Βοηθεια....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 47
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    23

    Βοηθεια....

    Προχθες εκανα το βημα....

    πηγα σε ειδικο...μου εδωσε xanax και ladose...an kaποιος απο σας παιρνει αυτα ας μου μιλησει για τις παρενεργειες παρακαλω...δεν αντεχω...ολα ειναι χειροτερα...
    ευχαριστω

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    354
    zanax: βενζοδιαζεπινη. Αγχολυτικό ταχείας δράσης. Θα σε βοηθήσει να χαλαρώσεις να ηρεμήσεις και να κοιμάσαι καλύτερα. Πρέπει να βρείς ακριβώς την δοσολογία που σου ταιριάζει και να μην παιρνεις περισσότερο. Είναι πολύ καλό φάρμακο, όμως δεν πρέπει να το παίρνεις πολύ καιρό.
    Χρησιμοποιείτε ευρέως από πάρα πολλούς ανθρώπους -μεσήλικες κυρίως- που δεν αντιμετωπίζουν κάποιο ιδιαίτερο ψυχολογικό πρόβλημα, τους βοηθάει όμως να αντεπεξέρχονται στα καθημερινά τους προβλήματα.

    ladose: Φάρμακο θρύλος την δεκαετία του 90 στην Αμερική που κυκλοφορεί με το όνομα προζάκ.
    Ένα απο τα δημοφιλέστερα αντικαθλιπτικά. Χρειάζεται τουλάχιστον 15-20 μέρες για να δράσει μερικές φορές μήνα και περισσότερο. Δίνει ενέργεια, αυτοπεποίθηση, δυναμικότητα.
    Παρενέργειες κυρίως σεξουαλικές...

    Αν επιτρέπεται send_me_an_angel για ποιό πρόβλημα τα συνταγογράφησε ο γιατρός;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    354
    Ξέχασα να σου πω ότι πρέπει να κάνεις λίγες έως αρκετές μέρες υπομονή για να δεις αποτελέσματα.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    23
    Υπέρμετρο άγχος,κατάθλιψη...!το άγχος μου μου είπε πως φτάνει στο σήμειο να ακουω διαφορα και να βλέπω..έτσι πίστευει αυτος...!Σημερα πήγα με το ζόρι για δουλειά..θέλω και θα σταματήσω..δεν βρήσκω πλέον λόγο να δουλεύω!Ποτε θα σταματήσουν όλα αυτα??Πότε θα κοιμηθώ?Θέλω τόσο να κοιμηθω...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    166
    Το αγος σου για ποια θεματα ειναι κυριως? Η ετσι χωρς λογο... Κρισεις πανικου ειχες? Υπομονη φιλε μου και ολα θα πανε καλα... Οπως γραψανε και τα παιδια γιατι εγω δε ξερω για τα φαρμακα αυτα, θελουν το χρονο τους.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    240
    Send_me...

    Η αγωγή που σου πρότεινε είναι η πιο συνηθισμένη που δίνεται αρχικά... Μη σε τρομάζει...
    Κι εγώ την ίδια -κανονικά- θα είχα, αλλά λόγω πολύ χαμηλής πίεσης δεν επιτρέπεται να πάρω κάποιο αγχολυτικό-ηρεμιστικό.

    Σα παρενέργειες ... στα χαρτιά ονομάζονται πολλές... Όμως ειλικρινά δε νομίζω ότι ισχύουν στο βαθμό που νομίζουμε... Εγώ τις είχα διαβάσει στο έντυπο με τα φάρμακα ... και νόμιζα πως τις είχα όλες. Χρειάζεται λίγη ψυχραιμία...

    Στην αρχή όλοι αισθανόμαστε πολύ φοβισμένοι κι υποψιασμένοι ότι έχουμε τα χειρότερα. Όσο προχωρά η θεραπεία θα διαπιστώσεις πως τα περισσότερα από αυτά που φοβόμαστε... είναι τελείως ανεδαφικά.

    Με την έναρξη της αγωγής ... θυμάμαι ότι \"νόμιζα\" ότι αισθανόμουν χειρότερα από ποτέ... Συνέπεσε και με ένα κρύωμα ... και σχεδόν δε σηκωνόμουν από το κρεβάτι για τίποτα... Είναι αλήθεια πώς δημιουργείται μια σχετική αναταραχή στον οργανισμό και κάποια \"επιδείνωση\" των συμπτωμάτων...

    Είναι όμως και φυσικό... Μιλάς για υπέρμετρο άγχος και κατάθλιψη... Η ιδέα και μόνο ότι μπαίνεις σε θεραπεία και τα σχετικά... αρκεί για να σε αγχώσει 1000 φορές περισσότερο! Σήμερα ειλικρινά δεν μπορώ να πω με σιγουριά αν πράγματι αισθανόμουν τότε χειρότερα ή στο μυαλό μου το είχα δημιουργήσει το όλο σκηνικό.

    Για αρχή, μη φοβάσαι! Όλα θα πάνε καλά και όχι, το μυαλό σου δε κινδυνεύεις να το χάσεις. Δείξε λίγη πίστη κι υπομόνη και , σου ορκίζομαι, πως καλύτερα από ποτέ θα είσαι στο τέλος!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    240
    Χρύσα μου,
    είσαι μια κοπέλα που εκτιμώ πάρα πολύ. Ένα καθαρό μυαλό και μια όμορφη ψυχή.

    Αυτό δε θα αλλάξει στο ελάχιστο. Αντιθέτως θα \"λάμψεις\" ακόμα περισσότερο γιατί θα μπορέσεις στο τέλος να είσαι ήρεμη κι ισορροπημένη και μέσα σου...

    Είναι μια διαδικασία που αξίζει να περάσεις εσύ για σένα. Όλοι εμείς οι υπόλοιποι ... απλά θα χαιρόμαστε που θα αισθάνεσαι κι εσύ καλύτερα...

    Μη μου στενοχωριέσαι, ψυχή μου...

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    23
    Σε ευχαριστώ ....να ξερες πόσο πολυ σ\'ευχαριστώ....!!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Χρύσα μου παράλληλα μέχρι να δράσει η αγωγή μην παρατήσεις τη δουλειά σου , μιας και θα σε κάνει να ξεχνιέσαι μέχρι να ισορροπίσεις. Φαντάσου εγώ που είχα και την αγοραφοβία και την κοινωνική φοβία να αντιμετωπίσω όταν άρχισα αγωγή και είχα κάποιες αναμενόμενες παρενέργειες ( όχι από ladose αλλά από seroxat) και πάλι η επαφή με τον κόσμο με βοήθησε πολύ παρόλο που είχα στιγμές στη μέρα που ένιωθα κάτι παραπάνω από χάλια.....
    Σκέψου το μωρό μου ως μεσοδιάστημα πριν από την τελική σου ισορροπία που δεν αργεί να έρθει......
    Περί ύπνου το ίδιο είχα απορία και εγώ.......μετά χαλάρωσα και όχι μόνο κοιμόμουν.........αλλά από την ηρεμία ροχάλιζα ανέμελα σαν τις αρκούδες στις σπηλιές.........
    ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΜΩΡΟ.......ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ.......ΟΛΟΙ ΤΑ ΠΕΡΑΣΑΜΕ!!!!!!!!!!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    126
    ολγακι μου σωματικα εσυ πως εισαι τωρα?τα χαπια δε θα τα κοψεις?εχεις δοκιμασει ποτε?παιδια πιστευετε οτι μετα τον αρραβωνα μου που θα φυγω απτο σπιτι θα ειμαι καλυτερα ?ηπου θα συζω με αυτον που αγαπαω?απο χτες εχω κατι ψιλοζαλαδες και φοβαμαι....μαλλον θα εχω χαμηλη πιεση η σιδηρο...το παθαινει κανεις σας?

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    23
    Όλγα σευχαριστώ!
    ....οι ώρες κυλάνε και τίποτα δεν αλλάζει...σήμερα στην δουλεία είχα την πρώτη μου παρατήρηση...αρχίζω να γίνομαι πολύ λιγή με όλους...πολύ λίγη με μένα...και το δωμάτιο όλο και στενεύει...ανυπομονώ να δω πάλι εκείνον τον τύπο λέτε ειδικό..άραγε θα χει να μου πει κατι άλλο...?τι να μου πει....!!!όλα έγιναν ασφυκτικά.....αν αυξήσω την δόση θα νιώσω καλύτερα?

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    23
    Mε νίκησε...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Ψυχραιμία έιντζελ, ψυχραιμία χρειάζεται...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    394
    Μην τα παρατας angel!!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    354
    send me an angel, υπομονή! Σε λίγες μέρες θα μας γράφεις πόσο καλύτερα νιώθεις!

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •