Ψύχωση μετά από αναβολή στο στρατό.Help...... - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 64
  1. #16
    Γειά σου φίλε Δημήτρη σε ευχαριστώ!


    Βασικά νοσηλεύεται κ οι γιατροί μας είπαν ότι πηγαίνει καλά, κ μεις το βλέπουμε, μόνο μια μέρα που είχε ένα ακόμα ψυχωσικό επισόδιο αλλά πολύ ελαφρύ σε σχέση με την 1η φορά.Στο θέμα τι ακριβώς έχει μας έχουν πει ψύχωση με καταδιωκτικό σύνδρομο,όπως κ συ είπες,δεν μπορούν να το κατατάξουν ακόμα!

    Από φάρμακα άλλο τίποτα, παίρνει caprilon 10 mg, solian 400 mg k tavor 1 mg, πρωί,βράδυ κ το μεσημέρι μόνο το Tavor.
    Εδώ κ 1 βδομάδα του κάνουν κ ενέσεις αντιψυχωτικές μάλλον είναι zyprexa σε ένεση, δεν μπορεί να κάτσει ο κακόμοιρος.....

    Όταν τελειώσει θα παίρνει φάρμακα για 2 μήνες, μέτα θα κάνει 1 ένεση zyprexa το μήνα, αλλά αυτή θα ανεβάζει χοληστερίνες κλπ, κ θα προσθέτει κιλά!

    Κοίταξε άνθρωποι με σχιζοφρένεια, το έχουν ξεπεράσει, κ έχουν συνεχίζει κανονικά κ λένε εγώ είχα αυτό??? Οι γιατροί το λένε....

    Γιατί λοιπόν να μην το ξεπεράσεις τελείως κ συ αλλά κ ο αδερφός μου? Αυτοί που το ξεπέρασαν τι είχαν καλύτερο......

    Έχω αρχίσει κ έχω αισιοδοξία....
    Last edited by peter28; 07-03-2012 at 17:48.

  2. #17

    DELETE MSG

    DELETE MSG
    Last edited by peter28; 07-03-2012 at 17:48. Reason: DELETE MSG

  3. #18

    DELETE MSG

    DELETE MSG
    Last edited by peter28; 07-03-2012 at 17:51. Reason: DELETE MSG

  4. #19

    DELETE MSG

    DELETE MSG
    Last edited by peter28; 07-03-2012 at 17:49. Reason: DELETE MSG

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    22
    Φιλε πετρο καταρχάς καλό κουράγιο σε σενα και την οικογένεια σου...Καταλαβαίνω τι περνας γιατι και εγω και ο αδελφός μου εχουμε περασει ψυχωτικά επεισόδια και πολλα χρόνια ταλαιπωρούμασταν με νοσοκομεία,γιατρούς και φάρμακα...

    Με κατάλληλη φαρμακευτική αγωγη μπορει να επανέλθει πλήρως και να είναι οπως ήταν πριν...Το Ι5 σιγουρα σου "κλείνει" καποιές πορτες αλλα δεν φέρνει και την συντέλεια του κόσμου...Οτι βοήθεια θες μπορείς να ρωτήσεις..Πάλι καλη δύναμη και κουράγιο

  6. #21
    Quote Originally Posted by Lordos81 View Post
    Φιλε πετρο καταρχάς καλό κουράγιο σε σενα και την οικογένεια σου...Καταλαβαίνω τι περνας γιατι και εγω και ο αδελφός μου εχουμε περασει ψυχωτικά επεισόδια και πολλα χρόνια ταλαιπωρούμασταν με νοσοκομεία,γιατρούς και φάρμακα...

    Με κατάλληλη φαρμακευτική αγωγη μπορει να επανέλθει πλήρως και να είναι οπως ήταν πριν...Το Ι5 σιγουρα σου "κλείνει" καποιές πορτες αλλα δεν φέρνει και την συντέλεια του κόσμου...Οτι βοήθεια θες μπορείς να ρωτήσεις..Πάλι καλη δύναμη και κουράγιο
    Σε ευχαριστώ για όσα μου γράφεις!

    Εύχομαι κ σένα να πηγαίνουν όλα καλά!

    Τα πηγαίνει πολύ καλά ο αδερφός,
    εχουν φύγει οι ιδέες να μην το ματιάσω....του κόβουν κ τα πολλά φάρμακα σιγά σιγά, νοσηλεύεται ακόμα, όταν βγεί προσανατολίζονται οι γιατροί για ενέσιμο zyprexa 1 φορά το μήνα, ποια η γνώμη σου? το χεις δοκιμάσει?

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    22
    Ενεσιμο Zyprexa ποτέ δεν έτυχε να πάρω...παντα σε δισκία...ειναι πολυ καλό φαρμακο και αμα του 'κάθεται' καλά θα τον βοηθησει σιγουρα...απλα μπορει να παρει καποια παραπάνω κιλά..
    Αυτο όμως καταπολεμήτε με γυμναστική και καλή διατροφη...

  8. #23
    Ok φίλε, αν το θέμα είναι μόνο τα κιλά κ παλεύονται με γυμναστική κάτι θα κάνει, γιατί αν πάρει πολλά κιλά θα χει θέμα κ θα πέσει ψυχολογικά!


    Νοσηλεύεται τώρα, θα βγεί στο τέλος της εβδομάδας μετά από 1μιση μήνα, παίρνει 2 χάπια μόνο κάθε βράδυ, πολύ ευδιάθετος είναι μήπως του δίνουν τίποτα αντικαταθλιπτικά?

    Καλό βράδυ φίλε θα τα πούμε!

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    15
    mipos einai paraxaidemenos?

  10. #25
    Nai isxyei k ayto pou les,ligo kalomathimenos einai.

    Paizei k ayto ton rolo tou alla einai k thema agxotikou xarakthra.

  11. #26
    Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    44
    Καλησπέρα παιδιά. Παρακολουθώ το φόρουμ σας εδώ και δύο μήνες περίπου. Τότε ξεκίνησαν όλα. ήρθαν τα πάνω κάτω βασικά . πρόκειται για τον φίλο μου. ειμαστε μαζι τα τελευταια 3 χρονια. τον μαρτιο μπηκε στρατο. 25 απριλιου επαθε οξυ ψυχωτικο επεισοδιο μεσα στο στρατοπεδο. δυσκολια συγκεντρωσης, το μυαλο ενα κουβαρι, φυγη απο την πραγματικοτητα, μου μιλουσε σαν 5χρονο. ειχε και ορισμενες ψευδαισθησεις, του στιλ οτι εστριβε τσιγαρο χωρις να κραταει τιποτα στα χερια του. νοσηλευτηκε ενα μηνα σε ενα γενικο νοσοκομειο του κωλου της επαρχιας επειδη στο αντιστοιχο στρατιωτικο του νησιου δεν υπηρχε καταλληλο προσωπικο (!!!) και εκει μεσα εγινε χειροτερα. δεν τον προσεγγισαν με τον καταλληλο τροπο, δεν εδιναν σημασια στην αγωγη του, οι νοσηλευτριες μπερδευαν τις πρωινες κ βραδινες δοσολογιες του, δεν ελεγχαν καν αν καταπινει τα χαπια με αποτελεσμα να παραληψει δοσεις και να παθει και 2ο επεισοδιο μεσα στο νοσοκομειο. εδω αρχισαν οι θεωριες συνομωσιας, οτι κανεις δεν ειναι αυτος που λεει, οτι ο στρατος θα τον παρει κ θα του κανει πειραματα... και φυσικα ο στρατος δεν επετρεπε να τον μεταφερουμε οπουδηποτε αλλου γιατι ηταν υπο την ευθυνη τους. επαιρνε zyprexa και depakin. στις 24 μαιου γυρισε σπιτι του. ενιωσε καλυτερα απο τις πρωτες κιολας μερες, πηγε και στη δουλεια(υπαλληλος σε μαγαζι) ,ειχα γεμισει με ελπιδες... μεσα σε αυτο το διαστημα επικοινωνησαμε με εναν ψυχιατρο που μας συστησαν στην αθηνα. πηρε για 3 μερες αντικαταθλιπτικα για να ειναι σε θεση να ταξιδεψει και εκεινες τις μερες ηταν πολυ καλυτερα. πηγε στην αθηνα, μιλησε με τον γιατρο, τον εμπιστευτηκε αμεσως, του αλλαξε την αγωγη σε stelazine και akineton,πρωι βραδυ. κ μετα απο αυτο αρχισε να χειροτερευει. κλαμα ολη μερα, αρνητικες σκεψεις, ρωταει 15 φορες το ιδιο πραγμα μεσα σε 5 λεπτα... πλεον εχουν περασει 2 μηνες και η δοση εχει αυξηθει αλλα κανενα αποτελεσμα κ παλι... μερα με τη μερα νιωθω οτι τον χανω ολο κ περισσοτερο... αραγε θα γινει οπως ηταν; θα το ξεπερασει η θα ειναι κατι μονιμο; προσπαθω να κανω θετικες σκεψεις αλλα δεν γινεται τιποτα καλο για να παρω λιγη δυναμη... ειμαι σε αθλια κατασταση...

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    200
    Quote Originally Posted by parakosa View Post
    Καλησπέρα παιδιά. Παρακολουθώ το φόρουμ σας εδώ και δύο μήνες περίπου. Τότε ξεκίνησαν όλα. ήρθαν τα πάνω κάτω βασικά . πρόκειται για τον φίλο μου. ειμαστε μαζι τα τελευταια 3 χρονια. τον μαρτιο μπηκε στρατο. 25 απριλιου επαθε οξυ ψυχωτικο επεισοδιο μεσα στο στρατοπεδο. δυσκολια συγκεντρωσης, το μυαλο ενα κουβαρι, φυγη απο την πραγματικοτητα, μου μιλουσε σαν 5χρονο. ειχε και ορισμενες ψευδαισθησεις, του στιλ οτι εστριβε τσιγαρο χωρις να κραταει τιποτα στα χερια του. νοσηλευτηκε ενα μηνα σε ενα γενικο νοσοκομειο του κωλου της επαρχιας επειδη στο αντιστοιχο στρατιωτικο του νησιου δεν υπηρχε καταλληλο προσωπικο (!!!) και εκει μεσα εγινε χειροτερα. δεν τον προσεγγισαν με τον καταλληλο τροπο, δεν εδιναν σημασια στην αγωγη του, οι νοσηλευτριες μπερδευαν τις πρωινες κ βραδινες δοσολογιες του, δεν ελεγχαν καν αν καταπινει τα χαπια με αποτελεσμα να παραληψει δοσεις και να παθει και 2ο επεισοδιο μεσα στο νοσοκομειο. εδω αρχισαν οι θεωριες συνομωσιας, οτι κανεις δεν ειναι αυτος που λεει, οτι ο στρατος θα τον παρει κ θα του κανει πειραματα... και φυσικα ο στρατος δεν επετρεπε να τον μεταφερουμε οπουδηποτε αλλου γιατι ηταν υπο την ευθυνη τους. επαιρνε zyprexa και depakin. στις 24 μαιου γυρισε σπιτι του. ενιωσε καλυτερα απο τις πρωτες κιολας μερες, πηγε και στη δουλεια(υπαλληλος σε μαγαζι) ,ειχα γεμισει με ελπιδες... μεσα σε αυτο το διαστημα επικοινωνησαμε με εναν ψυχιατρο που μας συστησαν στην αθηνα. πηρε για 3 μερες αντικαταθλιπτικα για να ειναι σε θεση να ταξιδεψει και εκεινες τις μερες ηταν πολυ καλυτερα. πηγε στην αθηνα, μιλησε με τον γιατρο, τον εμπιστευτηκε αμεσως, του αλλαξε την αγωγη σε stelazine και akineton,πρωι βραδυ. κ μετα απο αυτο αρχισε να χειροτερευει. κλαμα ολη μερα, αρνητικες σκεψεις, ρωταει 15 φορες το ιδιο πραγμα μεσα σε 5 λεπτα... πλεον εχουν περασει 2 μηνες και η δοση εχει αυξηθει αλλα κανενα αποτελεσμα κ παλι... μερα με τη μερα νιωθω οτι τον χανω ολο κ περισσοτερο... αραγε θα γινει οπως ηταν; θα το ξεπερασει η θα ειναι κατι μονιμο; προσπαθω να κανω θετικες σκεψεις αλλα δεν γινεται τιποτα καλο για να παρω λιγη δυναμη... ειμαι σε αθλια κατασταση...
    εχω περασει κ γω ψυχωση,,,ηθελα 2 μηνες να επανελθω στην πραγματικοτητα με τα φαρμακα...εξαρταται απτο ατομο ποσο θα του παρει..υπαρχουν λιγες περιπτωσεις π θεραπευονται εντελως οι ψυχωσεις κ κυριως στην περιπτωση π το εχεις παθει απο καποια ναρκωτικη ουσια..παρολαυτα μπορεις να ζησεις μια καλη ζωη και με τα φαρμακα...εγω ειμαι φυσιολογικη χωρις κανενα συμπτωμα κ πινω φαρμακα εδω κ ενα χρονο (αν κ οταν μειωσαμε τη δοση με σκοπο να κοψω σιγα σιγα το φαρμακο υποτροπιασα λιγο) κ τωρα αλλαξα φαρμακο με την ελππιδα να κανει τη δουλεια τ κ να θεραπευτω,,,του ευχομαι τα καλυτερα κ να παει σε ψυχολογο να μιλησει να κανει ψυχοθεραπεια

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    200
    Quote Originally Posted by darkprincess View Post
    εχω περασει κ γω ψυχωση,,,ηθελα 2 μηνες να επανελθω στην πραγματικοτητα με τα φαρμακα...εξαρταται απτο ατομο ποσο θα του παρει..υπαρχουν λιγες περιπτωσεις π θεραπευονται εντελως οι ψυχωσεις κ κυριως στην περιπτωση π το εχεις παθει απο καποια ναρκωτικη ουσια..παρολαυτα μπορεις να ζησεις μια καλη ζωη και με τα φαρμακα...εγω ειμαι φυσιολογικη χωρις κανενα συμπτωμα κ πινω φαρμακα εδω κ ενα χρονο (αν κ οταν μειωσαμε τη δοση με σκοπο να κοψω σιγα σιγα το φαρμακο υποτροπιασα λιγο) κ τωρα αλλαξα φαρμακο με την ελππιδα να κανει τη δουλεια τ κ να θεραπευτω,,,του ευχομαι τα καλυτερα κ να παει σε ψυχολογο να μιλησει να κανει ψυχοθεραπεια
    ο γιατρος τι λεει γιαυτα?γτ εμενα μ φαινετε πως η αλλαγη φαρμακου του εκανε κακο

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by darkprincess View Post
    ο γιατρος τι λεει γιαυτα?γτ εμενα μ φαινετε πως η αλλαγη φαρμακου του εκανε κακο
    Συμφωνω απολυτα!!!!!!! Αυτο ειναι το προβλημα!!!!!!!!!! Εκει αρχισες να τον ξαναχανεις......

  15. #30
    Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    44
    Quote Originally Posted by απογοητευμένη View Post
    Συμφωνω απολυτα!!!!!!! Αυτο ειναι το προβλημα!!!!!!!!!! Εκει αρχισες να τον ξαναχανεις......
    Η αλλαγη φαρμακων εγινε σταδιακα,οχι αμεσως...δηλαδη για 10 μερες επαιρνε ταυτοχρονα τα παλια και τα καινουργια, μετα εκοψε το zyprexa και επαιρνε το depakine με τα καινουργια. και μετα εκοψε το depakine και αυξησε την δοσολογια στα καινουργια... Μολις μιλησα με τον γιατρο, τον ρωτησα την διαγνωση...μου ειπε σχιζοφρενεια. παιδια δεν ειμαι καθολου καλα,νομιζω οτι το χανω... δεν εχει νοημα η ζωη μου. δεν περιμενω τιποτα απο το αυριο. δεν εχω κουραγιο για τιποτα και απο το πρωι ολη μερα κλαιω....

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Μόνιμη βλάβη μετά από ψύχωση?
    By kitty in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 12
    Last Post: 16-04-2013, 08:44
  2. Ψυχωση στο στρατο
    By Σμιθ in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 08-01-2011, 12:00
  3. μεταπτυχιακο φοβος αναβολη και δε συμμαζευεται
    By researcher in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 32
    Last Post: 31-05-2010, 12:06
  4. Λίγο μετά την ψύχωση
    By vince in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 28-12-2009, 01:08
  5. Μετά τη ψύχωση
    By vince in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 11
    Last Post: 03-12-2008, 23:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •