τα λεφτα δεν φτανουν ουτε για...χαμογελο! - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 42
  1. #16
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    Quote Originally Posted by Blue1 View Post
    Α καταλαβα. Δώσε μας κάποιες ιδέες για δραστηριότητες που δεν απαιτούν ιδιαίτερα χρήματα και με δυνατότητα για νεες γνωριμίες, αν έχεις φυσικά.
    Ιντερνετ :)

  2. #17
    Για να περνα καποιος καλα δεν χρειαζεται λεφτα( εκανα κ ριμα ;) ) Καλη διαθεση κ καλη παρεα... βολτα με τα ποδια σε καποιο παρκο ή αρχαιολογικο χωρο παρεα με πραγματικους φιλους που να γουσταρουν το ιδιο κ μετα αραγμα σ ενα παγκακι με καφε ή μπυριτσα κ πολυ μπλα μπλα.. Ψαξιμο στο ιντερνετ για δωρεαν εκδηλωσεις, εκθεσεις ζωγραφικης, παρουσιασεις βιβλιων... Υπαρχουν πολλα πραγματα που μπορουμε να κανουμε χωρις χρηματα κ να μας γεμιζουν κιολας..
    Για μεταπτυχιακα κλπ κλπ ψαξτο λιγο στο ιντερνετ οπως σου ειπε κ καποιος αλλος αν δεν κανω λαθος.. ολο κ κατι θα βρεις.. Εισαι 21 χρονων κ εχεις ολη τη ζωη μπροστα σου... κ Σορρυ μικρη... η δικια μας γενια φταιει γι αυτα που τραβατε εσεις τωρα... Ειτε γιατι ειμασταν τα λαμογια που κλεβαμε ειτε γιατι ειμασταν οι αλλοι... αυτοι που εβλεπαν την κατασταση αλλα δεν μιλουσαν..
    Σου ευχομαι να πανε ολα καλα στη ζωη σου.. κ μην χανεις το χαμογελο σου... ;)
    "οι πιο μεγάλες νύχτες,είναι αυτές που κλαις και δεν σ'ακούν"

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Earth
    Posts
    489
    Quote Originally Posted by Blue1 View Post
    Α κατάλαβα. Δώσε μας κάποιες ιδέες για δραστηριότητες που δεν απαιτούν ιδιαίτερα χρήματα και με δυνατότητα για νέες γνωριμίες, αν έχεις φυσικά.
    Βεβαίως, δεν θέλω να κάνω διαφήμιση αλλά υπάρχουν δυο πράγματα τουλάχιστον που προσωπικά με έχουν βοηθήσει...

    Το ένα είναι ο εθελοντισμός (μια πτυχή του, αφού ενδιαφέρεστε για "διακοπές", είναι και τα προγράμματα EVS και όχι μόνο, που ανέφερα παραπάνω), το άλλο είναι η πολιτική ενεργοποίηση του ατόμου το οποίο και αφήνω φλου για ευνόητους λόγους...

    Για το πρώτο μπορείς να αναζητήσεις πληροφορίες στην ΓΓ Νέας Γενιάς καθώς και σε όλες τις ΜΚΟ της χώρας που συνολικά καλύπτουν ένα ευρύ φάσμα θεματολογίας...

    Κάνεις γνωριμίες, ανακαλύπτεις τον εαυτό σου, αναπτύσσεις τις κοινωνικές σου δεξιότητες, και αισθάνεσαι χρήσιμος. ;)
    ""Ο μοναδικός σκοπός του e-psychology είναι να προσφέρει έναν χώρο όπου όλοι θα μπορούν να ανταλλάξουν [B]ιδέες[/B] και [B]εμπειρίες[/B] και να συζητήσουν θέματα της Ψυχικής Υγείας.""

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    Chesire σε καταλαβαίνω απόλυτα!
    και εμείς στο σπίτι μου πάντα τέτοια κατάσταση οικονομική αντιμετωπίζαμε.
    Χρέη όχι δεν υπήρχαν, αλλά ο λόγος που δεν υπήρχαν ήταν γιατί ακριβώς περικόπτονταν βασικές προσωπικές-καταναλωτικές ανάγκες, όπως καφές με φίλους, εκδρομές ακόμα και οι πιο οικονομικές κλπ.
    Και εννοείται ότι με αυτόν τον τρόπο η κοινωνικότητά μου έπιανε πάτο συν της άσχημης ψυχολογίας που μου δημιουργούταν.
    Σε καταλαβαίνω λοιπόν πως νιώθεις γιατί τα έχω περάσει κι εγώ και συνεχίζω να τα περνάω και τώρα δηλαδή, απλώς τώρα πια παλεύω να πετύχω αυτά που θέλω και δε σπουδαιολογώ ιδιαίτερα ας πούμε υλιστικής φύσεως ζητήματα.

    Αυτό που θα σε συμβούλευα να κάνεις είναι να τα δεις λίγο πιο πρακτικά.
    Τι εννοώ:
    καταρχήν, προσπάθησε να βρεις να κάνεις παρέα με άτομα τα οποία είναι στο ίδιο βεληνεκές με σένα. Δε σου λέω να περιφρονήσεις αυτούς που έχουν χρήματα λόγω κομπλεξισμού!και βέβαια όχι! απλώς αργά η γρήγορα θα φανούν οι διαφορές σας πολύ πιο έντονες διότι η οικονομική άνεση εν πολλοίς καθορίζει και τη στάση ζωής...
    Εσύ τουλάχιστον για κάποιο διάστημα θα είσαι μια "βιοπαλαίστρια" και θα αισθάνεσαι συνεχώς αδικημένη απέναντί τους..και πίστεψέ με είναι ένα συναίσθημα αυτοαναιρετικό και πολύ ψυχοφθόρο όταν χρονίζει.
    Κάνε παρέα με ανθρώπους που θα νιώθεις ίση, που δε θα χρειάζεται να απολογείσαι όταν δεν έχεις λεφτά να βγεις.
    Τώρα, όσον αφορά την επαγγελματική σταδιοδρομία. Τουλάχιστον στη δική μου σχολή είχαμε ποικιλία και ήταν δωρεάν. Οκ, δε θα βγεις εξωτερικό τώρα όπως οι ευκατάστατοι φίλοι σου αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν μπορείς να κάνεις και εδώ πράγματα πάνω στην καριέρα σου.
    Θα μου πεις, ναι ρε βοιντ, όταν έχω τέτοια ψυχολογία, πως στην ευχή να συγκεντρωθώ να δώσω εξετάσεις για μεταπτυχιακό?
    Σε καταλαβαίνω. Ε θα πρέπει υπερβείς εαυτόν. Όλοι όσοι δεν έχουν feed back γονεικό αυτά τραβάμε. Αυτή είναι η αλήθεια. Κάτσε λοιπόν ξεσκίσου στο διάβασμα, δούλεψε πολύ τη σχολή σου, πιάσε κονέ με τους καθηγητές, μπες σε προτζεκτς, κυνήγα το!
    δυστυχώς όπως βλέπεις, στην παρούσα φάση, είσαι σκαλοπάτια πιο κάτω από τους άλλους. Πρέπει να υπερκαλύψεις την απόσταση μικρούλα.
    θες να γίνεις κάτι?θέλεις κάποια στιγμή να φτάσεις να νιώσεις ελεύθερη, να πετύχεις στη ζωή σου?
    Τότε η λύση είναι μία:κάτσε διάβασε, βάλε στόχο, αυτό είναι τζάμπα!

    Σχετικά με το γυμναστήριο..σίγουρα θα βρεις ένα μέρος που θα μπορείς να πηγαίνεις να τρέχεις..ξεκίνα τρέξιμο!
    Τώρα που ανοιξιάζει τα πάρκα είναι γεμάτα. Νομίζεις ότι όλοι αυτοί έχουν λεφτά για γυμναστήρια ή χόμπυς?
    Και από ψυχαγωγία επίσης υπάρχει μπόλικο υλικό, πολλές φορές τζάμπα.
    π.χ. στην Αθήνα γίνεται η γιορτή της μουσικής, ή η γιορτή του βιβλίου με βιβλία των 2 ευρώ. Γενικά αν το ψάξεις θα δεις ότι υπάρχουν πράγματα να κάνεις τζάμπα, ή με ελάχιστα χρήματα.

    Συμβουλη:το χαρτζιλίκι που έχεις το μήνα μην το σπαταλάς σε δραστηριότητες με άτομα που εκ των πραγμάτων δεν μπορείς να ακολουθήσεις τους ρυθμούς τους. Βάλε επίκεντρο εσένα και μόνο εσένα.
    Στο τέλος μόνο ο εαυτός μας μας μένει. :-)
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Earth
    Posts
    489
    Quote Originally Posted by πιεσμενη View Post
    Για να περνα καποιος καλα δεν χρειαζεται λεφτα( εκανα κ ριμα ;) ) Καλη διαθεση κ καλη παρεα... βολτα με τα ποδια σε καποιο παρκο ή αρχαιολογικο χωρο παρεα με πραγματικους φιλους που να γουσταρουν το ιδιο κ μετα αραγμα σ ενα παγκακι με καφε ή μπυριτσα κ πολυ μπλα μπλα.. Ψαξιμο στο ιντερνετ για δωρεαν εκδηλωσεις, εκθεσεις ζωγραφικης, παρουσιασεις βιβλιων... Υπαρχουν πολλα πραγματα που μπορουμε να κανουμε χωρις χρηματα κ να μας γεμιζουν κιολας..
    Για μεταπτυχιακα κλπ κλπ ψαξτο λιγο στο ιντερνετ οπως σου ειπε κ καποιος αλλος αν δεν κανω λαθος.. ολο κ κατι θα βρεις.. Εισαι 21 χρονων κ εχεις ολη τη ζωη μπροστα σου... κ Σορρυ μικρη... η δικια μας γενια φταιει γι αυτα που τραβατε εσεις τωρα... Ειτε γιατι ειμασταν τα λαμογια που κλεβαμε ειτε γιατι ειμασταν οι αλλοι... αυτοι που εβλεπαν την κατασταση αλλα δεν μιλουσαν..
    Σου ευχομαι να πανε ολα καλα στη ζωη σου.. κ μην χανεις το χαμογελο σου... ;)
    Και βέβαια αυτά που αναφέρει παραπάνω η... πιεσμένη :)
    ""Ο μοναδικός σκοπός του e-psychology είναι να προσφέρει έναν χώρο όπου όλοι θα μπορούν να ανταλλάξουν [B]ιδέες[/B] και [B]εμπειρίες[/B] και να συζητήσουν θέματα της Ψυχικής Υγείας.""

  6. #21
    θα συμφωνίσω κι εγώ ότι μπορείς να περάσεις πολύ ωραία χωρίς χρήματα....
    με την παρέα μου βρισκόμαστε συνήθως σε σπίτια και μπορούμε να κατεβάσουμε και καμια ταινία.....ακούμε ότι μουσική θέλουμε κλπ...έτσι χωρίς να χαλάσουμε καθόλου χρήματα περνάμε πάρα πολύ ωραία.... κι αν ανοίξει ο καιρός αράζουμε και πουθενά έξω (σε καμιά παραλία)
    και σχετικά με τις διακοπές θυμάμαι με τους γονείς μου είτε πηγαίναμε σε φίλους που μας φιλοξενούσαν είτε για ελεύθερο camping... και τώρα το ίδιο κάνω...όλο και κάποιος φίλος θα έχει εξωχικό ή σπίτι σε χωριό....όπου κι όλας μαγειιρεύουμε στο σπίτι και τα έξοδα είναι ελάχιστα....
    και κάποια από τις φίλες σου -δεδομένου της οικονομικής τους άνεσης- θα έχει κάποιο εξωχικό να πάτε....
    επιπλέον....εγώ συνιθίζω όταν βγαινω σε κάποιο μαγαζί να μην παίρνω συχνα κάτι....παραμόνο αν είμαστε πολύ λίγα άτομα... ή είναι κι αν πολλοί άλλοι που δεν θέλουν να πάρουν....
    κι όσον αφορά τη συνέχιση των σπουδών.... μπορεις να κυνηγίσεις κάποια υποτροφία....ή να το ψάξεις για κάποιο διδακτορικό που θα πληρώνεσαι....

  7. #22
    Αααα... ξεχασα ν αναφερω κ τους ραδιοφωνικους σταθμους που ολο κ καποια προσκληση δινουν για θεατρα ή μουσικες σκηνες αν σ αρεσει αυτο το ειδος μουσικης... Φετος ημουν τυχερη κ κερδισα 2 φορες για θεατρο.. ;)
    "οι πιο μεγάλες νύχτες,είναι αυτές που κλαις και δεν σ'ακούν"

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    146
    παιδια ειλικρινα μπορω να πω πως οι απαντησεις σας με βοηθησαν παρα πολυ και μου εδωσαν αρκετες εναλλακτικες και αισιοδοξια πως δεν ειμαι η μονη που το αντιμετωπιζει αυτο το θεμα. θα ηθελα να πω σε οτι αφορα τις προτασεις που κανατε για βολτες με τα ποδια, περιπατους κλπ πως ειναι η καλυτερη μου. γενικα να κανω βολτες στο κεντρο με μια μπυρα μονο, να κανω καμπινγκ στις διακοπες αντι να μενω σε ξενοδοχεια και σπιτια, να βλεπω ταινιες σε σινεμα με φθηνο εισιτηριο κλπ. ειμαι αρκετα αυτης της "φιλοσοφιας".. τι γινεται ομως.. μακαρι να ειχα παρεα και αρκετα ατομα γυρω μου για να το μοιραστω αυτο. το κανω με κανα δυο ατομα μονο, συμπεριλαμβανομενου του αγοριου μου. οι υπολοιποι φιλοι μου εκπεμπουν σε αλλα κυματα εντελως. ακριβα μαγαζια, κλαμπ, γκλαμουριες κλπ. που εγω και χρηματα να ειχα δεν θα διασκεδαζα ετσι γιατι απλως δεν μου ταιριαζει αυτο. αρα πρεπει να ανοιξω τα ματια μου και να στραφω προς τα σωστα ατομα. ενταξει δεν γινεται κατα παραγγελια αυτο αλλα.... σε ο,τι αφορα το διαβασμα μου για τη σχολη οντως θα πρεπει να διαβαζω πολυ για να πετυχω ενα καλο πτυχιο τουλαχιστον αλλα δεν τα καταφερνω λογω της ολης καταστασης. με παει πισω ψυχολογικα και στην αποδοση μου. γι αυτο το εξαμηνο ομως εχω βαλει υψηλους στοχους. γενικα μπορει να τα σκεφτομαι ολα αυτα αλλα υπερισχυει το γεγονος οτι δεν θελω να ειμαι μιζερη και λυπημενη. και θελω να κανω ο,τι μπορω για να μην ειμαι. ομως οι συνθηκες δεν βοηθανε πολυ..

  9. #24
    Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    78
    Ειχα καιρο να μπω και μπηκα μονο για να σου απαντησω...καταλαβαινω απολυτα πως νιωθεις..εγω δεν ειχα ανεκαθεν οικονομικα προβληματα αλλα τα τελευταια δυο χρονια δυσκολευομαι πολυ και ξερω πως ειναι να μην μπορεις να ακολουθησεις τους αλλους...ουτε εμενα μ αρεσει να γυρναω απο κλαμπ σε κλαμπ,προτιμω πιο παρειστικες καταστασεις αλλα οπως και να το κανουμε εχει διαφορα το να λες οχι επειδη δεν θες απο το να λες οχι επειδη αναγκαζεσαι...συμφωνω με τα παιδια και πιστευω πως οι πραγματικοι φιλοι δεν νοιαζονται αν θα πιειτε μοχιτος σε ενα κυριλε μπαρ η μπυριτσα στο παγκακι...καταλαβαινω επισης οτι αυτοι που βρισκονται σε καλη οικονομικη κατασταση ειναι λιγο στον κοσμο τους και με το δικιο σου σπαζεσαι λιγο..δεν χρειαζεται να τους ξεκοψεις τελειως αλλα πιστευω θα σου εκανε καλο να βρεις ατομα που να εισαστε στην ιδια φαση...θα ενιωθες οτι θα ειχες συμμαχους στον αγωνα...παντως πραγματικα πιστευω οτι με μια καλη διαχειριση του ελευθερου χρονου σου μπορεις να πετυχεις πολλα...π.χ θα μπορουσες να βρεις μια part time εργασια για να βγαζεις καποια χρηματα και να μην χανεις και χρονο απο το διαβασμα σου... ολοι στον αγωνα για εναν πιο ποιοτικο τροπο ζωης ειμαστε κοριτσακι μου... μπορει να μας παιρνει λιγο απο κατω αλλα πρεπει να εχουμε στοχο... τα καλυτερα σου ευχομαι...

  10. #25
    τα περισσοτερα ατομα που γνωριζω αλλα και σε μεγαλο βαθμο και γω και η οικογενεια μου σε θεματα οικονομικων ειμαστε αστα να πανε. μη κολωνεις.και οπως διαβασα και στο σχολιο απο πανω μπορεις να βρεις μια part time δουλεια. δεν υπαρχει περιπτωση να εισαι θυληκο, να ψαχτεις για δουλεια και να μην βρεις. ψαξου και θα δεις. καφετερειες, net cafe, promotion οπως πχ vodafone και wind (το τελευταιο χρονο γινεται χαμος). λεω αυτα γιατι ξερω οτι εχουν και απο νορμαλ εως καλα λεφτα. παρε αγγελιες, εκει που θα εισαι σε μια καφετερια ρωτα τη σερβιτορα, ρωτα τον αλλον την αλλη...κατι θα βρεις στανταρ.ειδικα αν εχεις μια νορμαλ-καλη σωματικη κατασταση
    Last edited by kathisterix(diplo-profil); 20-03-2012 at 09:05.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    chesire, βάλε κάτω το μυαλό σου, στίψτο και βρες λύσεις εναλλακτικές. Για παράδειγμα, κάλεσε τις φίλες σου στο σπίτι, μαγείρεψε μια απλή μακαρονάδα με μια πιο ψαγμένη σαλτσούλα, κόψτε μια σαλατούλα, λίγο κρασάκι χύμα και την βρήκατε. Εκτός αν οι φίλοι/ες σου είναι των βορείων προαστείων και μεγάλωσαν με αστακό, γαλλικά και πιάνο, με εννοείς? Και πάλι αυτό δε σημαίνει όμως ότι εσύ πρέπει να ξοδεύεις για να είστε φίλες.
    Γυμναστική τώρα, πήγαινε σε γειτονικό σου συνοικιακό γήπεδο, τα περισσότερα είναι ανοιχτά για το κοινό τα σουκού, ώστε να αθλείται ο κόσμος δωρεάν. Περπάτησε,τρέξε, δεν κοστίζει τίποτε. Τώρα το καλοκαιράκι θάλασσα και το ταπεράκι και την καφεδιά μας μαζί. Εύκολα δεν είναι για κανέναν. Και συμφωνώ σε πολλά που τα άλλα μέλη σου πρότειναν. Μάλλον θα σου πρότεινα να ψάξεις αν για το χαμένο χαμόγελο δεν φταίνε μονάχα τα χαμένα χρήματα αλλά και οι χαμένες ανθρώπινες σχέσεις που είχαν διαβρωθεί από τον παράγοντα χρήμα. Δε στα ωραιοποιώ, προτείνω μια ματιά διαφορετική, τύπου κάνε την ανάγκη φιλότιμο.:P
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Νομός Πέλλας
    Posts
    221
    Καλημέρα chesire , φτωχοί δεν είναι αυτοί που έχουν λίγα , φτωχοί είναι αυτοί που χρειάζονται πολλά !!
    Κατανοώ όλη αυτή την δυσκολία , αλλά κατά την γνώμη μου , θα την υποστούμε σχεδόν όλοι μεσοπρόθεσμα , ανάλογα με της αντοχές που έχει ο καθένας από εμάς !
    Μεγάλη σημασία έχει η εξατομικευμένη ικανότητα προσαρμογής στην καινούργια πραγματικότητα ( εκεί ακριβώς στηρίζεται και η επιβίωση των ζωντανών οργανισμών σε δισεκατομμύρια χρόνια )
    Όσο για τους γονείς , αν μου επιτρέπεις.... όταν με το καλό βρεθείς στην θέση τους , και λόγο π.χ. της παρούσας στενότητας ( η οποία όπως δείχνουν τα στοιχεία θα διαρκέσει αρκετά ) δεν θα μπορέσεις να προσφέρεις τα ανάλογα στα παιδιά σου ( έχοντας καταβάλει προσπάθειες σύμφωνα με την δική σου αντίληψη ) τι θα αισθάνεσαι αν νιώσεις αυτό το '' μίσος '' που ανέφερες εσύ για τους δικούς γονείς ;
    Ίσως αυτή η οικονομική στενότητα , μας αναγκάσει να αντιληφθούμε και να διαχωρίσουμε της πραγματικές μας ανάγκες με της επίπλαστες !
    Το να γνωρίζεις τους άλλους είναι σοφία , το να γνωρίζεις τον εαυτό σου είναι φώτιση !

  13. #28
    Να μη χάνεις τις ελπίδες σου για το αύριο. Στο πρωτο σου μνμα είπες ότι διαθέτεις θέληση και δημιουργικότητα. Βρες τρόπο να τις χρησιμοποιήσεις, αυτά είναι στα οποία θα πρέπει να στηρίζεις τις ελπίδες σου για να αλλάξεις τη ζωή σου. Μην παρατήσεις τις σπουδες σου και μην αφηνεις την απόδοση σου να πέφτει λόγω της καταστασης αυτής. Δυστυχώς δεν γεννηθήκαμε όλοι τυχεροί. Υπάρχουν άνθρωποι που ξεκίνησαν από το μηδέν αλλά επειδή είχαν νου και θέληση έφτασαν ψηλά. Καταλαίβω πόσο απαίσιο είναι το να μην έχεις λεφτά όμως μην απογοητεύεσαι. Και κάνε παρέα με κατάλληλα άτομα στα οποία μπορείς να μιλήσεις για το πως νοιώθεις και να τους ζητήσεις βοήθεια και ενθάρρυνση. Οι φιλίες που περιγράφεις είναι επιφανειακές, δε σε συνδέει τίποτα το βαθύτερο μαζί τους, είναι απλά για να έχεις παρέα και τίποτα περισσότερο.
    γιάννης

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by Φιλομαθής View Post
    Καλημέρα chesire , φτωχοί δεν είναι αυτοί που έχουν λίγα , φτωχοί είναι αυτοί που χρειάζονται πολλά !!
    Όσο για τους γονείς , αν μου επιτρέπεις.... όταν με το καλό βρεθείς στην θέση τους , και λόγο π.χ. της παρούσας στενότητας ( η οποία όπως δείχνουν τα στοιχεία θα διαρκέσει αρκετά ) δεν θα μπορέσεις να προσφέρεις τα ανάλογα στα παιδιά σου ( έχοντας καταβάλει προσπάθειες σύμφωνα με την δική σου αντίληψη ) τι θα αισθάνεσαι αν νιώσεις αυτό το '' μίσος '' που ανέφερες εσύ για τους δικούς γονείς ;
    Ίσως αυτή η οικονομική στενότητα , μας αναγκάσει να αντιληφθούμε και να διαχωρίσουμε της πραγματικές μας ανάγκες με της επίπλαστες !
    Καλημέρα Φιλομαθή,
    και ποιός σου είπε ότι οι νέοι άνθρωποι σκέφτονται σήμερα, να φέρουν και μ' αυτήν ειδικά την κατάσταση
    παιδιά στον κόσμο; Γιατί δηλαδή; Για να τα βασανίζουν όπως βασανίζονται κι οι ίδιοι και χωρίς να φταίνε ουσιαστικά σε τίποτα;
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Αθηνα
    Posts
    312
    μαρκελα μου διαφωνω εδω... Παιδια παντα γεννιοντουσαν και οι συνθηκες ηταν πολυ χειροτερες σε καποιες εποχες.. Δηλαδη τι θα επρεπε να κανουν στον πολεμο? Στην χουντα μετα? Να μην γεννανε παιδια?

    Ουτε εμενα με μεγαλωσαν οπως επρεπε ουτε μου προσφεραν αυτα που επρεπε να μου προσφερουν αλλα ο,τι μπορεσαν εκαναν. Τωρα θα προσπαθησω εγω να κανω κατι καλυτερο για τα δικα μου. Και παει λεγοντας...

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Πρόβλημα με τη μητέρα μου-λεφτά.
    By Evaki28 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 21
    Last Post: 05-10-2011, 19:04
  2. Replies: 8
    Last Post: 04-05-2011, 19:38
  3. χωρισα ... ουτε να τα ξαναβρω μαζι του γινεται ... ουτε να τον ξεχασω ...
    By stellou1989 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 30-07-2010, 03:49
  4. Για τα λεφτα....
    By alexloukoumaki in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 20
    Last Post: 22-01-2009, 21:12
  5. Ξυνό χαμόγελο ...
    By Finlandos in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 15
    Last Post: 03-11-2008, 14:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •