πως νιωθει καποιος με διπολικη κ πως μπορω να βοηθησω???
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    4

    πως νιωθει καποιος με διπολικη κ πως μπορω να βοηθησω???

    καλησπερα σε ολους.εδω κ καποιους μηνες απο τη στιγμη που αρρωστησε ο αδερφος μου μπαινω και παρακολουθω το φορουμ στην προσπαθεια μου να μαθω οσο το δυνατον περισσοτερα πραγματα..αποψε αποφασισα να γραψω κ να ζητησω τη βοηθεια σας..
    ο αδερφος μου ειναι 19 χρονων κ αρρωστησε λιγο πριν τα χριστουγεννα.απο τοτε κανω οτι ειναι δυνατον καλυτερο κ προσπαθω να μαθω κ να ξερω οτι χρειαζεται για να ειμαι διπλα του με αποτελεσματικη βοηθεια.περασε τη φαση της μανιας κ τωρα ειναι σε νορμοθυμια.πλεον παιρνει ζυπρεξα των 10 μγ.
    θα ηθελα να ρωτησω ατομα που ειχατε η εχετε την ιδια εμπειρια πως νιωθετε κ ποια πιστευετε ειναι η καλυτερη αντιμετωπιση?ποιοι ειναι οι φοβοι κ τι μενει μετα απο μια φαση μανιας?
    αν καταναλωσει αλκοολ τι γινεται?κ τελος η φαση της καταθλιψης πως μπορει να αποφευχθει?ο γιατρος του μου εχει πει πως δεν ειναι δεδομενο οτι θα την περασει.τι ισχυει απο τις δικες σας εμπειριες?
    ευχαριστω πολυ κ ευχομαι να ειστε ολοι καλα

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Χανια
    Posts
    21
    Καλημερα φιλη Λεννα.

    Με βαση αυτα που γραφεις ο αδερφο σου εχει ''σταθεροποιηθει'' για αυτο και βρησκετε σε φαση νορμοθυμιας, αυτο δεν συμαινει οτι μετα την νορμοθυμια ερχεται παντα η καταθληψη η' καποιο υπομανιακο επεισοδιο. Βασικο ειναι να παιρνει τα φαρμακα του και να μην τα διακοψη επειδη νιωθει καλυτερα.Στο ''ειμαι καλα'' κρυβεται η μεγαλυτερη παγιδα σε εμας τους διπολικους,τοτε νομιζουμε οτι πλεον δεν εχουμε αναγκη τα φαρμακα μας και τα διακοπτπυμε απο μονοι μας με αποτελεσμα μετα απο ενα χρονικο διαστημα να ερθει ξανα ειτε καταθληψη ειτε μανια......αυτο το λαθος βοηθηστε τον να μην το κανει να καταλαβει οτι εφοσον ειναι διπολικος θα εχει ισως αναγκη μια ζωη καποια φαρμακα για να εχει και μια ποιοτικη ζωη,διαφορετικα θα περναει συνεχος απο φασεις μανιακες και καταθληπτηκες.
    Εαν εχεις το θαρος συζυτιστε με τον γιατρο του για το εαν μπορει να παρει λιθιο,εμενα προσωπικα αλλα και πιστευω πολλους ακομα διπολικους μας εχει σωση την ζωη,ειναι ενας φανταστικος σταθεροποιητης ισως ο κοριφεος ολων.
    ουδεν κακον αμιγες καλου.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Aθήνα
    Posts
    143
    Να τον αγαπάς.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    4
    μεχρι στιγμης δοξα το θεο δεν εχει αρνηθει ποτε να παρει το χαπι του κ πολλες φορες το παιρνει κ μονος του.
    το γεγονος οτι κοιμαται πλεον κ το μεσημερι καποιες ωρες για καποιον που δεν κοιμοταν ποτε, ποσο ανησυχιτικο μπορει να ειναι?
    εννοειται πως εχω το θαρρος..για την υγεια του αδερφου μ προκειται οποτε δεν τιθεται τετοιο θεμα!
    μετα απο ποσο καιρο πηρες λιθιο?περα απο καποιες εξετασεις τι αλλο χρειαζεται?κ τι παρενεργειες εχει αν εχει? ευχαριστω για την απαντηση σπυρο
    το οτι τον αγαπαω ειναι το λιγοτερο

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    Μάλλον το ζυπρέξα του φέρνει την υπνηλία..Δεν είναι ανησυχητικό είναι απλά παρενέργεια του φαρμάκου..Εαν δηλαδή κατα τ αλλα είναι καλά και δεν κοιμάται απο κατάθλιψη ας πουμε ή σχετικά μ αυτήν συναισθήματα,αλλα απλώς επειδή νυστάζει να ξέρεις οτι είναι αυτό, οπότε δεν χρειάζεται να ανησυχείς.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    159
    και εγω εχω υπνηλια με την αγωγη μου..δεν ειμαι διπολικη αλλα πιστευω οτι αρκετα ψυχοφαρμακα εχουν την συγκεκριμενη παρενεργεια! μην ανησυχεις!

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Χανια
    Posts
    21
    Quote Originally Posted by lenna View Post
    μεχρι στιγμης δοξα το θεο δεν εχει αρνηθει ποτε να παρει το χαπι του κ πολλες φορες το παιρνει κ μονος του.
    το γεγονος οτι κοιμαται πλεον κ το μεσημερι καποιες ωρες για καποιον που δεν κοιμοταν ποτε, ποσο ανησυχιτικο μπορει να ειναι?
    εννοειται πως εχω το θαρρος..για την υγεια του αδερφου μ προκειται οποτε δεν τιθεται τετοιο θεμα!
    μετα απο ποσο καιρο πηρες λιθιο?περα απο καποιες εξετασεις τι αλλο χρειαζεται?κ τι παρενεργειες εχει αν εχει? ευχαριστω για την απαντηση σπυρο
    το οτι τον αγαπαω ειναι το λιγοτερο
    Καλημερα Λεννα.
    Οπως σου ειπαν και ποιο πανω τα παιδια ισως η υπνηλια να οφηλετε στο φαρμακο,αλλα ακομα και αυτο πρεπει να το πειτε στον γιατρο που τον παρακολουθει.
    Οσο για το λιθιο σε εμανα το εδωσαν δυο εβδομαδες μετα την διαγνωση οι πασχω απο διπολικη διαταραχη,αυτο βεβαια δεν συμαινει οτι ειναι ο ''κανονας'', ο καθε διπολικος ειναι μια διαφορετικη περιπωση οποτε ο γιατρος κρινει εαν πρεπει και ποτε να παρει λιθιο.
    Οι περενερειες του λιθιου δεν ειναι τιποτα ''τρομακτικο'' ,ισως σην αρχη να εχει καποιες ηπιες , μετα υποχωρουν εντελος.(πολυδιψια-μπερδεμα στο λογο-τρεμουλα στα χερια-αφηριμενη σκεψη-και να μην θυμασε τοσο καλα).Οταν καποιος περνει λιθιο απλα πρεπει να ελενχει τα επιπεδα του φαρμακου στο αιμα του μια φορα το μηνα περιπου στην αρχη.(Στην αρχη της χοριγισης ο ελενχος ειναι ποιο συντομος).Μολις το λιθιο ''κανει'' επιπεδα στο αιμα αρχιζει να βλεπει καποιος συμαντηκη διαφορα στο συναισθημα, το ελενχεις καλυτερα.Βεβαια αυτα που σου λέω ισχυουν για εμενα,δεν συμαινει οτι και ο αδερφο σου ειναι ακριβος ιδια περιπτωση με εμενα,για αυτο πρεπει να συζητατε τα παντα με τον γιατρο του τα ΠΑΝΤΑ ομως!!!!
    ουδεν κακον αμιγες καλου.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    4
    απλα μας φαινεται περιεργο γτ το μεσημερι δεν κοιμοταν οταν ακομη επαιρνε ζυπρεξα των 20..
    κατα τα αλλα ολα ειναι φυσιολογικα!
    εχουμε συζητησει τα παντα με το γιατρο του απλα θελω να μαθαινω οσο το δυνατον περισσοτερα κ απο αλλες πηγες κ ποσο μαλλον απο εσας που εχετε αναλογη εμπειρια
    πριν αρκετο καιρο τον ειχα ρωτησει για το λιθιο κ μου ειχε πει κ ο γιατρος τα καλυτερα
    θα το ξαναναφερω πιο συγκεκριμενα πλεον
    κ επειδη ο αδερφος μου ειναι κ μικρος κ βγαινει αρκετα, με το αλκοολ τι γινεται?

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Χανια
    Posts
    21
    Quote Originally Posted by lenna View Post
    απλα μας φαινεται περιεργο γτ το μεσημερι δεν κοιμοταν οταν ακομη επαιρνε ζυπρεξα των 20..
    κατα τα αλλα ολα ειναι φυσιολογικα!
    εχουμε συζητησει τα παντα με το γιατρο του απλα θελω να μαθαινω οσο το δυνατον περισσοτερα κ απο αλλες πηγες κ ποσο μαλλον απο εσας που εχετε αναλογη εμπειρια
    πριν αρκετο καιρο τον ειχα ρωτησει για το λιθιο κ μου ειχε πει κ ο γιατρος τα καλυτερα
    θα το ξαναναφερω πιο συγκεκριμενα πλεον
    κ επειδη ο αδερφος μου ειναι κ μικρος κ βγαινει αρκετα, με το αλκοολ τι γινεται?

    Καλησπερα Λεννα.
    Πιστευω οτι οσο αφορα το αλκοολ και τα φαρμακα μαζι δεν συμβαδηζουν...δεν μιλαμε για να πιει μια φορα στις ''τοσες'',αλλα για συστηματικη λυψη αλκοολ και φαρμακων καλο ειναι να αποφευγετε γιατι κανει απο οσο ξερω κακο και στο σικοτι αλλα αλιωνει και το τελικο αποτελεσμα της θεραπειας.
    Φαντασου οτι οι παθολογοι λενε οτι απαγορευτετε ο αλκοολ οταν περνεις μια απλη αντιβιοση,οπετε καταλαβαινεις τι συμβαινει με τα ψυχολογικα φαρμακα.Ειναι δυσκολο να το κανει αυτο κανεις πραξη, αλλα υπαρχουν μπυρες χωρις αλκοολ για παραδειγμα.......
    Λεννα το να εισαι διπολικος και ειδικα κατω απο φαρμακευτικη αγωγη ειναι δυσκολο....προσπαθηστε να του διχνετε εναλακτικες επιλογες,γιατι εμεις σαν διπολικοι πολλες φορες δεν τις βλεπουμε.
    ουδεν κακον αμιγες καλου.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    lenna, γεια σου.
    θα θελα να σου πω ενα μεγαλο μπραβο που ενδιαφερεσαι τοσο για τον αδερφο σου!
    το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να ενημερωνεσαι.
    επισης να προτρεψεις κ τον αδερφο σου να το κανει ( αν δεν το κανει ηδη ).

    τωρα για το θεμα με το αλκοολ που ρωτας....
    ειναι δυσκολο κομματι.
    ειναι η φυση της ασθενειας τετοια που το κανει δυσκολοτερο.
    ενα συμπτωμα της διαταραχης ειναι να εχουμε ταση για ουσιες, οποτε δυσκολο να αποφυγουμε το αλκοολ.
    προσωπικα ειχα τεραστιο θεμα με το αλκοολ.
    το εκοψα για μεγαλα χρονικα διαστηματα.
    τωρα πια πινω μπυρα κ πιο σπανια ποτα με μεγαλυτερη περιεκτικοτητα σε αλκοολ.
    εχω παντα το νου μου ομως μην τυχον κ περασω σε υπομανια.

    το καλυτερο βεβαια θα ταν να μην πιναμε.
    οπως κ το να μην καπνιζαμε κλπ
    αλλα πραγματικα καποιες απολαυσεις τις εχω αναγκη στη ζωη μου.
    http://www.mazi.org.gr/

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    4
    `γεια σας
    ο γιατρος του εχει επιτρεψει να πινει το πολυ μεχρι 2 μπυρες..απλα υποψιαζομαι οτι θα τυχει καποια στιγμη να πιει κ ποτο,κ ηθελα να ξερω περα απ το οτι μπορει ισως να νιωσει μια ζαλη αν συμβαινει κ κτ αλλο..
    το καταλαβαινω πως ειναι πολυ δυσκολος περιορισμος αλλα ειναι ακομη δυσκολοτερο αυτο που θα περασετε αν δεν το τηρησετε!οποτε αξιζει η θυσια κ μπραβο σ που το εχεις καταφερει!
    τι μπορει να συμβει στην υπομανια?μπορει να προκληθει απο το αλκοολ δλδ?

    οσο για το μπραβο που μου λες ευχαριστω!αλλα θα σου πω πως οτι κανουμε το κανουμε πρωτα για εμας γιατι νιωθουμε εμεις καλυτερα..οτι τον αγαπαω υπερβολικα εννοειται κ θελω να ναι καλα!κ παιζει πολυ μεγαλο ρολο το περιβαλλον για την καλη πορεια ενος διπολικου.μου φαινεται αδιανοητο να μην εχετε παρομοια αντιμετωπιση

    καποια στιγμη που του ειπα να δει στο ιντερνετ γι αυτο που περασε κ εχει δεν ηθελε
    δεν πιστευεις πως ειναι λιγο νωρις για να ερθει αντιμετωπος με ολο αυτο?
    πως να το χειριστουμε?ψυχαναλυση βοηθαει?ο γιατρος του μου ειχε πει πως δε χρειαζεται

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Ήθελα να σε ρωτήσω, φάση μανίας οταν λές, πως το προσδιορίζεις? Τί ειναι ακριβώς και με τι συμπτώματα? Ευχαριστώ

  13. #13
    Δεν ειμαι διπολικος αλλα εδω και 2 μηνες εχω την κοπελα μου σε επεισοδιο...
    Να τον αγαπας,να τον κανεις να αισθανεται ασφαλεια,να μην του φερεσαι σαν αρρωστο γιατι το καταλαβαινει σιγουρα...οι διπολικοι τα ΄΄πιανουν΄΄ ολα και να τον κανεις να ενημερωθει οσο πιο πολυ μπορει για αυτο που εχει και πως θα το αντιμετωπιζει και μονος του...

Similar Threads

  1. Replies: 21
    Last Post: 10-05-2013, 08:56
  2. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΚΑΙ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ
    By NILADMIRARI in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 04-08-2012, 22:51
  3. Πως μπορώ να βοηθήσω τη Μ.;
    By elia in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 3
    Last Post: 14-11-2010, 20:46
  4. Σύντροφος με διαταραχή πανικού. Πώς μπορώ να τον βοηθήσω;
    By Partner in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 6
    Last Post: 31-12-2009, 21:13
  5. πώς μπορώ να βοηθήσω
    By problimatismeni74 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 08-04-2008, 16:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •