οριακη διαταραχη προσωπικοτητας και αισθημα εγκλωβισμου - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 34 of 34
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    οδός φαντασία
    Posts
    1,199
    .................................................. ................λαθος ουπς,που είμαι?
    Η νίκη επί των παθών μας συνιστά την πρώτη κ ουσιαστικότερη νίκη -Βίκτωρ Ουγκώ

  2. #32
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by axl100 View Post
    Ο οριακος αισθανεται πως απειλειται συνεχως, νοιωθει πως ειναι στην γωνια οταν του θετουν ορια, για αυτο προσπαθει να ελεγχει την κατασταση με ΚΑΘΕ ΤΡΟΠΟ, στις σχεσεις με τους υπολοιπους προσπαθει να τους ελεγχει για να νοιωθει ασφαλεια και για να το πετυχει δεν σταματα σε τπτ - ψεματα, υστεριες, ολοκληρωτικος ψυχολογικος πολεμος. Αναζητει για να συναπτει σχεσεις αδυναμα και ευκολα διαχειρισιμα ατομα τα οποια εγλωβιζει για οσο αντεξουν. Οταν δεν βρισκει θυματα πεφτει σε καταθλιψη...
    δεν θα μπω σε διαψηφισμο μαζι σου για το κατα ποσο η ψυχικη αρρωστια κανει καποιον περισσοτερο ή λιγοτερο ειλικρινη γιατι το θεωρω εντελως στερεοτυπικο και ανουσιο...αν δεν θεωρουσες οτι τα πραγματα που μοιραστηκα ειναι αληθινα πολυ απλα δεν χρειαζοταν να απαντησεις γιατι εγω δεν εγραψα ως οριακη αλλα ως αυτη που ειμαι και αυτα που ζω...ολοι ανθρωποι θελουν να ελεγχουν τις καταστασεις και οι υγιεις και οι ψυχικως αρρωστοι οσο πιο μεγαλο προβλημα ανασφαλειας εχεις τοσο πιο πολυ εχεις την αναγκη να εχεις τον ελεγχο των καταστασεων και των σχεσεων. Αυτο ισχυει για ολους. Τωρα ...δεν μου αρεσει να ''ξερνας'' στερεοτυπα στο δικο μου θεμα γιατι υπαρχουν ανθρωποι που ψαχνουν για βοηθεια και δεν βοηθας κανεναν με το να δημιουργεις στερεοτυπα. Τελος πολλες φορες πολλοι παραγοντες ευθυνονται για την ψυχικη αρρωστια και το ιδιο το ατομο και το περιβαλλον του για καθε περιπτωση με διαφορετικη δοσολογια..

  3. #33
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    Quote Originally Posted by KIM View Post
    δεν θα μπω σε διαψηφισμο μαζι σου για το κατα ποσο η ψυχικη αρρωστια κανει καποιον περισσοτερο ή λιγοτερο ειλικρινη γιατι το θεωρω εντελως στερεοτυπικο και ανουσιο...αν δεν θεωρουσες οτι τα πραγματα που μοιραστηκα ειναι αληθινα πολυ απλα δεν χρειαζοταν να απαντησεις γιατι εγω δεν εγραψα ως οριακη αλλα ως αυτη που ειμαι και αυτα που ζω...ολοι ανθρωποι θελουν να ελεγχουν τις καταστασεις και οι υγιεις και οι ψυχικως αρρωστοι οσο πιο μεγαλο προβλημα ανασφαλειας εχεις τοσο πιο πολυ εχεις την αναγκη να εχεις τον ελεγχο των καταστασεων και των σχεσεων. Αυτο ισχυει για ολους. Τωρα ...δεν μου αρεσει να ''ξερνας'' στερεοτυπα στο δικο μου θεμα γιατι υπαρχουν ανθρωποι που ψαχνουν για βοηθεια και δεν βοηθας κανεναν με το να δημιουργεις στερεοτυπα. Τελος πολλες φορες πολλοι παραγοντες ευθυνονται για την ψυχικη αρρωστια και το ιδιο το ατομο και το περιβαλλον του για καθε περιπτωση με διαφορετικη δοσολογια..
    αν θελεις βοηθηθεις δεν πρεπει να να αφησεις τις σαχλαμαρες και να μιλας για τον εαυτο σου και οχι για τους αλλους?

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    ΚΙΜ να σε ρωτήσω κάτι; Αυτοτραυματίζεσαι;
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. οριακη διαταραχη προσωπικοτητας
    By vassiliki.ma in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 3
    Last Post: 18-11-2020, 13:45
  2. οριακη διαταραχη της προσωπικοτητας
    By merliou in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 7
    Last Post: 30-04-2019, 17:10
  3. Διαταραχη Προσωπικοτητας - Οριακη ή φαντασιοπληκτη??
    By Sanity in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 6
    Last Post: 01-02-2012, 14:25
  4. ΕΧΩ ΟΡΙΑΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑΣ
    By KIM in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 2
    Last Post: 08-12-2010, 13:59
  5. Οριακη διαταραχη προσωπικοτητας
    By theo in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 25
    Last Post: 31-08-2007, 04:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •