Τα αντικαταθλιπτικά θέλουν συνταγή γιατρού?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    Νάξος
    Posts
    149

    Τα αντικαταθλιπτικά θέλουν συνταγή γιατρού?

    Υπάρχουν αντικαταθλιπτικά που να μη θέλουν συνταγή γιατρού?
    Αν παίρνει κανένας θα ξέρει σίγουρα...
    Όποιος παίρνει και γενικά όσοι ξέρετε, μπορείτε να μου πείτε?
    Θέλω κι εγώ να πάρω για αυτό ρωτάω

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    593
    Δεν ξέρω, υποθέτω πως ναι. Θα χρειάζεται συνταγή. Αλλά ακόμα κι αν δεν χρειάζεται, πιστεύεις πως είναι σοφή ενέργεια να τα πάρεις χωρίς τη συμβουλή ή τη γνωμάτευση ειδικού? Μπορεί να μην τα χρειάζεσαι πραγματικά. Τα φάρμακα πάντα επιβαρύνουν τον οργανισμό και πολλές φορές οι παρενέργειές τους φέρνουν το αντίθετο από το αρχικά ζητούμενο.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    Νάξος
    Posts
    149
    Αν δε θέλει ιατρική συνταγή, βέβαια θέλω να το πάρω χωρίς να μου το δώσει ειδικός γιατί μου είναι αδύνατον να βρω ειδικό

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    9
    Γιατι ειναι αδυνατον?νομιζω πως θελει συνταγη που ειναι κ το λογικο..και αναλογα την ηλικια σου.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    εγω παιρνω σεροπραμ(σιταλοπραμη) ειναι χωρις συνταγη αλλη μαρκα ιδια ουσια ειναι το σιπρανεντ
    Ερώτηση(εις):
    Επιμέλεια: Πέτρος Σκαπινάκης, Λέκτορας Ψυχιατρικής Πανεπιστημίου Ιωαννίνων Ευαγγελία Γεράση, Ιατρός, μεταπτυχιακός Κοινωνικής Ψυχιατρικής στο τμήμα Ψυχιατρικής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων
    Πρώτη έκδοση: 11 Nov 2003.
    Τελευταία ενημέρωση: 13 Jun 2004.
    Πώς πρέπει να παίρνω το seropram? τι πρέπει να προσέχω? πότε δεν πρέπει να το παίρνω?
    Απάντηση:
    * Η σιταλοπράμη είναι αποτελεσματική σε δόσεις από 20 - 30 mg. Σε μείζονα κατάθλιψη μπορεί να αυξηθεί η δοσολογία έως πάνω από 40 mg.
    * Πρέπει να παίρνετε την σιταλοπράμη ακριβώς όπως σας συνέστησε ο γιατρός σας. Αν δεν καταλαβαίνετε τις οδηγίες, ρωτήστε τον γιατρό, το φαρμακοποιό ή κάποια νοσηλεύτρια.
    * Να παίρνετε την κάθε δόση με ένα γεμάτο ποτήρι νερό. Μπορείτε να πάρετε τη σιταλοπράμη με ή χωρίς φαγητό.
    * Η σιταλοπράμη συνήθως λαμβάνεται μια φορά την ημέρα. Ακολουθήστε τις οδηγίες του γιατρού σας. Παίρνετε τη δόση την ίδια ώρα κάθε μέρα.
    * Μπορεί να περάσουν 3 εβδομάδες ή και περισσότερο ως που να δράσει το φάρμακο, αλλά μη σταματήσετε να παίρνετε σιταλοπράμη χωρίς να μιλήσετε πρώτα με το γιατρό σας.
    * Αποθηκεύστε το φάρμακο σε θερμοκρασία δωματίου μακριά από υγρασία και ζέστη.
    * Αν χάσετε κάποια δόση πάρτε τη όσο το δυνατόν πιο γρήγορα.Ωστόσο, αν έχει πλησιάσει η ώρα για την επόμενη δόση, παραλείψτε τη δόση που χάσατε και πάρτε μόνο την επόμενη προγραμματισμένη δόση.Μην πάρετε διπλή δόση από αυτό το φάρμακο εκτός αν ο γιατρός σας σας έχει δώσει άλλες οδηγίες.
    * Τα συμπτώματα υπερδοσολογίας περιλαμβάνουν ναυτία, έμετο, τρόμο, νωθρότητα, ζάλη, εφίδρωση και ταχυκαρδία.Αν παρουσιάσετε τέτοια συμπτώματα αναζητήστε μετά από λήψη μεγάλης ποσότητας σιταλοπράμης αμέσως ιατρική βοήθεια.
    * Δεν πρέπει να παίρνετε σιταλοπράμη αν έχετε πάρει κάποιον αναστολέα της μονοαμινοξειδάσης όπως η ισοκαρβοξαζίδη, η φαινελζίνη, ή η τρανυλκυπρομίνη μέσα τις τελευταίες 14 ημέρες. Αν γίνει ένας τέτοιος συνδυασμός μπορεί να προκύψουν συμπτώματα όπως υπερθερμία, μυόκλονος, μυική δυσκαμψία και διαταραχές συνείδησης (σεροτονινεργικό σύνδρομο). Για το λόγο αυτό θα πρέπει να μεσολαβούν 2 εβδομάδες από τη διακοπή ανστολέων της ΜΑΟ για να χορηγηθεί σιταλοπράμη και το αντίστροφο.
    * Πριν τη λήψη του φαρμάκου συμβουλευτείτε το γιατρό σας αν πάσχετε από:
    -ηπατική νόσο
    -νεφρική νόσο
    -επιληπτικές κρίσεις
    -μανία ή έχετε τάσεις αυτοκτονίας.
    Μπορεί να μην μπορείτε να πάρετε σιταλοπράμη ή να χρειάζεστε μια ρύθμιση της δοσολογίας ή ειδική παρακολούθηση κατά τη θεραπεία αν πάσχετε από κάποια από τις παραπάνω καταστάσεις.
    * Δεν είναι γνωστό αν η σιταλοπράμη μπορεί να βλάψει ένα έμβρυο, γι'αυτό καλύτερα να μην πάρετε αυτό το φάρμακο αν πρώτα δε συμβουλευτείτε το γιατρό σας σε περίπτωση εγκυμοσύνης. Η σιταλοπράμη περνά στο μητρικό γάλα και μπορεί να βλάψει ένα νεογνό, γι'αυτό πάρετε σιταλοπράμη εφόσον θηλάζετε αν πρώτα δε συμβουλευτείτε το γιατρό σας.

    πηγη http://web4health.info/el/answers/bio-cit-dos.htm

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    584
    Τα αντικαταθλιπτικά μπορείς να τα αγοράσεις χωρίς συνταγή γιατρού, κακώς ίσως για τον λόγο ότι υπάρχουν περιπτώσεις σαν κι εσένα.
    Δεν είμαστε γιατροί του εαυτού μας. Άντε και διάλεξες ένα, ξέρεις σε τι δόση θα το πάρεις? Ξέρεις αν και πότε πρέπει να το σταματήσεις? Σε περιπτώσεις που εμφανιστούν παρενέργειες, ξέρεις αν αυτές προέρχονται όντως από το χάπι και πρέπει να το σταματήσεις? Κι αν δεν σου κάνει αυτό το αντικαταθλιπτικό που διάλεξες, θα πάρεις πάλι άλλο στην τύχη? Και σε όλeς αυτές τις περιπτώσεις θα μπαίνεις εδώ και θα ρωτάς εμάς? Ποιος μπορεί να σου απαντήσει υπεύθυνα?
    Δεν ξέρω... δεν μου φαίνεται και πολύ έξυπνη η επιλογή να μην πας σε έναν γιατρό. Αν μη τι άλλο, πρόκειται για την ψυχική σου υγεία.

    Wannabe doctor axl προτείνεις εμμέσως αντικαταθλιπτικό ή είναι η ιδέα μου?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Η ολοκληρη αληθεια ειναι οτι ο γιατρος μπορει να σε συνταγογραφησει και μετα να σε εχει χεσμενο για τα...υπολοιπα. Εαν το κυνηγας φυσικα οπως οφειλεις δεν μπορει να σε αγνοησει. Τεσπα πηγαινε σε ενα γιατρο και εαν φοβασαι το στιγμα πηγαινε σε αλλη πολη...και να προσεχεις τον εαυτο σου.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Storm lord μην κανεις βλακειουλες.Πες στους γονεις σου πως νιωθεις και πες τους να πατε μαζι σε εναν ψυχολογο ή ψυχιατρο.
    Το να παρεις φαρμακα κρυφα και χωρις συνταγη μαλλον περισσοτερα προβληματα θα σου δημιουργησει.Α και κατι ακομα.Τα περισσοτερα αντικαταθλιπτικα για να δρασουν χρειαζονται περιπου δυο μηνες αλλα οι παρενεργειες τους εμφανιζονται αμεσα.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    Quote Originally Posted by iberis View Post
    Τα αντικαταθλιπτικά μπορείς να τα αγοράσεις χωρίς συνταγή γιατρού, κακώς ίσως για τον λόγο ότι υπάρχουν περιπτώσεις σαν κι εσένα.
    Δεν είμαστε γιατροί του εαυτού μας. Άντε και διάλεξες ένα, ξέρεις σε τι δόση θα το πάρεις? Ξέρεις αν και πότε πρέπει να το σταματήσεις? Σε περιπτώσεις που εμφανιστούν παρενέργειες, ξέρεις αν αυτές προέρχονται όντως από το χάπι και πρέπει να το σταματήσεις? Κι αν δεν σου κάνει αυτό το αντικαταθλιπτικό που διάλεξες, θα πάρεις πάλι άλλο στην τύχη? Και σε όλeς αυτές τις περιπτώσεις θα μπαίνεις εδώ και θα ρωτάς εμάς? Ποιος μπορεί να σου απαντήσει υπεύθυνα?
    Δεν ξέρω... δεν μου φαίνεται και πολύ έξυπνη η επιλογή να μην πας σε έναν γιατρό. Αν μη τι άλλο, πρόκειται για την ψυχική σου υγεία.

    Wannabe doctor axl προτείνεις εμμέσως αντικαταθλιπτικό ή είναι η ιδέα μου?
    ρωτησε, απαντησα. εσυ wannabe troll εισαι?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Tinos
    Posts
    233
    όχι STORM όχιιιιι...!!!!! είσαι μικρός!! κατηγορηματικά όχι!! μην σκέφτεσαι τέτοια πράγματα σε παρακαλώ....!! μην κάνεις τη βλακεία,τουλάχιστον όχι μόνος σου....αν στο πει γιατρός ε...ντάξει τρώγεται αλλά μόνος σ ποτέ! δεν ξέρεις τι αποτελέσματα μπορούν να επιφέρουν άμα δεν τα παίρνεις σωστά και που να ξέρεις τι σειρά πρέπει να ακολουθήσεις? αν θα τα δεχτεί ο οργανισμός σου ξέρεις?? εαν δεν το κρίνει γιατρός μην κάνεις τη χαζομάρα,για καλό σου!! δοκίμασε τα βότανα που λέγαμε
    [COLOR="black"][B]Μη χτίζεις ποτέ μεγαλύτερο σπίτι από τη σκεπή που μπορείς να βάλεις σ'αυτό[/B][/COLOR]

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    Σ'έναν δικό μου κόσμο
    Posts
    24
    Quote Originally Posted by STORM LORD View Post
    Υπάρχουν αντικαταθλιπτικά που να μη θέλουν συνταγή γιατρού?
    Αν παίρνει κανένας θα ξέρει σίγουρα...
    Όποιος παίρνει και γενικά όσοι ξέρετε, μπορείτε να μου πείτε?
    Θέλω κι εγώ να πάρω για αυτό ρωτάω

    Βρε, καλό μου, θα σε μαλώσω...Ποιός νοήμων άνθρωπος παίρνει φάρμακα - από αντικαταθλιπτικά μέχρι αντιβίωση - χωρίς να πάει σε γιατρό;;; Τη διάγνωση δηλαδή ποιός την κάνει;
    Αν είναι έτσι πέρασε και από καμιά Ιατρική Σχολή να σου δώσουν κι ένα πτυχίο!
    Λάθος να προτείνονται φάρμακα.
    Λάθος να παίρνονται έτσι για πλάκα τα αντικαταθλιπτικά. Αυτά δίνονται με συμβουλή γιατρού και για όσο διάστημα εκείνος ορίσει. Συνήθως από τον 1ο μήνα έχουν αποτέλεσμα, αλλά αν κάποιος δεν τα έχει απόλυτη ανάγκη ΓΙΑΤΙ να τα πάρει;;;

    Πήγαινε σε έναν ειδικό, παιδί μου...σ'ένα Νευρολόγο, Ψυχίατρο, έστω και Παθολόγο και μίλησε του.
    Αν σου τα χορηγήσει έχει καλώς.
    Αλλιώς μην βάζεις ό,τι να 'ναι στο στομάχι, στο αίμα και στο μυαλό σου.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    Σ'έναν δικό μου κόσμο
    Posts
    24
    Quote Originally Posted by STORM LORD View Post
    Αν δε θέλει ιατρική συνταγή, βέβαια θέλω να το πάρω χωρίς να μου το δώσει ειδικός γιατί μου είναι αδύνατον να βρω ειδικό
    Πού είσαι δηλαδή και είναι αδύνατο να βρεις έναν Παθολόγο; Δεν καταλαβαίνω...

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    Σ'έναν δικό μου κόσμο
    Posts
    24
    Quote Originally Posted by iberis View Post
    Τα αντικαταθλιπτικά μπορείς να τα αγοράσεις χωρίς συνταγή γιατρού, κακώς ίσως για τον λόγο ότι υπάρχουν περιπτώσεις σαν κι εσένα.
    Δεν είμαστε γιατροί του εαυτού μας. Άντε και διάλεξες ένα, ξέρεις σε τι δόση θα το πάρεις? Ξέρεις αν και πότε πρέπει να το σταματήσεις? Σε περιπτώσεις που εμφανιστούν παρενέργειες, ξέρεις αν αυτές προέρχονται όντως από το χάπι και πρέπει να το σταματήσεις? Κι αν δεν σου κάνει αυτό το αντικαταθλιπτικό που διάλεξες, θα πάρεις πάλι άλλο στην τύχη? Και σε όλeς αυτές τις περιπτώσεις θα μπαίνεις εδώ και θα ρωτάς εμάς? Ποιος μπορεί να σου απαντήσει υπεύθυνα?
    Δεν ξέρω... δεν μου φαίνεται και πολύ έξυπνη η επιλογή να μην πας σε έναν γιατρό. Αν μη τι άλλο, πρόκειται για την ψυχική σου υγεία.

    Wannabe doctor axl προτείνεις εμμέσως αντικαταθλιπτικό ή είναι η ιδέα μου?

    Μπράβο! Πολύ σωστά!

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    Νάξος
    Posts
    149
    Παιδιά...σε μια μέρα είδα τόσες απαντήσεις και είναι ολόκληρο κατεβατό...
    Θα δω τι θα κάνω...

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    Σ'έναν δικό μου κόσμο
    Posts
    24
    Quote Originally Posted by STORM LORD View Post
    Παιδιά...σε μια μέρα είδα τόσες απαντήσεις και είναι ολόκληρο κατεβατό...
    Θα δω τι θα κάνω...
    Καλέ, έχεις ακόμα απορία;;;
    ΣΚ είναι. Άκου μουσικούλα που σου αρέσει, πήγαινε καμιά βόλτα μόνος ή με παρέα, διάβασε κανένα βιβλίο και από Δευτέρα αν αισθάνεσαι πάλι χάλια πήγαινε σε ένα γιατρό ή σε απλό Ψυχολόγο, δεν υπάρχει θέμα, και μετά καταλήγεις ή εκείνοι σε καθοδηγούν τι πρέπει να κάνεις.
    Προσωπική άποψη: Πρώτα σε Ψυχολόγο και μετά σε Παθολόγο. Αλλά αρχικά δούλεψε μόνος σου την ψυχολογική σου κατάσταση γιατί μπορείς. Ένα χάπι ΟΚ θα κάνει δουλειά, γι'αυτό άλλωστε φτιάχτηκε, εσύ όμως μην ζητάς πρώτα απ'όλα το υποκατάστατο στη ζωή σου.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Το ..θέλουν oi γυναικες όσο και οι άντρες; Το θέλουν περισσότερο; για διαβαστε...
    By path in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 12-09-2011, 18:01
  2. Η ΜΕΘΟΔΟΣ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ ΜΟΥ
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 01-10-2010, 01:14
  3. Αναζήτηση γιατρού
    By apathy in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 19-12-2009, 21:19
  4. αλλαγη γιατρου.
    By ferro in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 395
    Last Post: 30-08-2009, 15:51
  5. Συνταγή Για Να Εχετε Μια Καλή Μερα
    By anasia in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 23-02-2006, 20:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •