Να σας πώ κι εγώ τον πόνο μου???
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    22

    Να σας πώ κι εγώ τον πόνο μου???

    Λοιπόν,ακούστε.Έχω 2 μωράκια,το μεγάλο 3,5 χρ και το μικρό 2,5.Εγώ είμαι 35 τώρα.Έχω μετακομίσει σε 2 χρόνια 3 φορές λόγω οικονομικών καταστάσεων( όπως το λέω).Δουλειά δε μπορώ να βρώ γιατί δεν έχω κάποιον να κρατάει τα μωρά και στον παιδικό δεν τα παίρνουνε επειδή δεν δουλεύω.Σήμερα ανακοίνωσαν στον άντρα μου μείωση του μισθού του απο 1200 στα 700 eur.Το ενοίκιο που δίνουμε είναι 500.(Σα να μας τον έπιασαν λιγάκι τώρα που το ξανασκέφτομαι,αλλα είναι σχεδόν νεόδμητο.Σε άριστη κατάσταση).Μέχρι τώρα,επειδή δικαιούται ο σύζυγος και κάποια τρόφιμα απο τη δουλειά του,μιά χαρά τα βγάζαμε πέρα.Λιγάκι στριμωχτά,αλλα οκ,έβγαινε.Τώρα όμως με 700 μισθό,500 ενοίκιο,2 μωράκια και να δουλεύει ο ένας,ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ!Συνεπώς πρέπει να βρούμε ένα σπίτι το πολύ με 200 άντε 250 ευρώ,και να βολέψω μέσα 4μελή οικογένεια με 2 μωράκια.Αλλα βρε παιδιά,πέστε με υπερβολική,τρελλή,βλέπω τα σπίτια των 200 ευρώ και λέω....πού θα βάλω θεε μου τα παιδάκια μου η γυναίκα???Άντε και να πάω σε 2άρι με ένα υπνοδωμάτιο,και ακυρώνω το σαλόνι.Πού θα βάλω ρούχα και προίκα για 4μηλή οικογένεια?1 αυτό.Και 2ον ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ όμως,ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΗ ΜΕΤΑΚΟΜΙΣΗ!!!ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ!!!Πόσο μάλλον αυτά τα 2 μικρούλια,για τα οποία πιστεύω πως είναι απίστευτη η ταλαιπωρία που περνάνε αλλάζοντας απο το ένα σπίτι στο άλλο...Το σπίτι που μένουμε τώρα,δεν είναι τεράστιο,70τμ.Αλλα έχουνε το δωμάτιό τους τα παιδιά,κι έχουμε τόσο πολύ βολευτεί που μοιάζει εφιάλτης το οτι πρέπει να αφήσουμε τη φωλίτσα μας.....Και άντε και μιλάω με τον ιδιοκτήτη....Μα πόσο να μου το ρίξει πιά,στο μισό???Δε νομίζω οτι θα δεχτεί...ντρέπομαι και να το πώ....Απλά με έχει κουράσει αυτό το πράγμα και ανησυχώ πως είναι κακό για τα μικρά να αλλάξουν ΠΑΛΙ περιβάλλον...τους δημιουργούνται ανασφάλειες έτσι.....Αυτό με ανχώνει περισσότερο απο οτιδήποτε άλλο....Σημειώστε δε,οτι όταν φέραμε στον κόσμο αυτά τα αθώα πλασματάκια,είχαμε δική μας επιχείρηση.......Δεν έγινε στο κουτουρού,άντε να κάνω 2 παιδάκια να τα τραβάω πέρα δώθε......ΑΥΤΑ!!Πείτε μιά κουβέντα αδέρφια,κοντεύω να σκάσω!!Πείτε μου οτι τα μουχλιασμένα μπάνια του 60 και οι αραχνιασμένες κουζίνες παυλα ετοιμοροπες ντουλάπες είναι στη μόδα μπάς και το πιστέψω,γιατί θα πάθω κάτι!!!Δεν το βρίσκω και καλά υποτιμητικό,αλλα οκ,αν ήμουν μόνη μου θα το άντεχα,άλλωστε κι εγώ κάπως έτσι μεγάλωσα...απλά δεν θέλω το ίδιο για τα παιδάκια μου....Τελικά όμως μάλλον δεν έχω άλλη επιλογή....

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    29
    για να σε παρηγορησω..εμεις μενουμε σε σπιτι περιπου 70 τ.μ σε μια πολυκατοικια σε αθλια κατασταση...το σπιτι τρωγεται αν και τα μπαλκονια ειναι χαρχαλα αλλα δινουμε 300 ευρω ενοικιο..επισης να σημειωσω πως 2 χειμωνες τωρα λογω οικονομικης δυσχερειαας τους περναμε χωρις θερμανση λογω της αυξημενης τιμης πετρελαιου και η κατασταση δε παλευεται!!ο μισθος του αντρα μου απο 800 ευρω πεφτει στα 570 και οτι βγαζω εγω απο καποια ιδιαιτερα μαθηματα που κανω καθως κατι παραπανω δε μπορω να κανω γιατι δεν εχω που να αφησω το παιδι...και εμεις σκεφτομαστε να βρουμε καποιο πιο οικονομικο σπιτι και με φυσικο αεριο στη θεσσαλονικη...καλη τυχη!!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    22
    Αχ,κορίτσι μου.....τι να σου πώ κι εσένα.....Το ήξερα οτι υπάρχουν και χειρότερα,και σ'ευχαριστώ που μου απάντησες....Εντάξει,δεν θα πεθάνουμε κι όλας στο κάτω κάτω,απλά είναι η ψυχολογία που πεύτει όταν ξαφνηκά,απο'κεί που ελπίζεις πως θα'ναι όλα καλά,έρχεται η στιγμή με το γνωστό "helloooooooo,τέρμα το διάλειμμα,τα κεφάλια μέσααααααααααα"
    Οπότε........η φράση "join the club" θα ήταν ότι πιό κοντινό θα μπορούσε να σε εκφράσει φαντάζομαι διαβάζοντας το πόστ μου...
    Απλά σκέφτομαι.....τα ενοίκια στην επαρχία δεν είναι έτσι κι αλλιώς φθηνότερα απ'όσο στην Αθήνα??Η δεν ισχύει αυτό για Θεσσαλονίκη?Δεν ξέρω καθόλου τι γίνεται...
    Σου εύχομαι οτι καλύτερο...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by bebe-q View Post
    Αχ,κορίτσι μου.....τι να σου πώ κι εσένα.....Το ήξερα οτι υπάρχουν και χειρότερα,και σ'ευχαριστώ που μου απάντησες....Εντάξει,δεν θα πεθάνουμε κι όλας στο κάτω κάτω,απλά είναι η ψυχολογία που πεύτει όταν ξαφνηκά,απο'κεί που ελπίζεις πως θα'ναι όλα καλά,έρχεται η στιγμή με το γνωστό "helloooooooo,τέρμα το διάλειμμα,τα κεφάλια μέσααααααααααα"
    Οπότε........η φράση "join the club" θα ήταν ότι πιό κοντινό θα μπορούσε να σε εκφράσει φαντάζομαι διαβάζοντας το πόστ μου...
    Απλά σκέφτομαι.....τα ενοίκια στην επαρχία δεν είναι έτσι κι αλλιώς φθηνότερα απ'όσο στην Αθήνα??Η δεν ισχύει αυτό για Θεσσαλονίκη?Δεν ξέρω καθόλου τι γίνεται...
    Σου εύχομαι οτι καλύτερο...

    bebe-q γειά σου κι από μένα,
    επειδή τυχαίνει νάμαι ιδιοκτήτρια ακινήτου, που ευτυχώς παραμένει ακόμα νοικιασμένο, αυτό, που θα σου πρότεινα αρχικά είναι ψυχραιμία κι οπωσδήποτε να μιλήσεις με τον σπιτονοικοκύρη/α σου και να διαπραγματευτείς το ενοίκιο με τα νέα σου δεδομένα. Δηλ. κυρίως την μείωση μισθού του συζύγου.
    Αν είναι "άνθρωπος", σίγουρα θα δεχτεί προκειμένου νάχει ξενοίκιαστο το σπίτι επ' αόριστον..και να χρειάζεται να πληρώνει ο ίδιος όλα τα πάγια+κοινόχρηστα αν είναι σε πολυκατοικία, να σου κατεβάσει την τιμή. Ξέρεις ντροπές σ' αυτά τα θέματα δεν χωράνε!
    Πιστεύω, ότι σήμερα ένας ιδιοκτήτης όσον κι αν φορολογείται, προτιμά νάχει το ακίνητό του νοικιασμένο παρά κενό, κι αν είναι κι ευχαριστημένος απ' την χρήση, που του κάνετε, γιατί να μην κατέβει λοιπόν στην τιμή?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Η επαρχία ποια είναι, η Θεσσαλονίκη?? Χαχαχαχαχα

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    22

    !!!!

    Τι να σου πώ,μέχρι στιγμής καλά μας φέρονται,αλλα κι εμείς δεν έχουμε αφήσει ούτε ένα σέντ απλήρωτο εδώ και 6 μήνες.Το θέμα είναι οτι το σπίτι το νοίκιαζαν 550 και μας το άφησαν 500 για να μπούμε.Και άντε και στο κατεβάζει.Να στο πάει 450?να στο πάει 400?Και πάλι δεν βγαίνει με 300 ευρώ όλος ο μήνας,αν σκεφτεί κανείς οτι 150 ευρώ είναι μονάχα οι πάνες και τα γάλατα των παιδιών.....βάλε βενζύνες για τη δουλειά,γτ συγκοινωνία δεν έχει για τη δουλειά του άντρα μου απο εδώ,τι θα τρώμε!?Του κόβουν και αυτά που έπαιρνε μηνιαίως απο τη δουλειά....?Όσο για τη θέρμανση?Ευτυχώς μας χάρισαν μιά σόμπα υγραερίου,ανθυγιεινή,το ξέρω,αλα είναι προτιμότερη απο καμιά πνευμονία....
    Η άλλη Πόσο να το ρίξει στα 300?Τώρα που μπήκε και ο επιπρόσθετος φόρος +20%?
    Νομίζω οτι πλέον δεν είναι θέμα ανθρωπιάς....θα νοικιάζει ο άλλος ολόκληρο σπίτι για να του μένουν 100 ευρώ.....
    Βράστα κι άστα!Σήμερα το βλέπω λίγο πιό ψύχραιμα απο χθές.Οκ,θα αντιμετωπίσουμε την ωμή πραγματικότητα,στην ανάγκη θα πακετάρω την κρεβατοκάμαρα,και θ'αγοράσω 2πλό φουσκωτό στρώμα να κοιμάμαι και να το μαζεύω όταν έχω κόσμο.Αρκεί να έχουν τα μωρά το δωμάτιό τους.Θα πάρω και 1 ντουλάπα απ'το ΙΚΕΑ δεν ξερω κι εγώ,και κάπως θα τα βολέψουμε.Απο το να πάθει ο άντρας μου κανένα έμφραγμα,η εγώ κανένα εγκεφαλικό!!!!Ευχαριστώ,δεν θα πάρω!!Ευχαριστώ το θεό τουλάχιστον,που είμαστε υγειής ,τρόπος του λέγειν δηλαδή,γιατί σήμερα μας διέγνωσε ο αναπτυξιολόγος ελαφρά μορφή αυτιστικής διαταραχής στον μεγάλο μικράκο μου,που σημαίνει τρεχάτε ποδαράκια μου απο δώ και πέρα,αν θέλουμε να το βοηθήσουμε το παιδάκι να ξεπεράσει κάποια θεματάκια που έχει,αλλα εν τέλει,ναι,οκ,παθολογικά τουλάχιστον μέχρι στιγμής είμαστε όλοι μιά χαρά και αυτό είναι που μετράει....όλα τα υπόλοιπα αντιμετωπίζονται όταν υπάρχουν γερές βάσεις σε μιά οικογένεια.Και ευτυχώς,μέχρι στιγμής,έχουμε το κατα δύναμη υγιείς σχέσεις με τον μπαμπάκα τους,παρ'όλες τις δυσκολίες που έχουμε αντιμετωπίσει απο την αρχή του γάμου μας (ναι,έχουμε γερό στομάχι και οι δύο!) με τα οικονομικά.....Τι να κάνουμε....Θα πάνε στο σχολείο κάααααποια στιγμή και θα δουλέψω κι εγώ...(αν βρώ ποτέ δουλειά,λέμε τώρα)...Η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία....
    Τι να πώ...ο άνθρωπος που δεν ελπίζει σε τίποτα,ας μην αναφέρω τι πρέπει να κάνει,γιατί πολλά τέτοια ακούω τελευταία και ανατριχιάζω!!

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    22
    Quote Originally Posted by Konstantinoss View Post
    Η επαρχία ποια είναι, η Θεσσαλονίκη?? Χαχαχαχαχα
    Έχεις απόλυτο δίκιο φίλε μου....Λάθος έκφραση.Αλλα όπως προείπα,δεν ξέρω τι γίνεται με τα ενοίκια εκεί....οκ,δεν είπα πως είναι και κανένα χωριό η συμπρωτεύουσα,αλλα ισχύει ότι κι εδώ με τις ενοικιάσεις των ακινήτων?Δώσε μου τα φώτα σου,ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by bebe-q View Post
    Τι να σου πώ,μέχρι στιγμής καλά μας φέρονται,αλλα κι εμείς δεν έχουμε αφήσει ούτε ένα σέντ απλήρωτο εδώ και 6 μήνες.Το θέμα είναι οτι το σπίτι το νοίκιαζαν 550 και μας το άφησαν 500 για να μπούμε.Και άντε και στο κατεβάζει.Να στο πάει 450?να στο πάει 400?Και πάλι δεν βγαίνει με 300 ευρώ όλος ο μήνας,αν σκεφτεί κανείς οτι 150 ευρώ είναι μονάχα οι πάνες και τα γάλατα των παιδιών.....βάλε βενζύνες για τη δουλειά,γτ συγκοινωνία δεν έχει για τη δουλειά του άντρα μου απο εδώ,τι θα τρώμε!?Του κόβουν και αυτά που έπαιρνε μηνιαίως απο τη δουλειά....?Όσο για τη θέρμανση?Ευτυχώς μας χάρισαν μιά σόμπα υγραερίου,ανθυγιεινή,το ξέρω,αλα είναι προτιμότερη απο καμιά πνευμονία....
    ...Και ευτυχώς,μέχρι στιγμής,έχουμε το κατα δύναμη υγιείς σχέσεις με τον μπαμπάκα τους,παρ'όλες τις δυσκολίες που έχουμε αντιμετωπίσει απο την αρχή του γάμου μας (ναι,έχουμε γερό στομάχι και οι δύο!) με τα οικονομικά.....Τι να κάνουμε....Θα πάνε στο σχολείο κάααααποια στιγμή και θα δουλέψω κι εγώ...(αν βρώ ποτέ δουλειά,λέμε τώρα)...Η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία....
    Τι να πώ...ο άνθρωπος που δεν ελπίζει σε τίποτα,ας μην αναφέρω τι πρέπει να κάνει,γιατί πολλά τέτοια ακούω τελευταία και ανατριχιάζω!!
    bebe πάντως δεν χάνεις και τίποτα επιμένω να το διαπραγματευτείς! Δεν είναι κι η καλύτερη εποχή και για τους ιδιοκτήτες.!
    Περαστικά στον μικρούλη σας και ναι μόνο υγεία τίποτ' άλλο! Είσαι τυχερή που έχεις καλό σύντροφο. Κάνε υπομονή κι όπως είπες
    η ελπίδα πεθαίνει τελευταία. Κάτι θα γίνει.. εννοώ κάτι για το καλύτερο!!!!!!!!!!!!!

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    22
    ;) Όσο για τον σύντροφο,δεν έχω λόγια.Οκ,κανένας δεν είναι τέλειος,αλλα ούτε κι εγώ είμαι!Όσο αναφορά τα βασικά απαραίτητα στοιχεία του χαρακτήρα του όμως,έχουμε γεννηθεί για να ζήσουμε μαζί.Να σκεφτεί κανείς πως γνωριστήκαμε σε κάποιο chat room και παίζαμε τάβλι πρίν απο 6-7 χρόνια!! :) Στην πραγματική ζωή όμως,δεν είχε καμία σχέση με τον οποιονδήποτε "βλάκα" είχα γνωρίσει στις ως τότε σχέσεις μου με γνωριμίες μέσω φίλων κτλ.Το πεπρωμένο φυγής αδύνατον!! :) Πλέον τα πάντα βρίσκει κανείς στο internet όταν ξέρει πώς να το χειριστεί!!

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    22
    Και ναί,σίγουρα έχουμε σκοπό να κάνουμε νύξη,απλά φοβάμαι οτι το μόνο που θα καταφέρουμε θα είναι να τους φέρουμε σε δύσκολη θέση..Εύχομαι να πέσω έξω!Αν και με τα νέα μας δεδομένα καλό θα είναι να μείνουμε κοντά στη μαμά μου,μήπως και φανώ τυχερή και βρώ καμιά δουλείτσα,οτι να ναι,κάτι που τώρα δε μπορώ να κάνω...Ο λόγος που δεν το κάναμε πρίν αυτό είναι γιατί είχαν δηλώσει άρνηση να φροντίσουν τα εγγονάκια τους και οι δύο οι γιαγιάδες για να δουλέψει και η μανούλα τους (δηλαδή εγώ).Τώρα όμως....τουλάχιστον η μαμά μου έβαλε μυαλό.

Similar Threads

  1. Βοήθηστε με σας παρακαλώ να μην του προκαλέσω πολύ πόνο...
    By Κύκνος in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 22-10-2011, 14:28
  2. Να σας πω τον πονο μου...
    By Junkie in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 12
    Last Post: 16-10-2011, 20:43
  3. ήθελα να πώ τον πόνο μου....
    By nass in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 08-09-2009, 23:17
  4. ΠΕΙΤΕ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΣΑΣ !!! ΞΕΣΠΑΣΤΕ ΠΑΙΔΙΑ !
    By alexloukoumaki in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 13
    Last Post: 06-05-2008, 00:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •