θεραπεια χωρις φαρμακα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    3

    θεραπεια χωρις φαρμακα

    διαβαζοντας για αρκετη ωρα το site,βλεπω οτι ολοι χρησιμοποιουν λιγο πολυ παρομοια φαρμακευτικη αγωγη,αλλα πουθενα δεν διαβασα για καποιον που να απαλαχτηκε πληρως απο αυτην.βλεπω χρηστες μηνων εως και χρονων,αλλα κανεις δεν εχει αναφερθει στην ζωη χωρις αυτα.

    ειναι ενας φαυλος κυκλος που δεν βγαινεις (σχεδον) ποτε ? ειμαι πολυ απογοητευμενος και φοβισμενος.δεν θελω να ξεκινησω την φαρμακευτικη αγωγη γιατι πολυ φοβαμαι οτι θα καταδικαστω.ενδεχομενως να γινω καλυτερα μερα με τη μερα αφου τα παρω,αλλα πραγματικα δεν βλεπω καμια σιγουρια στην ολη μεθοδο.στην καλυτερη να μεινεις με την "συντηρηση" που λετε....

    υπαρχει καποιος που να το παλεψε μονος του και να ειχε επιτυχια (μιλαω για αγχωδη διαταραχη και αρκετα ηπιες κρισεις πανικου) ? αν βοηθηθεις με φυσικα προιοντα και με ψυχοθεραπεια ,οπως φυσικα και με πληρη αλλαγη συνηθειων και μεγαλη προσπαθεια "διορθωσης" των προβληματων που σε ενοχλουν,δεν υπαρχει σωτηρια ?
    δηλαδη,θεωρητικα θα μπορουσε καποιος να το παλεψει χωρις φαρμακα,πρακτικα ομως,υπαρχει καποιος που να το εχει κανει ?

    ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις σας

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Καλημέρα Γιώργο,
    αυτοί που τελικά καταφέρνουν ν' αντιμετωπίζουν τα ψυχολογικά τους προβλήματα χωρίς φάρμακα σπάνια το αναφέρουν, ίσως σπάνια πιστεύω ξαναμπαίνουν και στο φόρουμ.
    Πάντως, θεωρώ πως για περιπτώσεις όπως η δική σου, καλύτερα κάποιος να καταφύγει για ν' αποφύγει την φαρμακοθεραπεία στην ψυχοθεραπεία, γιατί έτσι κι απ'
    τα φάρμακα κι ίσως κι απ' τις παρενέργειές τους γλυτώνει και βρίσκοντας τις αιτίες των όσων ψυχολογικά αντιμετωπίζει, οριστικά και μόνιμα πλέον απαλλάσσεται κι απ' τα
    προβλήματά του. Αν δεν χτυπήσεις την ρίζα του κακού που λένε τότε τα χαπάκια είναι ημίμετρα, γιατί μόλις τα σταματάς με μια νέα κρίση τα προβλήματα επανεμφανίζονται!

    Συμπέρασμα:
    και χωρίς φάρμακα μπορείς να δώσεις λύση στα θέματά σου! Καλή συνέχεια!
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Νομός Πέλλας
    Posts
    221
    Καλημέρα Γιωργο , ίσως ο χρόνος που αφιέρωσες στην ανάγνωση τον προβληματικών καταστάσεων , να μην ήταν αρκετός για να διαβάσεις και κάποιες περιπτώσεις χρηστών του forum οι οποίοι πλέον , δεν κάνουν χρήση φαρμακευτικής αγωγής εδώ και πολλή καιρό , και έχουν βρει κάποια σχετική ισορροπία !
    Δεν υπάρχει κανένας φαύλος κύκλος εξαιτίας αποκλειστικά τον φαρμάκων.
    Τα φάρμακα μπορούν να έχουν μια θέση στην ζωή του ασθενή '' συμμάχου '' η , αντίθετα '' εχθρού '' !
    Εγώ τα είχα ξεκινήσει γιατί ο τότε γιατρός μου δεν γνώριζε καμία άλλη μέθοδο , και έκανα επανειλημμένα χρήση ακολουθώντας το γνωστό σε όλους '' χρήση - ίαση - διακοπή - υποτροπή ''
    Αν δεν τα έπαιρνα '' τότε '' , θα ήταν τα πράγματα για εμένα μάλλον χειρότερα ,( αν και περισσότερο στην αρχή φοβόμουν τα φάρμακα , και όχι το πρόβλημα μου ) με βοήθησαν να σταθώ όρθιος και να ξαναχαμογελάσω , να πάρω μια πολλή βαθιά ανάσα , '' και να ψάξω παραπέρα για κάποιον καλύτερο γιατρό '' ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΕΠΑΝΑΠΑΥΘΩ ΜΕ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΗΣ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ !
    Εδώ είναι ο ποιο σημαντικός κατά την γνώμη μου διαχωρισμός : ναι , αν η κατάσταση μου είναι ανυπόφορη θα τα πάρω αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα αποδεκτό ότι η λήψη και μόνο αυτή κάποιον ουσιών , αν δεν αλλάξω τρόπο αντίληψης ( που εδώ είναι η βάση , και η δυσκολία ) θα μου λύσουν το πρόβλημα !
    Το να γνωρίζεις τους άλλους είναι σοφία , το να γνωρίζεις τον εαυτό σου είναι φώτιση !

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    3
    ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας,ειμαι 22 και νιωθω πολυ μικρος για να "μπλεξω".θα το πολεμησω και οτι γινει

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by γιωργος22 View Post
    ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας,ειμαι 22 και νιωθω πολυ μικρος για να "μπλεξω".θα το πολεμησω και οτι γινει
    Γιώργο,
    είσαι λοιπόν πολύ μικρός κι όντως μπορείς να το παλέψεις και μόνος σου αρχικά. Φτιάξε την κάθε μέρα σου έτσι, ώστε να ζεις
    με χαρά και να νιώθεις ευχαρίστηση μέσα από διάφορες δραστηριότητες και παράλληλα διάβασε και βιβλία αυτοβοήθειας.
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    114
    Γιωργο θα προτεινα ενα ψυχιατρο που πολεμαει τις ψυχωσεις χωρις χαπια,αλλα με βοτανα διατροφες και κανα ηρεμιστικο μιας και η κατασταση σου δεν εφτασε στα αρκα.Αλλα πρεπει να μου πεις αμα εισε απο σαλονικη.

Similar Threads

  1. Καλησπερα σε ολους,23 χρονια στη κολαση...χωρις φαρμακα
    By billys in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 93
    Last Post: 20-12-2011, 22:40
  2. Χωρίς φάρμακα
    By dead_member in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 25-11-2011, 00:01
  3. Replies: 29
    Last Post: 28-07-2010, 03:43
  4. θεραπεια ψυχωσης αοπο διακοπη ουσιων χωρις φαρμακα
    By ανησυχη in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 10
    Last Post: 11-10-2007, 21:32
  5. Διπολικοι χωρις φαρμακα
    By Kat14 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 49
    Last Post: 13-03-2007, 18:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •