σχετικα με την οικονομικη κατασταση που επικρατει
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 91
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817

    σχετικα με την οικονομικη κατασταση που επικρατει

    φυσικα ολους μας εχει πληξει η τραγικη κατασταση που επικρατει σχετικα με την οικονομια της χωρας.
    απορω πως μπορουν και ανταπεξερχονται οικονομικα πολλοι που εχουν πολυ μικρα εισοδηματα.
    πριν αρχισει το ¨κουρεμα¨στις τσεπες μας για παραδειγμα εμεις που ειχαμε μια καλη συνταξη και χωρις να κανουμε προσωπικα εξοδα, διασκεδαση ουτε στο ελαχιστο, ρουχα τα απαραιτητα και παλι δεν μας εφταναν τα χρηματα και καθε μηνα συμπληρωναμε απο τα ετοιμα για να καλυψουμε παγιες υποχρεωσεις.
    καθε μηνα οι λογαριασμοι μας ξετιναζουν.καθε μηνα κατι εκτακτο θα συμβει.
    ηδη τον επομενο μηνα θα γινει τριτη φορα περικοπη της συνταξης και το ποσο θα ειναι μεγαλο.το 1/3 της συνταξης εχει πια χαθει.δεν εφταναν ολα τα αγχη αισθανομαι μεγαλη ανασφαλεια.
    καθομαι και σκεφτομαι πως τα καταφερνουν αλλοι και περνουν.μα ποσο να κοψω και απο τι;
    το μυαλο μας εχει γινει κομπιουτερακι.σκεφτομαι τον λογαριασμο της ΔΕΗ και σκεφτομαι οτι θα κοιταζω το ποσον και θα νομιζω οτι βλεπω εφιαλτη για κατι που χτιζαμε μια ζωη με μεγαλη στερηση.
    ειναι οικογενειες οπως και η δικη μου που ανοιχτηκαμε σε καποια πραγματα γιατι κουτσα στραβα τα καταφερναμε.και τωρα τι γινεται;και θα υπαρξουν ακομη χειροτερα.
    εχω παιδια σε ηλικα γαμου και οταν το ακουνε γελανε και καθε μερα τρεμουν οτι θα μεινουν ανεργα.
    τι κανουν τοσες οικογενειες που αντιμετωπιζουν το προβλημα της ανεργιας και πισω δεν υπαρχει βοηθεια απο γονεις;

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    γιαυτο βλεπουμε ομαδικες αυτοκτονιες στο φορουμ. τι να γινει, η χωρα δεν παλευει αλλο, πιασαμε πατο και δε παει παρακατω!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,635
    γιωτα
    χωρις καμια πλακα, τα παιδια σας, αν εχουν ενηλικιωθει, να ψαξουν να βρουν τροπους να μεταναστευσουν. εγω αυτο θα εκανα αν ξεκινουσα τωρα, αλλα ακομα και τωρα μετα απο 20 χρονια δουλειας, το σκεφτομαι σοβαρα.
    εσεις με λιγοτερα βαρη πλεον να προσπαθησετε με τα μικροτετα εισοδηματα να τα καταφερετε καπως.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    χωρις πλακα σημερα μιλουσα με τον γιο μου και μου ελεγε πως εαν γνωριζε ενα ατομο φιλο ή συγγενη στην Αυστραλια θα εφευγε και δεν θα ξαναγυρνουσε ποτε πισω στην Ελλαδα.ο λογος που καθεται ειναι οτι θα φοβαται μην τυχον και συμβει κατι και δεν εχει κανεναν εκει.
    αλλα οπως πανε τα πραγματα αστεια αστεια, μαλλον εκει θα καταληξουν πολλα νεα παιδια που βρισκονται στην καλυτερη τους ηλικια.
    χθες ακουγα στην τηλεοραση πως εαν δεν ειχαν φαει ολα τα λαμογια οι πολιτικοι τοσα δις ευρω δεν θα ειχαμε αναγκαστει να δανειστουμε.
    βουλιαζει μια χωρα και παει 50 χρονια πισω για μερικους απατεωνες.
    και φυσικα εμεις κουτσα στραβα θα τα καταφερναμε τα παιδια τι θα γινουν; και φυσικα δεν μιλω μονο για τα δικα μου.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,635
    Quote Originally Posted by γιώτα2 View Post
    χωρις πλακα σημερα μιλουσα με τον γιο μου και μου ελεγε πως εαν γνωριζε ενα ατομο φιλο ή συγγενη στην Αυστραλια θα εφευγε και δεν θα ξαναγυρνουσε ποτε πισω στην Ελλαδα.ο λογος που καθεται ειναι οτι θα φοβαται μην τυχον και συμβει κατι και δεν εχει κανεναν εκει.
    αλλα οπως πανε τα πραγματα αστεια αστεια, μαλλον εκει θα καταληξουν πολλα νεα παιδια που βρισκονται στην καλυτερη τους ηλικια.
    χθες ακουγα στην τηλεοραση πως εαν δεν ειχαν φαει ολα τα λαμογια οι πολιτικοι τοσα δις ευρω δεν θα ειχαμε αναγκαστει να δανειστουμε.
    βουλιαζει μια χωρα και παει 50 χρονια πισω για μερικους απατεωνες.
    και φυσικα εμεις κουτσα στραβα θα τα καταφερναμε τα παιδια τι θα γινουν; και φυσικα δεν μιλω μονο για τα δικα μου.
    γιατι, εδω που εχει ανθρωπους, ποιος θα τον προστατευσει απο αυτα που θα του συμβουν?
    δεν χρειαζεται να ξερει κανεναν στην αυστραλια. δινουν πληροφοριες ακομα κι απο το ιντερνετ και τα κανονιζεις ολα απο εδω πριν φυγεις.

  6. #6
    ...αστα γιωτα...:(
    Εγω μέχρι και πριν λίγο καιρό δεν πολυπίστευα στην κρίση. Τώρα πια, βλέπω γύρω μου τους πάντες (και μενα φυσικά) να βάλλονται από τη νέα κατάσταση και να φρικάρουν.
    Μιλούσα με μια θεία μου, (55) και μου λεγε, ΄'ακόμη και δεκα χρόνια νεότερη να ήμουν θα έφευγα".
    Ο κόσμος έχει φρικάρει, βλέπουν το καράβι να βουλιάζει.
    Ας είμαστε δυνατοί να το ξεπεράσουμε.

  7. #7
    Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    77
    Quote Originally Posted by KENO View Post
    γιαυτο βλεπουμε ομαδικες αυτοκτονιες στο φορουμ.
    Θέλεις να γίνεις πιο ξεκάθαρος? Τι εννοείς με αυτό?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    επειδη δεν πολυβγαινω εξω σημερα ενοιωσα μεγαλη ψυχοπλακωση γιατι ειδα πολλα μαγαζια να εχουν κλεισει.το θεαμα ειναι λυπηρο.τι κανουν ολοι αυτοι οι ανθρωποι;οικογενειαρχες ηταν.παιρνουσα απο ενα κεντρικο εμπορικο δρομο και μετρουσα τα μαγαζια που ειχαν βαλει λουκετο.τελικα ειναι φρικη σκεφτομουν.τι κανουν ολες αυτες οι οικογενειες;
    ουτε κι εγω Θεοφανια πιστευα ισως γιατι δεν μας ειχε ακουμπησει τοσο ωστε να μας προβληματισει εντονα.
    βλεποντας για τριτη φορα να μειωνουν το εισοδημα μας εκει καταλαβα το μεγεθος του προβληματος.
    οταν κεκτημενα δικαιωματα πια δεν λαμβανονται υπ΄οψιν και οι κεφαλικοι φοροι ερχονται ο ενας πισω απο τον αλλον.μας πως θα πληρωθουν ολα αυτα αν δεν εχεις κατι στην ακρη;και ποσο θα αντεξεις; καποια στιγμη τελειωνουν κι αυτα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    477
    Να φύγουμε στο εξωτερικό ναι..
    Για να πας στο εξωτερικό και να ζήσεις χρειάζεσαι και πτυχιΑ. Όχι ένα, αρκετές δεξιότητες. Μεγάλος ανταγωνισμός. Θα μας φάει η μαρμάγκα..


    Η καλύτερη λύση στα βουνά και στα λιβάδια, σκηνή, όργωσε κάνα χωραφάκι, άναβε καμιά φωτιά... Εμπρός πίσω!
    Το πιο επικίνδυνο άτομο είναι αυτό που έχεις αγαπήσει

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    αν σκεφτουμε οτι η βαρια βιομηχανια μας ηταν ο τουρισμος ο οποιος δεν υφισταται τωρα.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    24
    Η κατάσταση ούτε εδώ είναι καλή (για Κύπρο μιλάω) αλλά δεν έχουμε φτάσει (ακόμη, γιατί εκεί βαδίζουμε) στο τι τραβάτε στην Ελλάδα. Διαβάζω καθημερινα και ενημερώνομαι από φιλους στην Ελλάδα για την κατάσταση και πραγματικά προσεύχομαι ο θεός να σας βοηθήσει...

    Μου έλεγαν οι φίλοι μου στην Ελλάδα ότι αρκετός κόσμος μεταναστεύει καθημερινά και φεύγουν και δεν τους πίστευα μέχρι που μπηκα τυχαία σε ένα φόρουμ όπου άτομα από την ομογένεια από διάφορες χώρες βοηθάνε κόσμο με πληροφορίες για να είναι προετοιμασμένοι πριν να πάνε στο τι χρειάζονται. Τα διάβαζα και έκλεγα...και έλεγα δεν είναι δυνατον να συμβαίνουν αυτά...

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    Quote Originally Posted by Idella View Post
    Θέλεις να γίνεις πιο ξεκάθαρος? Τι εννοείς με αυτό?
    ελα Idella, πανω δεξια στο φορουμ υπαρχει αναζητηση, δοκιμασε γραφωντας τη λεξη αυτοκτονια εκει, και δες απλα ποσα θεματα σου βγαζει του 2011 μονο. ηδη εγω θυμαμαι της Κύκνου, aleg, ola_maura, death, Konstantinoss τα πιο προσφατα...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    477
    blackcat στειλε το λινκ αυτου του φορουμ xD οχι, σοβαρα
    Το πιο επικίνδυνο άτομο είναι αυτό που έχεις αγαπήσει

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    δυστυχως τωρα πια δεν φευγουν για να πλενουν πιατα στην Αμερικη οπως παλια.ζητουν μορφωμενα παιδια που οι γονεις στερηθηκαν τα παντα γι αυτα,που σπουδασαν για να μεινουν στην πατριδα τους και οχι να ξεριζωθουν.ηδη διαβασα εκλεισαν οι θεσεις και Αυστραλια που ειχαν προκυρηχθει.φαντασου ποσο εχουν φυγει.μια ολοκληρη γενια θα φυγει απο την χωρα της για μερικους κλεφτες.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    24
    Quote Originally Posted by Ναταshα View Post
    blackcat στειλε το λινκ αυτου του φορουμ xD οχι, σοβαρα
    Στο έστειλα σε μήνυμα, δεν ήξερα αν επιτρεπεται εδώ

Page 1 of 7 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Οικονομική κατάσταση
    By Dimitriou in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 21
    Last Post: 23-09-2011, 15:43
  2. ανεργια - οικονομικη κριση
    By serena in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 18
    Last Post: 16-09-2011, 22:03
  3. Replies: 7
    Last Post: 01-07-2011, 20:43
  4. Αδιέξοξο & οικονομική κρίση
    By carrot in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 17-12-2010, 15:54
  5. Οικονομικη ανεξαρτησια
    By γιώτα2 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 15-12-2010, 12:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •