κακες σχεσεις με τον πατερα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    38

    κακες σχεσεις με τον πατερα

    Γεια σε ολους!
    Θα μπω αμεσως στο θεμα-εχω να μιλησω με τον πατερα μου κοντα δεκα μηνες τωρα.Εχει φυγει απο το σπιτι,ζει μονος του-ενιοτε και με καποιες φιλεναδες του απο οτι ξερω,εχει ενα προβλημα υγειας το οποιο ειναι επικινδυνο γιατι αρνειται να ακολουθησει φαρμακευτικη αγωγη,παρολο που αν το εκανε θα ελυνε το προβλημα αυτο και τουλαχιστον απο την πλευρα της υγειας θα ημασταν ενταξει.
    Οι σχεσεις μας τα τελευταια χρονια εχουν χαλασει πολυ,παρα το γεγονος οτι πριν δεν ειχαμε κανενα προβλημα μεταξυ μας.
    Ο πατερας μου επισης δεν μιλαει ουτε με τη μανα μου φυσικα,ουτε με τα αδελφια μου-τωρα τελευταια μονο, εχει επαφες με τον αδελφο μου.

    Τωρα γιατι γραφω εδω?Βασικα για να βαλω τα πραγματα σε μια ταξη, να τα πω καπου που πιστευω οτι θα καταλαβουν και για να παρω και καμια αλλη γνωμη.

    Λοιπον εμενα κατι που με εχει θυμωσει πολυ με τον πατερα μου ειναι το οτι αρνειται να παρει φαρμακα.Η ασθενεια που εχει δεν ειναι κατι φοβερο-ακομα και μικρα παιδια πασχουν απ\'αυτην,αλλα δυστυχως μπορει να εχει ασχημη εξελιξη αν δεν προσεχεις.Ε ο πατερας μου κανει οτι μπορει για να εχει αυτη την εξελιξη μια ωρα νωριτερα. Οσο εγωιστικο και να ακουστει αυτο σε καποιους, ναι με πειραζει παρα πολυ που ενω εχει κατι που λογω ηλικιας,κληρονομικοτητας,τ ροπου ζωης θα επρεπε να το περιμενει ισως και απλα να παρει τα χαπακια του οπως τοσος και τοσος κοσμος αυτος γραφει τους παντες μην πω που.Οι γιατροι δεν ξερουν τι λενε,δεν θελει επαφη μαζι τους,εμεις την αγωνια που εχουμε γραμμενη την εχει,επιασε με τη δικαιολογια οτι ειναι αρρωστος και ξεκανε το σπιτι(οχι οτι πριν ειχαμε ηρεμια-που τετοια τυχη,μετα ομως μας πηρε και μας σηκωσε),προσπαθει συνεχεια να μας δημιουργει τυψεις και ενοχες ακομα και για το πιο ηλιθιο πραγματακι και ποτε μα ποτε δεν παραδεχεται οτι καπου μπορει εστω να κανει λαθος. Σημερα εμαθα διαφορα που λεει για μενα-κατηγοριες,βρισιες,απο ολα εχει ο μπαξες και το κορυφαιο, οτι εγω λεει δεν τον αγαπαω και δεν ενδιαφερομαι για αυτον, ουτε και ποτε το εκανα.Ποιος τα λεει αυτα?Ο ανθρωπος που οσο ζω δεν θυμαμαι ποτε να ειχα μεγαλυτερη αδυναμια σε καποιον αλλο.Πριν τα τελευταια ο πατερας μου για μενα ηταν κατω απο το Θεο.Τωρα δυστυχως εχει γινει ενας ανθρωπος που ουτε τον επιστευομαι,ουτε τον εκτιμω γιατι βλεπω ποσο πολυ τον ενδιαφερει να κανει το δικο του,με οποιοδηποτε κοστος.Στην αρχη το παιζει καλος,σωστος κτλ.Μετα αν δει αντιδρασεις αρχιζει να πιεζει.Αν δει και αλλες αντιδρασεις σε βγαζει τρελλο-εγω δεν εκανα δεν ειπα κτλ,και προτεινει ψευτοσυμβιβασμους . Αν ειναι παλι τζιφος το ριχνει στην κλαψα και στην κατηγορια. Το θεμα για αυτον ειναι να σε φερνει βολτα και οπως θελει ας ειναι.

    Μετα το αλλο που με πειραξε πολυ ειναι οτι εχει αδικησει παρα πολυ τη μανα μου.Το τι εχει πει εναντιον της ακομα και σε ανθρωπους μς τους οποιους ειχαμε μονο ενα γεια,ντρεπομαι ακομα και να τα γραψω-και η πλακα ειναι οτι ολα αυτα ειναι ψεμματα.Το χειροτερο για μενα ηταν που προσπαθησε με καθε τροπο να πεισει και εμας τα παιδια για αυτο.Γιατι?Ετσι για να περασει το δικο του και να δειξει οτι εχει δικιο για το διαζυγιο.

    Τελοσπαντων μη σας πριζω αλλο.Ευχαριστω πολυ οποιον εκανε τον κοπο να το διαβασει και ηθελα να ακουσω οποιον εχει κατι να μου πει. Εμενα δεν μου βγαινει να παω να του μιλησω.Δεν τον εμπιστευομαι πια οπως ειπα-μετα ειδα οτι στην πραγματικοτητα για εμας δεν ενδιαφερεται και ιδιαιτερα,τουλαχιστον τα τελευταια χρονια.Επειτα θελω να καταλαβει οτι αυτα που κανει και το συγγνωμηη για την εκφραση-ξερασμα εναντιον μας εχει καποιες συνεπειες.Αν δεν του αρεσουν ας αλλαξει πορεια..
    Σκυλιτσα ειμαι λιγο ε?...Γμτ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Gioyria μου... εγω νομιζω πωσ πρεπει να τον επισκευθεισ και να του τα πεισ εξω απο τα δοντια....μηπωσ και ταρακουνηθει...
    να του πεισ και για ολη σου την αγαπη γι αυτον και πωσ δεν θελεισ να ειναι παλιοεγωιστησ γιατι δεν θελεισ να τον χασεισ κλπ...
    ....σε φιλω..
    Αντα.
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    yourgia μου καταρχήν μου φαίνεται φυσιολογικό να νιώθεις έτσι και να έχεις αυτό το θυμό για τον πατέρα σου.Σίγουρα δεν είναι σωστή η συμπεριφορά του απέναντί σου.
    Συμφωνώ με την Άντα.Πιστεύω κι εγώ πως πρέπει να του μιλήσεις,να του εξηγήσεις ότι τον αγαπάς και νοιάζεσαι γι\'αυτόν αλλά με την συμπεριφορά του σε έχει πληγώσει και σε έχει κάνει να μην τον εκτιμάς πια και να μην τον εμπιστεύεται.Και ότι με το να προσπαθεί να κατηγορήσει τη μητέρα σας σε εσάς τα παιδιά του μειώνει τον ίδιο γιατί δείχνει ότι δεν μπορεί να διαχειριστεί μόνος του τα όποια προβλήματα έχει μαζί της και βάζει εσάς στη μέση.
    Ακόμη κι αν του μιλήσεις και τελικά δεν βγει τίποτα από την συζήτησή σας εσύ θα νιώθεις ότι προσπάθησες και θα τα έχεις βγάλει από μέσα σου.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Καλά yourgia μου τα όσα ανέφερες μου θυμίζουν μιαν άλλη version της συμπεριφοράς που είχε ο δικός μου πατέρας όσο ζούσε.......Και τί δεν δοκιμάσαμε .........Τί διαλόγους.......τί ευαισθησίες.......ότι μπορείς να φανταστείς...........

    Κατά τα άλλα τα προβλήματα που είχε κορυφώθηκαν κάποια στιγμή που αν είχε δεχτεί αγωγή ίσως ζούσε κάποια χρόνια ακόμα και η απάντηση που παίρναμε ήταν διαρκώς η ίδια.......Δικιά μου είναι η ζωή και ότι γουστάρω την κάνω- Όλο μαλακίες είστε..........

    Από ένα διάστημα και έπειτα και αφού είχε καταστρέψει τη ζωή και την υγεία όλων στην οικογένεια τον διαγράψαμε τελείως και ο θυμός έγινε μίσος........ Από ένα σημείο και έπειτα - ιδιαίτερα εάν σου δίνεται απλόχερα βοήθεια και συμπαράσταση και την αρνήσαι εγωιστικά καλείσε να αντιμετωπίσεις κατάματα την μοίρα σου και τις συνέπειες .........

    Εγώ και τον έχω διαγράψει τελείως και δεν έχω καμία τύψη μετά από όσα έκανα και μετά από τα όσα έπαθα εξαιτίας του και ας ήταν αίμα μου.......

    Άλλωστε οι τίτλοι μάνα, πατέρας, αδελφός, αδελφή είναι για μένα απλώς προνομιακές ταμπέλες εξ\' αίματος τις οποίες πρέπει να τιμήσεις με πράξεις και συνέπεια για να αποκτήσουν κάποια στιγμή ουσιαστικό αντίκρυσμα και πραγματική ισχύ!;)

    Καλό κουράγιο!!!!!!! Μόνο αυτό έχω να σου πω..............:(:(

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Υπάρχουν και άνθρωποι που απλά δεν παίρνουν από τίποτα......Φρόντισε αν θες απλά την θεραπευτική του αγωγή για να μην αισθάνεσαι μετά ότι δεν έκανες ότι περνούσε απ\'το χέρι σου....

  6. #6
    Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    38
    Κοριτσακια σας ευχαριστω ολες παρα πολυ ειλικρινα!
    Ειχα προσπαθησει στο παρελθον να κανω αυτα που λετε,εχω προσπαθησει επανειλλημενως να τον πεισω να παρει τα χαπια του,να του φτιαξω το ηθικο,του ελεγα συνεχεια οτι δεν προκειται για κατι σοβαρο-τοσοι και τοσοι ανθρωποι που γνωριζει εχουν το ιδιο προβλημα και δεν τρεχει τιποτα και πολλα αλλα.Δυστυχως ειναι ενας ανθρωπος τρομερα ξεροκεφαλος και αναποδος.Κανει σαν παιδι νηπιαγωγειου συνεχεια.Λεω τη μια θα φτιαξει,την αλλη τρομαξε,την αλλη θελει χρονο,την αλλη να προσπαθησω με αλλο τροπο...Ε μα εχουν περασει 3 χρονια απο τοτε που το εμαθε και κανει συνεχεια τον παλαβο.Ο χρονος ομως περναει,τα πραγματα γινονται πιο επικινδυνα και δεν ξερουμε τι μας ξημερωνει.
    Ε για κατσε ομως ρε φιλε-με ποιο δικαιωμα εσυ κανεις ολες αυτες τις μα......?Για να παιζεις και να κανεις την πλακα σου?Δεν το καταλαβαινω αυτο.Υπαρχουν ανθρωποι που εχουν πολυ σοβαρες αρρωστιες,που ειναι δυσκολο να γιατρευτουν,που πρεπει να προσπαθησουν πολυ,να ξοδεψουν μια περιουσια και δεν ξερω τι αλλο και ομως προσπαθουν-και εμεις εχουμε το σερ 50+ ετων που απλως πρεπει να βαζει δυο χαπακια στο στομα του και το παιζει καθυστερημενος μπεμπης.Ε μεχρι ενα σημειο.
    Τελος παντων μου την εχει βιδωσει παλι μ\'αυτα και με πολλα αλλα,για αυτο σταματαω.Απλως με ξαλαφρωνει που τα γραφω και μου λετε και εσεις καμια γνωμη.Πολλα φιλια και σας ευχαριστω ξανα!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    334
    με ποιον θα μιλησεις και τι θα πεις, το ξερεις εσυ καλυτερα απ\' ολες. θα συμφωνησω με τις κασι/ολγα: καθε ανθρωπος δικαιουται συγκεκριμενες ευκαιριες. αν εξακολουθησεις να του τις παρεχεις, κανεις κακο σε σενα, σ\' οσες σ\'αγαπανε/αγαπας αλλα και στο ιδιο το ατομο (= βοηθας στη διαιωνιση της συμπεριφορας). σκεψου μια μαθητρια που κανει βλακειες για να γινει σαματας. κι εσυ να κανεις ακριβως αυτο το σαματα, μαλωνοντας την κλπ.. ομως οφειλεις να σκεφτεις τις επιπτωσεις του σαματα σε σενα (= ξοδευεσαι), σ\' αυτην (= θα το ξανακανει), αλλα και στην υπολοιπη ταξη (= στερεις την προσοχη σου απο αυτα). :)

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    yourgia μωρό μου και σε ακούμε και μοιραζόμαστε τον πόνο σου!! :)

    Κακώς αισθάνεσαι άσχημα.........άλλωστε οι κουρασμένες ψυχές δεν φοβούνται πια την κούραση.......ούτε απαιτούν από κάποιον να ξεκουραστούν.........αλλά μονάχα ελπίζουν ότι κάποια στιγμή θα γιατρευτούν και θα ισορροπήσουν......... έστω και αν αυτό προκύψει από την μερική εκτόνωση του πόνου τους ;);)

    ΦΙΛΙΑ!:)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •