Προς τη διαχειριση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 75
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572

    Προς τη διαχειριση

    Θα ηθελα να κανω ως προταση στο site αυτο να απαγορευεται η εισοδος στους ανηλικους, να μη μπορουν δλδ να διαβασουν καν τα θεματα, και να το πιανουν τα προγραμματα Parent control και να το αποκλειουν. Ή τουλαχιστον, για να μπορει να διαβασει κανεις τα θεματα, να πρεπει να ειναι μελος, που να δηλωνει οτι ειναι ενηλικος κτλ. Βεβαια αυτο δε διασφαλιζει οτι δε θα μπαινουν ανηλικοι με ψευδη στοιχεια, αλλα θα διασφαλιζει καπως την διαχειριση απο ευθυνες, αφου αφηνει να υπαρχουν νηματα με θεμα "ζήτω τα ναρκωτικα, τι καλη που ειναι η μαστουρα", και "συμβουλες για το πως θα πεθανετε απο την πεινα" κτλ, ειδικα οταν μιλαμε για φορουμ που απευθυνεται σε ευαισθητα ψυχικα ατομα.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    την ειχα κανει κι εγω αυτη τη προταση περσυ οταν το φορουμ δεχοταν επιθεση απο πολλαπλους λογαριασμους. αν το καναν κλειστο μονο για μελη, θα επεφτε σαφως η επισκεψιμοτητα, αλλα θα ηταν πιο ασφαλης. τωρα ετσι ο καθενας που ανοιγει θεμα και μοιραζεται τα προσωπικα του, μπορει να γινει ρεζιλι απ'τον οποιοδηποτε στο διαδικτυο που απλα διαβαζει το φορουμ. για τους ανηλικους παντως δε νομιζω πως γινεται κατι, εδω δινουν πλαστα στοιχεια και μπαινουν σε πορνοsites και λοιπα, ενα φορουμ ψυχολογιας θα τους πειραξει.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    συμφωνω οτι καλο θα ηταν να απαγορευεται η εισοδος σε ανηλικους η να απαιτειται γονικη εγκριση αλλα ειναι δυσκολο να εφαρμοστει στην πραξη, κ μου φερνει σε μια ταση να προστατεψουμε καποιους απο κατι κανοντας στην ουσια μια τρυπα στο νερο, ακυρο πως το θυμηθηκα αλλα μου ηρθε στο μυαλο κατι θρησκοληπτοι παπαδες που λεγαν για τη σεξουαλικη αγωγη στα σχολεια κ οτι κ καλα τα παιδια ειναι αθωα κ tabula rasa κ πουτσες μπλε σε ροζ βαζακια ενα θα πω ειχα συμμετασχει περυσι σε ενα προγραμμα με τη σχολη μου κ καναμε κατι σαν πρακτικη σε σχολειο λοιπον το τι ξεραν παιδακια τεταρτης κ πεμπτης δημοτικου απο ιντερνετ κτλ εμεινα αφωνη πραγματα που δεν ηξερα καν εγω που εκανα κ ενα ecdl οσο για τις "συμβουλες πως θα πεθανετε απο την πεινα" αν αυτο παει σε μενα να πω 1ον) Οτι οσο καιρο ειμαι εδω εχω δεχτει πμ απο πανω απο 20 ατομα σχετικα με συμβουλες διατροφης κτλ ε αυτο τα λεει ολα κ εγραψα 4 συμβουλες που ειναι πολυ αθωες μπροστα στα υπολοιπα κ χεστηκε η φοραδα στ αλωνι οσο για το τι διαβαζουν τα παιδακια η ευθυνη ειναι των γονιων τους οπως κ οπουδηποτε αλλου εχουν προσβαση οταν τους εχουν λαπτοπ με ιντερνετ απ την τριτη δημοτικου.
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  4. #4
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Λίλιουμ καλησπέρα,

    η είσοδος στους ανήλικους απααγορεύεται, με την εξής έννοια: είναι ενεργοποιημένο το COPPA και ο κάθε ένας που γράφεται καλείται να δηλώσει πως είναι ενήλικας. Σίγουρα όμως οι περισσότεροι που γράφονται, ενήλικοι ή ανήλικοι, δεν διαβάζουν τους όρους χρήσης ή/και το COPPA και αυτό είναι εμφανές από τον τρόπο με τον οποίο εν τέλει δραστηριοποιούνται στο φόρουμ, όπου δεν έχουν έγνοια να ακολουθήσουν και να σεβαστούν τους όρους χρήσης αλλά κινούνται κατά βούληση.

    Για να γυρίσω στο θέμα περί ανηλίκων, υπάρχει για μένα ένα αγκάθι ως προς τη συμπεριφορά της διαχείρισης: όταν ένα μέλος, έντιμα και ειλικρινά, δηλώσει, έστω και εκ των υστέρων πως είναι ανήλικο, τότε το διαγράφουμε για όλους τους γνωστούς λόγους.
    Είναι λοιπόν σαν να ωθούμε τους ανήλικους να λένε ψέμματα και να αποκρύπτουν την ηλικία τους, ώστε να πετύχουν την παραμονή τους στο φόρουμ.

    Σαφέστατα λοιπόν δεν με ικανοποιεί η συγκεκριμένη πρακτική που ακολουθούμε, ειμαι όμως πέρα για πέρα ανοικτός σε όποια πρόταση υπάρχει και μπορεί να υλοποιηθεί, για την προστασία των ανηλίκων.

    Το θέμα περί σεξ και μαστούρας καθώς και το θέμα κατάποσης του σπέρματος, είναι 2 θέματα που τα διάβασα 10 φορές και άλλες τόσες φορές άλλαξα γνώμη σχετικά με το αν πρέπει να κλειδωθούν γιατί ξεφεύγουν από τα όρια αυτού του φόρουμ ή αν πρέπει να παραμείνουν γιατί κάτι έχουν να δώσουν. (έχουν???... δεν έχω απάντηση, νομίζω πως κινούνται σε μια γκρίζα ζώνη).
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    athens
    Posts
    291
    Νομίζω πως τείθεται και θέμα διατύπωσης στα προαναφερθέντα ποστς

    π.χ "ΤΟ ΣΕΞ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΩΡΑΙΟ ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΙ ΜΑΣΤΟΥΡΩΜΕΝΟΣ "

    ως τίτλος θέματος αποτελεί κατάφαση και παραδοχή.

    Θα ήταν αρκετά διαφορετικό, πιθανότατα, αν ήταν δοσμένο ερωτηματικά ή υποθετικά, διερευνητικά κ.λπ..


    [και sorry άλλα, πράγματι, προτάσεις περί δίαιτας... 550 θερμίδων για νεαρό κοντά στο 1.80 m είναι κάπως]
    http://www.qvzine.net/images/bingo-2.pdf
    ΑΝΤΙΣΕΞΙΣΤΙΚΟ / LGBTQ ΜΠΙΝΓΚΟ

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    το θεμα ηταν για να σχολιαστει ενας προβληματισμος μου πανω σε ενα πραγμα που παρατηρησα και δεν θα ρθει το καινουργιο μελος να μ πει τι θα γραψω επειδη ειναι κατιναρες του κερατα
    I m a Good Person With Bad Attitude

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    εχω εκνευριστει υπερβολικα φετος με αυτα τα θεματα, ειδηκα μετα κ απ τις ξενερες που τρωγαμε με τα τρολς, ερχονται τωρα και οι γκεσταποι τι να πω. Νικο εχουν χαλασει παρα πολλα απο κομπλεξαρισμενα ατομα.
    I m a Good Person With Bad Attitude

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    Quote Originally Posted by Broken_DoLL View Post
    το θεμα ηταν για να σχολιαστει ενας προβληματισμος μου πανω σε ενα πραγμα που παρατηρησα και δεν θα ρθει το καινουργιο μελος να μ πει τι θα γραψω επειδη ειναι κατιναρες του κερατα
    +1000! εχει καταντησει εδω μεσα το κατιναριο να μη μπορεις να πεις μια κουβεντα, αμεσως βλεπεις σχολιαζουν αρνητικα τι μπορει να εισαι και τι κανεις, μεχρι και πως γραφεις. μαλλον ο κοσμος δεν εχει με τι να ασχοληθει, ολοι οι αργοσχολοι καθονται και κρινουν στο διαδικτυο.

    Quote Originally Posted by Broken_DoLL View Post
    εχω εκνευριστει υπερβολικα φετος με αυτα τα θεματα, ειδηκα μετα κ απ τις ξενερες που τρωγαμε με τα τρολς, ερχονται τωρα και οι γκεσταποι τι να πω. Νικο εχουν χαλασει παρα πολλα απο κομπλεξαρισμενα ατομα.
    δεν ειναι γκεσταπο αυτο και το ξερεις καλα, απλα το κομπλεξαρισμα μιας κραγμενης ειναι, που πιαστηκε απο μια λεξη. εναλλακτικο τρολλαρισμα προσπαθωντας να βγαλει με το ζορι κακια, επειδη δε μπορει εκει εξω.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    ναι αλλα ειμαι αναγκασμενη πχ να διαβαζω την καθε μλκια , που για μενα ειναι μλκια, και που ναι πεφτει πανω το ματι μ κ την διαβαζω, αλλα αφου την θεωρω μλκια δεν καθομαι βρε αδερφε ΚΑΝ να σχολιασω! δεν ασχολουμαι!το προσπερναω σαν να μην υπαρχει!ετσι κανει ο πολιτισμενος κοσμος! οχι να πα να καρφωσω στην δασκαλα ''κυρια κυρια ειπε κακια λεξη!!!να του σβησουμε το θεμα επειδη δεν μπορω να διαβαζω την λεξη σπερμα σοκαρομαι και επισης σκεφτομαι και το παντελως αγνωστο σε μενα ανηλικο που του χαλαει το παραμυθι πως τα παιδια τα φερνει ο πελαργος''!!! δλδ αμα θετε ν αλλαξουμε τακτικη, οπως κανουνε οι μερικες στα δικα μας θεματα θα κανω κ εγω στα δικα τους.

    απο δω και περα θα τα ΣΧΟΛΙΑΖΩ ΟΛΑ

    επισης μιας και το αναφεραμε θα ηθελα να εισηγηθω στους διαχειριστες σαν καλο καρφακι κ εγω, να σβησουν παντελως το θεμα ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΟΤΗΤΑ και το θεμα ΓΕΝΙΚΑ . επειδη ολοι παραπονιουνται πως στο ενα γραφονται αισχη και στο αλλο αντιστοιχα ασχετιλες. ας μην παραπλανουμε και τον κοσμο που μπαινει δλδ πως αμα μπει στο ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΟΤΗΤΑ θα διαβασει για σεξ......

    και φυσικα για να μαστε και εντελως δικαιοι σαν τελος, θα ηθελα να πω πως πανω απ τα θεματα που θα απομεινουν (αυτα τα 3-4 τεσπα) να ενημερωνετε ΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΡΑΦΟΥΜΕ και μερικες λεξεις κλειδια για να ξερουμε που βαδιζουμε επειδη δν θελω να προσβαλονται οι ανωτερω γεροντοκορες τις λυπαμαι γτ μπορει να γινω κ εγω ετσι και δεν θελω μαμα
    I m a Good Person With Bad Attitude

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    well said.

    Quote Originally Posted by Broken_DoLL View Post
    ναι αλλα ειμαι αναγκασμενη πχ να διαβαζω την καθε μλκια , που για μενα ειναι μλκια, και που ναι πεφτει πανω το ματι μ κ την διαβαζω, αλλα αφου την θεωρω μλκια δεν καθομαι βρε αδερφε ΚΑΝ να σχολιασω! δεν ασχολουμαι!το προσπερναω σαν να μην υπαρχει!ετσι κανει ο πολιτισμενος κοσμος! οχι να πα να καρφωσω στην δασκαλα ''κυρια κυρια ειπε κακια λεξη!!!
    δεν αναγκαζεσαι μονο εσυ, πολλα πραγματα αναγκαζομαστε να κανουμε καθημερινα, ετσι κι εδω να διαβαζουμε μαλακιες. μονο που οταν εχεις προβλημα με τα νευρα οπως εγω, τοτε ειναι λιγακι δυσκολο να αδιαφορησεις και να συγκρατηθεις μην απαντησεις στη μαλακια του καθενα που προσπαθει να το παιξει κατι. δε θυμασαι τη Remedy πχ οταν το παιζε μπατσος του φορουμ κι απειλουσε πως αμα συνεχιστει το θεμα σου με τα snuff, θα καλουσε την αστυνομια ? ετσι παιρνω τις περισσοτερες παρατηρησεις αφου οταν ξεκιναει καβγας και πεφτουν βρισιδια τρεχουν στη μαμακα τους πατωντας ρεπορτ.

    Quote Originally Posted by Broken_DoLL View Post
    να του σβησουμε το θεμα επειδη δεν μπορω να διαβαζω την λεξη σπερμα σοκαρομαι και επισης σκεφτομαι και το παντελως αγνωστο σε μενα ανηλικο που του χαλαει το παραμυθι πως τα παιδια τα φερνει ο πελαργος''!!! δλδ αμα θετε ν αλλαξουμε τακτικη, οπως κανουνε οι μερικες στα δικα μας θεματα θα κανω κ εγω στα δικα τους.
    για το συγκεκριμενο θεμα με το σπερμα, αυτο που λες το εκανε η φιλη σου η Θεοφανία, που του ειπε του χρηστη που το ξεκινησε να παει στο bourdela.gr

    Quote Originally Posted by Broken_DoLL View Post
    δν θελω να προσβαλονται οι ανωτερω γεροντοκορες τις λυπαμαι γτ μπορει να γινω κ εγω ετσι και δεν θελω μαμα
    κραγμενη οχι γεροντοκορη. δε γραφω αλλα μη προσβαλλω.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    κραξανε διαφοροι εκεινο το θεμα κ πηρα κ εγω θεση και ειπα πως δεν θα πρεπε να σβηστει εφοσον ηταν προσεγμενο αλλα ο θεματοθετης ειχε ενα στυλ γραφης προκλητικο που μπορει να ενοχλουσε ατομα οπως πχ γυναικες που εχουν εξαναγκαστει να κανουν κατι και δεν μπορουν να διαβαζουν απο τον καθενα θεματα του στυλ ''ειστε βλαμμενες που δεν πινετε σπερμα δεν εχει κουκουτσια'' . ο τυπος το γραψε ειπε το παραπονο του, μαγκια του, αλλα δεν το γραψε οπως θα επρεπε. παρ ολα αυτα δεν αντεδρασα σε αυτο λεγοντας κ εγω να σβηστει, ποτε δν εχω ζητησει να σβηστει θεμα. τωρα το πως προσβαλει και τι, το θεμα με τις θερμιδες και το θεμα με τον μπαφο δεν κτλβαινω ακομα. απλα οπως ειπες, ειναι ασχολιες οσων δεν βαζουν θεματα και βαριουνται. κατι πρεπει να κανουν κ κεινοι, ας εχουν ενα ρολο ρε αδερφε μ
    I m a Good Person With Bad Attitude

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    Μπροκεν το θέμα με τις θερμίδες δεν προσβάλλει κανέναν. Το θέμα με τις θερμίδες όταν τίθεται όπως τέθηκε από την λακυμόσα δε με έθιξε εμένα προσωπικά ας πούμε σε κάτι. Δεν μπορείς όμως να βάζεις ένα θέμα, παρακινώντας τους άλλους να σου ζητήσουν συμβουλές διατροφής χωρίς να έχεις ουσιαστική γνώση επί του θέματος. Η ουσιαστική άγνοια στο θέμα της Λάκρυ φαίνεται από τις δίαιτες που πρότεινε. Είναι λιποθερμιδικές και επικίνδυνες για τον οργανισμό.
    προφανώς και ο αναγνώστης έχει κρίση γι'αυτό που διαβάζει. Άλλο όμως ο αναγνώστης της ηλικίας των 15, άλλο των 20 , άλλο των 30. Το άλλο το παιδί ήταν αδύνατο και ζητούσε συμβουλή, παραδεχόμενος ότι έχει εμμονή, όπως είπε ο ίδιος-δεν το λέω εγώ, και η λακρυ του έδωσε δίαιτα για να γίνει ακόμα πιο αδύνατος???
    Για ποιο λόγο θα πρέπει μέσα σε ένα φόρουμ ψυχολογίας, ψυχικής υγείας να αναπαράγονται μη υγιή πρότυπα? το έθεσα πάλι ως ζήτημα και στο θέμα της λάκρυ, γιατί πραγματικά αυτό πιστεύω είναι το ζήτημα.
    Εγώ λοιπόν ως βοιντ, σου λέω ότι το μήνυμα που περνάει τόσο το θέμα της λάκρυ όσο και το δικό σου, όπως τίθενται πάντα μιλάμε, θεωρώ ότι είναι μη υγιές. Επίσης, νομίζω ότι μια τέτοιου είδους απομυθοποίηση τόσο στο θέμα των ουσιών όσο και στο θέμα της δίαιτας των 500 θερμίδων (ενώ είναι αποδεδειγμένα τα αρνητικά αποτελέσματά τους στον οργανισμό και στην ψυχολογία) δεν υπάρχει λόγος να γίνεται και γενικά δεν έχει καλά αποτελέσματα. Μόνο και μόνο επειδή το απομυθοποιούμε δεν το καθιστά ακίνδυνο.

    Και αυτή η άποψη δεν έχει να κάνει ούτε με τη συμπαθεια προς εσένα ή τη λάκρυ ή προς κάποιο μέλος γενικά εδώ μέσα που θα ανεβάσει κάποιο θέμα το οποίο δε με βρίσκει σύμφωνη.
    Ούτε είναι απαραίτητο να χαρακτηρίζουμε κάποιον που διαφωνεί μαζί μας γεροντοκόρο, κομπλεξικό, αργόσχολο και δεν ξέρω εγώ τι άλλο.
    Εμένα εάν κάποιος έθετε τέτοιο ζήτημα για ένα θέμα που είχα ανεβάσει θα τον άκουγα και θα σκεφτόμουν και τη δική του άποψη.
    Γιατί μπορεί εντέλει, εάν δεν το έπαιρνα σαν προσωπική επίθεση, να έβλεπα κάτι που ενδεχομένως δεν το είχα δει από την αρχή που έβαζα το θέμα.
    Αυτά από μένα.
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    δεν μου αρεσει ο τροπος και οι ειρωνιες void . την μετατροπη θεματος με δικο του θεμα λεγοντας ''συμβουλες πως να πεθανετε απ την πεινα'' . και πιστευω πως ναι αμα παιρνεις ειρωνια δινεις ειρωνια και κατ επεκταση επιμενω στους χαρακτηρισμους μου ''γεροντοκορες'' . και πιστεψε με πριν ξεστομισω κατι εγω το σκεφτομαι 1α και βλεπω πως ειναι σωστο και μετα το γραφω
    I m a Good Person With Bad Attitude

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    athens
    Posts
    291
    Ρε παιδιά συζήτηση γίνεται, δεν μας σφάζουν τη μάνα...πολύ μένος... οχού πια!
    http://www.qvzine.net/images/bingo-2.pdf
    ΑΝΤΙΣΕΞΙΣΤΙΚΟ / LGBTQ ΜΠΙΝΓΚΟ

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    Quote Originally Posted by Body-Rocker View Post
    Ρε παιδιά συζήτηση γίνεται, δεν μας σφάζουν τη μάνα...πολύ μένος... οχού πια!
    αυτο ας το σκεφτοσουν πριν σχολιασεις αρνητικα τον τιτλο θεματος της Broken_Doll. δεν γινεται να δινεις κατι αρνητικο και να περιμενεις να παρεις κατι θετικο.

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. προς τη διαχείριση
    By Joann in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 7
    Last Post: 25-01-2012, 13:29
  2. ΜΕΡΟΛΗΠΤΙΚΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ
    By dora-agxos in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 117
    Last Post: 20-12-2011, 01:21
  3. ΠΡΟΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ
    By Gypsy Cello in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 31
    Last Post: 15-08-2011, 23:45
  4. Που είναι η διαχείριση;
    By whitecandle in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 875
    Last Post: 23-08-2010, 17:29
  5. Διαχείριση Συγκρούσεων
    By canda in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 29-05-2009, 22:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •