Ψυχολογική εξάρτηση φαρμάκων
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772

    Ψυχολογική εξάρτηση φαρμάκων

    Δεν έφτανε που έπαθα ότι έπαθα, δεν έφτανε που παίρνω 2 χρόνια τα γαμώχαπα όποτε πάω να τα κόψω την επομένη μέρα γυρνάνε όλα τα συμπτώματα κ είμαι σκατα, δεν πιστεύω οτι είναι λόγω απότομης διακοπής, μια μέρα μπορεί να τα ξεχάσεις κ να μή τα πάρεις στη τελική την επομένη τόσο σκατα θα είσαι? ΟΛΟ αυτο είναι ψυχολογικό, ψυχολογικό πάνω σε ψυχολογικά, δεν πάιρνω τα χάπια μου και νομίζω πως αν δεν τα πάρω μια μέρα τρελαίνομαι και είμαι χάλια, γιαυτό τα πάιρνουμε μια ζωή, γιαυτό δεν μπορεί κανείς να τα κόψει, γαμώ το θεό μου γαμώ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by Konstantinoss View Post
    Δεν έφτανε που έπαθα ότι έπαθα, δεν έφτανε που παίρνω 2 χρόνια τα γαμώχαπα όποτε πάω να τα κόψω την επομένη μέρα γυρνάνε όλα τα συμπτώματα κ είμαι σκατα, δεν πιστεύω οτι είναι λόγω απότομης διακοπής, μια μέρα μπορεί να τα ξεχάσεις κ να μή τα πάρεις στη τελική την επομένη τόσο σκατα θα είσαι? ΟΛΟ αυτο είναι ψυχολογικό, ψυχολογικό πάνω σε ψυχολογικά, δεν πάιρνω τα χάπια μου και νομίζω πως αν δεν τα πάρω μια μέρα τρελαίνομαι και είμαι χάλια, γιαυτό τα πάιρνουμε μια ζωή, γιαυτό δεν μπορεί κανείς να τα κόψει, γαμώ το θεό μου γαμώ
    Μην βλασφημείς! Μάλλον ούτε κι αυτός ο τρόπος είναι ο ενδεδειγμένος για ν' απαλλαγείς από τα ψυχοφάρμακα!
    Αυτό που ίσως βοηθούσε θάταν να κάνεις παράλληλα και ψυχοθεραπεία, γιατί έτσι αντιμετωπίζεις το ψυχολογικό πρόβλημα
    στην ρίζα του, μ' αποτέλεσμα να μειώσεις σταδιακά και τα φάρμακα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    249
    Συνήθως τα χάπια όταν τα κόβεις, τα συμπτώματα επανέρχονται και συχνά πιο έντονα από πριν την έναρξη της φαρμακευτικής αγωγής.

    Ο εθισμός είναι σωματικός, με την έννοια ότι χρειάζεσαι όλο και περισσότερες ποσότητες για να πετύχεις το ίδιο αποτέλεσμα. (Βέβαια, αυτό διαφέρει από φάρμακο σε φάρμακο, και υπάρχει και η άποψη ότι τα νέα φάρμακα δεν είναι εθιστικά)

    Εφόσον θέλει κανείς να διακόψει τα φάρμακα, είναι πολύ πιο αποτελεσματικό να το μιλήσει με το γιατρό που του τα χορήγησε, ο οποίος γνωρίζει το ιστορικό και τις ανάγκες σε φάρμακα του πελάτη του.

Similar Threads

  1. περι φαρμακων
    By Venus in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 19-10-2011, 02:23
  2. συνδιασμος φαρμακων
    By O Frikoubikos in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 12
    Last Post: 01-10-2011, 18:55
  3. περί φαρμάκων
    By coma in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 44
    Last Post: 13-06-2009, 20:46
  4. Διακοπη φαρμακων
    By Silmarien in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 18-01-2009, 17:35
  5. αλλαγή φαρμάκων
    By prasiniklosti in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 23-06-2008, 13:29

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •