Λιγα λογια για το τελος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668

    Λιγα λογια για το τελος

    Συμμετεχω εδω καπου στα 5 χρονια κ κατι.... Ειχα την ευκαιρια να μπω ψαχνοντας ενα θεμα για μια φιλη αλλα αυτο ουσιαστικα ηταν το αλλοθι για δικα μου θεματα που ειχα εκεινο τον καιρο. Μπορεσα να παρω παροτρυνση απο μελη που ευτυχως ή δυστυχως δεν υπαρχουν πια εδω, ωστε να κανω κατι παραπανω για το θεμα μου, την καταθλιψη δλδ, να δω εναν ψυχοθεραπευτη χωρις να βιαζομαι να βγαλω συμπερασματα μονη μου. Ηταν οντως πολυ υποστηρικτικο το να μην παιρνω κριτικη, να μην παιρνω ειρωνια, απαξιωση και θυμο πεταμενο πανω μου. Οπως αυτο που γινεται τωρα δλδ...Ανατριχιαζω στη σκεψη οτι θα ανοιγα θεμα τωρα, εδω μεσα.

    Με το περασμα των χρονων κ αφου ξεκινησα την θεραπεια μου εβλεπα οτι εδω κατα καιρους ο χωρος γινονταν μια πραγματικη αρενα. Ολο και καποιος θα γινονταν ενας ευκολος στοχος με παντα καποιον αρχηγο απο την αλλη πλευρα να κατασπαραξει τον εχθρο που ηρθε να κανει κακο στο φορουμ μας. Η κατασταση αυτη επαναλαμβανονταν ανα καιρους, με διαφορετικους πρωταγωνιστες καθε φορα. Και καποια μελη να σιγονταρουν τη μια ή την αλλη πλευρα, κανοντας ουσιαστικα εκπτωση ειτε στη λογικη τους, ειτε στην ευαισθησια τους προκειμενου να ανηκουν καπου, με καποιους. Δεν θα με πειραζε αυτο, αν δεν υπηρχε καθε φορα (ή σχεδον καθε φορα) κατι κοινο: ενα προβλημα καποιου ανθρωπου που αντι να εμπαινε σαν μορφη,αντι να κυριαρχουσε εμπαινε τελικα στο φοντο. Τοσο μεγαλο ειναι το εγω μας λοιπον, που δεν αντεχουμε να αφησουμε τα προσωπικα μας θεματα για λιγο στην ακρη κ μας νοιαζει πως θα επιβληθουμε παντου κ παντα....

    Μπροστα σε τετοιες καταστασεις ενιωθα παντα αμηχανη. Αρχικα εβλεπα με συμπαθεια την αποψη του ιδιοκτητη του φορουμ, σε οτι αφορα την αυτορυθμιση. Στην συνεχεια ομως με πολυ συγκεκριμενες καταστασεις και πραγματα που γραφτηκαν ενιωθα πραγματικα ασχημα, γιατι πολυ απλα το να εκθετεις ενα αλλο μελος, οταν εκφραζει αδυναμια το βρισκω τουλαχιστον σκληρο, απανθρωπο κ αν μη τι αλλο εκτος κλιματος στην ....εδω "αγορα" οπως δυστυχως διαβασα σημερα να αποκαλειται το φορουμ αυτο απο τον Νικο. Ο αντιλογος μπορει να υποστηριζει πως ολα υπαρχουν στην ζωη, μεχρι οι πολυ κυνικοι κ δεν αμφιβαλλω. Ομως εμενα η εντονη διαφωνια μου ειναι οτι τελικα ο καθενας στο σπιτι του ή στο μαγαζι του για να χρησιμοποιησω κι εγω ορους αγορας βαζουν τους κανονες που τους αντιπροσωπευουν κ ταιριαζουν στις αξιες τους κ τις αρχες τους. Κ οι κανονες αυτες μπορει να ειναι πολυ σαφεις και πολυ ευελικτοι κ μπορουν να δωθουν με ενα πολυ σαφες στιγμα πρωτα απο ολα απο την διαχειριση. Κ οι κανονες που θετουμε μας χαρακτηριζουν, ετσι δεν ειναι?

    Προσωπικα αδυνατω να σκεφτω για ποιους λογους δεν υπαρχει σοβαρη διαχειριση απο ανθρωπους που εχουν καποια επαφη με τον χωρο κ δεν με ενδιαφερει κ ο λογος. Ειμαι σιγουρη πως ειναι απαραιτητο και ηθικο και σιγουρα υπευθυνο το να ειναι αμεση προτεραιοτητα για την λειτουργια ενος τετοιους φορουμ μια διαχειριση με συνεπεια, συνεχεια κ συγκεκριμενο στιγμα. Αντιθετα αυτο που παρατηρειται ειναι η απουσια της σε θεματα που πραγματικα βγαζουν ματι κ πονανε. Αληθεια, τί ακριβως εξυπηρετει η κυριαρχια καβγαδων, συνεχους διαμαχης....και παλι απο την αρχη? Τί ακριβως εξυπηρετει.......? Πώς μεσα σε αυτο το κλιμα θα ανοιξει το θεμα του καποιος? Πώς θα νιωσει αν ανοιξει ενα θεμα κ πανω σ αυτο αρχισουν διαμαχες, διενεξεις, κλεισιμο παλιων λογαριαμων μεταξυ μελων? Γιατι πρεπει να το υποστει αυτο καποιος παλιο ή ποσο μαλλον νεο μελος που μαλλον ανυποψιαστο κ μπερδεμενο μπαινει εδω μεσα ? κ πιθανοτατα κ απελπισμενο....Που ειναι εδω η ευαισθησια, η ηθικη, η υποστηριξη, ο λογος λειτουργιας του φορουμ εδω ποιος ειναι? Παντως οχι αυτος που περιγραφεται στην εισαγωγη.Κ αυτος που σχηματιζεσαι μεσω των κανονων. Κ υπαρχουν απειρα παραδειγματα για αυτο που αναφερω....ομως ειλικρινα δεν νομιζω (αν κ στηνεται πολλες φορες κατι τετοιο) οτι εδω ειναι δικαστηριο για να παρεθεσω "στοιχειο 1", "στοιχειο 2", "στοιχειο εις τη νιοστη" τελικα....

    Για ολους αυτους τους λογους, καταλαβαινω εστω αργα, 1 χρονο σχεδον, μετα το κλεισιμο της θεραπειας μου, γιατι η θεραπευτρια μου επεμεινε στο οτι δεν ηταν καλη η ιδεα μου να συμμετεχω εδω, να ανοιγω προσωπικα μου θεματα εδω και να εξυπηρετω καποιες αναγκες μου σ αυτον εδω το χωρο. Και τωρα συνειδητοποιω κ τις αποψεις κ αλλων θεραπευτων για την μη συμμετοχη ενος ανθρωπου που θελει να βοηθηθει στο να συμμετεχει εδω με τετοιες συνθηκες. Παλιοτερα απορουσα για τις αποψεις αυτες, τωρα πλεον μου ειναι ξεκαθαρο.

    Κατι που ακομα δεν μ αρεσε κ θελω να το πω μιας κ που κλεινω εδω τον κυκλο αυτο κ θα θελα να μαι καθαρη, ειναι οι διαφημισεις τυπου Εμμανουελα 28, Λαουρα 22 κλπ. Μπορει να ειναι νομιμο αλλα για μενα οτι ειναι νομιμο δεν ειναι και ηθικο. Επισης ποτε δεν πηρα εστω μια στοιχειωδη απαντηση γιατι εξαφανιστηκε ενα ολοκληρο θρεντ στο οποιο δεν εβρισα κ δεν εθιξα κ κανεναν....απλα αναρωτηθηκα για την πορεια του φορουμ.Αυτο σαν απαντηση στο οτι δεν σβηνονται θεματα....ενω υπαρχουν τα εκτρωματα απο χαρακτηρισμους και αποψεις απιστευτα κακοποιητικες....ετσι για την ιστορια.

    Τελος θα ηθελα να πω κατι ακομα: Νικο στην αρχη ενιωθα οτι εισαι πιο ευαισθητος σε θεματα που ειχαν να κανουν με προσωπικη προσβολη, με απαξιωση, με κουβεντες βαριες. Τελευταια νιωθω πως η ανοχη σου μαλλον.....περισσευει. Οπως περισσευουν και πολλα ακομα εδω μεσα:σκληραδα, απαξιωση, εξυπναδες, ειρωνειες. Το κλιμα ειναι πολυ ασχημο κ μυριζει κατι σαπιο....

    Για μενα η υποστηριξη σε τοσο ευαισθητα θεματα ειναι αναγκαια. Σεβομαι τον πονο του αλλου. Κ το μονο που θελω ειναι να πω ποσο σημαντικο ειναι να σεβομαστε την αδυναμια του αλλου κ την ευαλωτατοτητα του. Γιατι ο πονος, η αδυναμια, η λυπη και οι αγωνιες των ανθρωπων περισσευουν. Δεν χρειαζομαστε κι αλλους επικριτες, δικαστες των παντων, επιβολες του ταχα σωστου, ανακριτες και ειρωνες. Κ οταν μαλιστα αυτο επικαλυπτεται ή φοραει το μανδυα του φορουμ ψυχολογικης υποστηριξης καταντα απο αστειο ως τραγικο.Αλλα κ επικινδυνο.

    Κ φυσικα ειναι επικινδυνο το να "τριζει" η ανωνυμια. Αλλο κι αυτο που ειδαμε κατα καιρους, με υποννοουμενα κ οχι μονο...

    Ετσι για μενα Νικο, στο λεω με καθε ειλικρινεια κ ολες τις καλες προθεσεις που ειχα γι αυτον τον χωρο κ τους ανθρωπους που περνανε δυσκολα ο καθενας με τον τροπο του, ειναι πως περα απο τις προσωπικες διαφωνιες κ διαμαχες, να το παρεις σαν ενα feedback καλο ή οχι....που παντως υπαρχει κ ειναι εντονο κ να δεις αν καπου και εσυ σαν ανθρωπος κ θεραπευτης κανεις καποιο λαθος. Υποθετω οτι θα ταν κ μια καλη ιδεα να ρωτησεις κ τη γνωμη ειδικων που εμπιστευεσαι.

    Ευχομαι πραγματικα ο χωρος αυτος να γινει παλι υποστηρικτικος κ τα μελη να παρουν το κουραγιο, τη δυναμη κ το θαρρος που χρειαζεται κ να προχωρησουν παραπερα στη ζωη τους.

    Χαιρετω:)............κ οπως παντα θα πω καλη δυναμη σε οσους την χρειαζονται. Ηταν κ ειναι η αγαπημενη μου ευχη:)

    Κ ενα τραγουδακι για το αντιο:) (εχω στηριξει πολυ το θεμα music αλλωστε...χεχε κ δεν υπηρχε περιπτωση να αποχωρησω χωρις μουσικουλα:))

    http://www.youtube.com/watch?v=pBsQVP-Olmw

    ps. οχι...για οσους αναρωτιουνται....δεν ειμαι διπλοπροφιλο, δεν ειχα ποτε δεν ειναι κ δυσκολο να το "διαβασει" κανεις (για οσους ξερουν να διαβαζουν) ....πολυ απλα δεν το σκεφτηκα ποτε.....ημουν παντα η Sofia...κατα κοσμον Μαρια:)
    Last edited by Sofia; 19-12-2011 at 00:55.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    1,248
    Stay cool Sofia.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    1,248
    Στον αγώνα αδέλφια ενωθείτε ο πρώτος κερδίζει βραβείο την αθανασία!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    964
    συμφωνω απολυτα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    κεντρο
    Posts
    743
    Γεια σου ρε Σοφια....
    Δυο κουβεντες μονο,πιστευω οτι εισαι ανθρωπος με σπανιες ποιοτητες,πολυ ευαισθητη, ευαισθητοποιημενη και πολυ δοτικη.Αυτο τον εναν χρονο που ειμαι επισημα μελος και τους μηνες οπου ειμουν ενεργο μελος θεωρω οτι εισαι απο τα λιγα μελη οπου ειχαν κατι να πουν μιλωντας για το δικο σου και μονο και μεταφεροντας αυτουσια την θεραπεια σου στο φορουμ αυτο.Χωρις αναφορες σε ερμηνειες ,μελετες επιστημινικες και μη,προσπαθωντας να <<ακουσει>> τον αλλο χωρις προβολες και αυθαιρετα συμπερασματα..και ναι αναρωτηθηκα καπου τι δουλεια ακριβως εχεις εσυ εδω??Βεβαια μετα απο λιγο καιρο μου λυθηκε η απορια χαρη σε ενα μελος οπου δεν γραφει πια και αυτο με την σειρα του!!!!
    Σου ευχομαι διαδικτυακα καλη δυναμη και σε σενα και καθε χαρα και ευτυχια!!!!!!!
    επισης σου αφιερωνω αυτο.................
    http://www.youtube.com/watch?v=s_Yayz5o-l0&feature=related

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    χαιρετω και φιλω τα μελη που συνναναστραφηκα εναν εναν και μια μια ξεχωριστα με αγαπη!


    γραφω στο ποστ σου Σοφια σαν σε χαιρετισμο αν και δεν συμμετεχω πλεον ενεργα

    καθως ειμαι περιορισμενη χρονικα

    αλλα και δεν αισθανομαι καπως αυτην την αναγκη


    της συμμετοχης

    αυξηθηκε η καταθλιψη λογω κρισης ; πολλοι λιγοτεροι στολισμοι σπιτιων αυτα τα Χριστουγεννα

    Σοφια ησουν και εισαι εδω μια παρουσια που μου θυμιζε προσωπικα εμενα λιγο φροντιστικο γονιο

    μια παρουσια για να ξαπλωνεις

    καναπες χαλακι τζακι

    δεν μου αρεσει που φευγεις

    μου αρεσει ομως που εισαι εσυ και εκφραζεσαι και που σε γνωρισα


    θα μου πεις και γω εχω φυγει

    εγω δεν εχω φυγει απλα θεωρω οτι κανω κυκλους

    μηπως θελω καβατζες για να ξαναρχομαι? μπορει

    μπορει ομως και οντως να κανω κυκλους

    Σου ευχομαι καλα Χριστουγεννα χαιρομαι που αφηνεις και με λογο ο,τι σε χαλα

    χαιρομαι γιατι αισθανομαι την δημιουργικοτητα σου

    αντιλαμβανομαι καπως εναν φαυλο κυκλο εδω σε σχεση με την στηριξη αντιστηριξη μαλλιοτραβηγμα η βιτσιο

    οπως και να χει ισως ολα κανουν τον κυκλο τους και καλυτερα ηταν και για μενα πριν λιγο πιο ηρεμα...

    το μεγαλο δεν ειναι παντα και ωραιο


    οπως και να χει οπως και να χει οπως και να χει

    κατι ηθελα να πω εδω και το ειπα


    καλη συνεχεια

    χαιρομαι που σε γνωρισα διαδυκτιακη μου φιλη τολμω να πω


    ευκολα πληκτρολογειται το φιλη ε?


    σορυ η οχι σορυ

    :) ευτυχισμενο το νεο ετος! φιλια! καλη ευκολια σε ολα!
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  7. #7
    ...δεν έχω να πω κάτι για την απόφαση της Σοφίας, έχω τη χαρά να τη γνωρίζω και εκτός χώρου και δεν έχει νόημα να ανοίξω μια τέτοια διαδικτυακή κουβέντα.

    Ελπίζω μόνο να αλλάξει γνώμη, γιατί είναι από τα ελαχιστα, (μετρημένα στα δάχτυλα του ενός χεριού), μέλη αυτού του χώρου που έχουν κάνει πραγματική δουλειά με τον εαυτό τους και έχουν προσφέρει αληθινή και ουσιαστική βοήθεια.

  8. #8
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Γεια χαρά Μαρία, καλή συνέχεια.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    641
    Νιώθω την ανάγκη και εγώ να σου γράψω δημόσια κάποια πράγματα, αν και δε νομίζω ότι έχω να προσθέσω κάτι περισσότερο...

    "Σοφία" μου, σου εύχομαι ολόψυχα ότι καλύτερο...

    Ήταν ουσιαστική η παρουσία σου σε αυτό το χώρο, όλα αυτά τα χρόνια... τα γραφόμενα σου με πήγαιναν όλο και λίγο και πιο πέρα και θέλω να πιστεύω ότι ωθούσαν πολλούς να σκέφτονται πριν αποφασίσουν να γράψουν κάτι απλά για να γράψουν...
    Από τα όσα κατέθετες ήταν ολοφάνερο ότι δούλεψες αληθινά με σένα... ότι έσκυψες μέσα σου... ότι είχες το θάρρος να σε αντικρίσεις με ειλικρίνεια... δε χρησιμοποίησες άλλου είδους συμπεριφορές προκειμένου να κρυφτείς...

    Προσωπικά με βοήθησες σε πολύ δύσκολες στιγμές... δε χρειάζεται να πω κάτι περισσότερο... ξέρεις πόσο σε εκτιμώ... τα έχουμε πει αυτά...

    Ο χώρος εδώ και αρκετό καιρό πάσχει... πάσχει από μέλη που ως πρώτο μέλημα τους, έχουν την ενίσχυση του εγώ τους... από μέλη που δεν μπορούν ή δε θέλουν να "δουν" και που ως αντίβαρο χρησιμοποιούν τις επιθέσεις απέναντι σε ότι θεωρούν ότι απειλεί την "ψηφιακή" τους ύπαρξη... αστείο αλλά έτσι είναι... συμβαίνει... :)

    Η διαχείριση έπαιξε σημαντικό ρόλο... ήταν απούσα... ταυτίζομαι τόσο με τη Σοφία όσο και με τον Άνεμο...
    Ελπίζω οι ιθύνοντες να επαναπροσδιορίσουν τους βασικούς σκοπούς ύπαρξης αυτού του χώρου και να δράσουν ανάλογα γιατί υπάρχουν πολλοί άνθρωποι εκεί έξω με "πραγματικά" προβλήματα...

    Δεν ήμουν από τα πιο δραστήρια μέλη... ίσως και να πήρα περισσότερα από όσα έδωσα...

    Σας χαιρετώ... :)

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Σοφία ευχαριστώ για τις φορές που με βοήθησες, όπως και άλλα πολλά μέλη, σου εύχομαι καλή συνέχεια, υγεία και ευτυχία, και σ'ευχαριστώ επίσης για το ποστ σου εκείνο με τα hints για τις κατευθυνόμενες περιβαλλοντικές πολιτικές κατευθύνσεις, που ήταν η αφορμή να αναρωτηθώ αν όντως οι πεποιθήσεις μου στο ζήτημα αυτό ήθελαν να ψάξω εκτενέστερα την άλλη πλευρά, τη γκρίζα ζώνη και το έκανα. Σε χαιρετώ και σου εύχομαι κάθε καλό.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  11. #11
    Σοφία, καλή συνέχεια! το ότι φευγεις από εδώ είναι απόδειξη ότι είσαι σε πολύ καλο δρόμο. Και ήσουν από τους λίγους εδώ με πολύ συγκροτημένο υποβοηθητικό και αισιοδοξο λόγο.
    Ένα πολύ καλό παιδί που γνώρισα παλιά εδώ στο φόρουμ, τακτικος τοτε θαμώνας με πολλά προβλήματα, εγκατέλειψε οριστηκα το χώρο και δεν το μετανοιωσε, έχει ξεπεράσει πλήρως τα προβλήματα του και μου λέει πάντα ότι η ενασχόληση με το χώρο δεν τον βοήθησε. Ωστόσο είμαστε σημερα πολυ καλοι φίλοι.
    γιάννης

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εγω τι να πω...αισθανομαι ενα κενο οταν φευγουν αγαπητα μελη και ειδικα καποιο μελος σαν την Σοφια. Σοφια να σαι καλα και καλη επιτυχια σε οτι και αν κανεις.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    Ενα μεγαλο ευχαριστω κι απο μενα Sofia.σου ευχομαι ο,τι θελεις στη ζωη σου να το εχεις.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    462
    Μόλις τώρα είδα το μήνυμα- δεν το εντόπισα νωρίτερα.
    Δεν είναι κακή απόφαση.
    Στο μόνο που διαφωνώ είναι στο κόψιμο κάθε επαφής με ανθρώπους που γνώρισες από κοντά με αφορμή το φόρουμ, που δεν συμμετείχαν στο όλο πανηγύρι και που δεν σε έριχναν σε κάποιο τρόπο αλλά έδειξαν σεβασμό και εκτίμηση. Αυτό το θεωρώ άδικο...
    Δεν έχω να πω κάτι περισσότερο...
    Τα εύκολα δεν σου μαθαίνουν τίποτα , μάλλον....

Similar Threads

  1. Δυο λόγια για τον Αλέξη
    By sabb in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 63
    Last Post: 14-09-2013, 18:00
  2. Σοφά Λόγια
    By Sad in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 631
    Last Post: 03-09-2012, 16:29
  3. ΔΥΟ ΛΟΓΙΑ ΑΠΟ ΜΕΝΑ
    By Lacrymosa in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 33
    Last Post: 16-12-2011, 23:09
  4. λίγα λόγια απ το "ημερολόγιο" μου ...
    By stellou1989 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 25-04-2011, 22:14
  5. Λιγα λογια για την Οικογενεια μας......σε αυτο που μας εκανε σημερα
    By BrokeN_DoLL in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 23
    Last Post: 17-12-2010, 19:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •