Συνταγες Μαγειρικης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 81
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    κεντρο
    Posts
    743

    Συνταγες Μαγειρικης

    Καλησπερα!
    Νομιζω οτι ενα τετοιο θεμα λειπει αποτο Φορουμ!Εξαλλου η χαρα της ζωης βρισκεται στα μικρα πραγματα!!!!
    Σημερα κανω Λαυρακι στο φουρνο.Πολυ απλο...παιρνουμε δυολαυρακια, τα καθαριζει ο ψαρας,τα αλατιζουμε και τα πιπερωνουμε και τα τοποθετουμε πανω σε λεμονια τα οποια εχουμε κοψει σε φετες.Φυσικα βαζουμε ελαιολαδο και λιγο νερο.Πριν τοποθετησουμε το ταψι στο φουρνο βαζουμε αλαμινοχαρτο ωστε να καλυψουμε το πανω μερος του για να μην ξεροψηθει η πετσα τους και στεγνωσει το κρεας τους.Θερμοκρασια γυρω στους 175 βαθμους.....
    Συνδυαζονται ωραια με λευκο κρασι οπως με Ρομπολα απο τον τοπο μου!!

    υ.γΟποιος μαγειρευει ,ειδικα ψαρια οπου λατρευω, ας γραψει καμια συνταγη..............

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Ανεμε ωραιο θρεντ !!!! (κ εχω κ διατροφικη γαμωτο, anyways....)
    Κι εμεις σημερα καναμε ψαρια στο φουρνο, η μαμα μου βασικα γιατι εγω δεν φημιζομαι κ ιδιαιτερα για τις μαγειρικες μου ικανοτητες !!

    Λοιπον ακου!!
    Καθαριζεις μισο κιλο σαρδελα κ μισο κιλο νταουκια, τα αλατιζεις κ τα βαζεις στο ψυγειο... Την επομενη μερα αφου τα ξεπαγωσεις τα ξεπλενεις, τα βαζεις στο ταψι με λαδοχαρτο απο κατω για να μην κολλησουν, επισης κοβεις πατατες σε στρογγυλο σχημα κ τις τοποθετεις αναμεσα κ απο πανω βαζεις σαλτσα pummaro.. αν θες προσθετεις κρεμμυδια, δαφνη, ριγανη στις πατατες καθως κ ντοματα κομμενη, το ψηνεις στους 150-200 κ ειναι ετοιμο !!!

    Πως σου φανηκε ?? Παω να φαω, φαγαν ολοι, μονο εγω εμεινα !!!!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Α, επισης να πω οτι προτιμοτερο ειναι τα ψαρια στο φουρνο παρα στο τηγανι... στο τηγανι καιγεται το λαδι κ μαζευεται περισσοτερο λιπος κ ειναι πιο δυσπεπτα, κ οσο για τις πατατες η κ τα ψαρια ακομη καλυτερα να τα "στραγγιζεις" σε χαρτι κουζινας (δλδ τα ακουμπας πανω) ωστε να απορροφηθει το πολυ το λαδι !!!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    κεντρο
    Posts
    743
    Τα νταουκια ειναι ψαρια??νομιζω οτι στην Αθηνα τα λενε περοσφυγες.Εχουν κρεας μαλακο και μοιαζει με αυτο του μπακαλιαρου??
    ωραιο διαβαζεται θα το δοκιμασω!!!!!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Ναι βρε ψαρια ειναι, δεν ξερω πως τα λετε στην Αθηνα, στη Θεσσ νταουκια τα λεμε παντως! Ναι, εχουν μαλακο κρεας κ ειναι πιο μεγαλα απο σαρδελα !!
    Δοκιμασε το κ πες μου !!!! :)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    κεντρο
    Posts
    743
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    Ναι βρε ψαρια ειναι, δεν ξερω πως τα λετε στην Αθηνα, στη Θεσσ νταουκια τα λεμε παντως! Ναι, εχουν μαλακο κρεας κ ειναι πιο μεγαλα απο σαρδελα !!
    Δοκιμασε το κ πες μου !!!! :)
    ναι βρε το πολυ πολυ να παρω μπακαλιαρακια γιατι νταουκια δεν βρισκω ευκολα...δεν πιστευω να υπάρχει προβλημα!!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Οχι, δεν υπαρχει προβλημα.... Επισης κ χταποδι στο φουρνο με σαλτσα κ καρυ γινεται γαματο, παλι βαζεις κρεμμυδια κ πατατες ενδιαμεσα καθως κ μαιντανο, ειναι τελειο !!!!!!!!!!!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΝΑΞΟΣ
    Posts
    1,499
    Θα βάλω κι εγώ τη συνταγούλα μου στη Νάξο το φτιάχνουμε συχνά.. είναι ποτό.. αν δεν ταιριάζει πετάξτε το στα άκυρα και μην δώσετε σημασία! :) είναι πανεύκολο και ΝΟΣΤΙΜΟ!!!
    ΠΟΤΟ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ
    Υλικά: 5 τριαντάφυλα εκατόφυλλα
    5 κόκκινα τριαντάφυλλα
    1,5 κιλό ρακή :)))
    1 κιλό ζάχαρη
    1 ξύλο κανέλλας

    Μαδάμε τα πέταλα από τα τριαντάφυλλα τα πλένουμε και τα στραγγίζουμε σε καθαρή πετσέτα βάζουμε σε γυάλα που σφραγίζει τη ρακή, τη ζάχαρη, την κανέλα και τα πέταλα και τα αφήνουμε για περίπου 2 μήνες στον ήλιο. Ανά διαστήματα ανακατεύουμε για να λιώσει η ζάχαρη. όταν είναι έτοιμο σουρώνουμε το βάζουμε σε μπουκάλι και......... πίνουμε!!

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Matrix
    Posts
    329
    Ψάρια δεν ξέρω να μαγειρεύω (πολλές φορές τρώω ψάρια απο κονσέρβα, η καπνιστό σολωμό-φάλαινα) αλλά θα δώσω μια απλά συνταγή , πιστεύω αρέσει στους περισσότερους.

    Σαλάτα ντομάτα με φέτα.
    Υλικά: 1 η 2 ντομάτες, φέτα τυρί, πιπέρι τριμμένο, ελαιόλαδο, αλατι
    Τρόπος παρασκευής: κόβουμε τις τομάτες σε φέτες , βάζουμε τη φέτα από πάνω (σε κομμάτια η ολόκληρη), προσθέτουμε λάδι, αλάτι , πιπέρι (προαιρετικά προσθέτουμε φέτες από αγγούρι η/ και κρεμμύδι)
    Εύκολο δεν είναι; (και αρκετά ωφέλημο θα έλεγα)

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Matrix
    Posts
    329
    Quote Originally Posted by BloodyKate View Post
    ΠΟΤΟ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ
    Υλικά: 5 τριαντάφυλα εκατόφυλλα
    5 κόκκινα τριαντάφυλλα
    Ποια ...; ποια τριαντάφυλλα; Δεν βλέπω και πολλά (εκ του φυσικού) να σε πω την αλήθεια. Εδώ τουλάχιστον τα έκοψαν όλα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Κειτ εχω δοκιμασει ροφημα τριανταφυλλο (κυπριακο ηταν) κ ειναι γαματο, αν κ λιγο δυνατο, κανεις λιγο κεφαλι !!
    βινς αυτο που περιγραφεις ειναι ρε συ η κλασικη σαλατα, ευκολη ειναι, νοστιμοτατη κ υγιεινη !!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΝΑΞΟΣ
    Posts
    1,499
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    Κειτ εχω δοκιμασει ροφημα τριανταφυλλο (κυπριακο ηταν) κ ειναι γαματο, αν κ λιγο δυνατο, κανεις λιγο κεφαλι !!
    βινς αυτο που περιγραφεις ειναι ρε συ η κλασικη σαλατα, ευκολη ειναι, νοστιμοτατη κ υγιεινη !!
    :)) ναι!!!!!!!!!!!!!!!!! Και το πορτοκάλι και το κεράσι και το βίσσινο και το βερύκοκο είναι τέλεια!!! κυπριακο? χμ δεν ξέρω δεν έχω ταξιδέψει και πολύ.. ήξερα πως τα φτιάχνουν εδώ τα ποτά με ρακές και φρούτα, δεν ήξερα πως είναι κυπριακά τα κόλπα :\ Θα το ψάξω όμως!! :))
    [COLOR="#800080"][SIZE=5][FONT=Comic Sans MS][B]Honey, nobody ever gonna love you
    The way I try to do.[/B][/FONT][/SIZE][/COLOR]

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΝΑΞΟΣ
    Posts
    1,499
    Quote Originally Posted by vince8 View Post
    Ποια ...; ποια τριαντάφυλλα; Δεν βλέπω και πολλά (εκ του φυσικού) να σε πω την αλήθεια. Εδώ τουλάχιστον τα έκοψαν όλα.
    Δεν καταλαβαίνω πάντα τι εννοείς, αλλά αν θες το φυσικό που να ταιριάζει σε εσένα διάλεξε το καλύτερο φυντάνι και φύτεψε το σε μια διαθέσιμη γλάστρα στο μπαλκόνι σου :\ ζωγράφισε τη κιόλα να είναι πιο όμορφη! Αν όντως δεν υπάρχουν μπορείς να τα κάνεις μόνος σου ;)
    [COLOR="#800080"][SIZE=5][FONT=Comic Sans MS][B]Honey, nobody ever gonna love you
    The way I try to do.[/B][/FONT][/SIZE][/COLOR]

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by BloodyKate View Post
    :)) ναι!!!!!!!!!!!!!!!!! Και το πορτοκάλι και το κεράσι και το βίσσινο και το βερύκοκο είναι τέλεια!!! κυπριακο? χμ δεν ξέρω δεν έχω ταξιδέψει και πολύ.. ήξερα πως τα φτιάχνουν εδώ τα ποτά με ρακές και φρούτα, δεν ήξερα πως είναι κυπριακά τα κόλπα :\ Θα το ψάξω όμως!! :))
    Θελω να δοκιμασω και Ναξιωτικο !! Α, επισης ενα αλλο παρομοιο κυπριακο με φρουτα κι εκεινο "ζιβανια" λεγοτανε νομιζω, γαματο κι εκεινο !!!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΝΑΞΟΣ
    Posts
    1,499
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    Θελω να δοκιμασω και Ναξιωτικο !! Α, επισης ενα αλλο παρομοιο κυπριακο με φρουτα κι εκεινο "ζιβανια" λεγοτανε νομιζω, γαματο κι εκεινο !!!
    ζιβανι είναι κάποιο φρούτο?? πρώτη φορά το ακούω :)
    [COLOR="#800080"][SIZE=5][FONT=Comic Sans MS][B]Honey, nobody ever gonna love you
    The way I try to do.[/B][/FONT][/SIZE][/COLOR]

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Συνταγες με λιγεσ θερμιδεσ!!
    By Adzik in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 15
    Last Post: 07-06-2010, 22:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •