το γαστρεντερικο μου μεσα... - Page 22
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 22 of 24 FirstFirst ... 122021222324 LastLast
Results 316 to 330 of 357
  1. #316
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    ανταρκτικη τζαμαικα, κουβα , βραζιλια, κατω μαγουλινιτ
    Posts
    417
    Quote Originally Posted by novia35 View Post
    Ti einai touto μολις ειχα μια ασχημη κριση κι επειδη νομιζω οτι καποια σχεση εχει με το στομαχι μου κι εσυ τα 'χεις ψαξει τα γαστρεντερικα ηθελα να μου πεις μια γνωμη. Ειμαι ξαπλωμενη και παρακολουθω τηλεοραση. Ειμαι ηρεμη και παρακολουθω το θεμα της συζητησης μ' ενδιαφερον. "Μοναξια" αυτο ειναι το θεμα. Γιατι καποια ατομα μενουμε ειτε απο επιλογη, ειτε απο αναγκη. Στη συζητηση μου φερνει καποιες σκεψεις σε σχεση με μενα και την τελευταια μου σχεση. Δεν κανω ομως οργισμενες ή αγχωτικες σκεψεις που να δικαιολογουν καποιο συναισθημα, απλα συμπερασματικες. Ξαφνικα νιωθω κατι σα σεισμο. Ενα εντονο τρανταγμα, σα σπασμο αλλα στιγμιαιο. Θολωνουν ολα. Ζαλαδα. Πρεπει να εχω ανεβασει και πιεση γιατι νιωθω ενα πολυ εντονο σφιξιμο στα κεφαλι σα να θελει να εκραγει. Η καρδια χτυπαει εντονα αλλα οχι γρηγορα. Απλα χτυπαει δυνατα. Με πιανει κομπος στο λαιμο. Οι μυες σ' ολο μου το σωμα εχουν σφιχτει. Ανακατευομαι. Πρωτη κινηση να βρω τα εφημερευοντα. Εχω φαει ενα κομματι κεικ με κανελλα και γαρυφαλλο λιγα λεπτα πριν την αδιαθεσια αυτη και το συνδυαζω τωρα που εχω ηρεμησει λιγο, στο μυαλο μου. Μηπως με πειραξε αυτο που εφαγα διατροφικα;; Μπορει κατι στομαχικο να σου κανει τοσο μεγαλη αδιαθεσια;; Τωρα εχω ενα μουδιασμα στο κεφαλι και μ' εχει πιασει ενα ακαταπαυστο χασμουρητο κοντευουν να μου φυγουν τα σαγονια ενω δε νυσταζω. Τα 'χει παιξει το νευρικο μου συστημα μαλλον.
    Παρεπιπτοντως την εκπομπη την ειδα κι εγω στην τιβι. Πολυ καλη η διακριση αναμεσα στην μοναχικοτητα (επιλογη) και στην μοναξια (οχι επιλογη). Απο οτι καταλαβαινω ατομα σαν εμας πρεπει να αποφευγουν την μοναξια. Το συζητησα και με την ψυχολογο μου και καταληξαμε στο οτι η μοναξια προκαλει μια ηλιθια παραξενη κατασταση ενω δηλαδη καταλαβαινεις οτι σε "σκοτωνει" παρολα αυτα την αφηνεις να σε παρασυρει σε χειροτερες καταστασεις που επιδεινωνουν τα ψυχοσωματικα και κατ επεκταση προκαλει και πανικους. Γνωμη της ψυχολογου αλλα και δικια μου ειναι να βρεις καποιον να μιλησεις να πιεις ενα καφε ή αν δεν γινεται βγες εξω κανε μια βολτα. Αυτο γιατι πρεπει να σπασεις τον κυκλο της μοναξιας και εστω και με μια βολτα εξω βλεποντας μονο αλλους ανθρωπους μειωνεται το αισθημα της μοναξιας. Αυτα ολα στην θεωρια ...στην πραξη αν σε εχει πιασει και κριση πανικου που ορεξη για βολτες.
    Οσο γι αυτο που επαθες μαλλον ειναι κριση πανικου, δηλαδη η αρνητικες σκεψεις ενεργοποιουν το ασυνειδητο αυτο διοχετευει το αγχος στο σωμα και φυσικα το αγχος δεν ειναι ηλιθιο βρισκει τον πιο ευκολο δρομο σε χτυπαει εκει που εχεις ευαισθησια (στομαχι, κεφαλι κτλ).
    Το σαββατοκυριακο που περασε ημουν ενα χαλι και μισο γιατι αγχωθηκα με το θεμα της ελλειψηςσιδηρου που εχω. Καταλαβαινα οτι ειχα αναγκη να μιλησω σε καποιον ειπα να παρω τηλεφωνο δυο φιλους αλλα βαριομουνα και στο τελος πηρα το αυτοκινητο και κατεβηκα στην πολη να παιξω τζοκερ. Πραγματι αυτη η κινηση σιγα σιγα με βοηθησε να ηρεμισω.
    Τελος πηγα και στον παθολογο του εδειξα τις εξετασεις με τον χαμηλο σιδηρο και μου ζητησε γαστροσκοπηση καλου κακου παροτι πιστευει οτι ευθυνονται οι 4 φορες που εδωσα αιμα σε ενα χρονο. Εκλεισα ραντεβου την πεμπτη στις 12.30 κανω την 4η μου γαστροσκοπηση. Τι να μου ευχηθω γαμοτο...να τις εκατοστισω δεν μου φαινεται καλη ευχη
    Δυο εκατομμυρια ευρω και θα μου περασουν ολα...

  2. #317
    Φιλε μου καλε,ευχομαι να ναι πραγματικα απο το οτι εδωσες αιμα 4φορες!!!! Παλι γαστροσκοπηση; Να ρωτησω κατι; Δν ειναι ισχυρη για ενα χρονο τουλαχιστον η γαστροσκοπηση;;; Γιατι να κανεις κ αλλη;;;;;
    Επισης εχω παρατηρησει οτι η μοναξια ειναι το χειροτερο μου!!!! Οταν ειμαι μονη τρελαινομαι!!!
    Αυριο θα παω δυστυχως σε 3ο γαστρεντερολογο να του δειξω τα αποτελεσμετα των εξετασεων κ να ρωτησω ανχρειαζομαι γαστροσκοπηση γιατι κοντευω να τρελαθω!!!

  3. #318
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    491
    Quote Originally Posted by φοβισμένη View Post
    Φιλε μου καλε,ευχομαι να ναι πραγματικα απο το οτι εδωσες αιμα 4φορες!!!! Παλι γαστροσκοπηση; Να ρωτησω κατι; Δν ειναι ισχυρη για ενα χρονο τουλαχιστον η γαστροσκοπηση;;; Γιατι να κανεις κ αλλη;;;;;
    Επισης εχω παρατηρησει οτι η μοναξια ειναι το χειροτερο μου!!!! Οταν ειμαι μονη τρελαινομαι!!!
    Αυριο θα παω δυστυχως σε 3ο γαστρεντερολογο να του δειξω τα αποτελεσμετα των εξετασεων κ να ρωτησω ανχρειαζομαι γαστροσκοπηση γιατι κοντευω να τρελαθω!!!

    ελα!!! αφου σου περασαν οι πονοι! γιατι?
    ότι δε σε σκοτώνει…..κακά τα ψέματα……
    …………………………….ένα κουσούρι στο αφήνει!!!

  4. #319
    Γιατι μου ξαναρθαν!!!! Παει τρελαινομαι μαλλον!!!! Κ οχι τπτ αλλα τι θα του πω αυριο του ανθρωπου; Πηγα σε 2γιατρους αλλα δν ικανοποιηθηκα;;;; Θα με παρει για τρελη ε;;;;

  5. #320
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    491
    Quote Originally Posted by φοβισμένη View Post
    Γιατι μου ξαναρθαν!!!! Παει τρελαινομαι μαλλον!!!! Κ οχι τπτ αλλα τι θα του πω αυριο του ανθρωπου; Πηγα σε 2γιατρους αλλα δν ικανοποιηθηκα;;;; Θα με παρει για τρελη ε;;;;
    δν τρελαινεσαι κοριτσακι μου! απλα θα πεις οτι θα ηθελες κ τη δικη του αποψη... αλλα,γιατι να πας? αχ! δν ξερω πια!!! ειλικρινα εχω κουραστει... παω να σου πω πραγματα που ουτε εγω δν τα τηρω!!! εχω μπλοκαρει απιστευτα σημερα! μου φταινε τα παντα!!! ουφφφ!!!
    ότι δε σε σκοτώνει…..κακά τα ψέματα……
    …………………………….ένα κουσούρι στο αφήνει!!!

  6. #321
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    587
    Quote Originally Posted by ti einai touto pali View Post
    Οσο γι αυτο που επαθες μαλλον ειναι κριση πανικου, δηλαδη η αρνητικες σκεψεις ενεργοποιουν το ασυνειδητο αυτο διοχετευει το αγχος στο σωμα και φυσικα το αγχος δεν ειναι ηλιθιο βρισκει τον πιο ευκολο δρομο σε χτυπαει εκει που εχεις ευαισθησια (στομαχι, κεφαλι κτλ).
    Πρεπει ν' αλλαξουμε ζωη και αμεσα γιατι δε μας βλεπω καλα. Καθολου καλα. Και προσεξε το θεμα της αιμοδοσιας. Να βοηθησουμε κοσμο κανωντας κακο στον εαυτο μας δε λεει. Εγω παντως δεν ειμαι στα καλα μου τελευταια. Δε θελω να σου γραψω τι σκεφτομαι γιατι θα με βρισεις που σκεφτομαι ετσι.

  7. #322
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    ανταρκτικη τζαμαικα, κουβα , βραζιλια, κατω μαγουλινιτ
    Posts
    417
    Quote Originally Posted by φοβισμένη View Post
    Φιλε μου καλε,ευχομαι να ναι πραγματικα απο το οτι εδωσες αιμα 4φορες!!!! Παλι γαστροσκοπηση; Να ρωτησω κατι; Δν ειναι ισχυρη για ενα χρονο τουλαχιστον η γαστροσκοπηση;;; Γιατι να κανεις κ αλλη;;;;;
    Επισης εχω παρατηρησει οτι η μοναξια ειναι το χειροτερο μου!!!! Οταν ειμαι μονη τρελαινομαι!!!
    Αυριο θα παω δυστυχως σε 3ο γαστρεντερολογο να του δειξω τα αποτελεσμετα των εξετασεων κ να ρωτησω ανχρειαζομαι γαστροσκοπηση γιατι κοντευω να τρελαθω!!!
    Την τελευταια γαστροσκοπηση (και κολονοσκοπηση) την εκανα πριν 15 μηνες περιπου. Βασικα ο παθολογος θελει να αποκλεισει καθε περιπτωση να εχει ερεθιστει το στομαχι μου (ειτε απλη γαστριτιδα ειτε μικρο ελκος/ γαστροραγια) γιατι αν ειναι να μου δωσει σιδηρο σε χαπια η αμπουλες αυτος μπορει να ερεθισει ακομα περισσοτερο το στομαχι και τα πραματα να γινουν χειροτερα απο καλυτερα. Η κολονοσκοπηση που εκανα με "καλυπτει" για 5 χρονια οποτε δε χρειαζεται να ξανακανω.
    Και τωρα να γινω λιγο "κακος" μαζι σου. Κανεις ενα λαθος για μενα, γυριζεις γυρω γυρω απο το ζητημα που σε απασχολει. Δηλαδη αν θεωρεις οτι εχεις κατι στο στομαχι πας κανεις μια γαστροσκοπηση και ξεκαθαριζεις την κατασταση και σου φευγει και το αγχος. Με το που πας απο τον ενα γιατρο στον αλλον απλα αγχωνεσε περισσοτερο και ξοδευεσε περισσοτερο. Τα εχω κανει κι εγω γι αυτο στο λεω.
    Απο εκει και περα , παλι γνωμη μου, αφου δεν θα βρεθει κατι πρεπει να αντιληφθεις οτι σε επηρεαζει σωματικα το αγχος. Και αφου απο οτι θυμαμαι δεν σου χρειαζονται ακομα χαπια αγχολυτικα κτλ. βρες εναν καλο ψυχολογο (οχι ψυχιατρο) και ξεκινα αγχοθεραπεια. Θελει λιγο χρονο αλλα απο το να πηγαινεις απο τον ενα γιατρο στον αλλον και να στεναχωριεσε καλυτερα ενας ψυχολογος που θα σε βοηθησει να ηρεμισεις.
    Δυο εκατομμυρια ευρω και θα μου περασουν ολα...

  8. #323
    καλημερα κι ευχαριστω πολυ που γινεσαι ¨κακος¨μαζι μου!!! αυτο μου χρειαζεται μαλλον!!!! δεν ξερω τελικα τι θα κανω!! σ ευχαριστω για τις απαντησεις σου!! να σου πω την αληθεια τις περιμενω πως και πως! μου λειτουργουν αρκετα αγχολυτικα οσο και να μη φαινεται!!!

  9. #324
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    ανταρκτικη τζαμαικα, κουβα , βραζιλια, κατω μαγουλινιτ
    Posts
    417
    Quote Originally Posted by novia35 View Post
    Πρεπει ν' αλλαξουμε ζωη και αμεσα γιατι δε μας βλεπω καλα. Καθολου καλα. Και προσεξε το θεμα της αιμοδοσιας. Να βοηθησουμε κοσμο κανωντας κακο στον εαυτο μας δε λεει. Εγω παντως δεν ειμαι στα καλα μου τελευταια. Δε θελω να σου γραψω τι σκεφτομαι γιατι θα με βρισεις που σκεφτομαι ετσι.
    Εμ το λες εσυ το λεω εγω οτι πρεπει να αλλαξουμε ζωη αλλα τι κανουμε? Εμενα η λογικη μου ειναι οτι πρεπει να βρω καπου να "πατησω" και να ειναι και σταθερα. Τωρα ψυχολογος θα ειναι αυτος που θα βοηθησει ,χαπια για μια περιοδο, θα βρω μονος μου τους τροπους και τις δυναμεις οπως και να ειναι πρεπει να ...μπει ενας πατος στο βαρελι. Απο εκει και περα θα αρχισουμε να σκαρφαλωνουμε σιγα σιγα προς τα πανω.
    Οσο για το τι σκεφτεσε ενας απο τους καλυτερους τροπους εκτονωσης λενε οι ψυχολογοι ειναι να το γραψεις αν οχι εδω στειλτο σε π.μ.
    Δυο εκατομμυρια ευρω και θα μου περασουν ολα...

  10. #325
    Πηγα τελικα κ μου ειπε οτι λογω αγχους γεμιζει αερα το εντερο κ γιαυτο νιωθω ετσι η κ το στομαχι ακομη! Κ αφου λεει δν με επεισε το βαριουχο κ ο υπερηχος να κανω αναλυση κοπρανων οχι οτι πιστευει οτι θα βρεθειτκατι αλλα για να μου φυγει! Αποφασισα λοιπον να μην κανω κ να αποσπασω οπως με συμβουλεψες την προσξοχη μου απο κει!!! Θα επικεντρωθω σε ευχαριστα πραγματα κ θαυρεφομαι κανονικα εφοσον αποδεδειγμενα πια ειμαι υγιης!!!! Προφανως χρειαζεται χρονο το σωμα μου να αποσυμπιεστει ετσι οπως πιεστηκε δυο μηνες τωρα!!!! Αυτα!!!
    Εσυ εισαι καλα;;;

  11. #326
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    491
    Quote Originally Posted by φοβισμένη View Post
    Πηγα τελικα κ μου ειπε οτι λογω αγχους γεμιζει αερα το εντερο κ γιαυτο νιωθω ετσι η κ το στομαχι ακομη! Κ αφου λεει δν με επεισε το βαριουχο κ ο υπερηχος να κανω αναλυση κοπρανων οχι οτι πιστευει οτι θα βρεθειτκατι αλλα για να μου φυγει! Αποφασισα λοιπον να μην κανω κ να αποσπασω οπως με συμβουλεψες την προσξοχη μου απο κει!!! Θα επικεντρωθω σε ευχαριστα πραγματα κ θαυρεφομαι κανονικα εφοσον αποδεδειγμενα πια ειμαι υγιης!!!! Προφανως χρειαζεται χρονο το σωμα μου να αποσυμπιεστει ετσι οπως πιεστηκε δυο μηνες τωρα!!!! Αυτα!!!
    Εσυ εισαι καλα;;;
    δυστυχως το γαστρεντερικο ειναι ενα! κ αυτα τα δυο (στομαχι,εντερο) πανε μαζι...ξεκιναει το ενα κ συνεχιζει κ το αλλο....πονους!!!! η απαντηση του γιατρου ηχει στα αυτια μου... αυτα πανε μαζι!!!!
    το κακο ειναι οτι τα ψυχοσωματικα ειναι σν το διακοπτη με τη λαμπα! οταν πατας το διακοπτη (γεγονος,σκεψη κτλ) η λαμπα αναβει (ψυχοσωματικα)! το κακο ειναι οτι κ να κλεισεις το "διακοπτη", αν πας να αγγιξεις τη λαμπα ακομα θα καιει...
    καθε τι Θελει το χρονο του λοιπον...!! αν διαθεσουμε στν εαυτο μας αυτο το χρονο ισως να καταφερουμε πολλα!!!
    ότι δε σε σκοτώνει…..κακά τα ψέματα……
    …………………………….ένα κουσούρι στο αφήνει!!!

  12. #327
    Κ εμενα τωρα που μου καρφωθηκε καρκινος στα εντερα;;;; Πω θεε μου τι τραβαω!!!!

  13. #328
    ΠΑΙΔΙΑ Β Ο Η Θ Ε Ι Α!!!! Πνιγομαι!!! Θεε μου ας μου στειλει καποιος μια κουβεντα!!!!!

  14. #329
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    ανταρκτικη τζαμαικα, κουβα , βραζιλια, κατω μαγουλινιτ
    Posts
    417
    Ρε συ "συναδελφισσα στα ζορια" τι κανεις? Εγω σου λεω οτι ενας δρομος για να σταματησεις να σκεφτεσε χιλια δυο πραματα που δεν εχεις ειναι να πας μια πρωτη επισκεψη σε ψυχολογο να το κουβεντιασεις να σε βοηθησει να ηρεμισεις και εσυ αφηνεσε να παρασυρθεις απο τα διαφορα μικροπονακια που εχεις. ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ ΑΠΟΦΑΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΣ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΕΝΑ ΣΤΟΠ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ. ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ.
    Δηλαδη τωρα τι καταφερες... σου καρφωθηκε στο μυαλο καρκινος στα εντερα και επαθες πανικο. Αυριο θα σκεφτεις κατι αλλο θα παθεις χειροτερο πανικο . Αυτο το πραμα σταματημο δεν εχει να ξερεις. Το εχω ζησει εχω παει σε δεκαδες γιατρους το αποτελεσμα ...σημαντικο ρολο στους πονους μου παιζει το αγχος. Το ξερω το ζω και το πιστευω. Να στο κανω σε ποσοστα αν εχω ενα πονο 10% να πουμε οι κακες σκεψεις και το στρες τον κανουν 100% και αμα παθω και πανικο γινεται 1000%.
    Θα σου πω αυτο που μου ειπε ενας ψυχιατρος. "Τωρα σε ποναει το εντερο και το στομαχι πιο παλια σε πονουσε λιγοτερο ακομα πιο παλια απλα σε ενοχλουσε...αν αφησεις το αγχος να σε κανει οτι θελει σε λιγο καιρο θα αρχισει να σε ποναει και το στηθος και το κεφαλι...Γι αυτο σου λεω ΟΣΟ ΤΟ ΑΦΗΝΕΙΣ ΣΤΑΜΑΤΗΜΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ.
    Απο την στιγμη που πηγες σε τρεις γαστρεντερολογους και δεν σου βρισκουν κατι τοτε σκεψου οτι φταιει το αγχος. Και αυτοι που βοηθανε σε τετοιες περιπτωσεις ειναι οι ψυχολογοι και οι ψυχιατροι.
    Εγινα "κακος" μαζι σου αλλα σε παρακαλω ψαξτο λιγο με το αγχος.
    Δυο εκατομμυρια ευρω και θα μου περασουν ολα...

  15. #330
    καλημερα ! πραγματικα κρεμομαι απ το λαπτοπ για μια σου απαντηση!
    με φοβισε ρε συ αυτος που μου εγραψε αυτη την εξεταση κοπρανων! αν δλδ δεν ειναι κατι γιατι μου το εγραψε;;;
    κοιτα κανω ψυχοθεραπεια απλως τωρα εδω κι ενα μηνα λειπει σε αδεια ο ψυχιατρος μου και θα επιστρεψει την αλλη εβδομαδα! ειναι η πρωτη μου δουλεια μολις γυρισει! το ξερω αυτο με το αγχος οτι επηρεαζει αλλα οταν μου συμβαινει δεν το ελεγχω!
    δεν εχω αιμα ουτε ο αιματορκιτης μου ειναι χαμηλος τοτε γιατι μου εγραψε την εξεταση αυτη;;;;;;;;;;;; θα τρελαθω ε;;; και οχι τιποτε τωρα πρεπει και να ηρεμησω μεχρι αυριο το πρωι!!!
    σ ευχαριστω και δεν εισαι καθολου κακος εισαι οτι μου χρειαζεται αυτη τη στιγμη!

Page 22 of 24 FirstFirst ... 122021222324 LastLast

Similar Threads

  1. Η θάλασσα μέσα μου
    By mirtw in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 26
    Last Post: 09-06-2011, 23:04
  2. Το κακο ζει μεσα μας
    By carrot in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 27-11-2010, 11:13
  3. Η φωνη μεσα μου
    By Bibo in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 12
    Last Post: 24-06-2010, 14:59
  4. ...τη δημοκρατία μου μέσα!
    By DissolvedGirl in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 138
    Last Post: 14-04-2010, 16:32
  5. Μεσα απο νερο
    By Παστελι in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 15-07-2009, 13:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •