ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ...ΧΑΝΩ ΤΗ ΜΝΗΜΗ ΜΟΥ!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    2

    Lightbulb ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ...ΧΑΝΩ ΤΗ ΜΝΗΜΗ ΜΟΥ!

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ.ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΣΤΟ FOROUM . ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΗΡΘΑ ΚΑΙ ΘΑ ΜΕΙΝΩ.ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ ΟΛΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΣΑΣ,ΛΟΙΠΟΝ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΕΙΜΑΙ ΜΟΛΙΣ 21 ΕΤΩΝ.ΑΛΛΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΑΡΚΕΤΟ ΚΑΙΡΟ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ΜΟΥ.ΜΕ ΑΡΚΕΤΟ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΩ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑΝ ΝΑ ΠΑΡΩ ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ.ΑΛΛΟΙ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΦΤΩ ΝΕΥΡΟΛΟΓΟ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ.ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΒΑΖΩ ΜΙΑ ΖΩΝΗ ΣΤΟ ΣΥΡΤΑΡΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΩΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΤΗ ΧΡΕΙΑΣΤΩ ΚΑΙ ΘΑ ΤΗΝ ΨΑΞΩ ΘΑ ΟΡΚΙΖΟΜΟΥΝ ΠΩΣ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ.ΣΕ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΘΩ ΑΥΤΟ ΠΟΛΛΕ ΦΟΡΕΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ 10.ΤΙ ΛΕΤΕ ΕΣΕΙΣ?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by ioanna ioanna View Post
    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ.ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΣΤΟ FOROUM . ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΗΡΘΑ ΚΑΙ ΘΑ ΜΕΙΝΩ.ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ ΟΛΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΣΑΣ,ΛΟΙΠΟΝ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΕΙΜΑΙ ΜΟΛΙΣ 21 ΕΤΩΝ.ΑΛΛΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΑΡΚΕΤΟ ΚΑΙΡΟ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ΜΟΥ.ΜΕ ΑΡΚΕΤΟ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΩ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑΝ ΝΑ ΠΑΡΩ ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ.ΑΛΛΟΙ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΦΤΩ ΝΕΥΡΟΛΟΓΟ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ.ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΒΑΖΩ ΜΙΑ ΖΩΝΗ ΣΤΟ ΣΥΡΤΑΡΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΩΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΤΗ ΧΡΕΙΑΣΤΩ ΚΑΙ ΘΑ ΤΗΝ ΨΑΞΩ ΘΑ ΟΡΚΙΖΟΜΟΥΝ ΠΩΣ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ.ΣΕ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΘΩ ΑΥΤΟ ΠΟΛΛΕ ΦΟΡΕΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ 10.ΤΙ ΛΕΤΕ ΕΣΕΙΣ?
    Γειά σου Ιωάννα,
    λέω εγώ τώρα, μήπως δεν είσαι συγκεντρωμένη ή δεν θεωρείς τόσο σημαντική, όταν κάνεις κάποια ενέργεια, μ' αποτέλεσμα μετά να μην θυμάσαι τι και πως;
    Μήπως κάνεις πολλά πράγματα μαζί κι ο εγκέφαλος μπλοκάρει;
    Πάντως, ένα πολύ καλό συμπλήρωμα που βοηθάει στην μνήμη είναι το Ginkgo Biloba.
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    γεια σ ιωαννα!
    γιατι δεν κλεινεις ενα ραντεβου για νευροψυχολογικη εκτιμηση;
    εκει θα φανει αν εχεις καποιο προβλημα η οχι!
    παντως το πολυ αγχος φερνει προβληματα στη μνημη!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    on mission
    Posts
    397
    αγαπητή Ioanna εγώ θα σου έλεγα να μην πανικοβάλλεσαι καθόλου και να μη σε πιάνει κανένα άγχος..δεν νομίζω οτι έχει καμιά παθογενή αιτία κατά τη γνώμη μου..
    θα σου κάνω όμως κάποιες ερωτήσεις..
    πόσο καιρό σου συμβαίνει;
    έχει ξανασυμβεί στο παρελθόν;

    και έχω να σου δώσω μια συμβουλή..
    τις μέρες που σου συμβαίνει έντονα αυτό σημείωσε τες σε ένα τετράδιο με ότι άλλο σημαντικό σου συμβαίνει την ιδία μέρα και δες μήπως αυτό συνδυάζεται με περιστατικά έντονου άγχους..
    παρατήρησα σε μένα και σε γνωστούς μου ότι όταν έχεις πολλές έννοιες που δεν έχουν άμεση επίλυση..πχ ποτέ θα πάρω πτυχίο; ποτέ θα βρω δουλειά; θα έχω λεφτά τον άλλο μήνα; πότε θα κάνω σχέση;
    είναι πράγματα που σε βασανίζουν ανεξαρτήτως το πως κυλάει η μέρα σου και απασχολούν έντονα το υποσυνείδητο σου ιδίως όταν νιώθεις ανασφάλεια εξαιτίας τους..
    προσπάθησε να κρατάς το μυαλό σου όσο το δυνατόν καθαρό χωρίς να το φορτώνεις με πολλές έννοιες ταυτόχρονα..
    1-2 μέρες τη βδομάδα προσπάθησε να ασχολήσε μόνο με ένα πράγμα πχ ή γενικά κρατά ένα ημερολόγιο γενικής φύσεως και θα σε βοηθήσει να το διαβάζεις αργότερα και να φέρνεις στο νου αυτά που είχες γράψει..
    επίσης το διάβασμα(γενικότερα) βοηθάει τη μνήμη σε αντίθεση με την TV ή το PC την κρατούν σε απάθεια..
    επίσης μπορείς να κάνεις και κάποια τεστ μνήμης που θα βρεις στο ίντερνετ σίγουρα πολλά.. μονό ΜΗΝ τα κάνεις όταν δεν είσαι ψύχραιμη ή χαλαρωμένη και άδεια από σκέψεις γιατί μπορεί να απογοητευτείς.. συμβαίνει σε όλους.. είμαι απόλυτα σίγουρη οτι θα τη βρεις την άκρη.. ανέβασε την ψυχολογία σου με κάθε τρόπω.. απλοποίησε όσο μπορείς την καθημερινότητα σου και όλα θα φτιάξουν θα με θυμηθείς.. το καρότο και η μελιτζάνα νομίζω βοηθάνε επίσης σαν τροφές..αλλά προς Θεού μην του δίνεις τεράστιες διαστάσεις..θα περάσει..απόλαυσε τον ήλιο μας! και ΧΑΜΟΓΕΛΑ
    Nothing in life is to be feared, it is only to be understood . . .

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    2
    ΜΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΓΥΡΩ ΣΤΟΥΣ 3 ΜΗΝΕΣ ΑΛΛΑ ΟΣΟ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ.ΠΟΤΕ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΑΘΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ.ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ ΘΥΜΟΜΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΔΕΝ ΤΑ ΘΥΜΟΜΤΟΥΣΑΝ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΠΩ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΑΝΤΩΣ.ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕ ΜΕ ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΥΝ .

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Ναυταθλητικός Όμιλος Ποδηλατών Βάρκιζας "Ο Βουκεφάλας
    Posts
    2,253
    Γεια σου, ioanna ioanna!
    Επειδή είσαι πολύ μικρή σε ηλικία, οπότε κάτι παθολογικό μάλλον αποκλείεται,
    μήπως πρόκειται απλώς για έντονη αφηρημάδα;
    Bοηθητικά φάρμακα δίνονται σε ηλικιωμένους συνήθως, οπότε
    δες λίγο εδώ
    http://www.vita.gr/html/ent/360/ent.6360.asp
    Πώς να εξασκήσετε τη μνήμη σας

    Επίσης η γυμναστική θα βοηθούσε αρκετά νομίζω
    μέσα απ' τη βελτίωση της διάθεσης.

    Δες κι εδώ, λέει κάποια απ' αυτά που περιγράφεις
    http://www.womenonly.gr/article.asp?...874756&subid=2
    * Βάλε την άσκηση στην καθημερινότητά σου
    * Μην υποτιμάς τη δια βίου εκπαίδευση

    Τώρα αν θες να το ψάξεις περαιτέρω για αποκλεισμό παθολογικών παραγόντων,
    όπως έλειψη βιταμινών, μαγνησίου ή οτιδήποτε άλλο,
    χρειάζονται εξετάσεις αίματος από νευρολόγο.
    Last edited by Joann; 03-04-2012 at 16:25.

Similar Threads

  1. ΔΙΑΒΑΣΜΑ + μνημη
    By ME&I in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 26
    Last Post: 22-09-2011, 14:48
  2. Λεκτικη μνημη
    By katerinaki in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 38
    Last Post: 12-07-2011, 07:17
  3. ΕΥΦΙΑ=ΜΝΗΜΗ
    By seleios in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 16-12-2010, 00:37
  4. εχω αρχισει και θυμαμαι
    By fly in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 07-05-2010, 13:17
  5. Replies: 6
    Last Post: 08-10-2008, 21:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •