Θα ηθελα κι εγω να μοιραστω ενα προβλημα που αφορα τη σχεση μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    10

    Θα ηθελα κι εγω να μοιραστω ενα προβλημα που αφορα τη σχεση μου

    Καλησπερα σε ολο to forum. Ειμαι νεος χρηστης (στο forum) και θα ηθελα κι εγω να ακουσω καποιες γνωμες για καποια συμβαντα που οδηγησαν σε αρκετα προβληματα τη σχεση που διατηρουσα δυο χρονια με τη κοπελια μου.

    Τον αυγουστο του 2010 μετα απο μια πολυ δυσκολη σχεση προχωρησα σε μια νεα σχεση γνωριζοντας τη κοπελα αυτη περιπου ενα μηνα. Και αυτη επισης μετα απο μια δυσκολη σχεση 6 ετων και μεσω αποστασεως. Περασαμε πολυ ομορφα ολο εκεινο το καλοκαιρι και συνεχισαμε να ειμαστε μαζι. Κατα τη διαρκεια του χειμωνα ειχαμε καποια μικροπροβληματα οπως ολες οι σχεσεις κατα καιρους. Ψυχολογος στο επαγγελμα εκεινη, γυμναστης εγω. Υπηρχαν φορες που κατα τη γνωμη μου φυσιολογικα ενας απο τους δυο θα ρωτησει π.χ " Πως περασες ?, Με ποιους βγηκες, Που πηγατε ? " Ειδικα αν περνας μαζι με εκεινο τον ανθρωπο μονο καποιες ωρες 1 η 2 φορες την εβδομαδα. Δυστυχως λογω τον γονιων της δε την αφηναν να κοιμηθει αλλου αν και 27 ετων και εκεινη και εγω. Οποτε περνουσαμε καποιο χρονο στο σπιτι μου ( μενω μονος ) ολο προβληματα ανεφερε οπως " κρυο το σπιτι , ασχημη περιοχη κλπ κλπ " και προσπαθουσε να με κανει να μετακομισω σε αλλη γειτονια. Απο το φλεβαρη του 2011 και μετα απο ενα αρκετα μεγαλο καυγα ανεφερα οτι δε χρειαζεται να ξαναερθει αν δε θελει κ ετσι η ερωτικη μας ζωη ηταν κατα 90 % ξενοδοχεια. Τον Ιουνιο του 2011 χωρισαμε με πολυ ασχημες ψυχολογικες εκρηξεις, δακρυα, πολυ στενοχωρια κλπ. Αποφασισα πως δε μπορουσα μακρυα της και ξαναπροσπαθησα να τη κανω να καταλαβει πως οτι ελεγε περι οτι της γκρινιαζω και οτι προσπαθω να την ελεγχω ηταν πολυ υπερβολικα γιατι ετσι μετεφραζε οτι την ρωτουσα, σε ελεγχο και γκρινια οτιδηποτε κ αν της ελεγα. Απο τοτε μεχρι τον αυγουστο συναντιομασταν και επικοινωνουσαμε και τελικα τα ξαναβρηκαμε. Απο τοτε ως τωρα οι πραξεις της ειναι απιστευτα προκλητικες. Οτι πω το βλεπει γκρινια κλπ. Ολο μου αναφερει οτι η πιεση της φερνει τασεις φυγης κλπ κλπ. Οποτε συνεβαινε κατι ημουν παντα αυτος που εκανε την κινηση να της μιλησω να δω αν νοιωθει καλα και εκεινη ποτε. Ποτε δεν αναρωτηθηκε πως νοιωθω εγω. Η επικοινωνια μας κατα ενα μεγαλο ποσοστο ανηκε σε μενα δηλαδη εγω θα την επερνα τηλεφωνο ενω εκεινη σπανια. Με τα πολλα και τα λιγα το Δεκεμβριο του 2011 αποφασισαμε να ΞΑΝΑχωρισουμε. Κ ομως συνεχιζουμε να βρισκομαστε και να εχουμε ερωτικη ζωη κλπ σαν να μην εχει γινει αυτο. Και φτανουμε στο σημερα οπου μετα απο ενα καυγα που εγινε με αφορμη οτι περιμενα μια ωρα και τριαντα λεπτα να βρεθουμε ανοιξε τη πορτα του αυτοκινητου μου καθως οδηγουσα και προσπαθουσε να βγει εξω ενω σχεδον τρακαρα γιατι τη κραταγα ωστε να μη βγει απο το αυτοκινητο εν κινηση και με το αλλο χερι οδηγουσα. Τελος παντων την αφησα εφυγε και παρκαρα καπου ωστε να μιλησουμε σαν ανθρωποι γιατι εχει αυτη τη συμπεριφορα απεναντι μου της απαθειας και ολης αυτης της καταστασης που δε μπορω να της πω τιποτα γιατι το παιρνει στραβα. Σταματησε κ μου αρχισε τα δε λειτουργουμε κλπ κλπ κ ολο αυτο γιατι θυμωσα για ολα αυτα που περναω αυτο το καιρο και τη μιαμιση ωρα που περιμενα. Να αναφερω οτι ειναι υπερβολικα κακομαθημενη δυστυχως. Παντα την επερνα απο το σπιτι της και τη γυρναγα πισω και οχι δε μενουμε κοντα. Παντα πληρωνα τα παντα. Και ποτε δεν εκανε καν τη κινηση να πληρωσει μεσα σε αυτα τα 2 ετη. Και πολλα αλλα που δε θα ηθελα να αναφερω. Δυστυχως δεν νοιωθω τοσο ασχημα αλλα μεσα μου κατι εχει σπασει και θα ηθελα να προσπαθησω γιατι την αγαπαω πραγματικα. Συγγνωμη για το αρκετα μεγαλο post αλλα η ιστορια ειναι αρκετα μεγαλυτερη απο οτι ανεφερα και φυσικα περιλαμβανει και δικα μου σφαλματα αλλα οχι τοσο τραγικα οσο τα εκανε να φαινονται. Θα ηθελα τη γνωμη σας ως προς τη κατασταση κ αν θα επρεπε να συνεχισω να προσπαθω και να τη παρω τηλεφωνο να βρεθουμε και να μιλησουμε σαν ανθρωποι. Δε πιστευω οτι εχει συναισθηματα για μενα ασχετα με το τι λεει και τα ψευτικα δακρυα αλλα παλι ισως γιατι ειναι πολυ κλειστος χαρακτηρας και δεν ανοιγεται ... Σας παρακαλω αν υπαρχει καποια ιδεα γιατι εχω ξεμεινει απο λυσεις στο μυαλο μου κ με ποναει αυτη η κατασταση ....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    933
    εχεις κανει πολλες προσπαθειες και θυσιες επενειλλημενως.αν κανεις ακομα μια φορα τι θα βγει?νομιζω οτι εχει φθαρει η σχεση αυτη και η ιδια δε προσπαθει.γιατι να βασανιζεσαι ?δεν ξερω ποση υπομονη εχεις ,αλλα οταν υπαρχει προβλημα στη σχεση πρεπει να προσπαθουν και οι δυο να το λυσουν.με αυτα που ειπες μονο εσενα βλεπω να αγωνιζεσαι

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    οδός φαντασία
    Posts
    1,199
    Μήπως είσαι γκρινιάρης?εάν ναι προσπάθησε να αλλάξεις γιατί η γρίνια εξαντλεί τις σχέσεις κάθε είδους.εαν πάλι είναι τόσο ανάποδη η κοπελιά άλλαξε πλεύση κ εάν δε μπορείς από την αδυναμία του ερωτά σου ενήλικες είστε συζητήστε ώρες κ βρείτε λύση.Κανείς δεν είναι τέλειος όμως .Lens για μένα πάντως πρέπει να κοιτάμε πρώτα μέσα μας κ θέτουμε υγιεί όρια ανάμεσα στον εαυτό μας κ του άλλους.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    1,742
    Αγαπητε Lens,ετσι οπως περιγραφεις τα πραγματα μου φαινεται πως μεσα σ αυτη την σχεση απο την αρχη εισαι μονος σου...
    Ας πουμε ,το οτι η κοπελα δεν θελει να μοιραστει μαζι σου τον προσωπικο σου χωρο ειναι σημαδι οτι στην πραγματικοτητα δεν θελει να μπει περισσοτερο στην ζωη σου,το οτι δεν σε περνει τηλεφωνο να μαθει απλα το πως εισαι σημαινει οτι δεν απασχολεις την σκεψη της στο βαθμο που θα επρεπε να συμβαινει με ενα αγαπημενο προσωπο....αυτο παλι που πληρωνεις συνεχεια εσυ....θα το καταλαβαινα αν η κοπελα δεν ειχε λεφτα,αλλα σε μια σχεση συντροφικοτητας τα βαρη πρεπει να μοιραζονται ή τουλαχιστον να υπαρχει εστω και καποια κινηση καλης θελησης.

    Απ΄την αλλη απο οτι φαινεται η ιδια δεν σε αφηνει να μπεις περισσοτερο μεσα στην ζωη της....αντιδρα ασχημα οταν της κανεις ερωτησεις και φανταζομαι πως μεχρι τωρα δεν πρεπει να εχεις ιδιαιτερη επαφη με τον δικο της κυκλο....φιλους και οικογενεια.

    φυσικα μπορει να κανω λαθος και η κοπελα να εχει προβλημα συμπεριφορας μεσα στις σχεσεις γενικοτερα.....αλλα καποια στοιχεια που δινεις δικης της συμπεριφορας και η ιδια ως ψυχολογος θα επρεπε να τα εχει εντοπισει και να τα εχει δουλεψει...οπως ασ πουμε η αρνηση της να μπει σε μια ουσιαστικη συζητηση μαζι σου,οι τασεις φυγης αλλα και αντιδρασεις ακραιες οπως το ανοιξει την πορτα σε ενα αυτοκινητο εν κινηση......ισως θα επρεπε και η ιδια να τα δουλεψει αυτα με καποιο συναδελφο της που για αυτην ειναι και πολυ πιο ευκολο γιατι ειναι μεσα σε αυτο το χωρο....

    Τελος ,δεν θελω να σε στεναχωρησω...κι ευχομαι να ειμαι εντελως λαθος ,αλλα σαν γυναικα θα σου πω να ψαξεις και το ενδεχομενο μηπως παιζει και καποιος αλλος....ειτε απο δικη της επιλογη,ειτε καποιος που ισως θελουν να της επιβαλλουν οι γονεις της....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    greece
    Posts
    415
    2 ΕΚΔΟΧΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ....
    1.ΕΙΣΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΓΚΡΙΝΙΑΡΗΣ (ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΧΕΣΑΙ Η ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙΣ Κ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΟΠΩΣ ΠΟΛΛΟΙ ΑΛΛΟΙ) ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΧΕΙΣ ΣΠΑΣΕΙ ΤΑ ΝΕΥΡΑ. ΑΛΛΟ ΝΑ ΡΩΤΑΣ ΑΠΛΑ ΠΩΣ ΠΕΡΑΣΕ ΤΗ ΜΕΡΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΡΩΤΑΣ ΓΙΑΤΙ ΒΓΗΚΕ ΜΕ ΤΙΣ ΦΙΛΕΣ ΤΗΣ ΠΑΛΙ,ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΠΗΓΕ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕΙ Ο ΣΕΡΒΙΤΟΡΟΣ-ΜΟΝΤΕΛΟ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΦΟΡΕΣΕ ΓΟΒΕΣ ΠΡΩΙ ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΣΟΥ ΕΣΤΕΙΛΕ ΜΟΝΟ 2.639 SMS ΧΤΕΣ....
    ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΤΟΣΟ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟΣ ΚΑΙ ΓΚΡΙΝΙΑΡΗΣ ΛΟΓΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΞΕΣΠΑΣΜΑΤΑ Η ΚΟΠΕΛΑ ΚΑΙ ΑΦΥΣΙΚΕΣ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ.....
    2.ΕΣΥ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΓΚΡΙΝΙΑΡΗΣ,ΑΛΛΑ ΑΥΤΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΩΝ ΔΕΣΜΕΥΣΕΩΝ. ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΑΥΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΠΙΘΑΝΟ ΝΑ ΙΣΧΥΕΙ...
    ΑΠΟΦΕΥΓΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ,ΠΡΟΤΙΜΑΕΙ ΤΟ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ,ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΦΗΝΟΥΝ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΤΗΣ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΑΛΛΟΥ ΤΟ ΒΡΑΔΥ (ΣΤΑ 27 ΤΗΣ??? ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΜΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΩ) , ΔΕ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΟΙΤΕ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ,ΜΕ ΠΟΙΟΝ,ΤΙ ΚΑΝΕΙ,ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙ,ΔΕΝ ΣΕ ΠΑΙΡΝΕΙ ΠΟΤΕ ΤΗΛ,ΚΛΠ. ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΚΑΠΟΙΑΣ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΣΧΕΣΗ ΧΩΡΙΣ ΙΧΝΟΣ ΔΕΣΜΕΥΣΗΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΠΙΕΣΗΣ....

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    Συγνωμη φιλε που δεν διαβασα ολοκληρο το ποστ σου, αλλα γτ περιμενεις απο μια κοπελα 27 χρονων που ζει σε τετοια καταπιεση να ειναι φυσιολογικη?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    Quote Originally Posted by Lens View Post
    Καλησπερα σε ολο to forum. Ειμαι νεος χρηστης (στο forum) και θα ηθελα κι εγω να ακουσω καποιες γνωμες για καποια συμβαντα που οδηγησαν σε αρκετα προβληματα τη σχεση που διατηρουσα δυο χρονια με τη κοπελια μου.

    Τον αυγουστο του 2010 μετα απο μια πολυ δυσκολη σχεση προχωρησα σε μια νεα σχεση γνωριζοντας τη κοπελα αυτη περιπου ενα μηνα. Και αυτη επισης μετα απο μια δυσκολη σχεση 6 ετων και μεσω αποστασεως. Περασαμε πολυ ομορφα ολο εκεινο το καλοκαιρι και συνεχισαμε να ειμαστε μαζι. Κατα τη διαρκεια του χειμωνα ειχαμε καποια μικροπροβληματα οπως ολες οι σχεσεις κατα καιρους. Ψυχολογος στο επαγγελμα εκεινη, γυμναστης εγω. Υπηρχαν φορες που κατα τη γνωμη μου φυσιολογικα ενας απο τους δυο θα ρωτησει π.χ " Πως περασες ?, Με ποιους βγηκες, Που πηγατε ? " Ειδικα αν περνας μαζι με εκεινο τον ανθρωπο μονο καποιες ωρες 1 η 2 φορες την εβδομαδα. Δυστυχως λογω τον γονιων της δε την αφηναν να κοιμηθει αλλου αν και 27 ετων και εκεινη και εγω. Οποτε περνουσαμε καποιο χρονο στο σπιτι μου ( μενω μονος ) ολο προβληματα ανεφερε οπως " κρυο το σπιτι , ασχημη περιοχη κλπ κλπ " και προσπαθουσε να με κανει να μετακομισω σε αλλη γειτονια.

    Nα μου το θυμηθεις αυτη θα σε βαλει και το μουστακι να ξυρισεις!!!!!!

    Απο το φλεβαρη του 2011 και μετα απο ενα αρκετα μεγαλο καυγα ανεφερα οτι δε χρειαζεται να ξαναερθει αν δε θελει κ ετσι η ερωτικη μας ζωη ηταν κατα 90 % ξενοδοχεια. Τον Ιουνιο του 2011 χωρισαμε με πολυ ασχημες ψυχολογικες εκρηξεις, δακρυα, πολυ στενοχωρια κλπ. Αποφασισα πως δε μπορουσα μακρυα της και ξαναπροσπαθησα να τη κανω να καταλαβει πως οτι ελεγε περι οτι της γκρινιαζω και οτι προσπαθω να την ελεγχω ηταν πολυ υπερβολικα γιατι ετσι μετεφραζε οτι την ρωτουσα, σε ελεγχο και γκρινια οτιδηποτε κ αν της ελεγα. Απο τοτε μεχρι τον αυγουστο συναντιομασταν και επικοινωνουσαμε και τελικα τα ξαναβρηκαμε. Απο τοτε ως τωρα οι πραξεις της ειναι απιστευτα προκλητικες. Οτι πω το βλεπει γκρινια κλπ. Ολο μου αναφερει οτι η πιεση της φερνει τασεις φυγης κλπ κλπ. Οποτε συνεβαινε κατι ημουν παντα αυτος που εκανε την κινηση να της μιλησω να δω αν νοιωθει καλα και εκεινη ποτε. Ποτε δεν αναρωτηθηκε πως νοιωθω εγω. Η επικοινωνια μας κατα ενα μεγαλο ποσοστο ανηκε σε μενα δηλαδη εγω θα την επερνα τηλεφωνο ενω εκεινη σπανια. Με τα πολλα και τα λιγα το Δεκεμβριο του 2011 αποφασισαμε να ΞΑΝΑχωρισουμε. Κ ομως συνεχιζουμε να βρισκομαστε και να εχουμε ερωτικη ζωη κλπ σαν να μην εχει γινει αυτο. Και φτανουμε στο σημερα οπου μετα απο ενα καυγα που εγινε με αφορμη οτι περιμενα μια ωρα και τριαντα λεπτα να βρεθουμε ανοιξε τη πορτα του αυτοκινητου μου καθως οδηγουσα και προσπαθουσε να βγει εξω ενω σχεδον τρακαρα γιατι τη κραταγα ωστε να μη βγει απο το αυτοκινητο εν κινηση και με το αλλο χερι οδηγουσα. Τελος παντων την αφησα εφυγε και παρκαρα καπου ωστε να μιλησουμε σαν ανθρωποι γιατι εχει αυτη τη συμπεριφορα απεναντι μου της απαθειας και ολης αυτης της καταστασης που δε μπορω να της πω τιποτα γιατι το παιρνει στραβα. Σταματησε κ μου αρχισε τα δε λειτουργουμε κλπ κλπ κ ολο αυτο γιατι θυμωσα για ολα αυτα που περναω αυτο το καιρο και τη μιαμιση ωρα που περιμενα. Να αναφερω οτι ειναι υπερβολικα κακομαθημενη δυστυχως. Παντα την επερνα απο το σπιτι της και τη γυρναγα πισω και οχι δε μενουμε κοντα. Παντα πληρωνα τα παντα. Και ποτε δεν εκανε καν τη κινηση να πληρωσει μεσα σε αυτα τα 2 ετη.

    Καλε εσυ εισαι κελεπουρι!!!! Εχω μια φιλη, πολυ καλη κοπελα αν θες να σας γνωρισω!!! :p

    Και πολλα αλλα που δε θα ηθελα να αναφερω. Δυστυχως δεν νοιωθω τοσο ασχημα αλλα μεσα μου κατι εχει σπασει

    Mετα απο ολα αυτα και εχει σπασει μονο κατι?? Λαμπογυαλο επρεπε να εχουν γινει ολα!!

    και θα ηθελα να προσπαθησω γιατι την αγαπαω πραγματικα.

    Μετα απο ολα αυτα??? Σ'αρεσει να βασανιζεσαι??

    Συγγνωμη για το αρκετα μεγαλο post αλλα η ιστορια ειναι αρκετα μεγαλυτερη απο οτι ανεφερα και φυσικα περιλαμβανει και δικα μου σφαλματα αλλα οχι τοσο τραγικα οσο τα εκανε να φαινονται. Θα ηθελα τη γνωμη σας ως προς τη κατασταση κ αν θα επρεπε να συνεχισω να προσπαθω και να τη παρω τηλεφωνο να βρεθουμε και να μιλησουμε σαν ανθρωποι. Δε πιστευω οτι εχει συναισθηματα για μενα ασχετα με το τι λεει και τα ψευτικα δακρυα αλλα παλι ισως γιατι ειναι πολυ κλειστος χαρακτηρας και δεν ανοιγεται ...

    Πες της να παει σε εναν ψυχολογο, δεν ξερω αν παει ηδη, να λυσει τα θεματα της, και μετα να μπλεξει με τον επομενο!!

    Σας παρακαλω αν υπαρχει καποια ιδεα γιατι εχω ξεμεινει απο λυσεις στο μυαλο μου κ με ποναει αυτη η κατασταση ....

    Να την ξεχασεις!!!!
    Αυτα .

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    Quote Originally Posted by nflu View Post
    Αγαπητε Lens,ετσι οπως περιγραφεις τα πραγματα μου φαινεται πως μεσα σ αυτη την σχεση απο την αρχη εισαι μονος σου...
    Ας πουμε ,το οτι η κοπελα δεν θελει να μοιραστει μαζι σου τον προσωπικο σου χωρο ειναι σημαδι οτι στην πραγματικοτητα δεν θελει να μπει περισσοτερο στην ζωη σου,το οτι δεν σε περνει τηλεφωνο να μαθει απλα το πως εισαι σημαινει οτι δεν απασχολεις την σκεψη της στο βαθμο που θα επρεπε να συμβαινει με ενα αγαπημενο προσωπο....αυτο παλι που πληρωνεις συνεχεια εσυ....θα το καταλαβαινα αν η κοπελα δεν ειχε λεφτα,αλλα σε μια σχεση συντροφικοτητας τα βαρη πρεπει να μοιραζονται ή τουλαχιστον να υπαρχει εστω και καποια κινηση καλης θελησης.

    Απ΄την αλλη απο οτι φαινεται η ιδια δεν σε αφηνει να μπεις περισσοτερο μεσα στην ζωη της....αντιδρα ασχημα οταν της κανεις ερωτησεις και φανταζομαι πως μεχρι τωρα δεν πρεπει να εχεις ιδιαιτερη επαφη με τον δικο της κυκλο....φιλους και οικογενεια.

    φυσικα μπορει να κανω λαθος και η κοπελα να εχει προβλημα συμπεριφορας μεσα στις σχεσεις γενικοτερα.....αλλα καποια στοιχεια που δινεις δικης της συμπεριφορας και η ιδια ως ψυχολογος θα επρεπε να τα εχει εντοπισει και να τα εχει δουλεψει...οπως ασ πουμε η αρνηση της να μπει σε μια ουσιαστικη συζητηση μαζι σου,οι τασεις φυγης αλλα και αντιδρασεις ακραιες οπως το ανοιξει την πορτα σε ενα αυτοκινητο εν κινηση......ισως θα επρεπε και η ιδια να τα δουλεψει αυτα με καποιο συναδελφο της που για αυτην ειναι και πολυ πιο ευκολο γιατι ειναι μεσα σε αυτο το χωρο....

    Τελος ,δεν θελω να σε στεναχωρησω...κι ευχομαι να ειμαι εντελως λαθος ,αλλα σαν γυναικα θα σου πω να ψαξεις και το ενδεχομενο μηπως παιζει και καποιος αλλος....ειτε απο δικη της επιλογη,ειτε καποιος που ισως θελουν να της επιβαλλουν οι γονεις της....
    +++++++ τελειο ποστ, μπραβο νφλου!

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    10
    Οσον αφορα τη γκρινια κατα τη δικη μου γνωμη ηταν φυσιολογικη γιατι συνεβαινε μετα απο πολυ περιεργες καταστασεις . Οσον αφορα την επικοινωνια , οπως ειπα μονο αν της τηλεφωνουσα εγω.. Και οχι ποτε γιατι δε μου εστειλε ενα καρο sms και συνηθως οποτε της στελνω απαντουσε αρκετα μετα 1-2 ωρες κλπ. Η γκρινια ηταν για τη σταση της και τιποτα αλλο και για το δηθεν κολλητο της που για καιρο της ελεγα οτι αν οχι απο τη μερια της σιγουρα απο τη δικη του κατι υπαρχει ερωτικο και με ελεγε υπερβολικο και καταληγαμε σε καυγαδες. Τελικα οντως ειχα δικιο και εκεινος σταματησε να της μιλαει.. Μεχρι και φιλες της της το ειπαν οτι ειχα δικιο κ οτι αδικα τα καναμε μανταρα γιατι μου την εδινε εκεινος ο τυπος. Οσον αφορα την οικονομικη της κατασταση ειναι παρα πολυ καλη. Για τους κυκλους της οχι εχω γνωρισει γονεις και φιλες της κλπ κλπ. Οχι ποτε δεν ημουν γεματος ερωτησεις. Καποιες φορες ομως ναι εχω ρωτησει π.χ " και μηπως μας αρεσε κανενα αγορακι ? " τετοια πραγματα αλλα πιο πολυ στη πλακα... Αλλα γενικα και με τους γονεις της ειναι ετσι .. Αν τη παρει η μητερα της τηλεφωνο και της πει που εισαι κοριτσι μου εχει την ιδια αντιδραση " παλι ελεγχο ρε μανα ? " και το κλεινει ... Ειναι σα να μη θελει να δενεται κ οποτε το ειχαμε κουβεντιασει μου ελεγε οτι ετσι ειναι ο χαρακτηρας της κ εγω δε το βλεπω οτι εχει συναισθηματα κ αλλα τετοια λογια . Επισης ποτε δε τη πιεσα να βρεθουμε ... Υπηρχαν φορες που καναμε να βρεθουμε 2 εβδομαδες κ κανενα θεμα .. Παντα πηγαινω συμφωνα με το δικο της προγραμμα οταν μπορει κ εγω αλλαζω τις δουλειες μου ωστε να μπορω. Δε ξερω και ειναι κ αλλα πολλα αλλα θα χρειαστω σελιδες ολοκληρες. Δε λεω οτι ειμαι αμοιρος ευθυνων αλλα σε μια σχεση υπαρχουν προβληματα και στη τελικη οταν υπαρχει ενταση καποιος πρεπει να κανει πισω Ε ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ παντα εγω πρεπει να κανω πισω ? Οποτε εχω ενταση της ειχα πει οτι αρκει να μου πιασει το χερι κ ηρεμω αμεσως αλλα ουτε αυτο ...

  10. #10
    Quote Originally Posted by nflu View Post
    Αγαπητε Lens,ετσι οπως περιγραφεις τα πραγματα μου φαινεται πως μεσα σ αυτη την σχεση απο την αρχη εισαι μονος σου...
    Ας πουμε ,το οτι η κοπελα δεν θελει να μοιραστει μαζι σου τον προσωπικο σου χωρο ειναι σημαδι οτι στην πραγματικοτητα δεν θελει να μπει περισσοτερο στην ζωη σου,το οτι δεν σε περνει τηλεφωνο να μαθει απλα το πως εισαι σημαινει οτι δεν απασχολεις την σκεψη της στο βαθμο που θα επρεπε να συμβαινει με ενα αγαπημενο προσωπο....αυτο παλι που πληρωνεις συνεχεια εσυ....θα το καταλαβαινα αν η κοπελα δεν ειχε λεφτα,αλλα σε μια σχεση συντροφικοτητας τα βαρη πρεπει να μοιραζονται ή τουλαχιστον να υπαρχει εστω και καποια κινηση καλης θελησης.

    Απ΄την αλλη απο οτι φαινεται η ιδια δεν σε αφηνει να μπεις περισσοτερο μεσα στην ζωη της....αντιδρα ασχημα οταν της κανεις ερωτησεις και φανταζομαι πως μεχρι τωρα δεν πρεπει να εχεις ιδιαιτερη επαφη με τον δικο της κυκλο....φιλους και οικογενεια.

    φυσικα μπορει να κανω λαθος και η κοπελα να εχει προβλημα συμπεριφορας μεσα στις σχεσεις γενικοτερα.....αλλα καποια στοιχεια που δινεις δικης της συμπεριφορας και η ιδια ως ψυχολογος θα επρεπε να τα εχει εντοπισει και να τα εχει δουλεψει...οπως ασ πουμε η αρνηση της να μπει σε μια ουσιαστικη συζητηση μαζι σου,οι τασεις φυγης αλλα και αντιδρασεις ακραιες οπως το ανοιξει την πορτα σε ενα αυτοκινητο εν κινηση......ισως θα επρεπε και η ιδια να τα δουλεψει αυτα με καποιο συναδελφο της που για αυτην ειναι και πολυ πιο ευκολο γιατι ειναι μεσα σε αυτο το χωρο....

    Τελος ,δεν θελω να σε στεναχωρησω...κι ευχομαι να ειμαι εντελως λαθος ,αλλα σαν γυναικα θα σου πω να ψαξεις και το ενδεχομενο μηπως παιζει και καποιος αλλος....ειτε απο δικη της επιλογη,ειτε καποιος που ισως θελουν να της επιβαλλουν οι γονεις της....

    ...συμφωνώ απόλυτα...:)
    Όλα δείχνουν πως τη σχέση την κρατάς έσυ και μάλιστα με πολύ κόπο.
    Θα μου πεις, μα γιατί κάθεται?
    Ξέρεις πόσα παραδείγματα ανθρώπων έχω που κάθονται σε μια σχέση από ανασφάλεια περιμένοντας να βρούν το "τέλειο" και να την αντικαταστήσουν;

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    10
    Οχι δεν περιμενω κατι τελειο ωστε να την αντικαταστησω. Απλα την αγαπαω. Δυστυχως δε ξερω πια αν ισχυει το ιδιο και για εκεινη και δεν εχω καν τροπο να μαθω. Ανασφαλεια επισης δεν εχω τουλαχιστον οταν δε μου το προκαλει . Θα ηθελα να κανονισω μια τελευταια φορα να βρεθουμε σαν ανθρωποι και να μιλησουμε εντελως ειλικρινα για ολα αυτα .. αλλα παλι κατα ποσο θα ειναι αληθεια οτι κ αν πει... Οσον αφορα την ειλικρινεια ειμαι απιστευτα ειλικρινης μαζι της. Μια φορα ετυχε να δω τη πρωην μου λογω του οτι παντρευοταν και με παρακαλεσε να με δει για τελευταια φορα και της το ειπα και αυτο. Οποτε φερνει η κουβεντα καποια πραγματα και την εχω ρωτησει καποια πραγματα η απαντηση ηταν " εμεις οι υδροχοοι ετσι ειμαστε, δε μπορουμε τη πιεση μας δημηουργει τασης φυγης κλπ θελουμε την ελευθερια μας και τετοια " . Αλλες φορες παλι πανω στη κουβεντα εχω πει "¨κοπελα μου απο εμενα πια τι θες δε μπορω να καταλαβω" και η απαντηση ηταν " να περναμε καλα χωρις προβληματα "¨και της ειχα πει οτι η ζωη δεν ειναι ροζ και κοκκινη ειναι και μαυρη και γκρι. Δε γινεται μονο να περναμε καλα.

  12. #12
    Quote Originally Posted by Lens View Post
    Οχι δεν περιμενω κατι τελειο ωστε να την αντικαταστησω. Απλα την αγαπαω. Δυστυχως δε ξερω πια αν ισχυει το ιδιο και για εκεινη και δεν εχω καν τροπο να μαθω. Ανασφαλεια επισης δεν εχω τουλαχιστον οταν δε μου το προκαλει . Θα ηθελα να κανονισω μια τελευταια φορα να βρεθουμε σαν ανθρωποι και να μιλησουμε εντελως ειλικρινα για ολα αυτα .. αλλα παλι κατα ποσο θα ειναι αληθεια οτι κ αν πει... Οσον αφορα την ειλικρινεια ειμαι απιστευτα ειλικρινης μαζι της. Μια φορα ετυχε να δω τη πρωην μου λογω του οτι παντρευοταν και με παρακαλεσε να με δει για τελευταια φορα και της το ειπα και αυτο. Οποτε φερνει η κουβεντα καποια πραγματα και την εχω ρωτησει καποια πραγματα η απαντηση ηταν " εμεις οι υδροχοοι ετσι ειμαστε, δε μπορουμε τη πιεση μας δημηουργει τασης φυγης κλπ θελουμε την ελευθερια μας και τετοια " . Αλλες φορες παλι πανω στη κουβεντα εχω πει "¨κοπελα μου απο εμενα πια τι θες δε μπορω να καταλαβω" και η απαντηση ηταν " να περναμε καλα χωρις προβληματα "¨και της ειχα πει οτι η ζωη δεν ειναι ροζ και κοκκινη ειναι και μαυρη και γκρι. Δε γινεται μονο να περναμε καλα.

    ..λενς, δεν εννοούσα εσένα, αλλά εκείνη.
    Μέχρι στιγμής απ όσα μας λες δεν δείχνει πουθενά συναίσθημα από μεριά της, παρά βόλεμα και τάσεις φυγής.
    Αυτό με το ότι την αγαπάς μου κάνει κάπως, γιατί πολλές φορές φτάνουμε να υπομένουμε κάποιον και να παλεύουμε για σχέσεις που κατα βάθος ξέρουμε πως δεν έχουν μέλλον, μόνο και μόνο από εγωισμό.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    10
    Δε νομιζω να ειναι εγωισμος δε ξερω δε το εχω ψαξει για να ειμαι ειλικρινης. Αν ηταν ομως πιστευω πως δε θα με ενοιαζε το πως ειναι εκεινη πως περναει πως νοιωθει χωρις να δινω δεκαρα για τα δικα μου θεματα.

  14. #14
    Quote Originally Posted by Lens View Post
    Δε νομιζω να ειναι εγωισμος δε ξερω δε το εχω ψαξει για να ειμαι ειλικρινης. Αν ηταν ομως πιστευω πως δε θα με ενοιαζε το πως ειναι εκεινη πως περναει πως νοιωθει χωρις να δινω δεκαρα για τα δικα μου θεματα.
    Ο εγωισμός προέρχεται από της απόριψη..:)
    Είναι η κλασική ιστορία με το γραμματόσημο, που όλοι λίγο-πολύ έχουμε περάσει στη ζωή μας.
    Είναι ότι δεν αντέχεις να μη σε θέλει όσο τη θέλεις και από ένα σημείο και μετά αυτό γίνεται μια μικρή εμμονή να φέρουμε τον σύντροφο στα μέτρα μας, να γίνουν όλα όπως πριν, συνήθως όπως ήταν στην αρχή.
    αυτό έχει ως αποτέλσμα μια ψυχοφθόρα διακικασία όπου εσύ τρέχεις και η άλλη αντιδρά ακόμη περισσότερο με άρνηση και τάσεις φυγής.
    Φαύλος κύκλος που θα κλείσει οριστικά μόνο όταν αναγκαστείς να συνηδειτοποιήσεις μέσα από την συναισθηματική κούραση, ότι κυνηγάς ανεμόμυλους.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    10
    Θα ηταν συνετο να κουβεντιασουμε για ολα αυτα και οτι βγει ?

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. προβλημα στη σχεση...βοηθεια..
    By braveheart! in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 22
    Last Post: 05-11-2011, 02:08
  2. Πρόβλημα σε σχέση ή προβληματική σχέση;;;
    By gay_m_boy in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 12-06-2011, 19:49
  3. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΣΧΕΣΗ
    By ARIS in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 84
    Last Post: 07-07-2010, 00:09
  4. Πρόβλημα για σχέση
    By Lefteriscompany in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 20-09-2008, 13:43
  5. ΕΡΩΤΗΜΑ ΠΟΥ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΑΦΟΡΑ
    By lena8999 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 30
    Last Post: 23-02-2007, 20:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •