Υπερφαγία - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 86
  1. #31
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    ...γουαιτ, ούτε εμείς, ούτε εσύ μπορούμε να κάνουμε τους ψυχολόγους πάνω σου.
    Τέτοια πειράματα, μόνο το αντίθετο αποτέλεσμα μπορεί να φέρουν.
    Δεν ξέρω ποιοι είναι οι λόγοι που δεν θες να κάνεις ψυχθεραπεία, αλλά αν σου έχει μείνει έστω και ένα μικρό συναίσθημα αγάπης για τον εαυτό σου, είναι η μοναδική ελπίδα να λύσεις τα προβλήματα σου...:)
    Είναι πολλά, είναι ότι πρέπει να βρεις τον κατάλληλο, είναι τα λεφτά, έιναι ότι δεν με αφήνει ο γιατρός μου...........οπότε.......λίγο δύσκολο. Σίγουρα όμως θα βοηθούσε αν δεν υπήρχαν αυτά τα εμπόδια.:(

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    στα σύννεφα
    Posts
    434
    Quote Originally Posted by whitecandle View Post
    Σ'ευχαριστώ αλλά δεν ξέρω τι φταίει......ίσως είμαι σε έναν φαύλο κύκλο, δεν βρίσκω αγόρι, φταίει ότι έχω κιλά άρα δεν αξίζω. Δεν αξίζω, φταίει ότι δεν έχω αγόρι. Και άλλος ένας παράγοντας η κοινωνία. Δεν είμαι και σίγουρη όμως..
    μην μπαινεις στο τρυπακι αυτο, της εικονας...θα ηθελες δηλαδη να ησουν με καποιον που τον νοιαζει αν εισαι 50, 80, ή 100 κιλα;; σημασια εχει ο χαρακτηρας, η προσωπικοτητα..αν εσυ νιωθεις ενταξει με το σωμα σου, ο αλλος θα σε εκτιμησει γιαυτο που εισαι.. αν θελεις να χασεις να το κανεις για σενα, για την υγεια σου οχι για να εχεις την αποδοχη των αλλων..
    Will I ever be free?

  3. #33
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Quote Originally Posted by μαρκελα View Post
    μπορείς να δραστηριοποιηθείς σε διάφορες ανθρωπιστικές οργανώσεις και μέσα από την προσφορά σου σε κάποια απ' αυτές
    η ικανοποίηση που αντλείς περιορίζει την συναισθηματική όρεξη! Αυτό εννοώ όταν λέω τρως τα συναισθήματά σου.
    Συνήθως πρόκειται για όρεξη για ψυχολογικούς λόγους κι όχι για πραγματική πείνα.
    Δεν ξέρω, πες με εγωίστρια, αλλά δεν έχω νιώσει ποτέ την ανάγκη για εθελοντισμό! Τόσο καλό είναι; Δηλαδή παίζει να τρώω από τύψεις για ότι θεωρώ ότι έχω κάνει κακό;

  4. #34
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Quote Originally Posted by ~Lucy~ View Post
    μην μπαινεις στο τρυπακι αυτο, της εικονας...θα ηθελες δηλαδη να ησουν με καποιον που τον νοιαζει αν εισαι 50, 80, ή 100 κιλα;; σημασια εχει ο χαρακτηρας, η προσωπικοτητα..αν εσυ νιωθεις ενταξει με το σωμα σου, ο αλλος θα σε εκτιμησει γιαυτο που εισαι.. αν θελεις να χασεις να το κανεις για σενα, για την υγεια σου οχι για να εχεις την αποδοχη των αλλων..
    Κι όμως, μετράει πολύ η εικόνα.....Λίγοι είναι αυτοί που θα τους αρέσω έτσι όπως είμαι. Κι εμένα άλλωστε δεν μου αρέσει κάποιος που δεν προσέχει τον εαυτό του... Οπότε καταλαβαίνω και τα αγόρια σε αυτό το θέμα.

  5. #35
    Quote Originally Posted by ~Lucy~ View Post
    μην μπαινεις στο τρυπακι αυτο, της εικονας...θα ηθελες δηλαδη να ησουν με καποιον που τον νοιαζει αν εισαι 50, 80, ή 100 κιλα;; σημασια εχει ο χαρακτηρας, η προσωπικοτητα..αν εσυ νιωθεις ενταξει με το σωμα σου, ο αλλος θα σε εκτιμησει γιαυτο που εισαι.. αν θελεις να χασεις να το κανεις για σενα, για την υγεια σου οχι για να εχεις την αποδοχη των αλλων..
    ...λυπαμαι λάκυ αλλά θα διαφωνήσω...:Ρ
    Η εξωτερική εμφάνιση είναι το εισιτήριο καλώς ή κακώς για μια σχέση.
    Κανείς δεν βλέπει μια παχιά κοπέλα και σκέφτεται, "έχει προσωπικότητα, ουάου, θέλω να την @@"
    Ας είμαστε ρεαλίστριες, (όσο μπορούμε φυσικά). Η εμφάνιση παίζει τον πρώτο ρόλο και υστερα ακολουθούν προσωπικότητα/ποιότητα/επίπεδο κλπ.
    Εννοείται πως μπορεί κάποια να έχει την εμφάνιση αλλά τίποτε άλλο και κει έχουμε το άλλο πρόβλημα: κοπέλες που τις προσεγγίζουν άμεσα, καταλήγουν σε σχέση-σεξ που όμως ξεφουσκώνει στο λεπτό και μετά βαφτίζουν τους άντρες μλακες που πάνε μόνο για σεξ.

  6. #36
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Καλά καλό θα ήτανε να μην κρίναμε ούτε να μας κρίνανε από τίποτα, να δεχόμασταν τον άλλον και να μας δέχονταν όπως ήμασταν, αλλά αυτό είναι πολύ δύσκολο......

  7. #37
    Quote Originally Posted by whitecandle View Post
    Καλά καλό θα ήτανε να μην κρίναμε ούτε να μας κρίνανε από τίποτα, να δεχόμασταν τον άλλον και να μας δέχονταν όπως ήμασταν, αλλά αυτό είναι πολύ δύσκολο......
    ...ναι, αυτό θα ήταν το ιδανικό, αλλά δυστυχώς πάνω απ όλα είμαστε άνθρωποι, οπότε ατελείς.
    Δεν υποστηρίζω πως δεν υπάρχουν εξαιρέσεις, αλλά είναι τόσο μικρό το ποσοστό που χάνεται.
    Βάλε τον εαυτο σου σε σκέψεις και ανναρωτήσου αν είχες μπροστά σου δυο άντρες, έναν παχύσαρκο και έναν με κανονικά κιλά χωρίς να ξέρεις το παραμικρό για το χαρακτήρα τους, ποιον θα διαλεγες να γνωρίσεις?

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by whitecandle View Post
    Δεν ξέρω, πες με εγωίστρια, αλλά δεν έχω νιώσει ποτέ την ανάγκη για εθελοντισμό! Τόσο καλό είναι; Δηλαδή παίζει να τρώω από τύψεις για ότι θεωρώ ότι έχω κάνει κακό;
    Πάντως, έχω την αίσθηση ότι ο εθελοντισμός σου ταιριάζει.. Κι ένας λόγος ακόμα για να ασχοληθεί κανείς ΄
    με την προσφορά π.χ. στον συνάνθρωπο, είναι το ότι σε φέρνει σ' επαφή μ' ανθρώπους που έχουν
    τις ίδιες με σένα ευαισθησίες, οπότε το καλό είναι ότι έτσι προκύπτουν και γνωριμίες.
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  9. #39
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    ...ναι, αυτό θα ήταν το ιδανικό, αλλά δυστυχώς πάνω απ όλα είμαστε άνθρωποι, οπότε ατελείς.
    Δεν υποστηρίζω πως δεν υπάρχουν εξαιρέσεις, αλλά είναι τόσο μικρό το ποσοστό που χάνεται.
    Βάλε τον εαυτο σου σε σκέψεις και ανναρωτήσου αν είχες μπροστά σου δυο άντρες, έναν παχύσαρκο και έναν με κανονικά κιλά χωρίς να ξέρεις το παραμικρό για το χαρακτήρα τους, ποιον θα διαλεγες να γνωρίσεις?
    Ναι αυτό λέω και εγώ, τον αδύνατο, δεν με ελκύει ένας που είναι παχύσαρκος ίσως όχι μόνο επειδή είναι άσχημος, αλλά επειδή έχει παρατήσει τον εαυτό του. Το ίδιο ισχύει και για μένα, δεν θα άρεσα σε σύγκριση με μία αδύνατη, αλλά είναι και το άλλο, κάποιοι άνθρωποι έχουν τάση να παχαίνουν!! Για τους άλλους είναι απλά εύκολο να διατηρήσουν τα κιλά τους...

  10. #40
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Quote Originally Posted by μαρκελα View Post
    Πάντως, έχω την αίσθηση ότι ο εθελοντισμός σου ταιριάζει.. Κι ένας λόγος ακόμα για να ασχοληθεί κανείς ΄
    με την προσφορά π.χ. στον συνάνθρωπο, είναι το ότι σε φέρνει σ' επαφή μ' ανθρώπους που έχουν
    τις ίδιες με σένα ευαισθησίες, οπότε το καλό είναι ότι έτσι προκύπτουν και γνωριμίες.
    Μα δεν έχω τέτοιες ευαισθησίες!! Πιστεύω όμως ότι μπορεί και να τιμωρώ τον εαυτό μου για κάτι που έκανα στο παρελθόν (είχα κοντέψει να τρελάνω έναν άνθρωπο) και δεν μπορώ να το ξεπεράσω!!

  11. #41
    Quote Originally Posted by whitecandle View Post
    Ναι αυτό λέω και εγώ, τον αδύνατο, δεν με ελκύει ένας που είναι παχύσαρκος ίσως όχι μόνο επειδή είναι άσχημος, αλλά επειδή έχει παρατήσει τον εαυτό του. Το ίδιο ισχύει και για μένα, δεν θα άρεσα σε σύγκριση με μία αδύνατη, αλλά είναι και το άλλο, κάποιοι άνθρωποι έχουν τάση να παχαίνουν!! Για τους άλλους είναι απλά εύκολο να διατηρήσουν τα κιλά τους...
    ..με πρόλαβες...:)
    Αυτό ήταν το επόμενο που θα σου έλεγα.
    Ενας άνθρωπος άντρας ή γυναίκα που έχει παρατήσει τον εαυτό του, εκτός από το αισθητικό του πράγματος, δημιουργεί στους άλλους την άισθηση του αδύναμου, του λιγότερου, με αποτέλεσμα να απωθεί τους άλλους, (πάντα μιλάμε σε επίπεδο σχέσης).
    Δεν μιλάω για άντρες που έχουν βίτσιο με παχουλές, (ναι, υπάρχει και τέτοιο κομμάτι αλλά σε μικρό ποσοστό), μιλάμε για τον μέοσ άνθρωπο και τα θέλω του.

  12. #42
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    ..με πρόλαβες...:)
    Αυτό ήταν το επόμενο που θα σου έλεγα.
    Ενας άνθρωπος άντρας ή γυναίκα που έχει παρατήσει τον εαυτό του, εκτός από το αισθητικό του πράγματος, δημιουργεί στους άλλους την άισθηση του αδύναμου, του λιγότερου, με αποτέλεσμα να απωθεί τους άλλους, (πάντα μιλάμε σε επίπεδο σχέσης).
    Δεν μιλάω για άντρες που έχουν βίτσιο με παχουλές, (ναι, υπάρχει και τέτοιο κομμάτι αλλά σε μικρό ποσοστό), μιλάμε για τον μέοσ άνθρωπο και τα θέλω του.
    Ναι συμφωνώ στα πρώτα. Και για το βίτσιο με παχουλές, δεν ξέρω αν θα ήθελα έναν τέτοιον. :P Μάλλον όχι.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    Quote Originally Posted by whitecandle View Post
    Εγώ όταν τα διαβάζω αυτά (κάνε δίαιτα, πήγαινε γυμναστήριο) τα διαβάζω πολύ κλισέ
    Eχεις πολυ δικιο!! Οταν ενας ανθρωπος ειναι μελαγχολικος, ακομα και καταθλιπτικος, ή όταν σκεφτεται και αναλυει παρα πολυ, κατι που τον δυσκολευει να περναει στην πραξη, και γινεται τελικα ενας σπιτογατος με σχεδια που αναβαλλονται και ονειρα για το μελλον που δεν προκειται να πραγματοποιηθουν αν συνεχισει να εχει αυτη τη σταση, ειναι δυσκολο να βρει κινητρο να βγει εξω, και να ομορφυνει τον εαυτο του!
    Παρολα αυτα, ειναι αρκετα πιο ευκολο να βρει κινητρα να γινει πιο υγιης! Η διατροφη ειναι το φαρμακο για πολλες ασθενειες, οπως και για την προληψη τους. Δε χρεαιζεται ν ακανεις διαιτα, που και μονο που ακουω αυτη τη λεξη ανατριχιαζω, μπορεις ομως να τρως υγιεινα και καταλληλες τροφες, ωστε να βοηθησεις τον εαυτο σου να ανακτησει την χαμενη του ενεργεια!! Μετα απο αυτο, ολα τα αλλα ερχονται απο μονα τους!!!!
    Θα σου προτεινα για αρχη να περιορισεις το αλατι και τη ζαχαρη, οπως και τα πολυ ξινα και πικρα φαγητα, (αν τρως τετοια), και να βαλεις στο μενου σου τροφιμα που ειναι πλουσια σε καλα λιπαρα Ω3 (προσοχη, ΟΧΙ βιταμινουχα χαπακια!). Τα καλα λιπαρα Ω3 συμφωνα με προσφατες ανακαλυψεις βοηθουν στην ζωντανια και στην καλυτερευση της διαθεσης! Μπορεις να τρως λιγα μυγδαλα και λιγα καρυδια την ημερα, και ενα κομματακι σολωμο καθε δευτερη μερα, που ειναι πλουσιος σε Ω3!
    Να αρχισεις να προσεχεις την υγεια σου, ψυχικη και σωματικη, ειναι το βασικοτερο ολων!! Πρεπει να κανεις κατι κι εσυ για να βγεις απο το τελμα, δε μπορεις να περιμενεις μονο τη βοηθεια εξ ουρανου, ουτως η αλλως, οπως λεει και το παλιο σοφο ρητο, συν ΑΘηνα και χειρα κινει!!!

  14. #44
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Quote Originally Posted by λιλιουμ View Post
    Eχεις πολυ δικιο!! Οταν ενας ανθρωπος ειναι μελαγχολικος, ακομα και καταθλιπτικος, ή όταν σκεφτεται και αναλυει παρα πολυ, κατι που τον δυσκολευει να περναει στην πραξη, και γινεται τελικα ενας σπιτογατος με σχεδια που αναβαλλονται και ονειρα για το μελλον που δεν προκειται να πραγματοποιηθουν αν συνεχισει να εχει αυτη τη σταση, ειναι δυσκολο να βρει κινητρο να βγει εξω, και να ομορφυνει τον εαυτο του!
    Παρολα αυτα, ειναι αρκετα πιο ευκολο να βρει κινητρα να γινει πιο υγιης! Η διατροφη ειναι το φαρμακο για πολλες ασθενειες, οπως και για την προληψη τους. Δε χρεαιζεται ν ακανεις διαιτα, που και μονο που ακουω αυτη τη λεξη ανατριχιαζω, μπορεις ομως να τρως υγιεινα και καταλληλες τροφες, ωστε να βοηθησεις τον εαυτο σου να ανακτησει την χαμενη του ενεργεια!! Μετα απο αυτο, ολα τα αλλα ερχονται απο μονα τους!!!!
    Θα σου προτεινα για αρχη να περιορισεις το αλατι και τη ζαχαρη, οπως και τα πολυ ξινα και πικρα φαγητα, (αν τρως τετοια), και να βαλεις στο μενου σου τροφιμα που ειναι πλουσια σε καλα λιπαρα Ω3 (προσοχη, ΟΧΙ βιταμινουχα χαπακια!). Τα καλα λιπαρα Ω3 συμφωνα με προσφατες ανακαλυψεις βοηθουν στην ζωντανια και στην καλυτερευση της διαθεσης! Μπορεις να τρως λιγα μυγδαλα και λιγα καρυδια την ημερα, και ενα κομματακι σολωμο καθε δευτερη μερα, που ειναι πλουσιος σε Ω3!
    Να αρχισεις να προσεχεις την υγεια σου, ψυχικη και σωματικη, ειναι το βασικοτερο ολων!! Πρεπει να κανεις κατι κι εσυ για να βγεις απο το τελμα, δε μπορεις να περιμενεις μονο τη βοηθεια εξ ουρανου, ουτως η αλλως, οπως λεει και το παλιο σοφο ρητο, συν ΑΘηνα και χειρα κινει!!!
    Όπως τα λες είναι, αν και ίσως υπάρχει και πιο βαθύτερο αίτιο, αλλά αυτό αποκλείεται να το βρω όπως φαίνεται! Θα προσπαθήσω να τρώω υγειινά αφού αυτά τα 3 μου αρέσουν! Γενικά όμως δεν μου αρέσουν καθόλου τα υγειινά, όλο γλυκά και παχυντικά τρώω δυστυχώς!

  15. #45
    Quote Originally Posted by whitecandle View Post
    Ναι συμφωνώ στα πρώτα. Και για το βίτσιο με παχουλές, δεν ξέρω αν θα ήθελα έναν τέτοιον. :P Μάλλον όχι.

    ...λολ...ούτε εγώ..;)

    Ξεκίνα λοιπόν αργά, με μικρά βηματάκια, (η λίλιουμ έγραψε μερικά τιπ πολύ σημαντικά), κάνε και αυτό με τα μικρά γεύματα που σου είπα και φρόντισε να κάνεις έστω μια μικρή βόλτα την ημέρα για καμιά ωρίτσα βλέποντας βιτρίνες και κάνοντας όνειρα για το πόσο όμορφη θα είσαι όταν βάλεις τα ρούχα που δεν μπορείς τώρα...:)

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. υπερφαγια...στα προθυρα βουλιμιας;!;!
    By νιφάδα in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 10
    Last Post: 05-06-2012, 19:11
  2. ΥΠΕΡΦΑΓΙΑ-ΒΟΥΛΙΜΙΑ...ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ!!!
    By minaspap in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 3
    Last Post: 01-04-2012, 00:01
  3. ΥΠΕΡΦΑΓΙΑ
    By minaspap in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 12
    Last Post: 02-09-2011, 15:21
  4. ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗ ΥΠΕΡΦΑΓΙΑ/ΑΦΑΓΙΑ
    By Lacrymosa in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 75
    Last Post: 07-05-2011, 08:52
  5. Υπερφαγία
    By natasaxaxi in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 17
    Last Post: 08-04-2011, 19:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •