Προβλημα με τον αλητη φιλο της αδελφης μου.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 62
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    12

    Προβλημα με τον αλητη φιλο της αδελφης μου.

    Καλησπερα σας,
    Καταρχιν θα ηθελα να σας ευχαριστησω απο καρδιας που θα απασχολησω λιγο απο τον πολυτιμο χρονο σας.
    Ειμαι 31 ετων και κατοικω μονη μου στον δευτερο οροφο της διπλοκατοικιας του πατερα μου. Εδω και 4 μηνες η αδελφη μου 28 ετων ηρθε να μεινει με τον φιλο της με τον οποιο εχει σχεση 2 χρονια, στον πρωτο οροφο , δηλαδη απο κατω μου.

    Λοιπον τα προβληματα ξεκινησαν αμεσως...μαθαινω λοιπον οτι ο φιλος της αδελφης μου ειναι 30 ετων, ανεργος τα τελευταια 3 χρονια, και εχει και ενα στεγαστικο δανειο 150.000 ευρω...... Απο τοτε δεν εχει ξαναδουλεψει...αν ειναι δυνατον .Τον συντηρει η αδελφη μου η οποια δουλευει πωλητρια ολη την μερα.
    Τελικα ανακαλυψα οτι εχει σχεση με ναρκωτικα. Καθημερινα λοιπον καπνιζει μαριχουανα σ ενα καναπε απο το πρωι μεχρι το βραδυ,μαζευει και δυο τρεις αλλους και περα απο αυτο ο "ανθρωπος" αυτος ειναι ενα κτηνος, ενας αλητης ενα υπουλο φιδι, στους τροπους του ,στο φερσιμο του ,σε ολα του!
    Λοιπον μιλησα στην αδελφη μου , αλλα εκεινη δεν δεχεται κουβεντα... μαλιστα του ειπε οτι της ειπα γι αυτον ...και ο αξεστος επειτα για να μ εκδηκηθει, επιασε τον φιλο μου και του ειπε διαφορα ασχημα ψεματα για μενα... .
    Λοιπον εξοργισμένη του ειπα να σηκωθει και να φυγει απο το σπιτι μας, αλλα η αδελφη μου αντιδραει εντονα και παιρνει το μερος του παντα.
    Ειναι φως φαναρι οτι το καθαρμα εκμεταλευετε την αδελφη μου, και συνεχως τον ακουω να αναφερει το σπιτι απο κατω ως "σπιτι του". Απο τοτε στεναχωριεμαι συνεχεια δεν ξερω τι να κανω.. οι γονεις μου ειναι μεγαλοι σε ηλικια και δεν θελω να τους επιβαρυνω , μ αυτα. Εχω σκεφτει να τον καταγγειλω στην αστυνομια... αλλα δεν ειμαι σιγουρη...Δεν ξερω πως μπορω να τον χωρισω με την αδελφη μου ,την οποια την κανει οτι θελει!
    Οποια συμβουλη σας θα μου φανει πολυ χρησιμη ....Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!!

  2. #2
    Καλησπερα,εισαι η μονη που τις 'επιτιθεται' γι'αυτο το θεμα;Αν υπηρχαν κοινοι γωστοι,κοινες παρεες μετα3υ σας θα εβλεπαν και αλλοι την κατασταση που επικρατει και θα αντιδρουσαν και εκεινοι,θα σε υποστηριζαν και ετσι και η αδελφη σου θα εμπαινε σκεψεις..Πολλες φορες οταν ειμαστε ερωτευμενοι δεν βλεπουμε το πραγματικο αλλα αυτο που θελουμε να δουμε,αυτο γινεται μαλλον και στην περιπτωση της αδερφης σου..Υποστηρι3ε την αποψη σου με παρομοιες γνωμες κοινων φιλων,θα το επε3εργαστει και σιγα σιγα θα καταλαβει πως δε γινεται να ειστε ολοι τοσο παρανοικοι αλλα πως οντως η κατασταση εχει 3εφυγει.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αθηνα
    Posts
    20
    Καλησπέρα,
    άλήτης είναι γιατί καπνίζει χασίς? γιατί δεν δουλεύει? πως συντηρείται τα τελευταία 3 χρόνια? μήπως έχει κάποιο εισοδημα από ακίνητο? το στεγαστικό που πήρε δεν το πληρώνει? Υπάρχει το σπίτι του στεγαστικού δανείου? Στην αδερφή σου ή σε εσενα σου συμπεριφέρεται άσχημα?

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    12
    Σ ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου, δυστηχως της εχουν μιλησει και καποιοι συγγενεις , αλλα αυτη δεν δεχεται τιποτα , ειναι προσκολημενη σανν βδελλα πανω του. προσφατα μιλησα και στην μανα μου , η οποια φοβαται οτι αμα τον διωξουμε απο το σπιτι μας , θα φυγει και η αδελφη μου μαζι του. Και μετα θα ειναι πολυ επικινδυνο για αυτην να απομακρυνθει εντελως απο εμας .Φοβομαστε μημπως την μπλεξει και σε χειροτερα ...

  5. #5
    Κανει και η ιδια χρηση;δεν γινεται να τον ανεχεται ενω η ιδια ειναι αντιθετη.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    833
    Κάθε προσπάθεια σας να διώξετε αυτόν θα σας φέρει αντιμέτωπους με την αδελφη σας , ειναι δύσκολο το θέμα σου , υπαρχει περίπτωση να μπλέξει και η αδερφή σου .
    Στενή παρακολουθηση για αρχη και προσπάθησε να εχεις την αδελφη σου απο κοντα .
    With every new day , your promises fade away, its a fine day to see that the last day for me is a beautiful day .....

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    12
    Λοιπον το στεγαστικο του το πληρωνει με το ενοικιο που του δινουν οι ενοικιαστες που το νοικιαζει . Συν αυτα που του συμπληρωνουν οι γονεις του .
    Ειπε ψεμματα στον φιλο μου ,για να μας χωρισει ...λιγο ειναι αυτο?
    Εγω ειχα καθε δικαιωμα να μιλησω στην αδελφη μου,αλλα αυτος γιατι? Ειναι φως φαναρι οτι την εκμεταλευετε , του εχουμε παι πολλες φορες για δουλειες και απανταει οτι ψαχνει να δουλεψει κατι συγκεκριμενο μονο. Δεν δεχεται να δουλεψει πουθενα αλλου. Ειναι λογικο αυτο το πραγμα?

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    12
    Η κατασταση με εχει κουρασει πολυ , δεν τον αντεχω αλλο, οποτε συναντιομαστε τυχαια, με κοιταει μ ενα υφος του στιλ " θα σε πατησω κατω, θα σε λιωσω". Δεν τον μπορω , εχω σκεφτει να μετακομισω απο το σπιτι μου γιατι εχω φοβηθει μην μου κανει κανενα κακο..Δεν ξερω εαν ειμαι υπερβολικη .. δεν αντεχω να κανω αλλο υπομονη.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    833
    Όχι δεν ειναι , αλλα εχεις μπλέξει , δύσκολο πολυ να μπορέσεις να τον διώξεις θα φύγει και μη αδελφη σου .
    Τι να σου πω ειναι δυσκολη περίπτωση , υπαρχει κάποιος που να εμπιστεύεται η αδελφη σου να της μιλήσει ?
    With every new day , your promises fade away, its a fine day to see that the last day for me is a beautiful day .....

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αθηνα
    Posts
    20
    Quote Originally Posted by iolia View Post
    Λοιπον το στεγαστικο του το πληρωνει με το ενοικιο που του δινουν οι ενοικιαστες που το νοικιαζει . Συν αυτα που του συμπληρωνουν οι γονεις του .
    Ειπε ψεμματα στον φιλο μου ,για να μας χωρισει ...λιγο ειναι αυτο?
    Εγω ειχα καθε δικαιωμα να μιλησω στην αδελφη μου,αλλα αυτος γιατι? Ειναι φως φαναρι οτι την εκμεταλευετε , του εχουμε παι πολλες φορες για δουλειες και απανταει οτι ψαχνει να δουλεψει κατι συγκεκριμενο μονο. Δεν δεχεται να δουλεψει πουθενα αλλου. Ειναι λογικο αυτο το πραγμα?
    Σίγουρα δεν είναι λίγο, αλλά όπως είπες και εσύ το έκανε για να σε εκδικηθεί... ΚΑΚΩΣ αλλά μην τον κοντράρεις. Το μόνο που θα καταφέρεις είναι να απομακρύνεις την αδερφή σου από εσένα.
    Το ότι είναι τεμπελάκος και ψάχνει κατι να κάνε,ι μόνο όταν θα του αρέσει, σημαίνει πως δεν έχει ούτε άμεσες βλέψεις για την αδερφή σου, ούτε έχει ιδιαιτερο οικονομικό πρόβλημα στα δικά του προς το ζην... που μόνο αυτά του αρκούν. Θα σου έλεγα να λειτουργήσεις ανάποδα και να μην ξανα αναφερθείς για αυτόν στην αδερφή σου και θα έρθει μόνη της κάποια στιγμή να σου πει πως δεν αντέχει άλλο αυτή την κατάσταση. Εσύ να απέχεις. Βάλε τους γονείς σου για γκρίνια όσον αφορά τον τεμπελάκο. Όχι εσύ. Μόνο κακό θα κάνεις στις σχέσεις σας.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    12
    Δεν ακουει κανεναν.. πολλοί της μιλησαν γι αυτον . Πιθανον να κανει χρηση κι αυτη., διοτι μας λεει οτι αυτος την χαλαρωνει και νιωθει καλα μαζι του. Επισεις δεν επισκεπτεται πια τους συγγενεις , εχει ξεκοψει απο ολους., πως θα μπορουσα να τους χωρισω????

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    833
    Quote Originally Posted by iolia View Post
    Η κατασταση με εχει κουρασει πολυ , δεν τον αντεχω αλλο, οποτε συναντιομαστε τυχαια, με κοιταει μ ενα υφος του στιλ " θα σε πατησω κατω, θα σε λιωσω". Δεν τον μπορω , εχω σκεφτει να μετακομισω απο το σπιτι μου γιατι εχω φοβηθει μην μου κανει κανενα κακο..Δεν ξερω εαν ειμαι υπερβολικη .. δεν αντεχω να κανω αλλο υπομονη.
    Αν φοβάσαι τοτε πρέπει να απευθυνθείς στην αστυνομια .
    With every new day , your promises fade away, its a fine day to see that the last day for me is a beautiful day .....

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    12
    Σας ευχαριστω πολυ ολους σας , ευχομαι να ειστε καλα και ευχομαι να μην αποκτησετε ποτε προβληματα στην ζωη σας.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    833
    Τα προβλήματα ειναι για τους ανθρώπους , εύχομαι να μπορέσεις να βρεις λύση .
    With every new day , your promises fade away, its a fine day to see that the last day for me is a beautiful day .....

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Ιολια καταλαβαίνω οτί θέλεις να προστατέψεις την αδερφή σου αλλά τελικά δεν μπορεσες να καταφέρεις κάτι γιατί η αδερφή σου είναι αντίθετη στην δική σου αποψη. Δεν νομίζω οτί έχεις κανένα δικαίωμα πλέον να κάνεις κάτι γι αυτό. Κανένα όμως δικαίωμα από την στιγμή που η αδερφή σου σου έχει δείξει οτί δεν θέλει να ανακατέυεσαι. Είναι δική της η ζωή και θα πρέπει να την αφήσεις στις δικές της επιλογές και να μην επεμβαίνεις άλλο και με επιμονή γιατί αυτό που θα καταφέρεις είναι να την απομακρύνεις, να φανείς κακιά κλπ κλπ...

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΜΟΥ !!!!
    By Eleni Morfid in forum Κακοποίηση
    Replies: 6
    Last Post: 17-10-2011, 15:06
  2. "Πρόβλημα" με φίλο μου...
    By chris16 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 21
    Last Post: 19-08-2010, 06:49
  3. Προβλημα με φίλο
    By krino in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 25
    Last Post: 01-06-2010, 17:27
  4. τα νεα μου με τον φιλο μου και τις κρισεις
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 18-04-2010, 22:53
  5. ανυσηχια για τον φιλο μου
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 14-07-2009, 10:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •