παρθενος ετων 19 - Page 11
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 11 of 11 FirstFirst ... 91011
Results 151 to 157 of 157
  1. #151
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    6
    Χρήστο,
    γιατί δεν αφήνεις τα πράγματα να εξελιχθούν απο μόνα τους? Δεν σου μιλώ για παραίτηση αλλά για υπομονή. Στη ζωή, σπάνια οι επιθυμίες μας ικανοποιούνται ακριβώς τη στιγμή που θα γεννηθούν. Συνήθως χρειάζεται χρόνος και προσπάθεια για να ωριμάσουν οι καταστάσεις και να αποκτήσουμε αυτό που επιθυμούμε. Το μυστικό είναι η μη απελπισία! Είσαι τόσο νέος! Ποιός υπαγορεύει ή προδιαγράφει πότε θα ζήσουμε τον έρωτα? Κανένας πέρα απο εμάς! Ξέρω πως αναφέρεσαι στο σαρκικό κομμάτι του έρωτα όμως ακόμη κι αυτό θα έρθει όταν φτασει η κατάλληλη στιγμή και να σου πω κάτι? Αξίζει να ζήσεις αυτή την εμπειρία μόνο με κάποια που θα πληροί τις προυποθέσεις σου. Μην κάνεις εκπτώσεις γιατί δ ε ν χρειάζεται να κάνεις! Αν κάνεις, η εμπειρία σου θα είναι μέτρια. Η σαρκική επαφή άλλωστε δεν είναι αυτοσκοπός! (εντάξει, ίσως είναι λιγάκι για τους άνδρες!:))Αλλά κακώς είναι! Ζήσε όμορφα τη ζωή σου, αισιόδοξα και κάποια στιγμή θα συμβεί αυτό που θέλεις! Και μην κοιτάς τι κάνουν οι άλλοι ή τι σου λένε οι άλλοι! Η ζωή είναι δική σου! Όταν έρθει η κατάλληλη στιγμή θα θελήσεις α λ η θ ι ν ά τη ερωτική συνεύρεση και όταν την θελήσεις αληθινά(και όχι επειδή σου επιβλήθηκε η επιθυμία), θα την έχεις!

  2. #152
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    δεν ειναι θεμα μονο του ενος δυστυχως, εκτος αν μιλας για αυνανισμο. και συνηθως τα αγορακια ειναι αυτα που το θελουν περισσοτερο, αλλα τα κοριτσακια κανουν τα δυσκολα, δε μπορουν, ειναι αδιαθετα, εχουν πονοκεφαλο, βαφουν τα νυχια τους, θα πανε για καφε, θα δουν τις φιλες τους κ.ο.κ. ευτυχως υπαρχουν παντα πιο προθυμες.

  3. #153
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    257
    Ρε παιδια παει αυτο πια δεν ειμαι παρθενος πηγα σε οικο ανοχης
    Blonde guys are more fun ;)

  4. #154
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    6
    Α, συγγνώμη! Ωραία, επομένως όλα καλά!:)

  5. #155
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Quote Originally Posted by xrhstos View Post
    παιδια αχγωνομαι πολυ !παω να κλεισω τα 19 και δεν εχω κανει τιποτα ακομα !!!μα τιποτα ομως!!!και βλεπω οτι οι γονεις μ και το οικογενειακο μ περιβαλλον με πιεζουν πολυ σε αυτο το θεμα και συνεχεια με παρομοιαζουν σαν εναν οικογενειακο φιλο ο οποιος ειναι 25+ και δεν εχει φιλους και ποτε του δεν ειχε κοπελα και μου λενε οτι ειμαι ιδιος σαν και αυτον και οτι ετσι θα καταντησω και εγω και στεναχωριεμαι πολυ που δεν πιστευουν σε εμενα δεν βλεπω θετικη σκεψη απο αυτους...και κατι αλλο οταν ελεγες στα 16-17 οτι εισαι παρθενος ηταν οκ!τωρα που παω στα 19 οι αλλοι θα το παιρνουν οτι και καλα ειμαι κανας φλωρος δεν ξερω να μιλαω στις κοπελες κτλ...τι να κανω να παω σε κανα μπ##ρδελο?η αυτο η θα χαμηλωσω τα στανταρ μου πολυ γιατι δεν βλεπω αλλιως να γινεται κατι με καμια κοπελα...βεβαια πιο πολυ με ποναει οταν οι δικοι μου ανθρωποι μου λενε συνεχεια οτι δεν εχω φιλους δεν εχω γκομενες και οτι καθομαι συνεχεια στον υπολογιστη αντι να βγαινω εξω πφφφφφ!!!!


    οι γονεις αντε να μν πω τι μας κανουν.....
    αντι για ενα καλο λογο μας ριχνουν....
    μη μασας!
    αυτος που θα σε πει φλωρο ειναι κομπλεξαρα....
    ειναι σαφως καλυτερο να κανεις μια σωστη επιλογη
    τωρα το νετ προσεξε το λιγο
    αυτο ειναι ενα προβλημα
    το αλλο οχι με την καμια
    trust me!
    http://www.mazi.org.gr/

  6. #156
    Quote Originally Posted by Goldy View Post
    Χρήστο,
    γιατί δεν αφήνεις τα πράγματα να εξελιχθούν απο μόνα τους? Δεν σου μιλώ για παραίτηση αλλά για υπομονή. Στη ζωή, σπάνια οι επιθυμίες μας ικανοποιούνται ακριβώς τη στιγμή που θα γεννηθούν. Συνήθως χρειάζεται χρόνος και προσπάθεια για να ωριμάσουν οι καταστάσεις και να αποκτήσουμε αυτό που επιθυμούμε. Οι τολμηροι και οι επιτυχημένοι αυτο που επιθυμούν το κάνουν τωρα! Η αναβολή σημαίνει ματαίωση. Κι οσο παιρνα ο καιρος και δε γινεται πράξη η επιθυμία γεμίζει όλο και περισσότερο με αμφιβολίες και δικαιολογίες και έτσι καταντα άπιαστο όνειρο και χαμένη ευκαιρία. Εκτος κι αν ειναι στοχοι, οποτε κινείσαι προς τους στοχους χωρις να κοιτας γυρω τριγυρω (πχ κριση, αλλοι απετυχαν, δεν τα καταφεραν) ο κόσμος να χαλάει ακόμα και σφαλιαρες και πυροβολισμους να σου ριχνουν. Το μυστικό είναι η μη απελπισία! Η απελπισία ειναι το αποτελεσμα αμα κατι δεν το κανεις τωρα. Αμα η επιθυμια γινει απιαστο όνειρο και χαμενη ευκαιρια το επομενο σταδιο ειναι η απελπισία. Είσαι τόσο νέος! Ποιός υπαγορεύει ή προδιαγράφει πότε θα ζήσουμε τον έρωτα? Κανένας πέρα απο εμάς! Ξέρω πως αναφέρεσαι στο σαρκικό κομμάτι του έρωτα όμως ακόμη κι αυτό θα έρθει όταν φτασει η κατάλληλη στιγμή και να σου πω κάτι? Αξίζει να ζήσεις αυτή την εμπειρία μόνο με κάποια που θα πληροί τις προυποθέσεις σου. Μην κάνεις εκπτώσεις γιατί δ ε ν χρειάζεται να κάνεις! Αν κάνεις, η εμπειρία σου θα είναι μέτρια. Η σαρκική επαφή άλλωστε δεν είναι αυτοσκοπός! (εντάξει, ίσως είναι λιγάκι για τους άνδρες!:))Αλλά κακώς είναι! Ζήσε όμορφα τη ζωή σου, αισιόδοξα και κάποια στιγμή θα συμβεί αυτό που θέλεις! Το γοργον και χάριν έχει. Δεν χρειαζεται να αναμένεις την κατάλληλη. Αρκει και η σχεση πειραματισμός σε τετοιες ηλικίες. Αλλιώς το μελλον προδιαγράφετε ζοφερο ήτοι χωρίς εμπειρίες δυσκολία στο να κάνεις σχέση, δυσκολία στο να εισαι με την κατάλληλη. Ακόμα και στις σχεσεις δεν παέι κανεις από το μηδεν στην κορυφή. Και μην κοιτάς τι κάνουν οι άλλοι ή τι σου λένε οι άλλοι! Πολλες φορες όμως μαθαινουμε από τους άλλους, ιδίως όταν ειναι μαθηματα ζωης όπως εν προκειμένω. Γι αυτο λεω σε πολλους που ψαχνονται για σχεση, συναναστραφου με καποιους που ξερουν περισσότερα για να μαθεις καποια πραγματα, γιατι οσο να ναι δε γινεται απλά με το να εισαι ο εαυτος σου. Η ζωή είναι δική σου! Όταν έρθει η κατάλληλη στιγμή θα θελήσεις α λ η θ ι ν ά τη ερωτική συνεύρεση και όταν την θελήσεις αληθινά(και όχι επειδή σου επιβλήθηκε η επιθυμία), θα την έχεις!
    Ωραιο το μνμ σου. Μονο καποιες παρατηρησεις στο φοντο.

    Χρηστο, πήγες! άρα είσαι σε καλό δρομο, σου έφυγε ένα κομπλεξ, δούλεψε τωρα με τα υπόλοιπα όσο είσαι νέος.
    Θα σου πρότεινα να ξεκινησεις σε καποιο ψυχολόγο, θα υποβοηθηθείς πολύ, αυτος θα σε μάθει τον τροπο ώστε χρησιμοποιώντας τον να λύσεις τα υπόλοιπα, πήγαινε τωρα που το μυαλό σου αφομοιώνει εύκολα και οι αλλαγες στη ζωη και στο χαρακτηρα σου δεν ειναι δυσκολη υπόθεση. Μόνο με τις απόψεις μας και το τι εσενα σου φαινεται σωστο θα πελαγοδρομείς. Η δικη μου εμπειρια λέει πως η αυτοβελτίωση θέλει μέθοδο και τη μέθοδο μόνο σε ένα ειδικο θα τη βρεις.
    γιάννης

  7. #157
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    6
    Αρκετά ενδιαφέρουσες οι...παρατηρήσεις στο φόντο!
    Απορρέουν απο μία οπτική με την οποία γενικά δεν διαφωνώ καθόλου! Η ζωή θέλει τόλμη! Άλλωστε...η τύχη βοηθάει τους τολμηρούς! Οι επεγγελματικές ευκαιρίες, οι ευκαιρίες για μια όμορφη φιλία, μια όμορφη σχέση πρέπει να αξιοποιούνται τη στιγμή ακριβώς που παρουσιάζονται διαφορετικά χάνονται και μας γεμίζουν απωθημένα!
    Αυτό όμως είναι πολύ διαφορετικό απο το να κάνουμε βεβιασμένες και γρήγορες κινήσεις απλώς και μόνο για να ανταποκριθούμε στα εκάστοτε κοινωνικά πρότυπα ή για να είμαστε το''καλό παιδί'' της οικογένειας. Ίσως για τους άνδρες βέβαια η υπόθεση της σεξουαλικής επαφής να σημαίνει περισσότερα, ίσως τη θεωρούν συνέπεια του ανδρισμού τους, μέχρι ενός σημείου το καταλαβαίνω. Με αυτές τις ιδέες μεγαλώνουν. Αλλά -αν είναι δυνατόν-δεν μπορεί ένα αγόρι στα 19 του να νιώθει άσχημα επειδή ακόμη δεν είχε μια τέτοια εμπειρία! (δεν αναφέρομαι στο Χρήστο, εκείνος έκανε την επιλογή του, αναφέρομαι σε όλα τα αγόρια και τα κορίτσια που βλέπουν τον έρωτα ως κάτι που μέχρι τα 19 πρέπει επειγόντως να υπάρχει). Ο έρωτας ,όμως ,δεν δεν είναι ένα γρήγορο, καταναγκαστικό κυνήγι ηδονής και πολύ περισσότερο δεν είναι μέσο καταξίωσης στο κοινωνικό μας περιβάλλον. Όχι, μόνο ο έρωτας δηλαδή, τίποτα στη ζωή μας δεν πρέπει να γίνεται με γνώμονα τις επιθυμίες των άλλων. Αυτό λοιπόν που είπα είναι πως δεν χρειάζεται βιασύνη, άγχος, απελπισία και φυσικά ετεροκαθορισμός απο τους γύρω μας! Γιατί οι γύρω μας μπορούν να μας τρελάνουν! Φύσικά όμως, Ιoanni, μπορούμε και πρέπει να μαθαίνουμε απο τους γύρω μας, να παραδειγματιζόμαστε, να μην επαναλαμβάνουμε τα δικά τους λάθη. Πάντως, η αποδέσμευση απο τα κοινωνικά ''πρέπει'' και τις επιθυμίες των άλλων σημαίνει ''ελευθερία''.

Page 11 of 11 FirstFirst ... 91011

Similar Threads

  1. Παιδί 3 ετών(άρνηση & ζωηράδα)
    By athanasiap in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 9
    Last Post: 12-11-2011, 14:17
  2. ειμαι παρθενος
    By mateo in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 41
    Last Post: 19-01-2011, 04:59
  3. Έφηβη ετών.....25??
    By chr1986 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 14-01-2011, 02:43
  4. Παρθένος στα 24!
    By asax in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 78
    Last Post: 05-07-2010, 03:47
  5. Ποσο ετων εισαι?
    By maria... in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 76
    Last Post: 05-08-2008, 21:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •