ερωτηση περι αγαπης..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    somewhereland
    Posts
    171

    Question ερωτηση περι αγαπης..

    οχι οποιασδηποτε αγαπης,σχεσης οτι κι αν σκεφτηκατε μολις διαβασατε τον τιτλο..
    Οκει ,δεν θα πολυλογησω...πως δειχνουμε αγαπη στον εαυτο μας;πως τον αγαπαμε δηλαδη..καντε το λιγο αναλυση...γιατι ευκολο μαλλον ειναι να μην σου αρεσουν πολλα στον εαυτο σου κλπ αλλα για να τον αγαπας;;ας πουμε μια μερα ξεκινα ,τις σκεψεις θα δωσεις στον εαυτο σου,τι θα κανεις για τον εαυτο σου και τετοια..

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    τις σκεψεις δε νομιζω πως μπορεις να τις ελεγξεις, εκτος αν επηρεαζεσαι απο φαρμακα ή το περιβαλλον. τωρα το πως δειχνουμε στον εαυτο μας οτι τον αγαπαμε πιστευω ειναι απλο, φροντιζωντας τον! φροντισε τον λοιπον, φτιαχτου κατι ζεστο να πιει, κανε ενα μπανιο, αγορασε καινουργια πραγματα ρουχα ή ότι αλλο. ετσι νιωθεις σαν καινουργιος, αναζωογονημενος. επισης βοηθα και η γυμναστικη, νιωθεις περισσοτερη αυτοπεποιθηση μετα, και γεμιζεις τον χρονο σου κανωντας ουσιαστικα κατι για το κορμι σου. ελπιζω να βοηθησα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΝΑΞΟΣ
    Posts
    1,499
    αγαπη... οταν σου περισσευει για παρτη σου τη δινεις και αλλου
    τωρα το πως θα εκφρασεις στον εαυτο σου οτι τον αγαπας αυτο ειναι πιο προσωπικο και διαφορετικο για τον καθενα.
    εμενα με βοηθανε πιο επιφανειακα πραματα για να δειξω στον εαυτο μου πως τον αγαπαω και να νιωσω ανανεωμενη
    πχ το να καθαρισω το δωματιο μου να αλλαξω τα μαλλια μου να βαλω καμια κρεμα σωματος να ντυθω με τα καλα μου :Ρ να βαφτω αυτα με βοηθανε οπως και το να διαβασω κανα βιβλιο η να γραψω καμια ιστοριουλα η να ζωγραφισω
    τωρα ξερω και ατομο το οποιο τα θεωρει βλακειες αυτα και δεν το γεμιζει τιποτα απολυτος απο αυτα που κανω αν και για μενα το βασικο ειναι απλα να φροντιζεις τον εαυτο σου και να τον μορφονεις με οσα πραματα σου φαινονται ενδιαφεροντα
    οσο για τις ατελειες μας, μαθαινουμε να ζουμε με αυτες και να τις αγαπαμε μαζι με το υπολοιπο συνολο η απλα αναδικνειεις αλλα στοιχεια σου για να καλυψεις αυτο..
    λυσεις υπαρχουν μπολικες και επειδη το εχω σκεφτει αρκετα το θεμα αυτο αν αρχισω να παρλαρω θα βαρεθεις να διαβαζεις :Ρ
    [COLOR="#800080"][SIZE=5][FONT=Comic Sans MS][B]Honey, nobody ever gonna love you
    The way I try to do.[/B][/FONT][/SIZE][/COLOR]

  4. #4
    Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    47
    Οταν κανω κατι δημιουργικο νιωθω καλα. Να νιωθω οτι χτιζω κατι απο το μηδεν. Πραγματικα ομως το ψαχνω κι εγω και δεν καταληγω καπου..Μια πανακεια ρε παιδια...???

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΝΑΞΟΣ
    Posts
    1,499
    τι ειναι η πανακεια?!
    [COLOR="#800080"][SIZE=5][FONT=Comic Sans MS][B]Honey, nobody ever gonna love you
    The way I try to do.[/B][/FONT][/SIZE][/COLOR]

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    somewhereland
    Posts
    171
    ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας.σκεφτομαι διαφορα γι'αυτο το θεμα..γιατι ειναι τοσο δυσκολο να ξερουμε τι ειναι αγαπη για τον δικο μας εαυτο;η αγαπη κι ο σεβασμος για τον εαυτο μας ειναι το ιδιο πραγμα;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    somewhereland
    Posts
    171
    Quote Originally Posted by KENO View Post
    τις σκεψεις δε νομιζω πως μπορεις να τις ελεγξεις, εκτος αν επηρεαζεσαι απο φαρμακα ή το περιβαλλον.
    αληθεια νομιζεις;γιατι λενε οτι οταν αγαπησουμε τον εαυτο μας το περιβαλλον μας(αν το περιβαλλον δεν ειναι καλο) δεν θα καταφερει να μας επηρεαζει τοτε..και εχουν πει οτι τις σκεψεις μπορουμε να τις ελεγχουμε,καποτε τα καταφερνω,καποτε οχι.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    βασικα ακυρο αυτο που εγραψα, επηρεαζομαστε ουτως ή αλλως απο το περιβαλλον παντα. το να πεις αγαπαω τον εαυτο μου ειναι για μια στιγμη μονο, οσο καλα κι αν τον φροντιζεις. οταν ζεις ομως για μεγαλο χρονικο διαστημα στο ιδιο περιβαλλον, ιδιαιτερα οταν ειναι και νοσηρο, τοτε σιγα σιγα σε καταστρεφει.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    somewhereland
    Posts
    171
    μα αυτο λεω,δεν θελω να πω αγαπαω τον εαυτο μου και να'ναι για μια στιγμη,θα μαθω να αγαπαω τον εαυτο μου γιατι ...πως θα βοηθησω τον εαυτο μου να νιωσει καλα αλλιως; και στο τελος πως θα φυγει καποιος απο το περιβαλλον του αν δεν μαθει να στεκεται στα ποδια του;;πρεπει να μαθουμε πως ειναι αυτο..

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    περισσοτερη σημασια θα επρεπε να δωσεις στο να μαθεις να φροντιζεις τον εαυτο σου, και να παραμενει με καλη διαθεση. το να πεις αγαπαω τον εαυτο μου, μπορει να ακουστει και αρνητικο, σαν οτι εισαι εγωιστης ή ναρκισσος κλπ, με αποτελεσμα να μην μπορεις να αγαπησεις τους αλλους. πιο σωστα ακουγεται το εκτιμαω τον εαυτο μου. τεσπα οταν μιλουσα για το περιβαλλον, δεν εννοουσα σε καποιο που προκειται να φυγει κανεις, αλλα που μενει μονιμα. σωστα ομως το λες πως πρεπει να μαθει να στεκεται στα ποδια του, μονο που στο ελλαδισταν πλεον και δουλεια να εχεις ακομα, δε σε φτανουν τα λεφτα να γινεις ανεξαρτητος.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by KENO View Post
    περισσοτερη σημασια θα επρεπε να δωσεις στο να μαθεις να φροντιζεις τον εαυτο σου, και να παραμενει με καλη διαθεση. το να πεις αγαπαω τον εαυτο μου, μπορει να ακουστει και αρνητικο, σαν οτι εισαι εγωιστης ή ναρκισσος κλπ, με αποτελεσμα να μην μπορεις να αγαπησεις τους αλλους. πιο σωστα ακουγεται το εκτιμαω τον εαυτο μου. τεσπα οταν μιλουσα για το περιβαλλον, δεν εννοουσα σε καποιο που προκειται να φυγει κανεις, αλλα που μενει μονιμα. σωστα ομως το λες πως πρεπει να μαθει να στεκεται στα ποδια του, μονο που στο ελλαδισταν πλεον και δουλεια να εχεις ακομα, δε σε φτανουν τα λεφτα να γινεις ανεξαρτητος.

    συμφωνώ με το ΚΕΝΟ. Είναι όμως δυστυχώς δύσκολο πλέον να σταθείς στα πόδια σου, ακόμα κι αν αυτό τελικά είναι το ζητούμενο. Η ενηλικίωση προϋποθέτει ο άλλος να μπορεί νάναι ανεξάρτητος και ν' αυτοσυντηρείται. Σήμερα ωστόσο βλέπουμε ότι νέοι-ες ακόμα και 40 ετών γυρνούν πίσω στο πατρικό γιατί δεν μπορούν να επιβιώσουν.
    Πάντως, σε κάθε περίπτωση μπορούμε να κάνουμε πράγματα-αγάπης για μας.
    Διάβασμα, γράψιμο, ζωγραφική, μαγειρική, βολτίτσες με το σκυλάκι, προσωπική φροντίδα κι ένα σωρό άλλα που μπορούμε να βρούμε για να νιώθουμε καλά κάθε στιγμή!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    somewhereland
    Posts
    171
    KENO δεν ειναι εγωιστικο το να αγαπας τον εαυτο σου,τουλαχιστον αυτο μου'χουν πει..ε βεβαια θ'αγαπας και τους αλλους αλλα εγω λεω για οσους δεν αγαπανε τον εαυτο τους και πρεπει να μαθουν.κι εγω συμφωνω μαζι σας για τα οικονομικα και γενικα υπαρχουν πολλες δυσκολιες για να φυγεις απο το περιβαλλον σου μα νομιζω οτι επισης πρεπει νιωθουμε οτι αξιζουμε να φυγουμε απο καπου για ..να κανουμε κατι καλυτερο για μας.γιατι αν δεν νιωθεις οτι το αξιζεις,ε χειροτερα..ενω αν ξερεις το αξιζεις θα το'χεις στοχο,σωστα;
    ναι,κι ειδικα αυτα τα μικρα πραγματα-αγαπης μαρκελα..τουλαχιστον να προσπαθουμε να κανουμε αυτα που μπορουμε να αλλαξουμε τωρα..

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by ella2 View Post
    KENO δεν ειναι εγωιστικο το να αγαπας τον εαυτο σου,τουλαχιστον αυτο μου'χουν πει..ε βεβαια θ'αγαπας και τους αλλους αλλα εγω λεω για οσους δεν αγαπανε τον εαυτο τους και πρεπει να μαθουν.κι εγω συμφωνω μαζι σας για τα οικονομικα και γενικα υπαρχουν πολλες δυσκολιες για να φυγεις απο το περιβαλλον σου μα νομιζω οτι επισης πρεπει νιωθουμε οτι αξιζουμε να φυγουμε απο καπου για ..να κανουμε κατι καλυτερο για μας.γιατι αν δεν νιωθεις οτι το αξιζεις,ε χειροτερα..ενω αν ξερεις το αξιζεις θα το'χεις στοχο,σωστα;ναι,κι ειδικα αυτα τα μικρα πραγματα-αγαπης μαρκελα..τουλαχιστον να προσπαθουμε να κανουμε αυτα που μπορουμε να αλλαξουμε τωρα..
    ναι ella μου κάπου είχα διαβάσει κάτι πολύ ωραίο, που τώρα μου το θύμισες:
    " για κάθε τι που θέλουμε έχουμε και την δύναμη για να τ' αποκτήσουμε!"

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    somewhereland
    Posts
    171
    πολυ ωραια λογια,

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    Quote Originally Posted by ella2 View Post
    KENO δεν ειναι εγωιστικο το να αγαπας τον εαυτο σου,τουλαχιστον αυτο μου'χουν πει..ε βεβαια θ'αγαπας και τους αλλους αλλα εγω λεω για οσους δεν αγαπανε τον εαυτο τους και πρεπει να μαθουν.κι εγω συμφωνω μαζι σας για τα οικονομικα και γενικα υπαρχουν πολλες δυσκολιες για να φυγεις απο το περιβαλλον σου μα νομιζω οτι επισης πρεπει νιωθουμε οτι αξιζουμε να φυγουμε απο καπου για ..να κανουμε κατι καλυτερο για μας.γιατι αν δεν νιωθεις οτι το αξιζεις,ε χειροτερα..ενω αν ξερεις το αξιζεις θα το'χεις στοχο,σωστα;
    ναι πρεπει να βρεις μια ισοροπια υποτιθεται, η οποια ομως για να βρεθει θα πρεπει πρωτα να μπορεις να εξασφαλισεις για τον εαυτο σου τα προς το ζην. αλλιως αμα δε μπορεις να τα εξασφαλισεις πως θα τον φροντισεις, και πως θα φροντισεις και τους αλλους μετα ?

    και γι'αυτο ακριβως το λογο εχουμε και προβλημα εδω στο ελλαδισταν, και καταντησαμε ολοι εγωισταροι αφου πειναμε και δε μπορουμε ουτε τις αναγκες μας να καλυψουμε.

    αλλα δεν ειναι μονο θεμα αυτοπεποιθησης. κι εγω πχ την εχω μεγαλη (την αυτοπεποιθηση), αλλα δεν αρκει βλεπεις, θελει και λεφτα. κι απ'αυτα δυστυχως δεν εχω, αλλιως θα ειχα ηδη φυγει απο εδω.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ερώτηση περί σχολείου
    By grigor in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 10
    Last Post: 28-01-2011, 23:58
  2. Περι γνωσεων ερωτηση.
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 32
    Last Post: 02-05-2010, 16:13
  3. βιντεακια αγαπης.........
    By amarylis in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 24
    Last Post: 22-09-2009, 17:03
  4. περι αντικαταθληπτικου απλη ερωτηση....
    By kosto30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 16-06-2009, 08:11
  5. Σημάδια αγάπης..
    By vince in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 19
    Last Post: 07-09-2008, 16:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •