11880 ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΣΤΗ ΓΕΛΟΙΟΠΟΙΗΣΗ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΤΟ ΚΕΡΔΟΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495

    11880 ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΣΤΗ ΓΕΛΟΙΟΠΟΙΗΣΗ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΤΟ ΚΕΡΔΟΣ

    Οι διαφημίσεις της εταιρείας αυτής, που κερδοσκοπεί διακωμωδώντας και ξεφτιλίζοντας ανθρώπινες υπάρξεις με τη χρήση καρικατούρας και χαρακτηρισμών όπως "ζώο", επαναλαμβάνοντας στερεότυπα που έχουν ήδη βλάψει ανθρώπους, πλασάροντας κάτι ευκολόπιαστα και υποτιμητικά τσιτάτα στυλ "Λίζα μπανάνα", είναι το λιγότερο αχαρακτήριστες.

    Ας οργανώσουμε την αντίδρασή μας όπως μπορούμε, συγγενείς, φίλοι, σύντροφοι, allies, γνωστοί, μέλη και μη, δεν έχει σημασία. Σημασία έχει καμιά να μην πάρει τηλέφωνο ξανά σε αυτή την εταιρεία, που για το χρήμα φτύνει μίσος και απαξίωση πάνω σε ανθρώπινα πλάσματα. Κίτρινο το χρώμα σας στις διαφημίσεις και όντως είστε ρε καθάρματα του χρήματος!

    Μην χρησιμοποιείτε το 11880.
    Να ζητηθεί συγγνώμη από επίσημα χείλη για τις κατάπτυστες τακτικές της επιχείρησης και για μένα θα έπρεπε σύσσωμη η ομοφυλόφιλη κοινότητα να συγκεντρώσει τις δυνάμεις τώρα, αντιδρώντας δυναμικότατα και με ΘΥΜΟ. Χρέωσέ μου το θυμό!
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    RainAndWind καλημέρα, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, οι διαφημίσεις της συγκεκριμένης εταιρείας είναι εντελώς σεξιστικές- αν χρησιμοποιώ σωστά τον όρο.
    Τώρα στο στόχαστρο έχουν μπει οι ομοφυλόφιλοι, το καλοκαίρι αν θυμάσαι έπαιζε συνέχεια μια διαφήμιση όπου στο τέλος μια τύπισσα με μαγιώ έσκυβε και στο σημείο όπου φαινόταν ο πισινός της πάγωνε το πλάνο και τελείωνε η διαφήμιση.
    Εγώ προσωπικά δεν έχω πάρει ποτέ το 11880, για κάποιο λόγο οι διαφημίσεις του μου φαίνεται ότι υποτιμούν τη νοημοσύνη μου.
    Μπαίνω μέσω νετ στο whitepages του οτε ειδάλλως 11888.
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Ξεκίνησα τη μέρα μου απειλώντας τους. Βέβαια ήταν αναγκαίο να χρησιμοποιήσω τη γραμμή για να το κάνω, αλλά θα ενημερωθώ περισσότερο από έντυπα και blogs του LGBT χώρου. Είναι απαίσιο αυτό που κάνουν και το κάνουν συστηματικά όπως έγραψες και δίχως ηθικά όρια. Σ' ευχαριστώ για την απάντηση και την κατάθεση της άποψής σου Void.:)
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    Το ΕΣΡ μόνο στη σάτιρα παρεμβαίνει..μη θιχτεί κανας κα...λης του Κοινοβουλίου.
    Πάντως, αυτό που με εντυπωσιάζει είναι ότι ακόμα και άντρες γνωστοί μου ομοφυλόφιλοι γελάνε με τέτοιου είδους αστεία ή αυτοσαρκάζονται..
    Εμένα πάλι δε μου φαίνεται καθόλου αστείο.
    Πάντως πιστεύω ότι αν υπάρξει κινητοποίηση και τους τραβήξουμε και μηνυσούλες θα δεις για πότε θα τις αποσύρουν...
    να πληρώσουν κιόλας, γίνεται????
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Αντιδρά και με το να απαγορεύει τα φιλιά των γκέι σε σειρές στην τηλεόραση. Εμ τι? Nα σκανδαλίζεται η νεολαία μας? Να κολάζονται τα παιδιά μας? Θέλεις κυρά μου να ξυπνήσεις ένα πρωί και να έχει γίνει ο γιόκας σου,το καμάρι σου κάνας ξεπεσμένος και επικίνδυνος για την κοινωνία μας ομοφυλόφιλος?
    λολ, μιλάμε ρε ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ ρεεεεε
    Αντιγράφω από www.10percent.gr, μια δυναμική απάντηση!
    Στήλες, η Γνώμη του 10%

    ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ ΚΑΙ ΜΠΟΙΚΟΤΑΖ ΣΤΟ 11880
    Στείλτε μέιλ διαμαρτυρίας στο [email protected]

    Αγαπητοί κύριοι, αγαπητές κυρίες,

    Διαμαρτύρομαι εντονότατα για την προσβλητική διαφήμισή σας, την οποία προβάλλετε στην τηλεόραση και στην οποία οι ομοφυλόφιλοι παρουσιάζονται ως γελοίες καρικατούρες,
    με κορωνίδα τον χαρακτηρισμό τους ως "ζώα".
    Με τη διαφήμιση αυτή αναπαράγετε παρωχημένα στερεότυπα και παρουσιάζετε τους γκέι άντρες ως ξεφωνημένες, ανόητες, θηλυπρεπείς υπάρξεις που αξίζουν τη χλεύη.
    Υποτιμάτε κάθε διαφορετικότητα, ενώ νομιμοποιείτε και ενθαρρύνετε τη λεκτική και ψυχολογική βία εναντίον των ομοφυλόφιλων πολιτών αυτής της χώρας.
    Τέτοιες κακοποιητικές εικόνες επιδρούν πολύ άσχημα, ειδικά στους ομοφυλόφιλους εφήβους και ενθαρρύνουν τις πράξεις βίας από άλλους εναντίον τους.
    Σας ενημερώνω πως μέχρι να ζητήσετε συγγνώμη δημοσίως για την εν λόγω διαφήμιση και μέχρι να την αποσύρετε, θα μποικοτάρω όλα τα τηλεφωνικά και διαδικτυακά προιόντα σας. Επίσης θα φροντίσω όλος ο κύκλος των συγγενών, γνωστών και φίλων μου να μποικοτάρουν και κείνοι τα προιόντα σας.

    Με αγανάκτηση,
    ΧΧ


    Θα το στείλω και γω και φίλοι γνωστοί συγγενείς αργότερα, αλλά όχι, η προσφώνηση δεν θα είναι ούτε αγαπητοί, ούτε αγαπητές.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,642
    Quote Originally Posted by RainAndWind View Post
    .......
    Διαμαρτύρομαι εντονότατα για την προσβλητική διαφήμισή σας, την οποία προβάλλετε στην τηλεόραση και στην οποία οι ομοφυλόφιλοι παρουσιάζονται ως γελοίες καρικατούρες,
    με κορωνίδα τον χαρακτηρισμό τους ως "ζώα".
    Με τη διαφήμιση αυτή αναπαράγετε παρωχημένα στερεότυπα και παρουσιάζετε τους γκέι άντρες ως ξεφωνημένες, ανόητες, θηλυπρεπείς υπάρξεις που αξίζουν τη χλεύη.
    .....
    αρχικα να ξεκαθαρισω την θεση μου και να δηλωσω απεριφραστα οτι συμφωνω και με την αγανακτηση για τους χαρακτηρισμους και την προτροπη σε χλευαστικες πρακτικες εναντι των ομοφυλοφιλων και με το μπουκοταζ.
    μου προεκυψε ομως μια απορια και δεν ξερω καν αν ειναι ο καταλληλος χρονος και χωρος για να την πω, διοτι η εναντιωση στην απαραδεκτη αυτη συμπεριφορα ειναι πολυ πιο σημαντικη απο την απορια μου.

    θα την πω παντως, και χειριστειτε την οπως θελετε:
    αναμεσα στους ομοφυλοφιλους υπαρχουν πολλες "γελοιες και ξεφωνημενες υπαρξεις", παρα πολλες κατα την γνωμη μου και εχω την εντυπωση οτι κι αυτος ειναι ειναι απαραδεκτος διαχωρισμος εκ μερους των ομοφυλοφιλων γιατι υποδεικνυουν τον "σωστο και λαθος τροπο" για να ειναι καποιος γκει...
    αν ο αλλος δηλαδη θελει να εκφραζεται θηλυπρεπως και ειναι και ελαφρως... ελαφρυς, η γκει κοινοτητα τον αποκαλει "γελοια υπαρξη", η αν ακομα ειναι και γελοια υπαρξη, του απαγορευει να εκπροσωπει η να εκφραζει την προτιμηση του?
    γιατι μην μου πειτε οτι δεν υπαρχουν τετοια ατομα και ειναι παραχαραξη του διαφημιστη...
    και αν υπαρχουν (που υπαρχουν) νομιμοποιουνται λιγοτερο απο αλλους να φερονται οπως τους ευχαριστει?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    Πανω σε αυτο που λεει η Ρεμεντυ, εχω κι εγω μερικες αποριες. Εχω φιλους γκει, και δεν μιλαω για αυτους τους εντελως κραγμενους που και οι ιδιοι τους κραζουνε, που αποκαλουνε τους εαυτους τους με επιθετα που εγω δε μπορω με τπτ να τα χρησιμοποιησω και δεν τα χρησιμοποιω για να τους αποκαλεσω ετσι, ουτε μπροστα τους ουτε απο πισω τους, οχι απα απο ντροπη, αλλα απο σεβασμο! Αυτος ειναι αυτασρακασμος? Δεν ξερω.

    Εγω πιστευω οτι κυριως οι στρειτ, αντρες και γυναικες, εχουν πρωτα και κυρια ξεφτιλιστει και ευτελιστει σε διαφημισεις, μουσικα βιντεο, εκπομπες, τραγουδια κτλ κτλ. Οταν ακουω ξενα χιπ χοπ τραγουδια που παιζουν ολη μερα στα ραδιοφωνα και ολη νυστα κλαμπς, να μιλανε για οργια, πηδικουλες αντρες και λυσσασμενες γυναικες, και αυτα τα τραγουδια τα ακουνε τα παιδια στην Αμερικη με μερικα μπιπ, οκ, και εδω στην ελλαδα τα χορευουμε ξεφρενα, αλλα αν στηναμε το αυτι να ακουσουμε τι λενε θα τα χορευαμε παλι ετσι?? Ακουγε μια φιλη μου φανατικα Ριαννα, η οποια δεν ξερει αγγλικα, και ειναι και απο παραδοσιακη οικογενεια απο χωριο, και μολις της μεταφρασα μερικα πραγματα καραφλιασε!
    Οι γκει ερχονται σε δευτερη μοιρα στη γελοιοποιηση για μενα. Η ισως ειναι διαφορετικη. Οι στρειτ γυναικες και οι αντρες εχουν υποβαθμιστει σε ζωα, με αρνητικα και σεξιστικα προτυπα για τους ρολους και τη σεξουαλικοτητα των δυο φυλων, και οι γκει γελοιοποιυνται, δλδ προκαλουν γελιο. Και τα δυο θα επρεπε να σταματησουν για μενα, αλλα αλλους απο οτι φαινεται μπορει να μην τους πειραζει. Τι να πω εγω σε αυτον τον γκει που του αρεσει να αποκαλει τον εαυτο του καραλουγκρα, οταν εγω δεν θα το ελεγα ποτε για καποιον? Οπως τι να πω σε μια πιτσιρικα που της αρεσει να χορευει στον ρυθμο του "μου αρεσει να *μπιπ* με οχτω στις τουαλετες"

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    Κάτι αντίστοιχο σχολίασα και εγώ σε παρόμοιο θέμα που ανοίχτηκε σχετικά με το αν είναι ανωμαλία το να είναι κάποιος ομοφυλόφιλος.
    Για εμένα η πραγματικότητα έχει όπως την περιγράφεις Λίλιουμ.
    Και να προσθέσω βέβαια, ότι το σύστημα αυτό στο όποίο ζούμε και κινούμαστε έχει αποδώσει σε όλους, άντρες- γυναίκες, ομο ή ετεροφυλόφιλους πολύ συγκεκριμένα χαρατηριστικά ευτελισμού της ύπαρξής μας.
    Αυτή η συγκεχυμένη ιδεολογία του νεοφιλελευθερισμού, έχει επιπτώσεις όχι μόνο στην οικονομική σφαίρα αλλά και κοινωνιολογικά.
    Δηλαδή, το χρήμα επιτάσσει μόδα και νοοτροπίες συρμού..
    Η μόδα επιτάσσει μαζοποίηση και η μαζοποίηση περνάει ύπουλα τάσεις και στάσεις ζωής.
    Η τάση λοιπόν που επικρατεί, είναι ότι οι ομοφυλόφιλοι θα είναι ασόβαροι, θα συμπεριφέρονται όπως ο Ψινάκης και εννοείται ότι οι ίδιοι θα περιγελούν το χάλι τους...παρολαυτά, θα βγάζουν πολύ χρήμα όχι όμως ως επιστήμονες ή σε κάποια κομβική θέση, αλλά ως σούργελα.
    Επίσης, η τάση που επικρατούσε και θα επικρατεί πάντα είναι η γυναίκα που φοράει το στρινγκ με τέτοιο τρόπο ώστε να φαίνεται από το παντελόνι..ή σε καλύτερη περίπτωση η γυναίκα - κοριτσάκι- διακοσμητικό αντικείμενο που πρέπει να δουλέψει σαν το σκυλί για να αποδείξει την αξία της τη στιγμή που ένας άντρας στην αντίστοιχη θέση με τα μισά προσόντα θεωρείται "κορυφή"...
    Ο άντρας δε...τόσο τον εκτιμάει και θεωρεί έξυπνο το σύστημα που προσπαθεί να τον κάνει να πιστέψει και τον πείθει εν πολλοίς ότι ένα αμάξι μεγάλου κυβισμού μπορεί να του καλύψει όλες τις ανασφάλειες του, τις οποίες βέβαια δεν του επιτρέπει να τις δει για να τις διαιωνίζει εις τον αιώνα τον άπαντα, αμήν.
    Θέλω να καταλήξω, στο ότι όσο υπάρχει υπερκερδοφορία στις τσέπες μερικών, τόσο αυτή θα μπαίνει πάνω από τον άνθρωπο και τόσο θα κατηγοριοποιούνται και θα γίνονται μπαλάκια της εξουσίας άντρες και γυναίκες ανεξαρτήτως σεξουαλικών προτιμήσεων.
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    ..η διαφήμιση, που οδηγεί στον άκρατο καταναλωτισμό ισοπεδώνει κάθε τι και κυρίως την ψυχή του ανθρώπου,
    ενώ συντελεί στο να μετατρέπονται οι πόροι του πλανήτη μας κυριολεκτικά σε σκουπίδια!
    «Μας σκοτώνουν από δέκα χρονών και μας θάβουν στα ογδόντα».
    Ωραία μέθοδος για ν' ανεβάζουμε το προσδόκιμο!!
    Ρέιν ναι προτιμώ ν' αρχίσω να φυτεύω μαρούλια. Μάλλον το ξεκίνησα. Περιόρισα τον σκύλο μου στο οικοπέδο και ήδη έσκαψα.
    Οι δικοί μου άρχισαν και τις βιολογικές καλλιέργειες στο νησί. Θα σας προμηθεύω προϊόντα εν καιρώ..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    593
    Quote Originally Posted by RainAndWind View Post
    ...
    (1) Μην χρησιμοποιείτε το 11880.
    (2) Να ζητηθεί συγγνώμη από επίσημα χείλη για τις κατάπτυστες τακτικές της επιχείρησης
    (3) ...σύσσωμη η ομοφυλόφιλη κοινότητα να συγκεντρώσει τις δυνάμεις τώρα, αντιδρώντας δυναμικότατα και με ΘΥΜΟ...
    (1) Συμφωνώ. Είναι το μόνο αποτελεσματικό.
    (2) Η εταιρεία δεν είναι Παρθεναγωγείο. Επιχείρηση με στόχο το κέρδος είναι, και όχι την ηθική. Γι' αυτό και συμφωνώ με το (1). Όταν τα κέρδη πέσουν κατακόρυφα, θα αλλάξει ρότα.
    (3) Ποινικό αδίκημα δεν υφίσταται, μόνο ηθικό ζήτημα. Τι θα κάνει δηλαδή η ομοφυλόφιλη κοινότητα; Θα τους πετάξει με θυμό γκαζάκια;

    Δεν είδα όμως την ίδια ευαισθησία για τη διαφήμιση της Vodafone με τα greeklish. Τι έγινε; Η ευαισθησία περιορίζεται μόνο σε ό,τι έχει να κάνει με ρατσισμό και ανθρώπινα δικαιώματα; Σας έχω νέα: ΚΑΙ η συγκεκριμένη διαφήμιση είναι ρατσιστική, αφού απευθύνεται (κατά την εταιρεία) σε συγκεκριμένο αγοραστικό κοινό. Τους νέους. Διαχωρίζει δηλαδή τους ανθρώπους σε "νέους", "μεσήλικες" και "υπερήλικες" (εδώ επιτρέπεται και η απόδοση: "μικρούς", "μεγάλους" και "μεγίστους").

    Πάω να ξεθάψω τα γκαζάκια μου...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Ναυταθλητικός Όμιλος Ποδηλατών Βάρκιζας "Ο Βουκεφάλας
    Posts
    2,253
    Aπάντηση σχετική πολύ με το θέμα δεν μπορώ να δώσω επειδή δε βλέπω σχεδόν ποτέ τηλεόραση και δεν ξέρω τι γίνεται με το θέμα.
    Όμως περισσότερο από τη διαφήμιση της εταιρίας που προσβάλλει τους ομοφυλόφιλους
    το είδα εδώ
    https://sxoliastesxwrissynora.wordpr...12/02/24/1188/
    με είχε ενοχλήσει απείρως περισσότερο η αυτοκτονία του ΚΩΣΤΑ ΤΣΑΛΙΚΙΔΗ, προγραμματιστή της VODAFONE
    -αλήθεια τον θυμάται κανείς;-
    ο οποίος όλως τυχαίως "αυτοκτόνησε" επειδή γνώριζε για την εμπλοκή της VODAFONE
    στο μεγαλύτερο σκάνδαλο παρακολούθησης και υποκλοπών τηλεφωνικών συνομιλιών Ελλήνων πολιτικών.

    http://troktiko-blog.blogspot.com/20...dafone_20.html

    Αλήθεια, τι σύνδεση έχετε;

  12. #12
    ...ρειν πραγματικά σε ζηλεύω που έχεις την πολυτέλεια αυτές τις εποχές να ασχολείσαι με κάτι τέτοιο..:)
    Φυσικά και συμφωνώ, μακάρι να βγλάεις άκρη....

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Joann, δεν ξέρω τι σε ενόχλησε περισσότερο, και γιατί βάζεις στο ζύγι τις "ενοχλήσεις" μας και δε με νοιάζει κιόλας.
    Ένα αυτό. Μετά, τρωκτικό δε διαβάζω, το έβρισκα όσες φορές το είχα διαβάσει τραγικό.
    Αν πιστεύεις ότι τα "καυτά" ζητήματα της διαφθοράς είναι καυτή πατάτα, ενώ πχ το ζήτημα των ανθρώπινων δικαιωμάτων υστερεί, τότε αυτό είναι δική σου κρίση και δικό σου θέμα, ουχί δικό μου.

    Goofy, ισχύουν τα ίδια και για σένα, μην επαναλαμβάνομαι. Δε με νοιάζει επίσης τι θα ετοιμάσεις, δεν πα να φτιάξεις και σούπα. Σε εξώφθαλμα ποστ που τρίβουν τα νυχάκια τους για καβγά δεν θα απαντώ στο εξής.
    Το ίδιο ισχύει και για τη μαρκέλα, συμπαθεί δε συμπαθεί τα απλά ή τα σύνθετα ποστς. Με λίγα λογάκια, να είμαι συμπαθής δεν είναι το άλφα και το ωμέγα μου, ούτε να είμαι αντιπαθής το καθημερινό μου ψωμί.

    Αν έχετε κάτι να γράψετε για vodafone, αναρτήστε δικό σας θέμα, εδώ είναι θέμα ξεχωριστό, και ασχολείται με τα "ταπεινά και λίγα και μικρά καθημερινά που δεν έχουν και μεγάλη σημασία μπροστά στην οικονομική λαίλαπα" των lgbt, και συγκεκριμένα με το 11880.

    H σύνδεσή μας επίσης δε σας αφορά, όπως και το τι χρέωση έχουμε.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Ναυταθλητικός Όμιλος Ποδηλατών Βάρκιζας "Ο Βουκεφάλας
    Posts
    2,253
    Quote Originally Posted by RainAndWind View Post
    Joann, δεν ξέρω τι σε ενόχλησε περισσότερο, και γιατί βάζεις στο ζύγι τις "ενοχλήσεις" μας Ένα αυτό. Μετά, τρωκτικό δε διαβάζω, το έβρισκα όσες φορές το είχα διαβάσει τραγικό.
    Αν πιστεύεις ότι τα "καυτά" ζητήματα της διαφθοράς είναι καυτή πατάτα, ενώ πχ το ζήτημα των ανθρώπινων δικαιωμάτων υστερεί, τότε αυτό είναι δική σου κρίση και δικό σου θέμα, ουχί δικό μου.
    Σαφώς και δε βάζω στο ζύγι τις ενοχλήσεις σας και ούτε και με νοιάζει,
    όπως προφανώς δε μ' ενδιαφέρουν οι συνδέσεις σας, ούτε η χρέωσή σας
    (δε θυμάμαι να σου χω κάνει προσωπική ερώτηση).
    Η ερώτηση ήταν για afterthought κι αυτό ήταν σαφέστατο.

    Τα θέματα της διαφθοράς δεν ξέρω αν είναι η "καυτή πατάτα'' ή το "καυτό μπιφτέκι"
    ή το "καυτό χάμπουργκερ" στην Ελλάδα της χρεωκοπίας που ζω, αλλά σίγουρα με αφορούν.
    Όπως επίσης ότι το πρώτο βήμα για να εξοντώσεις ένα έθνος
    -πέρα από τη διαφθορά-
    είναι να διαγράψεις τη μνήμη του
    (ο νοών νοήτω).

    Ο μόνος λόγος που απάντησα ήταν γιατί μου κέντρισε το ενδιαφέρον η αναφορά της Goofy στη VODAFONE.
    Όσο για το αν πληροφορούμαι από το τρωκτικό
    να παραθέσω και τις άλλες πηγές πληροφόρησης που επειδή χτες το βράδυ ήμουν πτώμα απ' τη δουλειά
    έβαλα ό,τι link βρήκα μπροστά μου
    http://www.tovima.gr/opinions/article/?aid=312163
    http://www.tovima.gr/society/article/?aid=313823
    http://www.tovima.gr/society/article/?aid=313823

    oι αναρτήσεις είναι από το ΒΗΜΑ.

    Θα μπορούσα να παραθέσω και link από
    Κυριακάτικη Ελευθεροτυπία
    Κυριακή 28 Μαρτίου 2010
    αλλά δεν ανοίγει το site γιατί η εφημερίδα που κυρίως διάβαζα
    έχει κλείσει.

    Στο θέμα αυτό δε θα απαντούσα,
    και ούτε πρόκειται να απαντήσω ό,τι κι αν ειπωθεί από δω και πέρα,
    γιατί η προάσπιση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων σαφώς και μ' ενδιαφέρει,
    αλλά δεν την προσεγγίζω με τον ίδιο τρόπο.
    Last edited by Joann; 01-03-2012 at 12:00.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    athens
    Posts
    291
    Αυτό το οποίο περιέργως δεν είναι άμεσα αντιληπτό (και φυσικά δεν αναφέρονται στις γράφουσες, οι οποίες έχω την εντύπωση ότι επιδεικνύουν ανάλογες ευαισθησίες) είναι πως 1) τα lgbtqi άτομα έρχονται εξίσου αντιμέτωπα με τα str8/cis άτομα με την οικονομική λαίλαπα και τις λοιπές συνέπειες της κρίσης.
    Επιπροσθέτως 2) έχουν να αντιμετωπίσουν την γνωστή ομοφοβία και τρανσφοβία.

    Είναι μία εποχή (και το μέλλον προβλέπεται έτσι και χειρότερο) όπου -πράγματι- πρέπει να μπουν προτεραιότητες, αλλά είναι επίσης και μία εποχή που θα έπρεπε να προκύψουν συμμαχίες, να βγούμε από τον μικρόκοσμό μας και να δούμε την γενική εικόνα. Οι οικονομικές προτεραιότητες είναι ύψιστης σημασίας (ποι@ μπορεί να ασχοληθεί με δικαιώματα και λοιπές "λεπτομέρειες" όταν θα πεινά;) αλλά επίσης πραγματικότητα είναι πως η κοινωνία συντηρικοποιείται και είναι κάτι που θα επηρεάσει τους πάντες. Δυστυχώς υπάρχουν παγκόσμιες τέτοιες τάσεις και έχουμε παραδείγματα "στρίβειν εις τον φονταμενταλισμόν" και εις τας αξίας του μεσαίωνα, επειδή δεν μου έχει μείνει που αλλού να στρίβειν.

    Δεν ξέρω τι λέτε, εγώ δεν θέλω να ξυπνήσω μια μέρα και να είναι μεσαίωνας, χωρίς -και καλά- να το έχουμε πάρει είδηση.


    τις καλημέρες μου

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Δεν βλεπω σκοπο.
    By spiridon in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 17-08-2011, 12:16
  2. Καταθλιπτική αντίδραση..
    By Φωτεινη! in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 67
    Last Post: 03-05-2010, 13:21
  3. ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΤΩΡΑ!!!
    By sunset in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 80
    Last Post: 30-09-2009, 14:46
  4. βρεχει!!γιατι τετοια αντιδραση?
    By melene in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 47
    Last Post: 12-09-2009, 12:54
  5. αντίδραση
    By christina1982 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 1
    Last Post: 27-12-2008, 20:56

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •