
    Θάθελα να περπατάω περισσότερο, αλλά όλο αναβάλλω..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Ναυταθλητικός Όμιλος Ποδηλατών Βάρκιζας "Ο Βουκεφάλας
    Posts
    2,253
    Aθληταράδες μου! Σας λατρεύω όλους!
    Εγώ έκανα μανιωδώς ποδηλατάκι χρόοοονια τώρα, αλλά επειδή το καλοκαίρι πλακώθηκα αγύμναστη κι έκανα 40 χιλιόμετρα με ομάδα, έπαθα ρήξη μηνίσκου και χονδροπάθεια επιγονατίδας και τώρα πάπαλα.
    Τώρα κάνω αναγκαστικά κολυμβητήριο για ν' αποφύγω την αρθροσκόπηση στο γόνατο. Καλύτερα κομμένη η σύνδεση στο internet παρά κομμένο το κολυμβητήριο. Μέχρι να πεθάνω το μόνο που θέλω είναι να μπορώ να κάνω κολυμβητήριο.
    Συμβουλή από προσωπική πείρα: παιδιά, σ' αυτούς τους χώρους δεν πάνε μόνο super fit, αλλά κυρίως κόσμος με ορθοπεδικά προβλήματα κάθε ηλικίας και επίδοσης, γι αυτό μη μασάτε.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    376
    Eγώ θα ήθελα να πάω κολυμβητήριο-το νερό με ηρεμεί- όμως γύρω-γύρω έχουμε επι πληρωμή κ δεν έχω χρήματα κ τώρα με τα προβλήματα ενώ έβγαζα βόλτα το σκυλάκι μου κ περπατούσαμε δεν βρίσκω κουράγιο- το κατεβάζω στον κήπο-κοιμάμαι για να ξεχνάω κ αυτό δίπλα μου, δε χαίρομαι με κάτι, δε γελάω μόνο με τα κορίτσια μου κ το σκυλάκι κ με σας αθλούμαι εδώ στο δωμάτιο-joann έστειλα e-mail

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    In another world.
    Posts
    269
    Δεν νομιζω οτι η γυμναστικη αυτη καθ'αυτη κάνει καλό στην ψυχολογία (απ'οτι εχω παρατηρήσει σε εμένα) αλλα τα οφέλη της. Πχ αμα έχεις παραπάνω κιλά μεσω της γυμναστικής τα χάνεις πιο εύκολα και νιώθεις καλά για τον εαυτό σου.
    One of these things is not like the others, one of these things must die alone.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Ναυταθλητικός Όμιλος Ποδηλατών Βάρκιζας "Ο Βουκεφάλας
    Posts
    2,253
    Quote Originally Posted by emy View Post
    Eγώ θα ήθελα να πάω κολυμβητήριο-το νερό με ηρεμεί- όμως γύρω-γύρω έχουμε επι πληρωμή κ δεν έχω χρήματα κ τώρα με τα προβλήματα ενώ έβγαζα βόλτα το σκυλάκι μου κ περπατούσαμε δεν βρίσκω κουράγιο- το κατεβάζω στον κήπο-κοιμάμαι για να ξεχνάω κ αυτό δίπλα μου, δε χαίρομαι με κάτι, δε γελάω μόνο με τα κορίτσια μου κ το σκυλάκι κ με σας αθλούμαι εδώ στο δωμάτιο-joann έστειλα e-mail
    emy, το κολυμβητήριο ηρεμεί αφάνταστα, είναι μεγάλη αλήθεια, η αίσθηση ότι χάνεις εντελώς το βάρος σου, η συγκέντρωση στην αναπνοή σου, ακόμα κι όταν νιώθεις ότι σκας γιατί σου κόβεται η ανάσα απ' το λαχάνιασμα, η καρδιά πάει να σπάσει και δεν αντέχεις άλλο ενώ θα θελες να μενες για ώρες δεν περιγράφονται.
    Κάποιος ορθοπεδικός γιατρός είχε πει μια φορά ότι το νερό είναι ένα μεγάλο δώρο του θεού στον άνθρωπο,
    αλλά και άνθρωποι με μεγάλα προβλήματα υγείας από ψυχολογικά ως αυτοάνοσα μπορούν να ωφεληθούν και να μειώσουν σημαντικά τον αριθμό των χαπιών που παίρνουν.
    Και τα δημοτικά δεν είναι τόσο ακριβά (στοιχίζει 5 ευρώ το μπάνιο αν πληρώνεις με τη φορά, κι αν επιλέξεις 15 μπάνια το μήνα στα δημοτικά της Αθήνας πληρώνεις 20 ευρώ το μήνα αν είσαι δημότης και 25 ευρώ αν είσαι ετεροδημότης) κι ακόμα και μια φορά τη βδομάδα να πηγαίνεις, φεύγεις νιώθοντας 30 κιλά πιο ανάλαφρος.

    PS: emy, ελπίζω να πήρες το e-mail.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Ναυταθλητικός Όμιλος Ποδηλατών Βάρκιζας "Ο Βουκεφάλας
    Posts
    2,253
    Quote Originally Posted by PostMortem View Post
    Δεν νομιζω οτι η γυμναστικη αυτη καθ'αυτη κάνει καλό στην ψυχολογία (απ'οτι εχω παρατηρήσει σε εμένα) αλλα τα οφέλη της. Πχ αμα έχεις παραπάνω κιλά μεσω της γυμναστικής τα χάνεις πιο εύκολα και νιώθεις καλά για τον εαυτό σου.
    Kι όμως, εγώ θα βεβαίωνα ότι η σωματική άσκηση έχει θετική επίδραση στην ψυχική κατάσταση και τις νοητικές λειτουργίες
    γιατί συμβάλλει στην έκκριση ενδορφινών, τις ουσίες που χημικά και λειτουργικά μοιάζουν με τα οπιοειδή και μπορούν να επιδράσουν θετικά στη διάθεση, αλλά χρειάζεται να καταπονηθείς αρκετά για να το καταλάβεις. Παραθέτω:

    " Κατάθλιψη: η αντικαταθλιπτική δράση της σωματικής άσκησης

    Πρόσφατες έρευνες έδειξαν ότι η σωματική άσκηση ενισχύει τη δραστηριότητα των μετωπιαίων λοβών του εγκεφάλου και του ιππόκαμπου. Δεν είναι γνωστό πώς και γιατί συμβαίνει αυτό.
    Άλλες εργασίες σε πειραματόζωα έδειξαν ότι η άσκηση αυξάνει τα επίπεδα σεροτονίνης και ντοπαμίνης δηλ τους νευροδιαβιβαστές που σχετίζονται με καλή ψυχική διάθεση.
    Παρά το γεγονός ότι δεν έχουν γίνει πλήρως κατανοητοί οι λόγοι για τους οποίους η σωματική άσκηση βελτιώνει την ψυχική διάθεση, το σημαντικό είναι ότι οι πλείστοι άνθρωποι αισθάνονται καλύτερα μετά από την άσκηση.
    Ίσως μια μέρα να καταλάβουμε καλύτερα τους μηχανισμούς και να μπορούμε καλύτερα να τους επηρεάζουμε για το καλό μας".

    Πηγές
    http://www.runnermagazine.gr/html/en...ent.160843.asp
    http://www.medlook.net.cy/article.asp?item_id=2026

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Αθηνα
    Posts
    312
    Χαλια... Εκανα στο λυκειο ελευθερο χορο (αυτοσχεδιασμο) σε μια χορευτικη ομαδα αλλα διαλυθηκε μετα και δεν ασχολιθηκα ξανα.. Joan εχεις δικιο για τις ενδορφινες,εγω περιμενα πως και πως να παω στην προβα γιατι θυμαμαι οτι ενιωθα σα να ειχα γεννηθει ξανα μετα,ηταν ασυγκριτη η αισθηση. Τωρα θελω ποδηλατο αλλα δε ξερω ποδηλατο. Ειναι δυσκολο για εναν ενηλικα να μαθει?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Ναυταθλητικός Όμιλος Ποδηλατών Βάρκιζας "Ο Βουκεφάλας
    Posts
    2,253
    Karisha, το να μάθεις ποδήλατο είναι θέμα ημερών, πανεύκολο και είναι υπέροχο. Εγώ δυστυχώς μετά από τραυματισμό από υπερχρήση -έκανα 40 χιλιόμετρα ποδηλασία αγύμναστη και με ρήξη μηνίσκου- δεν μπορώ με τίποτα πια να κάνω στο βαθμό που έκανα γιατί εγώ το χρησιμοποιούσα σχεδόν αποκλειστικά για τις μετακινήσεις μου και όχι τη δημόσια συγκοινωνία. Επίσης υπάρχουν 2 πολύ καλές ομάδες ποδηλατών, μπορείς να τις βρεις στο internet και να πηγαίνετε ομαδικές βόλτες μια στο τόσο, είναι πολύ ωραία.
    Προσοχή μόνο στ' αμάξια και όχι υπερβολές, όχι πολλά χιλιόμετρα αμέσως ή πολύ ορθοπέταλο για αποφυγή τραυματισμών -ορθοπεδικών τραυματισμών, όχι τροχαίων- και παράλληλα και ελαφριά βαράκια πού και πού για ενδυνάμωση τετρακέφαλων.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Αθηνα
    Posts
    312
    Μολις βρω κανενα μεταχειρισμενο-φτηνο θα παρω. Ευχαριστω για την απαντηση,ειχα αγχος το πως θα μαθω γιατι μια δυο φορες που ανεβηκα πανω ηταν αδυνατον,αλλα αν λες με σιγουρια οτι ειναι θεμα ημερων ε τοτε αξιζει να φαμε και μερικες πεσιες... :P Συχνα σκεφτομαι ποσο ωραιο θα ηταν να εβαζα τα ακουστικα στο αυτι και να πηγαινα μια βολτα Παρνηθα με το ποδηλατακι. :)

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Ναυταθλητικός Όμιλος Ποδηλατών Βάρκιζας "Ο Βουκεφάλας
    Posts
    2,253
    Nα πάρεις οπωσδήποτε! Την πρώτη μέρα θα μάθεις σε κατηφόρα με πολύ ελαφριά κλίση, όχι απότομη, και μόλις του πάρεις τον αέρα, και με τα δυο χέρια πάντα στα φρένα, (στην αρχή ρυθμίζεις τη σέλα ώστε ανά πάσα στιγμή τα πόδια να φτάνουν ν' ακουμπούν στο έδαφος για να νιώθεις ασφαλής, έτσι δε θα φας ποτέ τούμπα) μετά αρχίζεις και την ανηφόρα, θέλει 3-5 μέρες για να νιώσεις εξοικειωμένη.
    Στην αρχή εννοείται σε δρόμο χωρίς καθόλου αυτοκίνητα.
    Τ' ακουστικά προτείνω ποτέ να μη χρησιμοποιούνται στο ποδήλατο, πρέπει να 'χεις πλήρη αντίληψη των αυτοκινήτων και στους πιο ήσυχους δρόμους προσοχή στα σκυλιά! Είναι ο ...καλύτερος φίλος του ανθρώπου, αλλά ο χειρότερος ...εχθρός του ποδηλάτη! :)
    Εύχομαι σύντομα καλές βόλτες! :):):)

Similar Threads

  1. ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ;;;
    By xristos164 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 18
    Last Post: 23-12-2011, 01:13
  2. Τι γίνεται...??
    By *anny* in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 28
    Last Post: 18-08-2010, 12:03
  3. τι γίνεται;
    By mstrouf in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 32
    Last Post: 10-06-2009, 20:41
  4. γινεται...
    By areti23 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 20-12-2007, 22:43
  5. Πές μου πώς γίνεται;
    By ΕΙΡΗΝΗ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 10-05-2006, 14:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •