για λίγο ηταν σαν να μην ειχα ΙΨΔ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 30
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    149

    για λίγο ηταν σαν να μην ειχα ΙΨΔ

    γεια σε ολους,μετα απο καιρο γραφω εδω και ηθελα να μοιραστω μαζι σας την εμπειρια μου πριν 2-3 ημερες.αρχιζω λοιπον και αφηγουμαι...η παθητικη σταση που εχω συνηθισει τελειωσε και επαιρνα πρωτοβουλιες επιτελους,δεν με ελεγχαν ας πουμε οι ψυχαναγκασμοι...ειχα μια ευελιξια στις λεξεις και δεν ηταν απολυτες.για πρωτη φορα καταλαβα τη δυσκολια της προσπαθειας που πρεπει να καταβαλω για να γινω οσο μπορω καλυτερα.οι αρνητικες σκεψεις ηταν μηδενικες....εκτος απο το μαυρο και το ασπρο,υπηρξε και το γκρι αναμεσα...να πω επισης οτι δεν ειχα αγχος η εστω ηταν τοσο λιγο που δε με ενοχλουσε στη συμπεριφορα και στην καθημερινοτητα.καταλαβα και αλλα πολλα,μεχρι που εγινε ενας καυγας οταν ακουσα μια λεξη απολυτα απο τη μανα μου.το εξελαβα σαν επιθεση εναντιον μου,οργη και θυμος τα συναισθηματα και ολα αυτα που προαναφερω χαθηκαν,ξανα στον φαυλο κυκλο της ιψδ.
    τελειωνοντας για να μην κουρασω,ηθελα να πω οτι ΜΑΓΙΚΑ,ολες οι συζητησεις των συνεδριων ψυχοθεραπειας εφαρμοστηκαν !δε ξερω αν ειναι απο τα φαρμακα η τη δικη μου προσπαθεια αποβολης των δυσκολιων της ιψδ.τα φαρμακα που παιρνω ειναι cymbalta k wellbutrin,πια με πιανει και το bespar(αν και προτιμω να κανω ποδηλατο)και πιο σπανια παιρνω για κανα 2 μερες το abilify.
    θα περιμενω τα σχολια σας.ευχαριστω που αφιερωσατε λιγο απο το χρονο σας να μοιραστω οχι τη χαρα,αλλα την προσκαιρη ολιγοωρη αλλαγη στη συμπεριφορα μου βλεποντας τα αντικειμενικα και με ευελιξια...φιλικα,korman709...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    στα σύννεφα
    Posts
    434
    Μπράβο σου που τα κατάφερες! απαιτεί προσπάθεια αλλά ΜΠΟΡΕΙΣ, να συνεχίσεις και να απαλλαγείς, γιατί ήδη έκανες την αρχή! δε νιώθεις ικανοποίηση; δε σου δίνει κίνητρο να συνεχίσεις;
    Will I ever be free?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Γεια σου Κορμαν.
    Διαβασα το ποστ σου και με συγκινησε αρκετα.
    Ξερεις εχω ευχηθει και εγω πολλες φορες να μην ειχα ιδεοληπτικη διαταραχη,να μην ειχα ψυχαναγκασνμους και να μπορουσα να ειμαι φυσιολογικος ανθρωπος οπως οι υπολοιποι.
    Αλλα απο την αλλη δεν μπορω να με φανταστω να ζω χωρις αυτο.Ειναι αντικειμενικα ενα μερος του εαυτου μου αν σκεφτεις οτι τα πρωτα ατυπα συμπτωματα τα ειχα απο παιδι.
    Η αληθεια ειναι πως παντα καταληγω οτι τελικα δεν θελω να ζω χωρις αυτο ασχετα αν εχω υποφερει για μεγαλο διαστημα.
    Και εν τελει εχω καταλαβει πως αυτο ειναι και το κλειδι.Αποδεχεσαι οτι εχεις αυτη την ασθενεια, σαν συντροφια, και μαθαινεις να πορευεσαι με αυτη.Οι ιδεοληψιες δεν θα φυγουν ποτε αλλα τουλαχιστον μαθαινουμε να τις διαχειριζομαστε και να ζουμε με αυτες.Δεν υπαρχει αλλη λυση.
    Last edited by betelgeuse; 09-04-2012 at 05:27.

  4. #4
    Γειά σου korman διαβαζοντας το μήνυμα σου καταρχάς χάρηκα για την βελτίωση που είδες και πήρα αισιοδοξία με το μήνυμα σου κάποτε να δω το ίδιο και στον εαυτό μου πόσο καιρό είσουν έτσι μέχρι να καταβάλεις προσπάθεια και να δεις ουσιαστική διαφορά ? και εγώ ως τώρα μια από τα ίδια και επειδή όσο το αφήνεις δεν αισθάνεσαι καλύτερα αντίθετα γίνεσαι όλο και ποιό χειρότερα και κουρέλι αποφάσισα να μην το αφήσω άλλο να με καταβάλει και να κάνω κάτι από την μεριά μου να αισθανθώ καλύτερα αρκετά ειμουν απαθής θέλω να γίνω ξανά το άτομο που είμουν παλοιά

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    149
    το ανακαλυψα πριν 3,5 χρονια,αλλα το εχω απο παιδι...θελει θεραπεια με ειδικο-αυτη ειναι η γνωμη μου,και οχι μονο φαρμακα,και προσωπικη προσπαθεια...να ακουτε,να ειστε στο "τωρα" και στο "εδω" και να προσπαθειτε...θα γραψω αναλυτικοτερα καποια στιγμη...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    149
    παλι ξανακυλησα ρε παιδια...παλι εχω ολα τα συμπτωματα...τι διαολο ρε γμτ...η ερωτηση που θελω να κανω ειναι οτι που οφειλεται το οτι εξαφανιστηκαν για λιγο τα συμπτωματα...ετσι "μαγικα"...στο συνδυασμο θεραπειας και φαρμακων η μονο στα φαρμακα....παλι ειμαι οπως ημουν πριν χρόνια...αναλυω,χανομαι,σκε� �τομαι,ιδεοληψιες πολλες,παρερμηνευση των λεξεων κ ολα τα συναφη...τι να κανω?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Quote Originally Posted by korman709 View Post
    παλι ξανακυλησα ρε παιδια...παλι εχω ολα τα συμπτωματα...τι διαολο ρε γμτ...η ερωτηση που θελω να κανω ειναι οτι που οφειλεται το οτι εξαφανιστηκαν για λιγο τα συμπτωματα...ετσι "μαγικα"...στο συνδυασμο θεραπειας και φαρμακων η μονο στα φαρμακα....παλι ειμαι οπως ημουν πριν χρόνια...αναλυω,χανομαι,σκε� �τομαι,ιδεοληψιες πολλες,παρερμηνευση των λεξεων κ ολα τα συναφη...τι να κανω?
    Κορμαν γενικα μεσω της θεραπειας δεν εξαφανιζονται τα συμπτωματα απλα μετριαζονται και καποια στιγμη ξαναχτυπουν.Προσπαθησε να μην απογοητευσαι καθε φορα που εχεις τα συμπτωματα.
    Κατι που ισως σε βοηθησει ειναι το βαλεις ενα προγραμμα στους καταναγκασμους.Για παραδειγμα να ορισεις μια μερα την εβδομαδα στην οποια θα αφηνεις τον εαυτο σου να κανει τους καταναγκασμους και τις υπολοιπες μερες να τους περιοριζεις.
    Last edited by betelgeuse; 13-04-2012 at 22:10.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    ..........

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    Quote Originally Posted by korman709 View Post
    παλι ξανακυλησα ρε παιδια...παλι εχω ολα τα συμπτωματα...τι διαολο ρε γμτ...η ερωτηση που θελω να κανω ειναι οτι που οφειλεται το οτι εξαφανιστηκαν για λιγο τα συμπτωματα...ετσι "μαγικα"...στο συνδυασμο θεραπειας και φαρμακων η μονο στα φαρμακα....παλι ειμαι οπως ημουν πριν χρόνια...αναλυω,χανομαι, σκεφτομαι, ιδεοληψιες πολλες,παρερμηνευση των λεξεων κ ολα τα συναφη...τι να κανω?
    ΥΠΟΜονή μεχρι να ξαναπεράσει αυτή η κρίση..Είδες οτι πέρασες ενα διαστημα χωρίς ολα αυτα που σε ταλαιπωρουν...Θα ξαναγίνει,μη χανεις την πιστη σου..>Και σιγά σιγα αρχισε να προσπαθεις να κανεις αυτα τα διαστήματα ολο και συχνοτερα..εχε αισιοδοξία

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    149
    καταλαβα,ετσι μου ειπε και η ειδικος.δε θα ειναι για παντα ετσι...χανω ομως την υπομονη μου και βασανιζομαι...πραγματικα δε ξερω τι ειναι πιο επωδυνο απο την ιψδ...οι σκεψεις ή οι παρερμηνειες των λεξεων με αποτελεσμα οχι μονο να μπερδευομαι αλλα και να θυμωνω κ να ψαχνω να βρω πως το λεει ο καθενας...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    greece
    Posts
    203
    Koπελα εχεις??? (λιγο ακυρο)

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Quote Originally Posted by korman709 View Post
    καταλαβα,ετσι μου ειπε και η ειδικος.δε θα ειναι για παντα ετσι...χανω ομως την υπομονη μου και βασανιζομαι...πραγματικα δε ξερω τι ειναι πιο επωδυνο απο την ιψδ...οι σκεψεις ή οι παρερμηνειες των λεξεων με αποτελεσμα οχι μονο να μπερδευομαι αλλα και να θυμωνω κ να ψαχνω να βρω πως το λεει ο καθενας...

    Κορμαν δεν θα ειναι για παντα ετσι.Θα υπαρχουν στιγμες που θα εισαι σχεδον καλα θα υπαρχουν και πιο δυσκολες στιγμες μεχρι καποια στιγμη που θα μαθεις να το ελεγχεις και θα βρεις την ισορροπια σου.Μην απελπιζεσαι και μην παρατησεις την θεραπεια σου.Χρειαζεται χρονο αλλα αξιζει.Δεν ξερω ποσο καιρο εισαι σε αυτη την κατασταση,αλλα μιας και κοντευω 10 χρονια σε αυτη την κατασταση σου λεω οτι μαλλον υπαρχει ελπιδα.

    Τωρα το τι ειναι το πιο επωδυνο σε αυτη την κατασταση δεν ξερω.Μαλλον ποικιλει απο ατομο σε ατομο.Για εμενα το πιο δυσκολο ειναι η μοναξια την οποια μου ειχα επιβαλει

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    149
    καλησπερα,ηθελα να πω οτι εζησα μια εξαιρετικη εβδομαδα (μεχρι και προχτες) οπου τα συμπτωματα ειχαν υποχωρησει.τωρα τα ξαναεχω και σε αρκετα μεγαλο βαθμο και τεινω να αποκτησω παλι το καταθλιπτικο συναισθημα...θελω να πω δηλαδη οτι ημουν καλα...και ας μην ειχα δουλεια-χρηματα,πραγματα υλικα που θα ηθελα να εχω,το θεμα ειναι οτι ξαναεπεσα...δεν ξερω τι το πυροδοτησε,τωρα ομως εχο πολυ αγχος αρα εχω πολλες σκεψεις...το κεφαλι μου ειναι βαρυ.εκοψα το abilify,και συνεχιζω με bespar.δεν παλευεται η κατασταση μιας και δεν ειμαι τοσο λειτουργικος και οταν μου λενε "δε φαινεσαι καλα" θυμωνω με μενα...το κυριο ερωτημα μου ειναι πως θα απαλλαγω απο τον "ΕΛΕΓΧΟ ΤΩΝ ΠΑΝΤΩΝ"...να αφοσιοθω στο "εδω και τωρα" το δικο μου??? περιμενω απαντησεις σας...ευχαριστω.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    149
    περιμενω απαντησεις εδω και 3-4 μερες αλλα τιποτα...

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by korman709 View Post
    περιμενω απαντησεις εδω και 3-4 μερες αλλα τιποτα...
    Τι κερδίζεις με το να σκέφτεσαι και να το ξανασκέφτεσαι αυτό που σε απασχολεί? Τίποτα. Απλά σπαταλάς τη ζωή σου. Η τωρινή στιγμή είναι εξίσου σημαντική με την αυριανή. Κάνε διάφορα πράγματα για να αποκτήσεις ανοχή στο να μην ασχολείσαι με την ιδεοληψία και να μηρυκάζεις. Αυτό λέγεται ανοχή

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. δεν ειχα σχεση ποτε!!
    By euronymous in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 20-06-2011, 01:46
  2. το είχα ξαναποστάρει...
    By arktos in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 10-12-2010, 22:48
  3. τον είχα σαν παιδί μου
    By mixalis in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 15
    Last Post: 27-08-2010, 18:18
  4. τον είχα σαν παιδί μου 2
    By mixalis in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 14
    Last Post: 04-08-2010, 14:39
  5. ΤΙ ΕΙΧΑ,ΕΧΩ?
    By Arsi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 37
    Last Post: 13-07-2008, 19:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •